بحران کشاورزان اروپایی به پارلمان اروپا کشیده شد

جلسه امروز اتحادیه اروپا در بروکسل تحت الشعاع کشاورزان معترضی قرار گرفت که برای اعتراض به شرایط خود مقابل پارلمان اروپا تجمع کردند. به گزارش خبرگزاری فارس؛ «اگر ببینید که با چه تعداد امروز در این‌جا حضور داریم و اگر ببینید که (اعتراضات) سراسر اروپا را فراگرفته، پس باید امیدوار باشیم. شما به ما نیاز ... بحران کشاورزان اروپایی به پارلمان اروپا کشیده شد

ادامه

اتحادیه اروپا, اروپا, ایتالیا, بلژیک, پرتغال, جهان, حقوق بشر, خبر, دهقانی, فرانسه, کشاورزی, محیط زیست

گزارش‌هایی از پیکار و زندگی مردم

رژیمِ ناتوان از حلِ مشکلات اساسی مردم ادامۀ گرانی مواد اساسی غذائی خصوصاً نان، اجارۀ مسکن، و نیز افزایش تعرفه اینترنت به‌میزان ۳۴ درصد در هفته‌های گذشته، فشار بیشتری بر گردۀ زحمتکشان وارد آورده‌ است. خالی شدن صندوق توسعه ملی به‌دلیل برداشت‌های پی در پی دولت از این صندوق، عدم پرداخت حقوق کارگران و نیز ... گزارش‌هایی از پیکار و زندگی مردم

ادامه

اقتصادی, ایران, بازنشستگان, حقوق بشر, دانشجویی, روزنامه نگاران, زنان, سرمایه‌داری, سیاسی, عدالت اجتماعی, کارگری, محیط زیست, وکلا

تاکید چین و مالدیو بر ارتقای روابط به سطح راهبردی

«شی جین‌پینگ» رییس جمهور چین در دیدار با «محمد موئیزو» رئیس جمهور مالدیو بر ارتقای روابط فیمابین به سطح راهبردی تاکید کرد. به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری شینهوا، «محمد موئیزو» رئیس جمهور مالدیو که برای دیدار با مقامات ارشد چینی روز دوشنبه وارد پکن شده است، عصر امروز (چهارشنبه) با «شی جین‌پینگ» همتای ... تاکید چین و مالدیو بر ارتقای روابط به سطح راهبردی

ادامه

اقتصادی, جنوب آسیا, جهان, چین, شرق آسیا, گزارش, مالدیو, محیط زیست, همکاری استراتژیک

فاجعهٔ جان‌باختن پنج کارگر در تلمبه‌خانهٔ کوهدشت لرستان: جان کارگر بی‌بهاست؟!

رئیس روابط عمومی شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران خبر اسفناک جان باختن پنج کارگر شاغل در شرکت پیمانکار “ارگ سازان ناوه” را در ۱۹ آذرماه ۱۴۰۲ اطلاع‌رسانی کرد. بار دیگر در اثر عدم وجود شرایط ایمنی در محیط کار در میهن ما پنج کارگر جوان که با هزاران امید به زندگی و آینده ... فاجعهٔ جان‌باختن پنج کارگر در تلمبه‌خانهٔ کوهدشت لرستان: جان کارگر بی‌بهاست؟!

ادامه

ایران, حقوق بشر, حوادث, کارگری, محیط زیست, مقاله

ضرورت مبارزۀ هم‌زمان با دیکتاتوری ولایی و امپریالیسم در راه آزادی، حاکمیت ملی، صلح، و عدالت اجتماعی

هفتۀ گذشته رسانه‌های مجاز کشور دو گزارش نمایشی و عملا وقیحانه دربارۀ خامنه‌ای “نمایندۀ خدا بر زمین” و رئیس‌جمهور برگمارده‌اش ابراهیم رئیسی منتشر کردند. اینکه چرا واکنش بخش عمده‌ای از جامعه به این گونه نمایش‌های حکومتی بی‌اعتنایی و تمسخر است روشن است. حکومت ولایی در سطح وسیعی در جامعه کاملاً بی‌اعتبار شده و درۀ ژرف ... ضرورت مبارزۀ هم‌زمان با دیکتاتوری ولایی و امپریالیسم در راه آزادی، حاکمیت ملی، صلح، و عدالت اجتماعی

ادامه

آزادی, آمریکا, استبداد, اسلام سیاسی, اقتصادی, امپریالیسم, انقلاب ملّی-دموکراتیک, ایران, تحریم, ژئوپلیتیک, سازمان ملل, سرمایه‌داری, صلح, طبقه کارگر, عدالت اجتماعی, غرب, فلسطین, مبارزه طبقاتی, محیط زیست, نئولیبرالیسم

سران اتحادیه اروپا و چین بر تعهد کامل بر توافق پاریس تاکید کردند

یک روز پس از اعلام خروج آمریکا از توافق آب و هوایی پاریس، سران اتحادیه اروپا و چین در نوزدهمین اجلاس دوجانبه در بروکسل، با اعلام تعهد کامل خود به این توافق، پیام آشکاری به جهان ارسال کردند

 

به گزارش پایگاه خبری شورای اروپا، نوزدهمین اجلاس دوجانبه اتحادیه اروپا و چین روزهای پنجشنبه و جمعه در بروکسل برگزار شد. موضوع هایی از قبیل حقوق بشر، کره شمالی و مهاجرت از جمله مباحث مطرح شده در این اجلاس بود.

 
دونالد توسک رئیس شورای اروپا در کنفرانس خبری پایان اجلاس گفت: مذاکرات مفید و سازنده ای برگزار شد که تاکیدی بر اهمیت و ادامه روابط دو جانبه قائل است.

 
وی افزود: چین و اتحادیه اروپا شریکان راهبردی هستند؛ همکاری ما گسترده است و در زمینه هایی مانند تجارت و سرمایه گذاری، تغییرات آب و هوایی، بحران مهاجرت و کره شمالی و مشارکت امنیتی در آفریقا رو به گسترش است.

 
توسک گفت: ما منافع مشترک زیادی بخصوص در زمینه تقویت نظام بین المللی داریم و به عنوان مثال، احترام به حق حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین از سال ۲۰۱۵ موضع مشترک ما بوده است.

 
رییس شورای اروپا درباره موضوع تغییرات آب و هوایی و توافق پاریس گفت: ما امروز همکاری با چین در زمینه تغییرات آب و هوایی را افزایش می دهیم که معنایش این است که امروز چین و اروپا برای نسل های آینده و برای کل کره زمین همبستگی و مسئولیت نشان می دهند.

 
وی افزود: اطمینان داریم که تصمیم روز گذشته آمریکا برای خروج از توافق پاریس یک اشتباه بزرگ و بزرگتر از تایید نکردن پروتکل کیوتو است. مبارزه با تغییرات آب و هوایی و تمام تحقیقات و نوآوری های فناورانه مربوط به آن، بدون آمریکا ادامه خواهد یافت.

 
این اظهارات در حالی است که تصمیم پنجشنبه شب ترامپ برای خارج کردن آمریکا از توافق آب و هوایی پاریس با واکنش منفی بسیاری از رهبران جهان رو به رو شد. میگوئل آریاس کانتیه ( Miguel Arias Canete) کمیسر آب و هوای اتحادیه اروپا در بروکسل به خبرنگاران گفت که از خارج شدن آمریکا از این توافقی که برای مبارزه با گرم شدن جهانی به امضای بیش از ۱۹۰ کشور رسیده بسیار متاسف است.

 
توسک در عین حال گفت: اما روابط قدرتمند فراآتلانتیک مهمتر و پایدارتر از این تصمیم تاسف بار دولت جدید آمریکا است. روابط قوی فراآتلانتیک بهترین تضمین است که مردمانی که خواستار آزادی هستند ، تنها نخواهند ماند.

 
رییس شورای اروپا در ارتباط با کره شمالی نیز گفت: ما منافع مشترکی در صلح و ثبات شبه جزیره، کاهش تنش ها و تبعیت کره شمالی از تعهدات بین المللی و کنار گذاشتن تمام برنامه های هسته ای و موشک بالستیک داریم؛ در این زمینه از تلاش های چین تشکر کردیم و خواستار ادامه حمایت چین برای تحقق این هدف ها هستیم.

 
وی افزود: همچنین درباره موضوع حقوق بشر و چگونگی بهبود همکاری در این زمینه در سطح دوجانبه و بین المللی بحث کردیم.

 

 

** تاکید نخست وزیر چین بر جهانی سازی و تجارت آزاد

 
نخست وزیر چین نیز در این کنفرانس خبری گفت: اعتقاد ما این است که تغییراتی در اوضاع بین المللی ایجاد شده و عوامل بی ثباتی افزایش یافته و در چنین شرایطی ضروری است که روابط چین و اتحادیه اروپا تقویت شود.

 
«لی کچیانگ» افزود: باید مسائل و مشکلات موجود را حل کنیم و اهمیت دارد که جهانی سازی را پیش ببریم و آن را برای همه به فرایندی مفید تبدیل کنیم.

 
وی افزود: اعتقاد هر دو طرف این است که باید تجارت آزاد را تقویت کنیم زیرا تجارت آزاد توسعه و سعادت را برای جهان به ارمغان می آورد و موجب تحکیم صلح می شود. باید از مقررات بین المللی تبعیت کنیم تا تجارت عادلانه تر باشد. همچنین تاکید کردیم که مقررات سازمان تجارت جهانی باید اجرا شود اگر این مقررات مشکلاتی دارد طرف ها باید برای بهبود قوانین تلاش کنند.

 
نخست وزیر چین افزود: همچنین درباره مسائل بین المللی بحث کردیم. چین اعتقاد دارد که برای پیشبرد روابط باید از اصل احترام متقابل پیروی کنیم و اعتقاد داریم که طرف اروپایی شرایط ملی چین و انتخاب چین برای مسیر توسعه بر اساس شرایط ملی را محترم می شمارد.

 
بر اساس گزارشها، با وجود اینکه هر دو طرف اجلاس را بسیار گرم و مثبت ارزیابی کردند اما دو طرف نتوانستند بر سر یک بیانیه فراگیر پایانی مشتمل بر تمام مسائل مورد بحث از جمله تعهد به تجارت آزاد و کاهش تولید فولاد چین، به توافق برسند و به همین علت کنفرانس خبری با حدود سه ساعت تاخیر برگزار شد.
ایرنا

اتحاد مجدد چین و اتحادیه اروپا برای کاهش آلاینده‌های کربن در جهان

مقامات چین و اتحادیه اروپا ائتلاف جدیدی را با هدف کاهش آلاینده های کربنی در سطح جهان تشکیل می‌دهند. به گزارش گاردین، مقامات چین و اتحادیه اروپا اعلام کردند قاطعانه درصدد آن هستند که روند گذار جهانی به سمت انرژی پاک را تسریع نمایند.   در همین راستا و در واکنش به تصمیم قابل پیش ... اتحاد مجدد چین و اتحادیه اروپا برای کاهش آلاینده‌های کربن در جهان

ادامه

اتحادیه اروپا, جهان, چین, خبر, محیط زیست

با تصمیم ترامپ آمریکا از توافق‌نامه آب‌وهوایی پاریس خارج شد

ترامپ در پیامی از کاخ سفید اعلام کرد: برای اجرای وظیفه‌اش در محافظت از آمریکا و مردم کشورش، خروج از معاهده پاریس را اعلام می‌کند.   وی این معاهده را به ضرر اقتصاد و مردم آمریکا دانست و اظهار کرد، مذاکره برای یک معاهده جدید را آغاز خواهد کرد.   ترامپ در جریان نشست سران ... با تصمیم ترامپ آمریکا از توافق‌نامه آب‌وهوایی پاریس خارج شد

ادامه

امریکا, جهان, خبر, محیط زیست

دمای ۵۶ درجه سانتیگراد، گرمای بی‌سابقه در سیستان و بلوچستان

گرما در سیستان و بلوچستان رکورد زد و بی سابقه‌ترین روزهای این استان از نظر دمای هوا پشت سر گذاشته شد که مدیرکل بحران استان سیستان و بلوچستان در این باره توضیح داد.   غلامرضا اربابی در گفت‌وگو با ایسنا، در این باره گفت: گرمای بی سابقه‌ای از روز شنبه در استان سیستان و بلوچستان ... دمای ۵۶ درجه سانتیگراد، گرمای بی‌سابقه در سیستان و بلوچستان

ادامه

ایران, خبر, محیط زیست

براساس اسناد فاش شده؛ “ترزا می با ترامپ علیه اروپا همدست است”

در پی افشای یک سری اسناد جدید که نشان می‌دهد انگلیس برای تضعیف سیاست تغییرات آب و هوایی اتحادیه اروپا تلاش می‌کند، ترزا می به همدستی با ترامپ علیه اروپا متهم شد.   به نوشته روزنامه دیلی میل، در حالی که سیاستمداران اروپایی به وضوح اعلام کردند از برنامه‌های دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در رد ... براساس اسناد فاش شده؛ “ترزا می با ترامپ علیه اروپا همدست است”

ادامه

امریکا, انگلستان, جهان, خبر, محیط زیست