به‌مناسبت صدوششمین سالگرد انقلاب سوسیالیستی اکتبر

جایگاهِ تاریخی انقلاب اکتبر انقلاب اکتبر در دوران جنگ فاجعه‌بار جهانی اول بین کشورهای امپریالیستی بر سر تقسیم جهان و هم‌چنین در دوران سلطهٔ کشورهای سرمایه‌داری بر جهان روی داد. پیروزی انقلاب اکتبر به‌رهبری لنین و بلشویک‌ها در روسیه پایانی تاریخی بر دیدگاه‌های ابدی بودن جهان سرمایه‌داری بود و به خلق‌های زیرستم در جهان نشان ... به‌مناسبت صدوششمین سالگرد انقلاب سوسیالیستی اکتبر

ادامه

آپارتایت, آزادی, آلمان, اتحاد شوروی, اتحادیه اروپا, اتریش, انگلیس, ایتالیا, ایران, برابری اجتماعی, جهان, سوسیالیسم, فرانسه, کارگری, کمونیسم, لنینیسم, مارکسیسم-لنینیسم, نئولیبرالیسم, یادنامه

استاد میرشمس‌الدین ادیب سلطانی درگذشت!

وقتی کتاب «مسئله‌ی چپ و آینده‌ آن»اش را به‌زبان انگلیسی منتشر کرد چندین نسخه از کتاب را به‌من داد و خواست به‌هرکه می‌دانم علاقه‌‌مند است هدیه کنم. به‌گمانم حوالی سال ۷۶ بود که دوستم پرویز بابایی کتابی از تئودور اوی‌زرمان (مترجم «سنجش خرد ناب» از ایمانوئل کانت به‌زبان روسی) را ترجمه می‌کرد با عنوان «مسائل ... استاد میرشمس‌الدین ادیب سلطانی درگذشت!

ادامه

انگلیس, ایران, جهان, روسیه, سوسیالیسم, سیاسی, فرانسه, فرهنگ, فلسفه, یادنامه

آمریکا به نقش خود در کودتای ۵ دهه پیش شیلی اعتراف کرد

آمریکا برای اولین بار صراحتا به دست داشتن خود در کودتای نظامی که در دهه هفتاد قرن گذشته به سرنگونی حاکمیت سوسیالستی در شیلی منجر شد، اعتراف کرد. به گزارش ایسنا، به نقل از فلسطین الیوم، کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد، پنجاهمین سالگرد کودتای نظامی شیلی که به سرنگونی کابینه سالوادور آلنده، رئیس جمهور ... آمریکا به نقش خود در کودتای ۵ دهه پیش شیلی اعتراف کرد

ادامه

آمریکا, آمریکای شمالی, آمریکای لاتین, استبداد, تاریخ, جهان, حقوق بشر, شیلی, گزارش, مکزیک, یادنامه

انقلاب مشروطیت راهگشای دورانی نو در تاریخ معاصر ایران

“آرمان‌های مشروطیت باوجود همهٔ موانع تاریخی ایجادشده مانند دیکتاتوری رضاخان، سلطنت ننگین دست‌نشاندهٔ امپریالیسم محمدرضا پهلوی، و شکست انقلاب بهمن به‌دست روحانیت تاریک‌اندیش و استیلای اسلام سیاسی، هم‌چنان زنده است و درپیکار مردم میهن ما تداوم دارد.” یادکرد از انقلاب مشروطیت و تمرکز بر درس‌ها و تجربه‌های آن، امسال اهمیتی ویژه دارد.‌ گرامی‌داشت سالگرد انقلاب ... انقلاب مشروطیت راهگشای دورانی نو در تاریخ معاصر ایران

ادامه

آزادی, آسیا, استبداد, اسلام سیاسی, امپریالیسم, انگلستان, ایران, تاریخ, جهان, روسیه, عدالت اجتماعی, مقاله, یادنامه

رئیس‌جمهور صربستان: چه کسی حق کشتن مردم مارا در سال ۱۹۹۹ به ناتو داد؟

رئیس جمهوری صربستان در مراسم بزرگداشت قربانیان بیست و چهارمین سالگرد تجاوز نظامی ناتو به یوگسلاوی (سابق)، از مقامات پیمان آتلانتیک شمالی خواست تا پاسخگوی اقدام وحشیانه و کشتار مردم بی دفاع جمهوری فدرال یوگسلاوی در سال ۱۹۹۹ باشد. به گزارش تسنیم به نقل از خبرگزاری «نووستی»، “الکساندر ووچیچ” رئیس جمهوری صربستان شب گذشته، جمعه، در ... رئیس‌جمهور صربستان: چه کسی حق کشتن مردم مارا در سال ۱۹۹۹ به ناتو داد؟

ادامه

آمریکا, بلژیک, تجاوز نظامی, جهان, حقوق بشر, صربستان, گزارش, ناتو, یادنامه, یوگوسلاوی

رژه پیروزی در مسکو با شرکت نظامیان ۱۴ کشور برگزار شد

رژه هفتاد و پنجمین سالگرد پیروزی شوروی در جنگ دوم جهانی که به دلیل شیوع بیماری کرونا به تعویق افتاده بود امروز چهارشنبه در میدان سرخ مسکو با شرکت واحدهای مسلح روسیه و ۱۳ کشور دیگر برگزار شد.

 

به گزارش ایرنا، روز چهارشنبه در رژه پیروزی در میدان سرخ علاوه بر واحدهای نیروهای مسلح روسیه، نظامیان کشورهای چین، هند، بلاروس، ازبکستان، ترکمنستان، صربستان، تاجیکستان، مغولستان، مولداوی، قرقیزستان، ارمنستان، قزاقستان و جمهوری آذربایجان رژه رفتند.

 

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در جایگاه ویژه در میدان سرخ از واحدهای شرکت کننده در رژه سان دید و روسای جمهوری بلاروس، بوسنی و هرزگوین، قزاقستان، صربستان، قرقیزستان، ازبکستان، مولداوی، تاجیکستان و روسای جمهوری‌های خودخوانده آبخازی و اوستیای جنوبی در کنار وی قرار داشتند.

 

سران برخی از کشورها از جمله نیکول پاشینیان به دلیل ابتلا به کرونا از سفر به مسکو برای حضور در رژه پیروزی خودداری کردند.

 

روسای چندین سازمان منطقه ای ازجمله دبیر اجرایی سازمان کشورهای همسود، رئیس اتحادیه اقتصادی اوراسیا، دبیر کل سازمان پیمان امنیت جمعی نیز در جایگاه ویژه در کنار شماری از کهنه سربازان روس جنگ دوم جهانی حضور داشتند.

 

پوتین در سخنانی پیش از آغاز رژه به شکست ارتش آلمان نازی در جنگ دوم جهانی اشاره کرد و گفت: ارتش سرخ شوروی در شکست نهایی آلمان نازی نقش بزرگ و اساسی ایفا کرد.

 

وی افزود: بیش از ۶۰۰ لشکر آلمان نازی در عملیات علیه شوروی شرکت کرد و ۷۵ درصد هواپیماها و تانک های نازی‌ها در جنگ با ارتش سرخ نابود شدند.

 

رئیس جمهوری روسیه گفت: مردم شوروی به هولوکاست هولناک پایان داده و جهان را از فاشیسم نجات داد. نمی‌توان تصور کرد که اگر ارتش سرخ نبود چه بر سر جهان می آمد.

 

پوتین گفت: ما همیشه به یاد خواهیم داشت که رژیم نازی را مردم شوروی از بین برد. ما همواره باید از حقایق جنگ دوم جهانی صیانت کرده و آن را حفظ کنیم.

 

رئیس جمهوری روسیه سپس به این نکته اشاره کرد که جبهه دوم علیه آلمان نازی در نورماندی را فقط در سال ۱۹۴۴ گشودند.

 

وی خاطرنشان کرد: ما فقط به اتفاق یکدیگر می‌توانیم جهان را از تهدیدها و خطرات جدید محافظت کنیم و در برابر ویروس‌های جدید از آن دفاع کنیم.

 

پوتین سپس بر آمادگی روسیه برای همکاری با کشورهای دیگر در تامین امنیت و ثبات جهان تاکید کرد.

 

رژه در میدان سرخ را واحدهای نظامی روسی ملبس به یونیفرم های نظامی ارتش شوروی در دوره جنگ دوم جهانی شروع کردند که نمادهای (شبیه پرچم) ۱۰ جبهه شوروی در آن جنگ را در دست داشتند.

 

در این بخش از مراسم، واحدهای نیروی زمینی، خلبانان، ملوانان، پرسنل مهندسی رزمی، تجسسی، مرزبانی، پارتیزانها و قزاق های روس رژه رفتند.

 

سپس واحدهای آموزشگاه های نظامی سووروف (پیاده نظامی) و نهیموف (دریایی) روسیه و جنبش مهین دوستی نوجوانان روس به نام «یونارمیا» رژه رفتند.

 

در مجموع ۱۴ هزار نظامی در رژه میدان سرخ شرکت کردند.

 

پس از رژه واحدهای نمونه از روسیه و کشورهای دیگر، نوبت به تسلیحات سنگین رسید و در این بخش بیش از ۲۰۰ قطعه تجهیزات نظامی سنگین شرکت کردند.

 

در مرحله نخست، تانک‌های T-34-85 وارد میدان شدند. این تانک بخش اصلی واحدهای زرهی ارتش سرخ شوروی در جنگ دوم جهانی را تشکیل می دادند.

 

سپس تانک‌های مدرن روسی در چهار مدل T-90Mو T-80BVM ، T-72B3 و همچنین آخرین مدل از تانک “آرمات” نیز در میدان سرخ رژه رفتند.

 

در ادامه مراسم، سه نوع از سامانه‌های موشک‌های ضدهوایی و توپخانه از نوع «پانتسیر» رژه رفتند.

 

نفربرهای زرهی روسی «تیگر-ام» و «تایفون-کا» و نفربرهای«بی.ام.پی-۳»، «بی.ام.پی.تی»، «ترمیناتور»، «بی.ام.دی-۴ام» و «ب.ت.ار-ام.د.ام» و «راکوشکا» از دیگر تسلیحات شرکت کننده در این رژه بودند.

 

توپ های سیار «مستا-اس.ام» و «کوآلیتسا-اس.و» موشک های تاکتیکی «اسکندر-ام»، آتشبارهای پیشرفته «سولنتسپک» و موشک های قاره پیمای بالستیکی «یارس»، سامانه های پدافند موشکی «اس-۴۰۰»، «اس-۳۰۰» ،«اس-۳۵۰» و سیستم های پدافند هوایی «تور-ام.۲» نیز در رژه شرکت داشتند.

 

در این رژه همچنین آتشبارهای «توسوچکا»، سیستم های کاشت مین از راه دور «ای.س.د.م» و مجموعه های موشکی «بوک.ام.۳» شرکت کردند.

 

در بخش هوایی رژه پیروزی در مسکو ۷۵ هواپیما و بالگرد در قالب ۱۶ گروه هوایی شرکت کردند.

 

در این بخش ابتدا بالگرد ترابری نظامی می-۲۶ روسیه بر فراز میدان سرخ به پرواز درآمد و سپس بالگردهای می-۸، می-۳۵، کا-۵۲ و می-۲۸ پرواز کردند.

 

سپس هواپیماهای نظامی «ای-۵۰»، «ایل-۷۶»، «توپولف-۹۵ام.اس»، «توپولف-۲۲ام.۳»، «توپولف-۱۶۰»، «ای-۷۸»، «میگ-۲۹» ، «سوخو-۲۴»، «میگ-۳۱ک» و «سوخو-۵۷» بر فراز میدان سرخ مسکو به پرواز درآمدند.

 

گفتنی است رژه پیروزی قرار بود در روز جشن پیروزی در روسیه که هر ساله ۹ ماه می برگزار می شود، انجام گیرد اما با شیوع بیماری کرونا تصمیم گرفته شد به تعویق بیفتد و امروز در هفتاد و پنجمین سالروز رژه پیروزی این رژه برگزار شد.

 

در مسکو به این مناسبت تدابیر امنیتی ویژه به اجرا گذاشته شده و شش هزار مامور امنیتی برای تامین امنیت پایتخت تعیین شده اند و تدابیری نیز برای پیشگیری از شیوع کرونا به اجرا گذاشته شده است.

 

همزمان با مسکو در شهرهای مختلف روسیه ازجمله سن پترزبورگ، وارونژو ولگاگراد رژه پیروزی برگزار شد و در مجموع ۶۴ هزار نفر در آن شرکت کردند.

روس‌ها یاد میلیون‌ها قربانی شوروی در جنگ دوم جهانی را گرامی داشتند

روسیه همانند بسیاری از جمهوری‌های شوروی سابق امروز در هفتاد و نهمین سالگرد آغاز حمله ارتش آلمان نازی به این کشور یاد حدود ۲۷ میلیون نفر از اتباع شوروی کشته شده در جنگ دوم جهانی را گرامی داشت.

ادامه

اتحاد شوروی, المان, اوکراین, بلاروس, تاریخ, خبر, لهستان, یادنامه

سوگواری بر گرد تابوت زرین جورج فلوید

صد‌ها تن از جمله شخصیت‌های نامدار آمریکایی در مینیاپولیس، بر گرد تابوت زرین جورج فلوید حاضر شدند تا ضمن سوگواری برای وی، صدای اعتراض خود را نسبت به پایمال شدن حقوق سیاهان و اقلیّت‌های قومی آمریکا به گوش جهانیان برسانند.   به گزارش اقتصاد۲۴؛ آل شارپتون، روحانی مسیحی و کنشگر سیاهپوست در این مراسم اعلام ... سوگواری بر گرد تابوت زرین جورج فلوید

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, تبعیض‌نژادی, جهان, حقوق بشر, گزارش, یادنامه

جشن پایان جنگ جهانی دوم زیر سایه کرونا در روسیه برگزار شد

روسیه برخلاف سال‌های گذشته، امسال پایان جنگ جهانی دوم را که از آن به عنوان «روز پیروزی» شوروی بر آلمان نازی یاد می‌کنند زیر سایه کرونا با بلند کردن ۷۵ پرنده نظامی بر فراز میدان سرخ جشن گرفتند.

ادامه

اتحاد شوروی, اروپا, المان, تاریخ, جهان, خبر, روسیه, شرق اروپا, یادنامه