روسیه به آمریکا درباره مانع‌تراشی‌ها علیه خط لوله «نورد استریم ۲» هشدار داد

«ماریا زاخاروا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه به آمریکا درباره نقض مقررات بین‌المللی و ادامه مانع‌تراشی‌ در مسیر اجرای پروژه خط لوله انتقال گاز «نورد استریم ۲» هشدار داد.

 

به گزارش خبرگزاری فارس، سخنگوی وزارت خارجه روسیه در یک نشست خبری ضمن محکوم کردن فشارهای آمریکا به شرکت‌ها و کشورهای اروپایی در زمینه اجرای پروژه خط لوله انتقال گاز «نورد استریم ۲»، مواضع واشنگتن را غیرقانونی خواند.

 

«ماریا زاخاروا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه در نشست خبری روز جمعه (دیروز) در مسکو به ایالات متحده آمریکا درباره توسل به مانع تراشی‌های غیرقانونی در مسیر اجرای پروژه خط لوله نورد استریم ۲ هشدار داد.

 

به گزارش خبرگزاری تاس، این مقام روس گفت: «برای آمریکا فکر خوبی خواهد بود که با تبعیت از هنجارهای حقوق بین‌الملل و به تدریج متوقف کردن مانع تراشی‌های غیرقانونی در مسیر اجرای پروژه نورد استریم ۲، از خود یک الگو بر جای بگذارد».

 

سخنگوی وزارت خارجه روسیه ادامه داد: «اگرچه ایالات متحده عضو کنوانسیون حقوق دریاها نیست اما خود را حامی قوی آزاد بودن دریاها برای همه کشورها مطرح می‌کند».

 

زاخاروا با طعنه درباره ادعای حمایت آمریکا از آزادی دریانوردی در جهان و عدم عضویت در «کنوانسیون حقوق دریاها» افزود: «این دقیقا مثل خود آنها (آمریکایی‌ها) است، اینطور نیست؟ در حالی که عضو فرایندهای مرتبط بین‌المللی نیستند، آنها از همگان می‌خواهند که مقررات خاص آنها را به کار ببندند».

 

ماریا زاخاروا سخنگوی وزارت خارجه روسیه

 

هشدار تازه مسکو به واشنگتن درباره پروژه نورد استریم ۲ در حالی مطرح شده که دولت جو بایدن همانند دولت سابق دونالد ترامپ در آمریکا، برای توقف این پروژه فشارهای زیادی را به شرکت‌ها و کشورهای اروپایی وارد کرده است.

 

خط لوله نورد استریم ۲ قرار است بعد از تکمیل، سالانه با ظرفیت ۵۵ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی روسیه را از طریق دریای بالتیک به آلمان برساند.

 

اواخر سال ۲۰۱۹ ساخت این خط لوله به دلیل توقف کار شرکت سوئیسی «آلسیس»( Allseas) در نتیجه تحریم‌های آمریکا متوقف شده بود اما بعد از یک سال وقفه، ساخت این خط لوله از سرگرفته شد.

آیا چین به‌راستی «قدرت امپراتوری» جدیدی در آمریکای لاتین است؟

ارزیابی‌ها نمایش دهنده این حقیقت‌اند که سرمایه‌گذاران چینی با کشورهای وام گیرنده عادلانه برخورد کرده و متقابلاً معاملاتی سودمند انجام می‌دهند.   در مقاله قبلی این مجموعه، این اتهام را که چین قدرت امپریالیستی‌ای نوظهور در آفریقا است، افشا و رد کردیم. مقالهٔ حاضر به آمریکای لاتین می‌پردازد که چین در خلال سال‌های دو دهه

ادامه »

افریقا, اقتصادی, امپریالیسم, امریکا, امریکای لاتین, بولیوی, جهان, چین, شرق آسیا, کوبا, وزنه‌برداری

تورم و گرانی روز افزون ناشی از سیاست اقتصادی خود رژیم است

مرکز آمار ایران نرخ تورم ۱۲ ماههٔ منتهی به اسفندماه ۱۳۹۹ را در نخستین روز فروردین‌ماه ۱۴۰۰ اعلام کرد. بر اساس این اعلام، نرخ تورم سالانه نسبت به دُور مشابه سال قبل ۳۶.۴ درصد گزارش شده است.

ادامه »

اختلاف طبقاتی, اقتصادی, ایران, حقوق بشر, صندوق بین‌المللی پول, مقاله, نئولیبرالیسم

سود هوآوی علی‌رغم افزایش فشارهای آمریکا رکورد زد

داده‌های جدید نشان می‌دهد سود غول تکنولوژی، هوآوی، سال گذشته علی‌رغم فشارهای آمریکا و قرار گرفتن این شرکت در لیست سیاه واشنگتن، به بالاترین سطح تاریخ رسیده است.

ادامه »

اقتصادی, امریکا, تحریم, جنگ سرد, جهان, چین, خبر, شرق آسیا