واشنگتن: تقویت روابط چین با روسیه، امیدها به بهبود رابطه با آمریکا را زیر سوال می‌برد

آمریکا اعلام کرد که با توجه به تقویت روابط چین با روسیه، امکان بهبود روابط پکن-واشنگتن وجود ندارد. به گزارش ایلنا به نقل از اسپوتنیک،‌ آمریکا اعلام کرد که با توجه به تقویت روابط چین با روسیه، امکان بهبود روابط پکن-واشنگتن وجود ندارد. ایالات متحده روز گذشته -پنج‌شنبه- اعلام کرد که رئیس‌جمهوری چین نمی‌تواند روابط ... واشنگتن: تقویت روابط چین با روسیه، امیدها به بهبود رابطه با آمریکا را زیر سوال می‌برد

ادامه

آمریکا, آمریکای شمالی, تحلیل, جنگ سرد, چین, روسیه, شرق آسیا, شرق اروپا, غرب

بورل: اتحادیه اروپا، تایوان را به‌رسمیت نمی‌شناسد

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با اشاره به مسئله «چین واحد» صراحتا عنوان کرد که این اتحادیه، جزیره خودگردان تایوان را به عنوان «کشور» به‌رسمیت نمی‌شناسد و نخواهد شناخت. به گزارش ایسنا، همزمان با اینکه دولت ایالات متحده روابط غیررسمی با تایوان دارد و به این جزیره تسلیحاتی را ارسال می‌کند، تنش‌ها میان آمریکا و ... بورل: اتحادیه اروپا، تایوان را به‌رسمیت نمی‌شناسد

ادامه

آمریکا, اتحادیه اروپا, اروپا, اقتصادی, تایوان, تحلیل, جنگ سرد, جهان, چین, شرق آسیا

پنتاگون: استقرار نیروهای ناتو در اوکراین اجتناب‌ناپذیر است

رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا اعلام کرد اعزام نیروهای ناتو برای آموزش دادن به سربازان اوکراین در خاک این کشور اجتناب‌ناپذیر است. به گزارش ایسنا، رسانه آمریکایی گزارش داد ممکن است ناتو در نهایت سربازان خود را در قالب یک ماموریت آموزشی به اوکراین اعزام کند. با تشدید وخامت اوضاع برای سربازان اوکراین، کی‌یف از ... پنتاگون: استقرار نیروهای ناتو در اوکراین اجتناب‌ناپذیر است

ادامه

آمریکا, آمریکای شمالی, اوکراین, بلژیک, تحلیل, تنش‌زایی, جنگ سرد, جنگ نیابتی, دخالت نظامی, صلح, غرب, فرانسه, ناتو

تاکید چین بر «موضع مسئولانه» در قبال صادرات تجهیزات نظامی

وزارت امور خارجه چین تاکید کرد که پکن در قبال صادرات محصولات نظامی، از جمله صادرات پهپادهای غیرنظامی، جایگاهی مسئول دارد. در این میان ایالات متحده به اوکراین کمک نظامی می‌کند، اما از همکاری عادی میان روسیه و چین انتقاد می‌کند و این ریاکاری است. به گزارش ایسنا، «وانگ ونبین» سخنگوی وزارت خارجه چین در ... تاکید چین بر «موضع مسئولانه» در قبال صادرات تجهیزات نظامی

ادامه

آمریکا, اوکراین, جنگ سرد, جنگ نیابتی, چین, روسیه, سازمان تجارت جهانی, شرق آسیا, شرق اروپا, صلح

روسیه موشک بالستیک بولاوا را در زیردریایی‌های خود مستقر کرد

در پی تشدید تهدیدهای غرب به سرکردگی آمریکا علیه روسیه که اخیرا پاریس، مسکو را با زرادخانه‌های اتمی خود تهدید کرد، مسکو پس از انجام آزمایش موفقیت‌آمیز موشک قاره پیما «بولاوا» (Bulava)، آنرا در ترکیب موشک‌های بالستیک در ناوگان زیردریایی خود جای داد. به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، تارنمای نشریه آمریکایی نیوزویک با انتشار این ... روسیه موشک بالستیک بولاوا را در زیردریایی‌های خود مستقر کرد

ادامه

آمریکا, اتحادیه اروپا, اروپا, انگلیس, جنگ سرد, جهان, خبر, روسیه, شرق اروپا, فرانسه

سوگاوار: جزایر سلیمان نظامی‌گری در اقیانوسیه را نمی‌پذیرد

«ماناسه سوگاوار» نخست وزیر جزایر سلیمان از استرالیا برای امضای توافقنامه متحدان دفاعی «آکوس» با آمریکا و بریتانیا بدون مشورت کردن با کشورهای اقیانوسیه انتقاد کرد.

 

به گزارش روز شنبه ایرنا از خبرگزاری «رویترز»، «ماناسه سوگاوار» نخست وزیر جزایر سلیمان در حالی که دلیل توافقنامه امنیتی با چین را ناکافی بودن توافقنامه مشابه امنیتی با شریک سنتی خود استرالیا خواند، افزود کشورش از هزینه هایی که یک جنگ ایجاد می کند مطلع است و هرگز نمی‌خواهد بخشی از برنامه نظامی سازی منطقه اقیانوسیه باشد.

 

نخست وزیر جزایر سلیمان در سخنرانی پارلمان نخستین اظهارات عمومی خود را از زمان مذاکره با «کرت کمپبل» هماهنگ کننده کاخ سفید در امور هند-اقیانوسیه که با او چند روز پس از اعلام امضای پیمان امنیتی با چین در «هوناریا» دیدار کرده بود، ابراز کرد. او در ادامه سخنانش در پارلمان گفت: «ما نیاز به یادآوری هزینه های جنگ نداریم و خودمان از آن مطلعیم. ما هرگز اجازه نظامی سازی در منطقه را به ویژه پس از تجارب جنگ جهانی دوم نخواهیم داد.»

 

او همچنین از آمریکا به دلیل شکست در سرمایه گذاری برای بازسازی این کشور پس از جنگ جهانی دوم انتقاد کرد.

 

وی در تکرار آنچه چین پیشتر گفته بود، از استرالیا برای امضای توافقنامه متحدان دفاعی «آکوس» با آمریکا و بریتانیا بدون مشورت کردن با کشورهای اقیانوسیه انتقاد کرد.

 

با این وجود «اسکات موریسون» نخست وزیر استرالیا در مصاحبه با خبرنگاران پیرامون این موضوع گفت با نخست وزیر جزایر سلیمان یک روز پس از امضای توافقنامه آکوس صحبت کرده بود و او هیچگونه مخالفت و اعتراضی در این باره ابراز نکرده بوده است.

 

آمریکا ادعا کرد، چین در تلاش برای افزایش نفوذ نظامی در منطقه اقیانوسیه متحدان غربی این منطقه را به زمین بازی کشاند و توافقنامه امنیتی با جزایر سلیمان نیز در راستای این اقدام انجام شد در حالی که هیچگونه جزئیاتی از این پیمان فاش نشده و بنابر گفته « ماناسه سوگاوار» این توافقنامه تنها در راستای حفظ امنیت داخلی این کشور است.

 

از سوی دیگر، حزب مخالف دولت در این کشور به شدت از این توافقنامه انتقاد کرد و متحدان غربی نیز به این کشور هشدار دادند که جزایر سلیمان به دروازه ای برای حضور نظامی چین در منطقه اقیانوسیه تبدیل خواهد شد.

 

استرالیا و نیوزیلند نیز به شکل جداگانه به جزایر سلیمان هشدار دادند که پیمان امنیتی با چین می‌تواند به همکاری طولانی مدت منطقه‌ای که میان این کشورها وجود داشته است، آسیب بزند.

 

نخست وزیر این کشور نیز گفت کرت کمپبل و هیاتی جداگانه از ژاپن به او درباره مجوز دادن به چین برای ساختن پایگاه نظامی دریایی در این کشور هشدار دادند و آنرا در تضاد با منافع منطقه خواندند.

لاوروف: هدف عملیات اوکراین آزادسازی جهان از ظلم و ستم غرب است

وزیر امور خارجه روسیه در مصاحبه‌ای گفت که عملیات نظامی کشورش در اوکراین “به رهایی جهان از ظلم و ستم نواستعماری غرب کمک می‌کند.”

ادامه

اروپا, استعمار, اسیا, افریقا, امریکا, امریکای شمالی, امریکای لاتین, امنیتی, اوکراین, بلاروس, تجاوز نظامی, تشنج‌ زایی, جنگ سرد, جهان, چین, حقوق بشر, روسیه, ژئوپلیتیک, سوریه, شرق اروپا, عراق, غرب, کوبا, لیبی, هندوستان, ونزوئلا, یوگوسلاوی

گاردین؛ انگلیس ۸ هزار نیروی نظامی به اروپای شرقی می‌فرستد

وزارت دفاع انگلیس از اعزام ۸ هزار نظامی این کشور به همراه ده ها تانک به کشورهای اروپای شرقی برای برگزاری رزمایش‌های مشترک با متحدان ناتو خبر داد.

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, انگلستان, اوکراین, جنوب آسیا, جهان, روسیه, سوئد, شرق اروپا, فنلاند, گزارش, لهستان, ناتو

کوبیدن بر طبل جنگ تنها به‌نفع امپریالیسم جهانی و پیمان تجاوزگر ناتو است!

باگذشت بیش از هشت هفته از حمله نظامی روسیه به اوکراین، ابعاد فاجعه‌بار این جنگ و بهره‌گیری امپریالیسم جهانی و پیمان تجاوزگر ناتو از آن به‌هدف گسترده‌تر کردن دامنهٔ نظامی‌گری در منطقه و جهان و سازمان‌ دادن کارزارهایی هرچه وسیع‌تر بر ضد جنبش کارگری و کمونیستی و نیروهای مترقی و صلح‌دوست در جهان هر روز ... کوبیدن بر طبل جنگ تنها به‌نفع امپریالیسم جهانی و پیمان تجاوزگر ناتو است!

ادامه

اتحاد شوروی, اتحادیه اروپا, اروپا, استرالیا, افغانستان, اقتصادی, المان, امپریالیسم, امریکا, امریکای شمالی, امنیتی, انگلستان, اوکراین, جنگ سرد, جهان, حقوق بشر, دونتسک, دیدگاه, روسیه, ژاپن, سوسیالیسم, شرق اروپا, صلح, ضد جنگ, فرانسه, کانادا, لوگانسک, لیبی, محیط زیست, مقاله, نئولیبرالیسم, یمن, یوگوسلاوی