روسیه: خودداری آمریکا و ناتو از مبارزه با مواد مخدر در افغانستان مشکوک است

روسیه با توجه به افزایش قابل توجه تولید، کشت و قاچاق مواد مخدر در افغانستان، خودداری آمریکا و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) از مبارزه با این پدیده را بسیار مشکوک و حیرت آور خواند.

 
وزارت امور خارجه روسیه روز شنبه با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: متاسفانه وضعیت تولید و قاچاق مواد مخدر در افغانستان بدتر می شود و مطابق ارزیابی های کارشناسان، حجم مواد افیونی در این کشور امسال به شدت افزایش می یابد.

 
در این بیانیه آمده است: سطح زیر کشت خشخاش در افغانستان نسبت به سال قبل افزایش یافته و یک سوم جمعیت این کشور به کشت این گیاه می پردازند.

 
روسیه افزوده است: حجم قاچاق مواد مخدر از افغانستان نیز کاهش نمی یابد و مناطق بیشتری از جهان ازجمله کشورهای آفریقایی را در برمی گیرد.

 
در بیانیه وزارت امور خارجه روسیه با اشاره به افزایش قاچاق مواد مخدر از مسیر بالکان شامل کشورهای پاکستان، ایران، ترکیه و اروپا در این مسیر، گفته شده است: بر میزان قاچاق داروهای حاوی مواد مخدر از افغانستان به اروپا از طریق جمهوری آذربایجان، ارمنستان، گرجستان و اوکراین افزوده می شود. در همین حال، سالانه مقادیر زیادی مواد لازم برای تولید مواد مخدر به افغانستان ارسال می شود و بنا به داده های منابع افغانی، کشورهایی همچون ایتالیا، فرانسه و هلند ارسال کننده این مواد هستند.

 
در این بیانیه آمده است: در این رابطه بی تمایلی و ناتوانی نیروهای آمریکایی و ناتو از مبارزه با قاچاق و تولید مواد مخدر در افغانستان که منبع مالی اصلی تروریسم است، به رغم حضور گسترده نیروهای غربی در این کشور حیرت آور و بسیار مشکوک به نظر می رسد.

 
وزارت خارجه روسیه، به استناد اطلاعات سازمان ملل اعلام کرده است: حدود نصف درآمد گروه های مسلح غیرقانونی در افغانستان شامل ۴۰۰ میلیون دلار از قاچاق مواد مخدر تامین می شود.

 
در پایان بیانیه بر لزوم اتخاذ راهبرد مشخصی از سوی آمریکا برای مبارزه با مواد مخدر در افغانستان به منظور مبارزه موثر با این پدیده شوم تاکید شده است.

 
آمریکا در سال ۲۰۰۱ به بهانه مبارزه با تروریسم و تامین امنیت در افغانستان به این کشور یورش برد اما از آن تاکنون، ناامنی، تروریسم و تولید مواد مخدر در افغانستان افزایش چشمگیری داشته است.

 
الکساندر گروشکو نماینده روسیه در پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) به تازگی با اشاره به شکست تلاش ها و عملیات نظامی ناتو در افغانستان گفت: محدوده تحت کنترل طالبان افزایش می یابد و سطح کشت خشخاش و همچنین میزان قاچاق مواد مخدر در حال گسترش است.
ایرنا

مسکو حضور مزدوران جنگی آمریکا در افغانستان را بی خردی واشنگتن خواند

روسیه جایگزینی مزدوران جنگی آمریکا با نظامیان این کشور در افغانستان را بی خردانه خواند و این رویکرد را رد کرد.   ضمیر کابل‌اف نماینده ویژه رئیس‌جمهور روسیه در امور افغانستان در گفت وگو با روزنامه نزاویسیمایا گازتا خاطرنشان کرد که مسکو در مورد قصد واشنگتن برای اعزام کارکنان شرکت‌های نظامی خصوصی به افغانستان بدبین ... مسکو حضور مزدوران جنگی آمریکا در افغانستان را بی خردی واشنگتن خواند

ادامه

اقتصادی, امریکا, تروریسم, جهان, خبر, روسیه

بنیانگذار بلک واتر: راهبرد آمریکا در افغانستان پرهزینه و شکست خورده است

‘اریک پرینس’ بنیانگذار گروه امنیتی ‘بلک واتر’ و نظامی سابق نیروی دریایی آمریکا گفت ‏که راهبرد آمریکا در افغانستان پرهزینه بوده و شکست خورده است.‏   این مقام نظامی- امنیتی نزدیک به کاخ سفید، روز یکشنبه در گفت و گو با تلویزیون فاکس نیوز اظهار داشت: ما اکنون برای افغانستان بیش ‏از بودجه نظامی سالانه ... بنیانگذار بلک واتر: راهبرد آمریکا در افغانستان پرهزینه و شکست خورده است

ادامه

افغانستان, امریکا, جهان, خبر

تهدید هند به تکرار “حملات هدفمند” در کشمیر پاکستان

فرمانده ارتش هند تهدید کرد در صورت لزوم “حملات هدفمند” بیشتری در سراسر خط جدایی منطقه کشمیر پاکستان صورت می‌گیرد.   به گزارش خبرگزاری فرانسه، فرمانده ارتش پهند در جریان کنفرانس خبری در دهلی‌نو گفت: حملات هدفمند سپتامبر گذشته نشان داد که اگر شرایط هشدار دهنده باشد،‌ چه کارهایی می‌توانیم انجام دهیم. اگر باز هم ... تهدید هند به تکرار “حملات هدفمند” در کشمیر پاکستان

ادامه

پاکستان, جنوب آسیا, جهان, خبر, هندوستان