خواست ماهیگیران: بهبود معیشت، بیمه، و تضمین امنیتِ شغلی است

سال نو فرارسید، اما معیشت هزاران ماهیگیر زحمتکش در شمال و جنوب کشور همچون سالیان گذشته نه‌تنها بهبود نیافته بلکه وخیم‌تر نیز شده‌ است. معیشت و امنیت شغلی ماهیگیران مانند دیگر کارگران و زحمتکشان رشته‌های صنعتی و خدماتی، با اجرای سیاست‌های نولیبرالی در رژیم ولایت ‌فقیه بیش از گذشته به‌مخاطره افتاده ‌است. ماهیگیران ۴ شهرستان ... خواست ماهیگیران: بهبود معیشت، بیمه، و تضمین امنیتِ شغلی است

ادامه

ایران, حقوق بشر, کارگران, ماهیگیران, معیشت, مقاله, نئولیبرالیسم

قراردادهای «حجمی» چیست و چگونه استثمار زحمتکشان را تشدید کرده‌ است

استخدام با قراردادهای “حجمی” که تحمیل شرایطی استثماری و وضعیتی دشوار در روند کار به زحمتکشان از ویژگی‌های اساسی‌اش است، در فروردین‌ماه سال ۱۳۹۱ با این عبارت به کانون صنفی کارفرمایان ابلاغ شد: “بر اساس مادهٔ ۱۷ قانون مدیریت خدمات کشوری- به دستگاه‌های اجرایی اجازه داده می‌‌شود از طریق مناقصه و با عقد قرارداد با ... قراردادهای «حجمی» چیست و چگونه استثمار زحمتکشان را تشدید کرده‌ است

ادامه

استثمار, ایران, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کارگری, مقاله

تجمع اعتراضی پرسنل راه آهن ناحیه اراک به پائین بودن حقوق و مزایا و وضعیت شغلی …

مکان؛ میدان راه آهن مقابل اداره کل این تجمع کارگران اراک طی فراخوانی از قبل داده شده انجام گرفته و باید گفت شرکت های قراردادی حاضر نیستند با قرار داد امضا شده با کارگران کار بکنند و باید گفت این تجمعات و اعتراضات و اعتصابات ادامه خواهد داشت یک منبع کارگری در راه‌آهن اراک به ... تجمع اعتراضی پرسنل راه آهن ناحیه اراک به پائین بودن حقوق و مزایا و وضعیت شغلی …

ادامه

امنیت شغلی, ایران, حقوق بشر, خبر, طبقه کارگر, عدالت اجتماعی, کارگران, مبارزه طبقاتی, معیشت

نشت گاز و انفجار کوره آجرپزی در مرودشت، سوختگی بالای۵۰ درصدی ۱۰ کارگر را به دنبال داشت

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز از وخامت حال ۱۰ مصدوم حادثه امروز انفجار کوره آجرپزی در مرودشت خبر داد. به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ مهرداد شریفی گفت: با اعلام وقوع حادثه، ۴ دستگاه آمبولانس به محل وقوع حادثه اعزام و مصدومان به بیمارستان شهید مطهری مرودشت منتقل شدند. او افزود: با ... نشت گاز و انفجار کوره آجرپزی در مرودشت، سوختگی بالای۵۰ درصدی ۱۰ کارگر را به دنبال داشت

ادامه

افغانستان, ایران, ایمنی, حقوق بشر, حوادث, خبر, کارگران

تجمع اعتراض کارکنان رسمی عملیاتی در شرکت نفت فلات قاره در لاوان

جمعه ۲۴ فروردین کارکنان رسمی عملیاتی شاغل در شرکت  نفت فلات ‌قاره در لاوان دست به تجمع دیگری زده و پیگیر مطالباتشان شدند. کارکنان رسمی صنعت نفت از مهر ماه گذشته اعتراضات خود را سراسری آغاز و هر هفته در شرکت‌های مختلف نفتی تجمع می‌کنند. اهم مطالبات این همکاران عبارتند از: برکناری نفوذی‌ها و  مدیران ... تجمع اعتراض کارکنان رسمی عملیاتی در شرکت نفت فلات قاره در لاوان

ادامه

ایران, حقوق بشر, خبر, عدالت اجتماعی, فساد, کارگران, مبارزه طبقاتی, معیشت, نفتگران

رژه ۴۰۰ تریلی از کوار به شیراز در ششمین روز اعتصاب سراسری

ششمین روز اعتصاب سراسری کامیونداران علیرغم تهدید و احضار کلیه روسای سندیکاهای کامیونداران اصناف مختلف همچنان با شدت هرچه بیشتر در شهرهای مختلف ادامه پیدا کرد.

 

شنبه شب ۵ خرداد ماه ۹۷از اداره اطلاعات نیروی انتظامی شهرها با مدیران و مسئولین فعال صنف‌های مختلف رانندگان تماس گرفته شده و آنها را برای صبح روز یکشنبه ششم خرداد احضار نمودند.

 

صبح روز یکشنبه ۶ خرداد پس از حضور آنها در آن ادارات، با تهدید و ارعاب از آنها خواسته شده در فضای مجازی اعلام پایان اعتصاب کنند و از رانندگان بخواهند که به فعالیت عادی خود ادامه دهند.

 

روز یکشنبه در ششمین روز اعتصاب سراسری کامیونداران٬ پمپ بنزینها و جایگاههای سوخت به شدت مختل شده و سوختی برای عرضه ندارند.

 

در شیراز ۴۰۰ تریلی در جاده مسیر کوار به شیراز اقدام به رژه هماهنگ کردند. آنان با بوقهای ممتد؛ تلاش کردند صدای خود را رساتر به همگان برسانند.

 

در یزد اعتصاب و اعتراض کامیون داران ادامه یافت و جمعی از رانندگان با پوشیدن کفن؛ اعلام کردند هر راننده ای که در دوران اعتصاب سراسری بار بزند خیانت کار است.

 

این اعتصاب از روز سه شنبه اول خردادماه ۹۷ شروع شد و در فاصله ۵ روز بیش از ۲۲۰ شهر و روستا از تمامی استانهای کشور را فراگرفت. و ابعاد گستردگی آن به حدی بود که دامنه آن به دور افتاده ترین روستاهای کشور نیز سرایت پیدا کرد.

 

اعتصاب رانندگان کامیون اکنون به اختلال در چرخه توزیع بنزین و گازوئیل در کشور انجامید. تعدادی از پمپ بنزینها به حال تعطیل و نیمه تعطیل درآمده اند . کمبود گازوئیل درتهران و کمبود بنزین در اراک، شیراز و چندین شهر دیگر استان فارس سبب شد تا صف‌های طویلی از خودروها در برابر جایگاه‌های توزیع سوخت در این شهرها تشکیل شود.

 

علاوه برآن صفهای طولانی برای تحویل گیری کپسولهای گاز نیز در شهرهای مختلف تشکیل شد.

 

کارگزاران حکومتی در وحشت از ادامه اعتراضات٬ در تلاش برای شکستن و پایان دادن این اعتصاب سراسری هستند اما هیچ یک از رانندگان حاضر به شکستن اعتصاب نیستند.

 

اتحادیه کامیونداران پیشنهاد افزایش ۲۰درصدی کرایه بار را به رانندگان داده است اما رانندگان با این پیشنهاد مخالف هستند و خواستار افزایش ۵۰درصدی هستند. در یک اقدام دیگر مسئولین حکومتی برای شکستن اعتصاب اقدام به وارد کردن خودروهای دولتی وابسته به سپاه برای برای بارگیری کردند و آنها را با خودورهای نیروی انتظامی اسکورت کردند اما جلوی عبور این خودروها توسط کامیونداران و تانکرداران گرفته شد.

 

به طور مثال در ایلام شهرداری برای درهم شکستن اعتصاب رانندگان کامیون و تانکرداران از ماشین های شهرداری و دولت و سپاه برای سوخت رسانی استفاده می کند و با ماشین نیروی انتظامی آنها را اسکورت می کنند چون کلیه تانکردارهای ایران در اعتصاب هستند.

 

بنابر آمار غیر رسمی تعداد کامیونداران در ایران ۶۰۰ هزار نفر اعلام شده است که علت این اعتصاب در اعتراض به کم بودن کرایه در مقابل افزایش هزینه ها، گران شدن لوازم یدکی و لاستیک، کمبود سوخت، افزایش حق بیمه شخص ثالث رانندگان؛ثابت ماندن کرایه بار در پایانه کالا (باربری) محدود کردن میزان مجاز بار در هر نوبت؛ به ۴ تن ٬ اخذ مالیاتهای سنگین و افزایش عوارض حمل بار می باشد.

 

دستمزد ماهیانه یک راننده تریلی حدود ۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تا ۲ میلیون تومان است. این در حالی است که یک تریلی در ماه ممکن است حدود ۸ میلیون درآمد داشته باشد.

 

صبح امروز جمعی از کارگران روغن نباتی پارس قو مقابل کارخانه تجمع کردند

کارگران این کارخانه که در محدوده شهری مقابل ترمینال جنوب تهران قرار دارد و اواخر سال ۹۵ به دلیل آلودگی زیست محیطی تعطیل شده، خواستار اجرای آیین نامه‌ی مشاغل سخت و زیان‌آور و برخورداری از بازنشستگی پیش از موعد هستند.

ادامه

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

کارگران اخراجی شهرداری طبس در دومین روز از تجمع چادر زدند

بعد از خرید یک دستگاه ماشین جاروی خیابان از سوی شهرداری طبس، حدود ۲۰ کارگر پیمانی شهرداری در تاریخ ۳۱ اردیبهشت ۹۷، از کار بیکار شده اند. روز شنبه ۵ خرداد ۹۷، کارگران اخراج شده با خانواده هایشان در مقابل ساختمان شهرداری طبس تجمع اعتراضی برپا کردند.

ادامه

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

حسین حبیبی؛ بند «و» تبصره ۷ قانون بودجه، لکه ننگ خیانت به دوسوم جمعیت کشور

در زمان بررسی بند «ز» در لایحه بودجه ۹۷، اعتراضات بسیاری به تفکیک سرانه درمان تامین اجتماعی و واریز آن به خزانه کل صورت گرفت؛ اما درنهایت این بند در قالبِ بند «و» قانون بودجه تصویب شد و در دستور کار قرار گرفت.

ادامه

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

معاونت استانداری از پرداخت سه ماه از معوقات مزدی کارگران کارخانه هپکو خبر داد

سعید فرخی با اعلام این خبر گفت: در پی اعتراض اخیر کارگران هپکو نشستی ویژه در ۳۱ اردیبهشت ماه جاری با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت، استاندار مرکزی، مسئولان سازمان خصوصی‌سازی کشور، استاندار مرکزی و نمایندگان مردم اراک، کمیجان و خنداب در خانه ملت در تهران تشکیل شد که یکی از مصوبات مهم آن ... معاونت استانداری از پرداخت سه ماه از معوقات مزدی کارگران کارخانه هپکو خبر داد

ادامه

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری