نماینده پارلمان: فرانسه‌ای که در نسل‌کشی شریک است، فرانسه ما نیست + فیلم

نماینده حزب «فرانسه تسلیم‌ناپذیر» که پس از به اهتزاز درآوردن پرچم فلسطین در روز سه‌شنبه در مجمع ملی به مدت ۱۵ روز از فعالیت‌ منع شد، این حکم را شایسته یک رژیم استبدادی دانست و گفت که این فرانسه ما نیست. به گزارش ایسنا، «سباستین دلوگو» نماینده حزب «فرانسه تسلیم‌ناپذیر» که به تحریک علیه مجمع ... نماینده پارلمان: فرانسه‌ای که در نسل‌کشی شریک است، فرانسه ما نیست + فیلم

ادامه

استبداد, استعمار, جهان, صلح, غرب اروپا, فرانسه, فلسطین, فیلم, گزارش, نسل‌کشی

نخست‌وزیر ایرلند: کشور فلسطین را به رسمیت می‌شناسیم

نخست‌وزیر ایرلند رسما اعلام کرد کشورش کشور فلسطین را به رسمیت می‌شناسد. به گزارش ایسنا، نخست‌وزیر ایرلند امروز چهارشنبه، به رسمیت شناختن کشور فلسطین را اعلام کرد. «سیمون هریس» نخست‌وزیر ایرلند گفت: امروز ایرلند، نروژ و اسپانیا اعلام می‌کنند که کشور فلسطین را به‌رسمیت می‌شناسند. امروز، یک روز تاریخی و مهم است. ما از کشورهای ... نخست‌وزیر ایرلند: کشور فلسطین را به رسمیت می‌شناسیم

ادامه

اسپانیا, اسلوونی, ایرلند, خاورمیانه, خبر, غرب اروپا, فلسطین, مالت, نروژ

راهکارهای «ث ژ ت» برای تأمین منافع صنفی – رفاهی کارگران و زحمتکشان فرانسه

دبیر ملی سندیکای “ث ژ ت”، سوفی بینه، نقشه راه این اتحادیه سراسری را تا پایان تابستان ۲۰۲۴ با حضور رسانه‌ها معرفی کرد. فدراسیون بهداشت “ث ژ ت” به‌طور‌هم‌زمان نمایندگانی از تمام بیمارستان‌های فرانسه گردهم آورد تا مبارزات اجتماعی گسترده‌ای را برنامه‌ریزی کند. برنامه روشن است، دبیر ملی سندیکای “ث ژ ت” در مصاحبه با ... راهکارهای «ث ژ ت» برای تأمین منافع صنفی – رفاهی کارگران و زحمتکشان فرانسه

ادامه

جهان, حقوق بشر, درمان, طبقه کارگر, عدالت اجتماعی, غرب اروپا, فرانسه, کشاورزی, مبارزه طبقاتی, معیشت, مقاله, همبستگی

فرانسه محموله جدیدی از موشک‌های ” آستر” به اوکراین ارسال می‌کند

سباستین لکورنو وزیر دفاع فرانسه سه‌شنبه شب اعلام کرد که پاریس محموله جدیدی از موشک‌های زمین به هوای «آستر» در اختیار اوکراین قرار می‌دهد. به گزارش ایرنا به نقل از رویترز، لکورنو در یک جلسه استماع در پارلمان فرانسه با اشاره به لزوم «رهگیری موشک‌های روسیه که کی‌یف را هدف قرار می‌دهند» اظهار کرد: دستور ... فرانسه محموله جدیدی از موشک‌های ” آستر” به اوکراین ارسال می‌کند

ادامه

اوکراین, ایتالیا, تنش‌زایی, جنگ نیابتی, جهان, چین, خبر, روسیه, شرق اروپا, غرب اروپا, فرانسه

رئیس سنای فرانسه؛ ارتباط ماکرون با واقعیت و نگرانی‌های روزمره مردم فرانسه قطع شده است

رئیس سنای فرانسه به صورت آشکارا از رهبری ماکرون انتقاد کرد و گفت که ارتباط او با واقعیت و نگرانی‌های روزمره مردم فرانسه قطع شده است. به گزارش ایسنا، «ژرار لارشه» رئیس سنای فرانسه در مصاحبه‌ای با روزنامه لاتریبون گفت: «واقعا ناامید کننده است. ارتباط امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه با واقعیت قطع شده است.» ... رئیس سنای فرانسه؛ ارتباط ماکرون با واقعیت و نگرانی‌های روزمره مردم فرانسه قطع شده است

ادامه

تحلیل, جهان, حقوق بشر, غرب اروپا, فرانسه, گزارش

شکست تلاش‌های ترزا می در پایان‌دادن به‌بن‌بست مذاکرات با اروپا

به نقل از روزنامه دیلی‌تلگراف، آخرین تلاش‌های ترزا می برای متقاعد کردن رهبران اروپا به منظور گشایش مذاکراتی بر سر دوران انتقالی بریگزیت به شکست انجامیده‌ و به نظر می‌رسد که دولت انگلیس نیز هرگونه امتیازات جدید درخصوص جدایی این کشور در اتحادیه اروپا را منتفی دانسته و بروکسل نیز رویکرد خود را در قبال بریگزیت در آستانه برگزاری یک نشست مهم، سرسختانه‌تر خوانده است.

 

تلاش‌های نخست وزیر انگلیس شامل تماس با امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، لئو وارادکا، نخست وزیر ایرلند و حضور در ضیافت شام ۹۰ دقیقه‌ای در بروکسل به همراه ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا و میشل بارنیه، مذاکره کننده ارشد بریگزیت در این اتحادیه نیز نتوانسته‌ تحولی را در این زمینه رقم بزند.

 

این درحالی است که برخی دیپلمات‌های ارشد تاکید دارند که بریتانیا تلاش کافی صورت نداده است.

 

در بیانیه مشترک یونکر و نخست وزیر انگلیس بعد از مراسم شام کاری آنها نشانه‌ای از هیچگونه تحولی به نفع دولت انگلیس دیده نمی‌شود اما در آن اشاره به رویکرد مرحله بندی شده برای مذاکرات که مورد تاکید بروکسل بوده مشاهده می‌شود.

 

در این بیانیه آمده است: نخست‌وزیر و رئیس کمیسیون اروپا پیشرفت حاصل شده در مذاکرات مربوط به بند ۵۰ را مورد بررسی قرار داده و توافق شد که این تلاش‌ها باید در ماه‌های آینده تسریع شود. این شام کاری در فضایی دوستانه و سازنده اتفاق افتاد.

 

مقام‌های انگلیس تصریح کردند که نخست وزیر این کشور پیشنهادهای بیشتری درخصوص مسائل اساسی نظیر پولی که لندن باید بابت جدایی پرداخت کند، مطرح نکرده است.

 

اخیرا یک بیانیه رهبران اتحادیه اروپا که قرار است در نشست شورای اروپا در شهر بروکسل در روز جمعه منتشر شود به بیرون درز کرده که نشان می‌دهد کشورهای عضو این اتحادیه همچنان موضع سرسختانه خود در قبال بریتانیا را حفظ کرده‌اند.

 

این بیانیه که بعد از لابی‌گری‌هایی از جانب فرانسه و آلمان مطرح شده، لحنی شدیدتر از پیش‌نویس اولی که چند روز پیش به بیرون درز کرد داشته و خواهان پیشرفت در هر سه مساله اساسی مربوط به بریگزیت با هدف منجر شدن به آغاز مذاکرات تجاری شده است.

 

همچنین در این بیانیه به لزوم ایفای نقش دادگاه عدالت اروپا در حفاظت از حقوق شهروندان اشاره شده است.

 

در عین حال گزارش شده که دونالد تاسک، رئیس شورای اروپا در روزهای اخیر شخصا تلاش کرده تا ماکرون و آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان را متقاعد کند که در پیش‌نویس بیانیه این اتحادیه وعده دهند که اتحادیه اروپا در صورت حصول پیشرفت کافی در حوزه مسائل اساسی به میشل بارنیه حکم آغاز مذاکرات تجاری در ماه دسامبر را بدهد.

 

این بیانیه به مجرد امضا شدن از سوی رهبران اتحادیه اروپا در روز جمعه قرار است حکم دهد که تاکنون پیشرفت حاصل شده به هدف آغاز مذاکرات تجاری کافی نبوده است.

 

همچنین این بیانیه اتحادیه اروپا را متعهد خواهد کرد که درخصوص دیدگاهش در مورد دوران انتقالی به بحث پرداخته و اجازه می‌دهد که آماده مذاکرات مربوط به آینده تجاری تا زمان برگزاری نشست شورای اروپا در ۱۴ دسامبر باشند البته در صورتی که اعطای امتیازات بیشتر از سوی بریتانیا به ویژه در زمینه مسائل مالی فراهم باشد.

 

با این حال گمان برده می‌شود که اتحادیه اروپا دیدگاه دقیقی در زمینه آینده روابط تجاری تا آن زمان پیدا نکند. یک منبع ارشد گفت: درخصوص مساله چارچوب کاری آینده اطلاعات کافی از جانب لندن برای آنکه بدانیم این آینده چطور باید به نظر برسد وجود ندارد. بنابراین خط مشی‌ که اواخر ماه دسامبر تصویب خواهد شد درخصوص دوران انتقالی بسیار دقیق‌تر خواهد بود اما درخصوص چارچوب کاری آینده دیدگاه کلی خواهند داشت و ما از لندن اطلاعاتی درباره دیدگاه بریتانیا دریافت نکردیم.

 

دیپلمات‌ها گفته‌اند که بیانیه برنامه ریزی شده رهبران اتحادیه اروپا برای روز جمعه “عادلانه” بوده و از نظر بریتانیا باید به عنوان یک نتیجه خیلی خوب تلقی شود چراکه بریتانیا هنوز جزئیات مربوط به خود را ارائه نکرده است.

 

منبع مذکور خاطر نشان کرد: رهبران اروپا پیشنهاد بارنیه درخصوص آغاز مذاکرات مربوط به مرحله انتقالی را رد کردند و فعلا در وضعیتی که چنین پیشنهادی به ترزا می بدهند نیستند. رهبران اروپا مصر هستند که مرحله اول مذاکرات درمورد مسائل مربوط به حقوق شهروندان اروپا، تسویه امور مالی و مرز مربوط به ایرلند باید اول از همه به نتیجه برسد و هنوز پیشنهادهای انگلیس در سطح حل این مسائل نبوده‌اند.

 

در عین حال سخنگوی نخست وزیر انگلیس اعلام کرده که وی چیز جدیدی برای پیشنهاد کردن تا قبل از برگزاری نشست روز جمعه شورای اروپا ندارد و سخنرانی چندی پیش او در فلورانس به اندازه کافی مستدل بوده است.

ایسنا

دادگاه عالی اسپانیا ۲ رهبر جدایی طلب کاتالان را زندانی کرد

به گزارش رویترز، اقدام دادگاه عالی اسپانیا در زندانی کردن رهبران ۲ سازمان بزرگ جدایی طلب کاتالونیا نشانگر موضع سختگیرانه مادرید در قبال مساله استقلال این منطقه است.   دولت اسپانیا تا روز دوشنبه به رهبر کاتالونیا فرصت داده بود تا نظر نهایی و شفاف خود را درباره استقلال اعلام کند ولی کارلس پویگدمونت با ... دادگاه عالی اسپانیا ۲ رهبر جدایی طلب کاتالان را زندانی کرد

ادامه

اسپانیا, جهان, حقوق بشر, خبر

حزب متحد حکومت کاتالونیا خواهان اعلام جمهوری در این منطقه شد

شورای سیاسی حزب ضد سرمایه داری ‘کوپ’ که متحد دولت ائتلاف در کاتالونیا است روز شنبه از «کارلس پوجدمونت» رئیس دولت این منطقه خواست اعلام جمهوری کند .   به گزارش خبرگزاری افه اسپانیا، حزب کوپ از پوجدمونت خواست که به تقاضای دولت مرکزی اسپانیا مبنی بر اینکه آیا سه شنبه گذشته اعلام استقلال کرده ... حزب متحد حکومت کاتالونیا خواهان اعلام جمهوری در این منطقه شد

ادامه

اسپانیا, جهان, خبر

انتقاد شدید آلمان از خروج آمریکا از یونسکو

به نقل از نشریه “دی سایت”، دولت آلمان انتقاد شدیدی به خروج آمریکا از عضویت در سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی سازمان مل متحد (یونسکو) وارد کرد.   “مونیکا گروترس”، وزیر فرهنگ آلمان از حزب دموکرات مسیحی در این باره اظهار داشت که این اقدام آمریکا در نقطه زمانی فعلی یک سیگنال کاملا غلط است. ... انتقاد شدید آلمان از خروج آمریکا از یونسکو

ادامه

المان, امریکا, جهان, خبر

هزاران فرانسوی علیه اصلاحات دولت نئولیبرال مکرون تظاهرات کردند

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ۹ اتحادیه که نمایندگی ۵.۴ میلیون نفر از کارکنان بخش دولتی را بر عهده دارند از آنان خواسته بودند تا روز سه شنبه «مخالفت عمیق» خود را با اصلاحات مکرون نشان دهند.   مکرون طرح هایی برای کاهش هزینه های دولت، کاهش مشاغل و تعلیق پرداخت حقوق ها در بخش دولتی ... هزاران فرانسوی علیه اصلاحات دولت نئولیبرال مکرون تظاهرات کردند

ادامه

اعتراضات اجتماعی, جهان, حقوق بشر, خبر, فرانسه, کارگری