استیو بنن، مشاور سابق ترامپ به اتهام کلاهبرداری بازداشت شد

استیو بنن، مشاور سابق دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا به اتهام کلاهبرداری در کمپین جمع‌آوری کمک مالی برای ساخت دیوار مرزی آمریکا و مکزیک، بازداشت شد.

ادامه »

امریکا, امریکای شمالی, تبعیض‌نژادی, جهان, چین, حقوق بشر, خبر, شرق آسیا, فساد, مکزیک

دست‌اندازی انگلیس به ذخایر منابع کشورها اولین بار نیست

معاون دبیر شورای امنیت روسیه با انتقاد از اقدام دولت بریتانیا در مصادره ذخایر طلای ونزوئلا در بحبوحه نیاز شدید این کشور به این منابع در مسیر مبارزه با شیوع ویروس کرونا، اقدام دادگاه عالی انگلیس در به رسمیت شناختن رهبر مخالفان را غیرقانونی دانست.

ادامه »

امریکای لاتین, انگلستان, جهان, حقوق بشر, خبر, روسیه, عراق, فساد, لیبی, ونزوئلا

پشت پرده ۲۷ قرارداد نفتی / ۷۵ درصد درآمد در جیب بخش خصوصی

۲۷ قرارداد افزایش تولید نفت در مناطق نفت‌خیز جنوب به دلیل چالش‌های موجود دستخوش تغییراتی شده است که این تغییرات در صورت اصلاح نشدن می‌تواند آسیب جدی به ساختار صنعت نفت وارد کند.

ادامه »

اقتصادی, ایران, فساد, گزارش

فعالیت بی وقفه قاچاقچیان؛ تقسیم لاشه جنگل‌های شمال ایران

حسین روایتی از جنگل برایمان می‌گوید که در عین ناباوری باید شنید؛ می‌گوید قاچاقچی چوب به راحتی از نیمه های شب به جنگل زده و هنوز پس از ۲۰ ساعت برنگشته، انگار دل ندارد ببیند در جنگلهای هیرکانی درختی سرپا باقی مانده، باید مطمئن شود همه درختان ۱۰۰ ساله تا یک میلیون ساله قطع شده‌اند.

ادامه »

ایران, خبر, فساد, محیط زیست

انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا و نگرانی از خشونت و آشوب

از ۵۹۰۰ آمریکایی، ۱۸ درصد از پاسخ دهندگان (از جمله ۲۹ درصد جمهوریخواهان) تصور می‌کنند که اگر ترامپ ادعا کند به دلیل وقوع تقلب گسترده انتخابات را باخته، اشکالی ندارد که از ترک کاخ سفید امتناع ورزد

 

به گزارش ایپسا، به نقل از اکونومیست، از بدو ورود ترامپ به صحنه سیاسی آمریکا، جهانیان شاهد ظهور یک سیاستمدار جنجالی و غیرعادی در کاخ سفید بودند. ترامپ چه در رفتار و چه درگفتار شباهتی به یک سیاستمدار متعارف و معمولی نداشت. خودشیفتگی، رفتار پرخاشجویانه و نیز تصمیمات شتابزده‌اش در سیاست داخلی و خارجی آمریکا نشانه‌های آشکاری از سیاستمدار «نیمه عاقل – نیمه دیوانه»‌ای داشت که دست بر قضا، امور قدرتمندترین کشور دنیا را به دست گرفته است. جاه‌طلبی سیاسی و زبان تند او در برابر مخالفین و رقبایش به خوبی نشان می‌داد این تاجر رقابت‌جو به هیچ روی تحمل مخالفین و قصد پا پس‌کشیدن در برابر آن‌ها را ندارد. ترامپ خلق و خو و خرده فرهنگ تجار بدعهد را با خود به کاخ سفید آورده بود و این را می‌توان از پشت پا زدن ‌ها و شانه خالی کردن‌های او از معاهده‌های بین‌المللی فهمید.

 

سه سال نخست ریاست جمهوری ترامپ همراه با خوش اقبالی‌هایی بود که می‌توانست تضمین کننده موفقیت او در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری باشد. نتایج نظرسنجی‌ها بیانگر اقبال مردمی به ترامپ و موفقیت احتمالی او در انتخابات آتی آمریکا در سوم نوامبر سال ۲۰۲۰ بود، اما دوران خوش اقبالی ترامپ چندان دوام نیاورد و اتفاقی غیرمترقبه محبوبیت ترامپ را در سراشیبی نزولی قرار داد: بحران برآمده از شیوع ناگهانی ویروس کرونا یا کووید- ۱۹ می‌توانست شاخصی برای آزمودن موفقیت یا عدم موفقیت دولت‌ها در کنترل بحران باشد؛ آزمونی که برخی مانند مرکل و جاسیندا آردرن (نخست ‌وزیر نیوزیلند) توانستند از آن سربلند بیرون بیایند و برخی نیز مانند بوریس جانسون (نخست وزیرانگلیس)، بولسانارو (رییس جمهور برزیل) و ترامپ نتوانستند در آن نمره قبولی را کسب کنند.

 

دیری نپایید تلقی‌های نادرست مقامات کاخ سفید از کرونا و آسان گیری‌های بی‌مورد، آمریکا را تبدیل به بزرگترین جولانگاه کووید-۱۹ کرد. آمارهای مرگ و میری که روزانه از سوی سازمان بهداشت جهانی منتشر می‌شد، آمریکا را در صدر جدول قربانیان کرونا نشان می‌داد و این صدرنشینی هنوز هم ادامه دارد. مدیریت ناکارآمد ترامپ از چشم ناظران و حتی برخی طرفدارانش پنهان نماند و این خود تبدیل به پاشنه آشیل ترامپ در مقابله با مخالفان سیاسی‌اش شد. هرچند نمی‌توان کاهش محبوبیت ترامپ را صرفاً به مسئله کرونا نسبت داد، اما اثرات مخرب این بحران بر وجهه او در افکار عمومی آمریکا مشهود است. نتایج نظرسنجی‌های چندماه اخیر به روشنی از افت چند درصدی محبوبیت او در مقابل حریف دمکراتش جو بایدن حکایت دارند.

 

بعد از منتشر شدن نتایج نظرسنجی‌ها برای اولین بار ترامپ خطر از دست‌دادن کلید کاخ سفید را کاملا جدی می‌بیند و این برای شخصیت پرخاشجوی او چندان نمی‌تواند قابل تحمل باشد. همین موضوع باعث به وجود آمدن این پرسش شده است که چه تضمینی وجود دارد بعد از شکست در انتخابات، ترامپ نتایج انتخابات را بپذیرد و حاضر به ترک کاخ سفید شود. خاصه آن‌که ترامپ پیشاپیش نحوه رای‌گیری از طریق ارسال پستی برگه‌های رای را به دلیل فقدان امنیت لازم زیر سوال برده است؛ دیدگاهی که مورد تایید کارشناسان سیاسی قرار نگرفته، اما می‌تواند سرآغاز بهانه‌جویی‌های ترامپ بعد از شکست انتخاباتی‌اش باشد.

 

نشریه اکونومیست در این مورد مطلبی را در صفحه خود منتشر کرده است که به نوعی انعکاس نگرانی مردم امریکا در مورد فرایند انتخابات آمریکا و حوادث احتمالی پیرامون آن است. بر اساس نتایج نظرسنجی‌های صورت گرفته، احتمال انتخاب مجدد دونالد ترامپ در ماه گذشته به شدت کاهش یافته است. بنا به اظهارات نویسندگان این یاداشت، الگوی پیش‌بینی انتخابات در ماه نوامبر، شانس او برای انتخاب مجدد را یک دهم تخمین می‌زند. اما منتقدین وی نگرانند از آنجا که او احتمال پیروزی مشروع در انتخابات را ناچیز می‌داند، سعی کند با روش‌های نامشروع قدرتش را در کاخ سفید حفظ کند. چه بسا در ژانویه آینده پس از اعلام نتایج و پیروزی جو بایدِن، ترامپ ادعا ‌کند در انتخابات تقلب صورت گرفته و با این بهانه از ترک کاخ سفید امتناع ورزد. برخی در آمریکا نگرانند بعد از این ماجرا کار به شورش مسلحانه و خشونت علیه دموکرات‌‌ها بکشد.

 

گزارش جدیدی از گروه «مطالعات رأی دهندگان صندوق دموکراسی»، که شامل جمعی از محققان افکار عمومی و دانشمندان علوم سیاسی است، نشان می‌دهد که اقلیت بزرگی از مردم آمریکا، به طرزی شگفت‌آور، برای زیر سوال بردن نتیجه انتخابات در ماه نوامبر و حتی خشونت آماده هستند. مطابق نظرسنجی که به تفصیل در گزارشی در ژوئن منتشر شد، از ۵۹۰۰ آمریکایی، ۱۸ درصد از پاسخ دهندگان (از جمله ۲۹ درصد جمهوریخواهان) تصور می‌کنند که اگر ترامپ ادعا کند به دلیل وقوع تقلب گسترده انتخابات را باخته، اشکالی ندارد که از ترک کاخ سفید امتناع ورزد.

 

دموکرات‌ها نیز نگرانی‌های خاص خود را در ماجرای انتخابات دارند. تقریباً ۴۰ درصد از آن‌ها اظهار داشته‌اند که اگر حزبشان در کسب آراء عمومی در سراسر کشور موفق عمل کند، اما مانند انتخابات گذشته در سال ۲۰۱۶، اکثریت آراء کالج الکترال را به دست نیاورد، از کاندیدایشان برای درخواست برگزاری مجدد انتخابات پشتیبانی خواهند کرد. ۵۷ درصد از دمکرات‌ها اعلام کرده‌اند درصورتی که شواهدی محکم دال بر مداخلات خارجی در فرایند انتخابات آمریکا توسط بازرسان پیدا شود، از انتخابات مجدد حمایت می‌کنند. شاید نگران‌کننده‌ترین بخش یافته‌ها این باشد که تقریباً ۲۰ درصد طرفداران هر دو حزب، هرنوع اعمال خشونتی بعد از شکست کاندیداهایشان را قابل توجیه می‌دانند. به نظر می‌رسد جامعه آمریکا در یکی از دوقطبی‌ترین دوران خود قرار دارد، وضعیتی که تداعی‌کننده جنگ‌های داخلی آمریکا و جدال سنتی محافظه‌کاران و لیبرال‌هاست. مناقشات دیرپایی که به نظر می‌رسد بار دیگر در جامعه ملتهب امروز آمریکا سر باز کرده است.

سونامی قریب الوقوع بیکاری و فقر فراگیر و اهمیت «اقتصاد مردمی»

همان‌طور که پیش‌بینی شده بود، و برخلاف دروغ‌گویی و خوش‌خیالی‌های سران “نظام” اسلامی، همه‌گیری کرونا و تلفات جانی آن در کشور ما در شش ماه گذشته نه‌فقط کاهش پیدا نکرده، بلکه گسترده‌تر و ‌غیرقابل‌مهار ‌شده است.

ادامه »

اجتماعی, اقتصادی, امریکا, انگلستان, ایران, حقوق بشر, سرمایه‌داری, فساد, فقر, مقاله

وقف دماوند؟ شوخی می‌کنید؟

“سازمان جنگل‌ها از صدور سند وقف یک برش از کوه دماوند خبر داده اما سازمان اوقاف در واکنش به این خبر اعلام کرد که زمین وقف شده بخشی از کوه دماوند نیست، بلکه بخشی از یک مرتع است.” وقتی با این خبر مواجه می شوی باید تحقیق کنی که آیا این یک شوخی است و

ادامه »

اجتماعی, ایران, حقوق بشر, فساد, گزارش, محیط زیست