وزیر کشور اسبق لیبی: آمریکا بدنبال طولانی کردن بحران لیبی است

وزیر کشور اسبق لیبی با انتقاد از دخالت های آمریکا در امور داخلی کشورش گفت که این دخالت ها فقط مدت بحران در لیبی را طولانی می کند. به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، «صالح رجب» در گفت وگو با خبرگزاری اسپوتنیک تصریح کرد که دخالت های آمریکا و ترکیه در امور داخلی لیبی اخیرا گسترش ... وزیر کشور اسبق لیبی: آمریکا بدنبال طولانی کردن بحران لیبی است

ادامه

آمریکا, افغانستان, تحلیل, ترکیه, جهان, حقوق بشر, شرق افریقا, شمال افریقا, غرب, لیبی, ویتنام

انگلیس طراح و مجری بیش از ۴۰ کودتا در ۲۷ کشور جهان

طبق افشاگری پایگاه تحقیقاتی «دیکلا سیفاید» انگلیس بیش از ۴۰ بار در ۲۷ کشور کودتا طراحی یا اجرا کرده است. به گزارش باشگاه خبرنگاران: پایگاه تحقیقاتی «دیکلا سیفاید»  (declassified) انگلیس فاش کرد: دولت انگلیس از زمان پایان جنگ جهانی دوم بیش از ۴۰ بار در بیست و هفت کشور کودتا طراحی یا اجرا کرده است. ... انگلیس طراح و مجری بیش از ۴۰ کودتا در ۲۷ کشور جهان

ادامه

المان, انگلستان, ایران, جهان, حقوق بشر, عراق, غرب اروپا, گزارش, گویان, لیبی, مصر

تاکید عربستان و مصر بر رد هرگونه تهدید نظامی علیه سوریه

عربستان و مصر با صدور بیانیه‌ای مشترک مخالفت خود را با هرگونه تهدید نظامی علیه سوریه اعلام کردند و خواستار خروج مزدوران خارجی از لیبی شدند. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، در بیانیه مشترک کمیته پیگیری و مشورت سیاسی که به ریاست وزرای خارجه مصر و عربستان پس از دیدار آنان در ... تاکید عربستان و مصر بر رد هرگونه تهدید نظامی علیه سوریه

ادامه

جهان, خاورمیانه, سازمان ملل, سوریه, شمال افریقا, عربستان سعودی, گزارش, لیبی, مصر

جدیدترین تحرک واشنگتن در لیبی/ رئیس سیا با الدبیبه دیدار کرد

در ادامه تحرکات ایالات متحده در لیبی، ویلیام برنز، رئیس آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) پنجشنبه با عبدالحمید الدبیبه رئیس دولت وحدت ملی لیبی دیدار و گفت وگو کرد. به گزارش ایرنا، براساس بیانیه‌ای که خبرگزاری “اسپوتنیک” روسیه به دست آورده است، برنز در این دیدار بر ضرورت توسعه همکاری اقتصادی و امنیتی میان آمریکا ... جدیدترین تحرک واشنگتن در لیبی/ رئیس سیا با الدبیبه دیدار کرد

ادامه

آمریکا, جهان, خبر, شمال افریقا, لیبی

اتحادیه عرب خواهان تسریع در برگزاری انتخابات لیبی شد

اتحادیه عرب از بیانیه مشترک «عقیله صالح» رئیس پارلمان شرق لیبی و «خالد المشری» رئیس شورای عالی این کشور درباره پیش‌نویس قانون اساسی استقبال کرد و از همه بازیگران عرصه سیاسی لیبی خواست که با اجماع حاصل شده، زمینه برگزاری هر چه سریع‌تر انتخابات را فراهم کنند. به گزارش روز شنبه ایرنا به نقل از ... اتحادیه عرب خواهان تسریع در برگزاری انتخابات لیبی شد

ادامه

اتحادیه عرب, جهان, خبر, شمال افریقا, لیبی, مصر

سازمان ملل در لیبی نقش منفی دارد

یک کارشناس مسائل استراتژیک با اشاره به نقش منفی سازمان ملل در لیبی گفت موضع این سازمان متاثر از مواضع آمریکا و کشورهای اروپایی است.

 

به گزارش اسکای نیوز، عماد جاد معاون مدیر مرکز مطالعات سیاسی و استراتژیک «الاهرام» عنوان کرد: موضع سازمان ملل در لیبی برگرفته از موضع آمریکا و کشورهایی اروپایی در مورد این کشور است و آنها نیز به دنبال عدم حل و فصل سیاسی و طولانی شدن درگیری ها هستند.

وی با بیان اینکه واشنگتن و کشورهای اروپایی در مورد عدم حل و فصل سیاسی بحران از طریق گفتگو توافق دارند، افزود: موضع فعلی این کشورها یادآور توافق در مورد حمله به لیبی و سرنگونی معمر قذافی است.

به اعتقاد این کارشناس مسائل سیاسی، برناردینو لیون فرستاده سازمان ملل به لیبی اساسا مطابق خواسته آمریکا و اتحادیه اروپا عمل می کند و واشنگتن و اروپایی ها تمایلی به حل سیاسی بحران لیبی ندارند.

جاد با تاکید بر اینکه دیدگاه آمریکا در لیبی عدم مواجهه مستقیم با طرف های درگیر است، یادآور شد: واشنگتن معتقد است که طولانی شدن درگیری ها مناسبترین راهکار است. وی یادآور شد: طولانی شدن بحران می تواند در تقسیم لیبی به چندین کشور و یا امضای توافقنامه با گروه های اسلامی سیاسی از طریق قطر و ترکیه به عنوان حامیان این گروه ها و تداوم فروش سلاح، سهیم باشد.

به گفته جاد، موضع سازمان ملل متحد تنها با تغییر سیاست های واشنگتن و کشورهای اروپایی تغییر می کند و روسیه نیز پرونده لیبی را در این مقطع به خاطر مشغول بودن به اوضاع سوریه، در اولویت نمی داند.

بر این اساس برخی تحلیلگران معتقدند «کنگره ملی لیبی» تلاش می کند مانع از دسترسی به هر گونه توافق برای حل و فصل سیاسی بحران در این کشور شود. این در حالی است که شهر بنغازی روز شنبه شاهد درگیری های شدید میان نیروهای وابسته به دولت و عناصر افراطی بود و در نتیجه آن دست کم ۶ نفر کشته شدند و تنش در مذاکرات صلح که در حال حاضر در مغرب در جریان است، تشدید یافت.

دولت های غربی مدعی اند که توافق تحت نظارت سازمان ملل برای تشکیل دولت وحدت ملی بهترین راه حل برای نزاع لیبی است، ولی جنگ و فشارهای ناشی از عناصر افراطی باعث پیچیده شده مذاکرات شده است.

در همین راستا نمایندگان سازمان ملل، آمریکا و اتحادیه اروپا از تشدید درگیری ها انتقاد کرده و طرف های درگیر را به رسیدن به توافق دعوت کردند. برناردینو لیون فرستاده سازمان ملل روز یکشنبه را مهلت نهایی پایان مذاکرات تعیین کرده است.

مهر

پروژه عظیم آبرسانی قذافی

طرح عظیم احداث روخانه – عظیم ترین پروژه بلندپروازانه جماهیری لیبی – شبکه آبرسانی، تأمین آب آشامیدنی مناطق بی آب و بخش صنعتی شمال لیبی با آبهای منابع زیرزمینی در جنوب این کشور بشمار می رود. بر اساس ارزیابی های کارشناسان مستقل، این پروژه عظیم ترین طرح مهندسی تا کنونی در جهان است. علت عدم ... پروژه عظیم آبرسانی قذافی

ادامه

جهان, خبر, شمال افریقا