“افغان‌ها در آستانه مرگ”؛ درخواست گوترش برای آزادسازی پول‌های افغانستان

دبیر کل سازمان ملل متحد با هشدار به بحران انسانی گسترده و بی‌سابقه در افغانستان از آمریکا و بانک جهانی خواست تا اموال مسدود شده دولت افغانستان را برای نجات جان میلیون‌ها شهروند در آستانه مرگ این کشور، آزاد کنند.

ادامه

اسیای مرکزی, افغانستان, امریکا, بانک جهانی, جهان, حقوق بشر, خبر, سازمان ملل, فقر

مسایل روی میز ایران و چین هم زمان با سفر وزیر خارجه به این کشور

یک کارشناس ارشد مسائل چین با اشاره به سفر وزیر خارجه در روزهای آتی به این کشور جنوب شرق آسیا گفت: امیدوارم در این سفر گامی رو به جلو از سوی ایران برای اجرایی شدن برنامه جامع راهبردی ۲۵ ساله بین تهران و پکن برداشته شود و وزیر خارجه با دست پر در این زمینه

ادامه

اسیای مرکزی, اقتصادی, ایران, جهان, چین, خاورمیانه, روسیه, سازمان بهداشت جهانی, سازمان تجارت جهانی, سازمان ملل, شانگ‌های, عربستان سعودی

آغاز خروج نیروهای تحت رهبری روسیه از قزاقستان

با وجود فضاسازی تبلیغاتی آمریکا درباره حضور نیروهای صلح بانی تحت رهبری روسیه در قزاقستان، خروج این نیروها از قزاقستان آغاز شد.

ادامه

ارمنستان, اسیای مرکزی, افغانستان, امریکا, بلاروس, تاجیکستان, تروریسم, جهان, روسیه, سازمان پیمان امنیت جمعی, صربستان, قرقیزستان, قزاقستان

چین با کمک روسیه “نیروهای خارجی” را از آسیای میانه بیرون می‌کند

در پی مطرح شدن اتهام‌هایی درباره دست داشتن نیروهای خارجی در ناآرامی‌های اخیر قزاقستان، وزیر خارجه چین گفت، مسکو و پکن باید برای مقاومت در برابر مداخله خارجی در آسیای میانه با یکدیگر همکاری کنند.

ادامه

اسیای مرکزی, اقتصادی, تروریسم, جهان, چین, روسیه, گزارش

زاخارووا: واکنش غرب به حضور صلحبان‌ها در قزاقستان از روی درماندگی است

سخنگوی وزارت خارجه روسیه امروز (سه‌شنبه) تاکید کرد، ارزیابی‌های غرب دال بر اینکه نیروهای حافظ صلح سازمان پیمان امنیت جمعی به صورت غیرقانونی در قزاقستان مستقر می‌شوند، از روی عصبانیت و خشم است چرا که نمی‌تواند به این بحران پاسخ موثری بدهد.

 

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در رابطه با اقدامات سازمان پیمان امنیت جمعی گفت: این سازمان کاملا حرفه‌ای و قانونی عمل کرده و به سرعت اوضاع را باثبات کرد، در حالی که همه عملیات‌های کشورهای غربی همیشه شکست خورده‌اند.

 

وی در برنامه زنده “سولویوف” در یوتیوب افزود: اقدامات قانونی سازمان پیمان امنیت جمعی در قزاقستان باعث اذیت غرب شده است. با توجه به اقداماتی که غربی‌ها در افغانستان انجام دادند و نحوه خروجشان از این کشور، می‌توانم خشم و نفرت افرادی را که در حال حاضر در غرب مشغول انتقاد هستند و سرگشتگی و حیرت خود را نسبت به اقدامات سازمان پیمان امنیت جمعی به خواست قزاقستان ابراز می‌کنند، درک کنم.

 

زاخارووا همچنین گفت: بیانیه‌های غرب که در آنها ادعا شده روسیه یکی از “مهاجمان” در بحران قزاقستان است، کاملا پوچ و مزخرف است.

 

وی تصریح کرد: این عملیات منجر به پایان خونریزی‌ها و توقف آنها شد. در حال حاضر از سوی برخی‌ها که هرگز کارشناس و تحلیلگر عمیق در این وضعیت‌ها نبوده‌ و به این دنیا تعلق ندارند و حرفه‌ای نیستند، حرف‌های پوچی می‌شنویم دال بر اینکه روسیه یک مهاجم است.

 

در همین حال، زاخارووا تاکید کرد که روسیه برای همکاری بیشتر با آمریکا و غرب در مورد مسائل مربوط به ضمانت‌های امنیتی آماده است. وی درباره مذاکرات روسیه و آمریکا در ژنو گفت: این مذاکرات حرفه‌ای و سازنده بودند. از نظر من روسیه این رویکرد را نشان داده و برای همکاری بیشتر آماده است.

توکایف: یک کودتای برنامه‌ریزی شده را در قزاقستان پشت سر گذاشتیم

دفتر ریاست جمهوری قزاقستان اعلام کرد که قاسم جومارت توکایف، رئیس جمهور این کشور تصمیم دارد روز سه شنبه تغییراتی را در کادر دولتی اعلام کند.

ادامه

اتحاد شوروی, اسیای مرکزی, امنیتی, بلاروس, جهان, حضور نظامی, روسیه, سازمان پیمان امنیت جمعی, صلح, قزاقستان, گزارش

عطوان: روسیه اجازه نخواهد داد یک «انقلاب رنگی» در قزاقستان انجام گیرد

سردبیر رأی الیوم اعلام کرد آمریکا به دنبال ایجاد انقلاب رنگی در قزاقستان و تشکیل نظام طرفدار غرب برای مقابله با روسیه است.

ادامه

اسیای مرکزی, امریکا, امنیتی, انگلستان, جنگ سرد, جهان, چین, حضور نظامی, حقوق بشر, روسیه, سیاسی, غرب, فساد, قزاقستان, گزارش

دیپلمات سابق کانادایی؛ اعتراضات قزاقستان الگوی «انقلاب رنگی» با هدایت غرب را نشان می‌دهد

عضو سابق وزارت خارجه کانادا اعتراضات خشونت آمیز ضد دولتی قزاقستان را الگویی کلاسیک از «انقلاب رنگی» با هدایت غرب عنوان کرد.

ادامه

اتحادیه اروپا, اسیای مرکزی, امریکا, تحلیل, جنگ سرد, جهان, حقوق بشر, روسیه, غرب, قزاقستان