شرایط قرنطینه “هیچ تاثیری” برشرایط اقلیمی نخواهد داشت

حتی با فرض محدودیت‌های مسافرتی و رعایت فاصله اجتماعی تا پایان سال ۲۰۲۱ ، این کار باعث کاهش ۰.۰۱ درجه سانتیگراد در گرمایش تا سال ۲۰۳۰ می‌شود.

 

به گزارش آژانس خبری فرانسه، روز جمعه گذشته، یک تیم از کارشناسان بین‌المللی، برگرفته از تحقیقات خود، اعلام کردند که کاهش بی‌سابقه تولید گازهای گلخانه‌ای در دوران شیوع ویروس کووید ۱۹ ، بدون کاهش اساسی در استفاده از سوخت‌های فسیلی، تاثیری بر روند تغییرات آب و هوا در جهان نخواهد داشت.

 

به دلیل وادار کردن مردم به خانه ماندن توسط دولت‌های جهان در مبارزه با شیوع کووید ۱۹ ، میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای ناشی از سوزاندن زغال سنگ، نفت و گاز می‌تواند در سال ۲۰۲۰ تا هشت درصد کاهش یابد.

 

این کارشناسان هشدار دادند که بدون تغییر در سیستم تامین انرژی وتهیه مواد غذایی در جهان، کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای در دوران قرنطینه اساساً بی‌معنی خواهد بود.

 

این تیم با استفاده از داده‌های منابع آماری موجود، چگونگی تغییر سطح ۱۰ نوع گاز گلخانه‌ای مختلف و آلاینده‌های هوا را در بیش از ۱۲۰ کشور بین فوریه و ژوئن سال جاری محاسبه کردند.

 

آنها دریافتند که آلودگی‌هایی مانند دی اکسید کربن و اکسیدهای ازت در این دوره بین ۱۰ تا ۳۰ درصد کاهش یافته است.

 

با توجه به اینکه تغییرات بزرگ ناشی از شرایط قرنطینه موقتی است و انتشار گازهای گلخانه‌ای تاکنون در سال جاری پایین بوده است‌، با این حال بعید است که این تغییرات بتواند تاثیری بر شرایط اقلیمی داشته باشد.

 

این گروه در تحقیقات خود به این نتیجه رسیده‌اند که، حتی با فرض محدودیت‌های مسافرتی و رعایت فاصله اجتماعی تا پایان سال ۲۰۲۱ ، این کار باعث کاهش ۰.۰۱ درجه سانتیگراد در گرمایش تا سال ۲۰۳۰ می‌شود.

 

پیرس فورستر ، نویسنده مطالعه و مدیر مرکز بین‌المللی آب و هوا پریسلتی در دانشگاه لیدز انگلیس، گفت: ” قرنطینه نشان داد که ما می‌توانیم تغییر کنیم و سریع تغییر کنیم اما در عین حال محدودیت‌های تغییر رفتاری را نیز نشان داد.”

 

او همچنین به آژانس خبری فرانسه گفت که :” بدون تغییرات ساختاری ما نمی‌توانیم اهدافمان را عملی کنیم.”

 

در توافق نامه اقلیمی پاریس سال ۲۰۱۵ ، کشورها متعهد شده‌اند که با کاهش انتشار گاز های گلخانه‌ای افزایش گرمایش زمین را زیر دو درجه سانتیگراد بالاتر از سطح پیش از تولید صنعتی نگهدارند.

 

سازمان ملل متحد می‌گوید که به منظور حفظ ۱.۵ درجه سانتیگراد، میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای، در طول دهه بعدی، سالانه ۷.۶ درصد کاهش یابد.

 

فورستر در این مورد گفت، این تقریباً برابر با میزان کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای پیش‌بینی شده در سال جاری است. اما با توجه به این که یکی از بزرگترین رکودهای اقتصادی در تاریخ را داشته‌ایم، این شرایط بعید است که دوباره تکرار شود چرا که کشورها به دنبال بهتر شدن شرایطشان هستند..

 

وی گفت: “اگر من کاملاً صادق باشم، بعید است که جهان بتواند با شرایط کنونی به مرز ۱.۵ درجه سانتیگراد نزدیک شود، اما نزدیک‌شدن به هر نقطه‌ای، آینده فرزندان ما را بهتر خواهد کرد.”

 

این مطالعه، که در مجله تغییرات آب و هوایی طبیعت منتشر شده است، همچنین گزینه‌هایی برای بهبود پس از قرنطینه را پیشنهاد کرده‌اند و گفته‌اند که این‌ها فرصت‌های بی‌نظیر ی را برای تغییر ساختاری در اقتصاد جهانی را نشان می‌دهند.

 

گزینه‌های سیاست‌مداران، شامل کاهش آلودگی‌های ناشی از ترافیک با اولویت‌دادن به وسایل نقلیه عمومی و خطوط دو چرخه است.

 

نویسندگان گفتند که با اختصاص دادن ۱.۲ درصد از تولید ناخالص ملی از طریق سرمایه گزاری در در فناوری‌های” سبز ” ، می‌توان در مقایسه با سوخت‌های فسیلی تا سال ۲۰۳۰ ، میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای را به نصف کاهش داد.

۸۰۰ میلیون کودکِ جهان در معرض خطر آلودگی سرب

این مطالعه نشان می‌دهد در حالی که سطح سرب خون در کودکان کشورهای ثروتمند در طول سالها کاهش یافته است، در کشورهای فقیرتر این مشکل به طرز چشمگیری افزایش یافته است

ادامه »

اجتماعی, اختلاف طبقاتی, جهان, حقوق کودک, حقوق کودکان, خبر, دانش, سازمان ملل, محیط زیست

 افزایش گرمای هوا درآینده می‌تواند میلیون‌ها نفر را از بین ببرد

محققان دریافتند که اگر میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای با سرعت فعلی خود ادامه داشته باشد- تا سال ۲۱۰۰ میزان انتشار موج های گرمایی در آینده می‌تواند به طور کلی باعث مرگ ۷۳ نفر از هر ۱۰۰۰۰۰ نفر شود

ادامه »

اختلاف طبقاتی, اروپا, اسیا, حقوق بشر, خاورمیانه, خبر, دانش, فقر, محیط زیست