نشنال اینترست: نیروی هوایی آمریکا در حال افول است

رسانه‌ها روز سه شنبه در تحلیل‌هایی از افول نیروی هوایی آمریکا و آمادگی بالای نیروهای هوایی روسیه و چین خبر دادند. به گزارش خبرگزاری فارس، رسانه‌های بین‌المللی در تحلیل‌هایی در خصوص وضعیت نیروی هوایی آمریکا و رقبایی چون روسیه و چین نوشتند، اینک تعداد و قابلیت جنگنده‌های آمریکا در پایین‌ترین حد خود قرار دارد و ... نشنال اینترست: نیروی هوایی آمریکا در حال افول است

ادامه

آمریکا, آمریکای شمالی, اوکراین, جنگ نیابتی, جهان, چین, روسیه, شرق اروپا, گزارش

تحلیل سنا؛ آمریکایی‌ها ده‌ها هزار دلار بیشتر خرج می‌کنند تا سطح پیشین زندگی خود را حفظ کنند

نتایج یک تحلیل مجلس سنای آمریکا نشان می‌دهد مردم این کشور برای حفظ استاندارد‌های زندگی دو سال پیش خود، باید ده‌ها هزار دلار بیشتر خرج کنند. به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ تجزیه و تحلیل‌های جدید نشان می‌دهد یک خانواده معمولی آمریکایی باید سالانه ۱۱ هزار و ۴۳۴ دلار بیشتر خرج کند تا بتواند همان استاندارد زندگی ... تحلیل سنا؛ آمریکایی‌ها ده‌ها هزار دلار بیشتر خرج می‌کنند تا سطح پیشین زندگی خود را حفظ کنند

ادامه

آمریکا, آمریکای شمالی, اقتصادی, تحلیل, جهان, عدالت اجتماعی

اعتراف پنتاگون به شکست آمریکا در رقابت با صنعت نظامی چین

«پولیتیکو» با استناد بر یک نسخه پیش‌نویس از استراتژی جدید صنعتی دفاع ملی ایالات متحده گزارش داد، شرکت‌های آمریکایی قادر به تولید سریع سلاح برای پاسخگویی به بازارهای جهانی نبوده و در مقابل چین با شتابی روزافزون به یک “قدرت صنعتی جهانی” تبدیل شده است. به گزارش روز یکشنبه ایرنا از این نشریه آمریکایی،‌ پیش‌نویس ... اعتراف پنتاگون به شکست آمریکا در رقابت با صنعت نظامی چین

ادامه

آمریکا, آمریکای شمالی, اسراییل, جنگ سرد, جهان, چین, شرق آسیا, فلسطین, گزارش, هندو پاسیفیک

از دکترین مونرو تا استعمارنو؛ اعتراض نیکاراگوئه به ۲۰۰ سال مداخله‌گری آمریکا

وزیر امور خارجه نیکاراگوئه با تاکید بر اینکه فلسطین هدف جدیدترین اقدام وحشیانه امپریالیسم است، هشدار داد که با گذشت ۲۰۰ سال از آغاز امپریالیسم آمریکا در آمریکای لاتین از طریق اجرای «دکترین مونرو»، استعمارنو هنوز پابرجاست. به گزارش روز شنبه ایرنا به نقل از اسپوتنیک موندو، دنیس مونکادا وزیر امورخارجه نیکاراگوئه در جریان نشست ... از دکترین مونرو تا استعمارنو؛ اعتراض نیکاراگوئه به ۲۰۰ سال مداخله‌گری آمریکا

ادامه

آمریکا, آمریکای شمالی, آمریکای لاتین, استعمار, اسراییل, امپریالیسم, تحلیل, جهان, حقوق بشر, فاشیسم, فلسطین, نیکاراگوئه, ونزوئلا

واشنگتن پست؛ از ۶۸ میلیارد دلار کمک‌های نظامی تصویب شده به اوکراین، حدود ۹۰ درصد آن به آمریکایی‌ها اختصاص خواهد یافت

واشنگتن پست گزارش داد که بخش زیادی از بودجه ایالات متحده که به نیروهای مسلح اوکراین اختصاص داده شده است، در واقع به اوکراین نمی‌رسد. به گزارش ایلنا، واشنگتن پست گزارش داد که بخش زیادی از بودجه ایالات متحده که به نیروهای مسلح اوکراین اختصاص داده شده است، در واقع به اوکراین نمی‌رسد. این روزنامه ... واشنگتن پست؛ از ۶۸ میلیارد دلار کمک‌های نظامی تصویب شده به اوکراین، حدود ۹۰ درصد آن به آمریکایی‌ها اختصاص خواهد یافت

ادامه

آمریکا, آمریکای شمالی, اقتصادی, اوکراین, جنگ نیابتی, شرق اروپا, گزارش

عبدالباری عطوان؛ آمریکا در آستانه انقلابی علیه نژادپرستی است

همچنان تنش‌ها، آشوب و خشونت در شهر مینیاپولیس آمریکا بعد از کشته شدن یک جوان سیاه پوست به دست پلیس ادامه دارد. این پلیس جوان سیاه پوست را خفه کرده و او را روی زمین رها کرد تا جان خود را از دست داد. این جنایت شنیع پرونده ظلم به سیاه پوستان توسط پلیس آمریکا و برخی نهادهای حکومتی‌اش را مجددا مطرح کرد.

 

به گزارش ایسنا، عبد الباری عطوان، سردبیر روزنامه رای الیوم در ادامه این تحلیل نوشت: به رغم گذشت یک سال از لغو قوانین تبعیض نژادی همچنان اقدامات علیه سیاه پوستان ادامه دارند هرچند که باراک اوباما، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا، کاندولیزا رایس و کالین پاول از وزرای خارجه پیشین و سوزان رایس، مشاور امنیت ملی سابق خودشان سیاه پوست هستند. آمارهای رسمی نشان می‌دهند سن یک آمریکایی سیاه پوست شش سال از شهروند سفید پوست کمتر است و میزان سیاه پوستان در زندان‌های آمریکا بیش از ۴۳ درصد است هرچند که آن‌ها ۱۳ درصد مجموع ساکنان را تشکیل می‌دهند و از مجموع ۱۰۰ عضو سنا و ۴۴ نماینده مجلس نمایندگان تنها دو سناتور سیاه پوست وجود دارد.

 

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا از طریق آرای نژادپرستان سفیدپوست و پیروی از دستورکارهای آن‌ها به پیروزی رسید. انتقاد وی از اوباما و درخواست از او برای بازگشت به زادگاهش در کنیا و ایجاد شک و شبهه در شناسنامه وی و حملاتش علیه مهاجران و مسلمانان موجب وخامت تبعیض نژادی در کشوری شده که ادعا می‌کند پیشرو برابری و آزادی در جهان است.

 

مشاهده فیلمی که از قتل جوان سیاه پوست گرفته شده بسیار دردناک است. قربانی با صدای اندوهگینی به جلادش می‌گوید: “زانویت روی گردنم است… نمی‌توانم نفس بکشم… دارم خفه می‌شوم…مادرم…مادرم.” بعد صدای وی قطع می‌شود و از حرکت باز ایستاده و از دنیا می‌رود.

 

ترامپ از طریق تازه‌ترین توییتش از این جنایت حمایت کرد: “زمانی که آشوب آغاز می‌شود تیراندازی شروع می‌شود.” گویی وی پلیس را به قتل معترضان در مینیاپولیس تحریک می‌کند.

 

گزافه‌گویی نکرده‌ایم اگر ترامپ را گورباچف آمریکا بدانیم که بذر فروپاشی آن را با سیاست‌های نژادپرستانه و احمقانه خود و جانبداری از نژادپرستان سفیدپوست که او را به قدرت رساندند، می‌کارد.

 

این اولین بار در تاریخ آمریکا است که رهبری قدرت را به دست گرفته که دروغ را خوب بلد است و از حامیانش در ایالت‌هایی که دموکرات‌ها در آنجا حکمرانی می‌کنند می‌خواهد قانون را زیرپا گذاشته و به خیابان‌ها آمده و علیه تدابیر اتخاذ شده برای مقابله با کرونا تظاهرات کنند.

 

۵۰ سال پیش رزا بارکس، زن سیاه پوست آمریکایی صندلی خود را در جلوی اتوبوس برای سفیدپوستان خالی نکرد و پلیس بعدا او را بازداشت کرد. این مساله موجب انقلاب سیاه پوستان در جنوب آمریکا و موجب لغو قانون نژادپرستانه شد. بعید نیست که انقلاب مشابهی علیه بازگشت نژادپرستی در زشت‌ترین چهره توسط ترامپ و گروهش رخ داده و موجب سرنگونی وی در انتخابات ریاست‌جمهوری و تغییر بسیاری از قوانین نژادپرستانه و ایجاد برابری واقعی میان شهروندان آمریکایی شود.

ترامپ: واشنگتن رابطه با سازمان بهداشت جهانی را قطع می‌کند

رئیس جمهور آمریکا روز جمعه در کنفرانس خبری گفت که سازمان بهداشت جهانی تحت کنترل چین بوده و واشنگتن روابط خود با سازمان بهداشت جهانی را قطع می‌کند.

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, جهان, چین, خبر, سازمان بهداشت جهانی, شرق آسیا

آمریکا خدمات رسانان به نفتکش‌های ایرانی حامل مواد نفتی به ونزوئلا را تهدید کرد

آمریکا در اقدامی خصمانه به کشورها، بنادر، شرکت‌های حمل و نقل و بیمه گذاران خارجی هشدار داد در صورت ارائه خدمات به نفتکش‌های ایرانی حامل مواد نفتی به ونزوئلا با تحریم‌ رو به‌رو خواهند شد.

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, ایران, تحریم, جهان, خاورمیانه, خبر