دومین کارگر مصدوم حادثه آتش‌سوزی پالایشگاه نفت بندرعباس درگذشت / در کاشان نیز دو کارگر براثر گاز گرفتگی جان باختند

شمار کارگران درگذشته‌ی حادثه آتش‌سوزی پالایشگاه نفت بندر عباس به دو نفر رسید. به گزارش خبرنگار ایلنا، «حسن ربیعی یکی دیگر از مصدومان حادثه آتش سوزی پالایشگاه نفت بندرعباس که در بیمارستان سوختگی شیراز به همراه چندین کارگر دیگر بستری بود، عصر دیروز (پنجشنبه) فوت کرد. پیش از این «مرتضی صفدری» یکی از مصدومان حادثه ... دومین کارگر مصدوم حادثه آتش‌سوزی پالایشگاه نفت بندرعباس درگذشت / در کاشان نیز دو کارگر براثر گاز گرفتگی جان باختند

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, فقر, کارگری

کارگران معدن زغال سنگ طزره، نگران از امنیت جانی و آینده شغلی خود، خواستار حذف پیمانکاران برای بهبود وضعیت ایمنی و شغلی شدند

کارگران معدن زغال سنگ طزره به برآورده نشدن مطالبات صنفی خود و نبود ایمنی در معدن اعتراض کردند. کارگران معدن زغال سنگ طزره در تماس با خبرنگار ایلنا، با ابراز نگرانی از اینکه هنوز مطالبات صنفی آن‌ها برآورده نشده، از مسئولان استانی درخواست کردند به وضعیت کارگران این واحد معدنی ورود کرده و امنیت شغلی ... کارگران معدن زغال سنگ طزره، نگران از امنیت جانی و آینده شغلی خود، خواستار حذف پیمانکاران برای بهبود وضعیت ایمنی و شغلی شدند

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, حقوق بشر, خبر, عدالت اجتماعی, فقر, کارگری

مبارزه تا پیروزی ادامه دارد؛ پیش به‌سوی ارتقای سطح مبارزۀ جنبش مردمی با برنامه‌ای ترقی‌خواهانه

بررسی عینی و موشکافانه تحولات اخیر در کشور نشان می‌دهد که برخلاف برخی تحلیل‌ها و نتیجه‌گیری‌های شتاب‌زدهٔ بخش‌هایی از اپوزیسیون و نظریه‌پردازان و دستگاه تبلیغات حکومتی، نه‌تنها جنبش اعتراضی مردم شکست نخورده است، برعکس، جنبش مردمی در چند سال گذشته و به‌ویژه خیزش گستردۀ “زن، زندگی، آزادی” نشان‌دهندهٔ بیداری و گذار بخش عمده‌ای از مردم، ... مبارزه تا پیروزی ادامه دارد؛ پیش به‌سوی ارتقای سطح مبارزۀ جنبش مردمی با برنامه‌ای ترقی‌خواهانه

ادامه

آزادی, استبداد, اسلام سیاسی, امپریالیسم, ایران, حقوق بشر, دانشجویی, دهقانی, زنان, سیاسی, عدالت اجتماعی, عراق, کارگری, محیط زیست, مقاله, همبستگی

مرگ کارگر راه‌آهن بر اثر برخورد با قطار

یکی از کارگران راه‌آهن گرمسار بر اثر سانحه برخورد با قطار درگذشت. یک منبع کارگری به خبرنگار ایلنا گفت: یک نفر از کارگران راه‌آهن گرمسار به نام «رحمان جورابلو» در روزهای گذشته بر اثر سانحه برخورد با لکوموتیو قطار جان‌ خود را از دست داد. به گفته همکاران وی؛ این کارگر با ۳۵ سال سن ... مرگ کارگر راه‌آهن بر اثر برخورد با قطار

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کارگری

گردهمایی «گروه بیست» در دهلی پاسخی برای بحران نداشت!

نشست سران کشورهای “گروه بیست” در گرماگرم بحران مهلک اقتصاد جهانی در دهلی نو، پایتخت هند، برگزار شد. صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی می‌کند اقتصادهای سرمایه‌داری پیشرفته با کاهش رشدی از ۲/۷ درصد در سال ۲۰۲۲ (۱۴۰۱) به ۱/۳ درصد در سال ۲۰۲۳ (۱۴۰۲) روبرو می‌شوند. و بنابر برآورد دیگر این نهاد، رشد آن‌ها حتا می‌تواند ... گردهمایی «گروه بیست» در دهلی پاسخی برای بحران نداشت!

ادامه

آپارتایت, آرژانتین, آمریکا, اتحادیه اروپا, اروپا, اقتصادی, اندونزی, انگلستان, اوکراین, ایتالیا, تایوان, ترکیه, جنگ نیابتی, جهان, چین, روسیه, سرمایه‌داری, سوسیالیسم, صلح, فاشیسم, فرانسه, فقر, کارگری, گروه ۲۰, مقاله, ناتو, هندوستان

رژه ۴۰۰ تریلی از کوار به شیراز در ششمین روز اعتصاب سراسری

ششمین روز اعتصاب سراسری کامیونداران علیرغم تهدید و احضار کلیه روسای سندیکاهای کامیونداران اصناف مختلف همچنان با شدت هرچه بیشتر در شهرهای مختلف ادامه پیدا کرد.

 

شنبه شب ۵ خرداد ماه ۹۷از اداره اطلاعات نیروی انتظامی شهرها با مدیران و مسئولین فعال صنف‌های مختلف رانندگان تماس گرفته شده و آنها را برای صبح روز یکشنبه ششم خرداد احضار نمودند.

 

صبح روز یکشنبه ۶ خرداد پس از حضور آنها در آن ادارات، با تهدید و ارعاب از آنها خواسته شده در فضای مجازی اعلام پایان اعتصاب کنند و از رانندگان بخواهند که به فعالیت عادی خود ادامه دهند.

 

روز یکشنبه در ششمین روز اعتصاب سراسری کامیونداران٬ پمپ بنزینها و جایگاههای سوخت به شدت مختل شده و سوختی برای عرضه ندارند.

 

در شیراز ۴۰۰ تریلی در جاده مسیر کوار به شیراز اقدام به رژه هماهنگ کردند. آنان با بوقهای ممتد؛ تلاش کردند صدای خود را رساتر به همگان برسانند.

 

در یزد اعتصاب و اعتراض کامیون داران ادامه یافت و جمعی از رانندگان با پوشیدن کفن؛ اعلام کردند هر راننده ای که در دوران اعتصاب سراسری بار بزند خیانت کار است.

 

این اعتصاب از روز سه شنبه اول خردادماه ۹۷ شروع شد و در فاصله ۵ روز بیش از ۲۲۰ شهر و روستا از تمامی استانهای کشور را فراگرفت. و ابعاد گستردگی آن به حدی بود که دامنه آن به دور افتاده ترین روستاهای کشور نیز سرایت پیدا کرد.

 

اعتصاب رانندگان کامیون اکنون به اختلال در چرخه توزیع بنزین و گازوئیل در کشور انجامید. تعدادی از پمپ بنزینها به حال تعطیل و نیمه تعطیل درآمده اند . کمبود گازوئیل درتهران و کمبود بنزین در اراک، شیراز و چندین شهر دیگر استان فارس سبب شد تا صف‌های طویلی از خودروها در برابر جایگاه‌های توزیع سوخت در این شهرها تشکیل شود.

 

علاوه برآن صفهای طولانی برای تحویل گیری کپسولهای گاز نیز در شهرهای مختلف تشکیل شد.

 

کارگزاران حکومتی در وحشت از ادامه اعتراضات٬ در تلاش برای شکستن و پایان دادن این اعتصاب سراسری هستند اما هیچ یک از رانندگان حاضر به شکستن اعتصاب نیستند.

 

اتحادیه کامیونداران پیشنهاد افزایش ۲۰درصدی کرایه بار را به رانندگان داده است اما رانندگان با این پیشنهاد مخالف هستند و خواستار افزایش ۵۰درصدی هستند. در یک اقدام دیگر مسئولین حکومتی برای شکستن اعتصاب اقدام به وارد کردن خودروهای دولتی وابسته به سپاه برای برای بارگیری کردند و آنها را با خودورهای نیروی انتظامی اسکورت کردند اما جلوی عبور این خودروها توسط کامیونداران و تانکرداران گرفته شد.

 

به طور مثال در ایلام شهرداری برای درهم شکستن اعتصاب رانندگان کامیون و تانکرداران از ماشین های شهرداری و دولت و سپاه برای سوخت رسانی استفاده می کند و با ماشین نیروی انتظامی آنها را اسکورت می کنند چون کلیه تانکردارهای ایران در اعتصاب هستند.

 

بنابر آمار غیر رسمی تعداد کامیونداران در ایران ۶۰۰ هزار نفر اعلام شده است که علت این اعتصاب در اعتراض به کم بودن کرایه در مقابل افزایش هزینه ها، گران شدن لوازم یدکی و لاستیک، کمبود سوخت، افزایش حق بیمه شخص ثالث رانندگان؛ثابت ماندن کرایه بار در پایانه کالا (باربری) محدود کردن میزان مجاز بار در هر نوبت؛ به ۴ تن ٬ اخذ مالیاتهای سنگین و افزایش عوارض حمل بار می باشد.

 

دستمزد ماهیانه یک راننده تریلی حدود ۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تا ۲ میلیون تومان است. این در حالی است که یک تریلی در ماه ممکن است حدود ۸ میلیون درآمد داشته باشد.

 

صبح امروز جمعی از کارگران روغن نباتی پارس قو مقابل کارخانه تجمع کردند

کارگران این کارخانه که در محدوده شهری مقابل ترمینال جنوب تهران قرار دارد و اواخر سال ۹۵ به دلیل آلودگی زیست محیطی تعطیل شده، خواستار اجرای آیین نامه‌ی مشاغل سخت و زیان‌آور و برخورداری از بازنشستگی پیش از موعد هستند.

ادامه

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

کارگران اخراجی شهرداری طبس در دومین روز از تجمع چادر زدند

بعد از خرید یک دستگاه ماشین جاروی خیابان از سوی شهرداری طبس، حدود ۲۰ کارگر پیمانی شهرداری در تاریخ ۳۱ اردیبهشت ۹۷، از کار بیکار شده اند. روز شنبه ۵ خرداد ۹۷، کارگران اخراج شده با خانواده هایشان در مقابل ساختمان شهرداری طبس تجمع اعتراضی برپا کردند.

ادامه

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

حسین حبیبی؛ بند «و» تبصره ۷ قانون بودجه، لکه ننگ خیانت به دوسوم جمعیت کشور

در زمان بررسی بند «ز» در لایحه بودجه ۹۷، اعتراضات بسیاری به تفکیک سرانه درمان تامین اجتماعی و واریز آن به خزانه کل صورت گرفت؛ اما درنهایت این بند در قالبِ بند «و» قانون بودجه تصویب شد و در دستور کار قرار گرفت.

ادامه

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

معاونت استانداری از پرداخت سه ماه از معوقات مزدی کارگران کارخانه هپکو خبر داد

سعید فرخی با اعلام این خبر گفت: در پی اعتراض اخیر کارگران هپکو نشستی ویژه در ۳۱ اردیبهشت ماه جاری با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت، استاندار مرکزی، مسئولان سازمان خصوصی‌سازی کشور، استاندار مرکزی و نمایندگان مردم اراک، کمیجان و خنداب در خانه ملت در تهران تشکیل شد که یکی از مصوبات مهم آن ... معاونت استانداری از پرداخت سه ماه از معوقات مزدی کارگران کارخانه هپکو خبر داد

ادامه

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری