ماهیت و سرشت مبارزۀ سندیکایی

نولیبرالیسم، اپورتونیسم، و فساد برخی سندیکالیست‌ها عامل تحریف ماهیت و سرشت مبارزۀ سندیکایی بوده است. امروز کلمبیا ده‌ها سندیکا دارد که هیچ ارتباطی با مبارزه در دفاع از کارگر و به‌طورکلی پرولتاریا ندارند. آن‌ها زائدۀ کارفرمایان برای یک سکۀ کثیف رقت‌انگیز هستند و حاضرند برادران طبقاتی‌شان را بی‌شرمانه بفروشند. به‌عنوان مثال، هر کسی باور می‌کند ... ماهیت و سرشت مبارزۀ سندیکایی

ادامه

جهان, دیدگاه, سرمایه‌داری, طبقه کارگر, فساد, کلمبیا, کمونیسم, لنین, نئولیبرالیسم

ترامپ: آمریکا کشوری فاسد و فاشیستی است

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور سابق آمریکا، با انتقاد از دادگاه و قاضی پرونده اتهامی خود، آمریکا را کشوری فاشیستی و فاسد و بایدن را یک رئیس‌جمهور فاشیست توصیف کرد. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الجزیره، دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق و نامزد کنونی انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ آمریکا پس از اینکه دادگاه منهتن او ... ترامپ: آمریکا کشوری فاسد و فاشیستی است

ادامه

آمریکا, آمریکای شمالی, تحلیل, تروریسم, فاشیسم, فساد

گزارش تحقیق و تفحص از شستا؛ اگر میلیون‌ها دلار به تاراج نمی‌رفت …

با این میلیون دلارهایی که اختلاس شده یا خاصه‌خرجی کرده‌اند و به این و آن بخشیده‌اند، می‌شد برای بازنشستگان کلی امکانات فراهم کرد، می‌شد دستمزد بازنشستگان را آنقدر افزایش داد که در هفته‌های آخر ماه در حسرت یک کیلو میوه نباشند. به گزارش خبرنگار ایلنا، با رونمایی از گزارش تحقیق و تفحص از شستا از ... گزارش تحقیق و تفحص از شستا؛ اگر میلیون‌ها دلار به تاراج نمی‌رفت …

ادامه

اقتصادی, ایران, بازنشستگان, حقوق بشر, طبقه کارگر, غارتگری, فساد, گزارش, معیشت, مغیشت

مقامات اوکراینی تسلیحات غرب را می‌دزدند

رهبر حزب میهن پرستان فرانسه اعلام کرد که تسلیحات ارسالی غرب به اوکراین، به میدان نبرد ارسال نمی‌شود. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از راشاتودی، یک سیاستمدار ارشد فرانسوی اعلام کرد که بخش بزرگی از کمک‌های غرب به کی‌یف توسط مقامات اوکراین دزدیده می‌شود. «فلوریان فیلیپات» رهبر حزب میهن پرستان فرانسه، که منتقد سرسخت ... مقامات اوکراینی تسلیحات غرب را می‌دزدند

ادامه

آمریکا, اوکراین, جنگ نیابتی, جهان, خبر, روسیه, غرب, فرانسه

نخست وزیر مجارستان رهبری اتحادیه اروپا را به ارعاب و باج گیری سیاسی متهم کرد

ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان، رهبران اتحادیه اروپا را به ارعاب و باج گیری سیاسی متهم کرد و گفت که آنها باید استعفا دهد زیرا همه پروژه‌های کلیدی خود را به شکست کشانده‌اند. به گزارش اسپوتنیک، اوربان در یک کنفرانس مطبوعاتی، که ویدئو آن در شبکه اجتماعی ایکس منتشر شد، گفت:” اکنون رهبران اتحادیه اروپا ... نخست وزیر مجارستان رهبری اتحادیه اروپا را به ارعاب و باج گیری سیاسی متهم کرد

ادامه

آمریکا, اتحادیه اروپا, بلژیک, تحریم, جهان, خبر, فساد, مجارستان

سرقت ۱۸۰ میلیارد دلاری شرکت‌های آمریکایی از مردم جهان

اعتمادآنلاین| مطالعه جدیدی که توسط اقتصاددانان برجسته انجام شده است نشان می‌دهد فرار مالیاتی شرکت‌های آمریکایی سالانه بالغ بر صدها میلیارد دلار می‌شود و این پول به جیب ثروتمندترین افراد جهان سرازیر می‌شود.

 

در مقاله «امتیاز مالیاتی گزاف»، که با همکاری توماس رایت و اقتصاددان دانشگاه کالیفرنیا، گابریل زوکمن، یکی از مسئولین جهان در زمینه بهشت‌های مالیاتی (مناطقی در جهان که قوانین ساده‌ای دارند و شرکت‌ها درآمدهای خود را برای این که شامل مالیات نشود پنهان می‌کنند)، تهیه شده است، به این موضوع پرداخته شده است.

 

این تحقیق نشان می‌دهد که تقریبا ۵۰ درصد از سود شرکت‌های چندملیتی آمریکا، درحال حاضر در بهشت‌های مالیاتی ایجاد می‌شود، درحالی که قبلا و در دهه ۱۹۷۰، این میزان تنها ۱۰ درصد بود.

 

شرکت‌های آمریکایی برای سودی که در مناطقی غیر از بهشت‌های مالیاتی به دست می‌آورند ۲۷ درصد مالیات پرداخت می‌کنند، درحالی که در بهشت‌های مالیاتی تنها ۷ درصد مالیات پرداخت می‌کنند.

 

طبق گفته جیمز هنری، محقق و اقتصاددان و مشاور ارشد شبکه عدالت مالیاتی، متخلفان ثروتمند آمریکا، دزدان مالیاتی و به ویژه شرکت‌های چندملیتی، مقادیر عظیمی از پول خود را در خارج از آمریکا کنار می‌گذارند. او به راشاتودی گفت: تا سال ۲۰۱۷، شرکت‌های چندملیتی آمریکا حدود ۲.۶ تریلیون دلار را در خارج از این کشور روی هم انباشته کردند، درحالی که مجبور هم نیستند ۳۵ درصد مالیات شرکتی آمریکا را هم پرداخت کنند.

 

از اوایل دهه ۱۹۹۰ نرخ مالیاتی که توسط شرکت‌های غیرنفتی آمریکایی از سود خارجی خود پرداخت می‌کردند، از ۳۵ درصد به ۲۰ درصد کاهش یافت. به طور مشابه، نرخ مالیاتی که شرکت‌های بزرگ نفتی آمریکایی به دولت‌های خارجی پرداخت می کنند از متوسط ۷۰ درصد، قبل از جنگ ۱۹۹۱ خلیج فارس، به ۴۵ درصد کاهش یافته است. این طبق گفته زوکمن و رایت، نشان‌دهنده بازگشت هزینه‌ها تحت فراهم کردن حمایت نظامی آمریکا برای تولیدکنندگان بزرگ نفت است.

 

بدهی خارجی جمعی آمریکا از هر کشور دیگری بیشتر است و در سطح ۸ تریلیون دلار یا ۴۰ درصد تولید ناخالص ملی آمریکا، قرار دارد. این ۸ تریلیون دلار از اختلاف بین ۳۵ تریلیون دلار سرمایه‌گذاری خارجی در دارایی‌های آمریکا (نظیر اوراق قرضه) با ۲۷ تریلیون دلار سرمایه‌گذاری آمریکا در دارایی‌های خارجی، به دست می‌آید.

 

مولفان این مقاله تخمین می‌زنند، تقریبا نیمی از این ۸ تریلیون دلار، با نرخ مالیات شرکت‌های چندملیتی آمریکا در ارتباط است که به شکلی غیرمعمولی برای این شرکت‌ها پایین است. این به لطف قدرت آمریکا و وجود بهشت‌های مالی، اتفاق می‌افتد.

 

در پایان این تحقیق، نتیجه‌گیری شده است که این مزیت‌های مالیاتی سالانه معادل ۱۸۰ میلیارد دلار، یا حدود ۱ درصد تولید ناخالص ملی آمریکا، می‌باشد.

 

ایتالیا اپل و سامسونگ را به جرم کُند ساختن موبایل‌ها جریمه کرد

دولت ایتالیا روز چهارشنبه دو شرکت بزرگ ساخت لوازم الکترونیکی اپل و سامسونگ را به جرم کندساختن برنامه ریزی شده گوشی های هوشمند خود به ترتیب به میزان ۱۰ و پنج میلیون یورو جریمه کرد.

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, ایتالیا, جهان, خبر, غرب اروپا, فساد, کره جنوبی

پشت پرده ساخت سد فینسک؛ سیاسی بازی و لابی‌گری

استاد گروه مهندسی آب دانشگاه ساری با ابراز مخالفت با احداث سد فینسک در استان سمنان برای مقاصد صنعتی، آن را غیراصولی و فاقد توجیه محیط زیستی دانست و افزود: تامین آب شرب راه‌حل‌های به مراتب کم هزینه‌تر نسبت به احداث سد داشته و بعید است مشکل آب شرب استان سمنان دلیل احداث سد باشد.   رضا ... پشت پرده ساخت سد فینسک؛ سیاسی بازی و لابی‌گری

ادامه

ایران, خبر, فساد, محیط زیست