حفظ منافع ملّی ایران در زمینهٔ تحوّل‌های منطقه‌یی

در حالی که دولت جدید آمریکا- دولت جو بایدن- سرگرم تنظیم و اجرای گام‌به‌گام سیاست‌های منطقه‌یی‌اش در خاورمیانه است، دولت چین به اتّکای توسعهٔ سریع و قدرت عظیم اقتصادی‌اش، به‌تدریج در برابر مداخله‌گری‌ها و سلطه‌جویی‌های بی‌پردهٔ دولت‌های غربی در آمریکا و اروپا آشکارا موضع‌گیری می‌کند و از سوی دیگر، تلاش دارد نقش فعّال‌تری در سیاست ... حفظ منافع ملّی ایران در زمینهٔ تحوّل‌های منطقه‌یی

ادامه

اتحادیه اروپا, اروپا, اسراییل, افغانستان, اقتصادی, امریکا, ایران, پاکستان, ترکیه, جهان, چین, خاورمیانه, شرق آسیا, فلسطین, قطر

در ادامه کودتای میانمار ؛ نظامیان ۶۰ معترض را کشتند

براساس گزارش رسانه های آسیا ، ارتش میانمار روز جمعه ۶۰ نفر از معترضان به کودتا در شهر پاگوداس را با استفاده از نارنجک و سلاح جنگی به قتل رساند و ۱۹تن دیگر را در شهر یانگون به اتهام شرکت در اعتراضات به اعدام محکوم کرد.

ادامه

انگلستان, جنوب شرق آسیا, جهان, چین, حقوق بشر, خبر, سازمان ملل, میانمار

در خونین‌ترین روز اعتراض‌ها در میانمار ۱۱۴ نفر کشته شدند

اعتراض‌ها مردم میانمار علیه کودتای نظامی در این کشور روز شنبه نیز ادامه یافت و بر اثر تیراندازی نیروهای امنیتی تا کنون ۱۱۴ نفر کشته شده‌اند.

ادامه

اعتراضات اجتماعی, جنوب شرق اروپا, جهان, حقوق بشر, خبر, میانمار

روسیه با فاجعه‌بار خواندن اوضاع یمن از سکوت بین‌المللی انتقاد کرد

روسیه اوضاع یمن را که از دو سال پیش زیر بمباران های گسترده و کور هواپیماهای رژیم سعودی و ائتلاف وابسته قرار دارد، فاجعه بار خواند و از سکوت بین المللی در این باره انتقاد کرد.

 
سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه گفت: یمن با فاجعه بزرگ انسانی مواجه شده است، اما در سطح بین المللی سخن چندانی در باره این فجایع گفته نمی شود.

 

 

پایگاه اینترنتی وزارت خارجه روسیه روز پنجشنبه به نقل از سخنان لاوروف در نشست آکادمی علوم نظامی این کشور در مسکو نوشت: در باره رویدادهای یمن سخن کم گفته می شود، هر چند که نمایندگان سازمان ملل اخیرا در شورای امنیت حوادث این کشور را فاجعه بزرگ انسانی در منطقه خوانده اند.

 
به گزارش ایرنا، اعضای ائتلاف چند کشور عربی به پیشگامی عربستان سعودی با حمایت آمریکا و اتحادیه اروپا، سکوت سازمان ملل و دیگر سازمان های غربی مدعی حقوق بشر، حملات هوایی علیه غیرنظامیان و تاسیسات زیربنایی یمن را ادامه می دهند و همزمان این کشور را محاصره کرده اند که سبب بروز قحطی گسترده ای شده است.

 
وزیر امور خارجه روسیه همچنین در ادامه سخنان خود با زیان بار خواندن پیامدهای بحران آفرینی منطقه ای، گفت: سیاستمداران مسئولیت پذیر این را می دانند، هرج و مرج کنترل شده نظریه ای است که برای منطقه ویرانی و نابودی دارد.

 
لاوروف گفت: ممکن است برخی طرف ها زودگذر از نوسان های بازارهای انرژی که بر اثر این وقایع هدایت شده از خارج شکل می گیرد سود ببرند، اما آفرینندگان این دیدگاهها و مجریان آن مقابل سیل عظیم مهاجران غیرقانونی قرار می گیرند که بین آنان نروریست ها هم نفوذ می کنند و اکنون هم شاهدیم در اروپا چه می گذرد.

 
وزیر خارجه روسیه اظهار کرد: حمله های تروریستی به آمریکا رسیده و نمی توانند از خود دفاع کنند. کاملا آشکار است که روند تسلسل واری در این زمینه جریان دارد و سیاستمداران نیز خوب آن را درک می کنند.

 
لاوروف در پایان گفت: فقط می توان با معیارهای قوانین بین المللی، وضعیت کنونی را بهبود بخشید و منشور سازمان ملل نیز تمامی شرایط را برای این موضوع به وجود می آورد.

 
خانم ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه نیز ۲۴ اسفند ماه سال گذشته در بیانیه ای اعلام کرد بر اثر تشدید اقدام های نظامی در یمن اوضاع این کشور فاجعه بار می شود.

 
زاخارووا در بیانیه خود نوشت: جنگ داخلی یمن با شرکت ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی از ماه مارس سال ۲۰۱۵ تا کنون دست کم ۷۵۰۰ کشته و بیش از ۴۰ هزار مجروح داشته است و ۱۹ میلیون نفر دیگر هم نیاز به کمک های انسانی دارند.

 
وی ادامه داد: هفت میلیون نفر از گرسنگی رنج می برند که بیشتر کودکان هستند و دو میلیون نفر دیگر هم مجبور به ترک خانه و کاشانه خود شده اند.

 
سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه خود آورده است: ائتلاف تحت رهبری عربستان در یک اقدام دیگر ماه مارس بازار شهر خوخه را بمباران کردند که بر اثر آن دهها بی گناه کشته و شمار زیادی نیز مجروح شدند.

 
زاخارووا با بیان اینکه بمباران های هوایی به تاسیسات یمن ادامه دارد، افزود: مدارس، بیمارستان ها و تاسیسات حمل و نقل ویران شده است. به دلیل ادامه محاصره هوایی و موانعی که برای انتقال محمولات از طریق دریایی ایجاد شده است، یمن گرفتار کمبود شدید سوخت است و بر اثر نایابی دارو، شمار زیادی از یمنی ها هر روزه جان می دهند.

 
وی خاطرنشان کرد: در این اوضاع، رسانه های غربی و سازمان های غیردولتی بین المللی غالبا در مورد یمن سکوت می کنند. غرب به اوضاع یمن در مجامع بین المللی هیچ علاقه ای نشان نمی دهد که کاملا متضاد با فعالیت بیش از حد زیاد آن در سوریه است.

عفو بین‌الملل واشنگتن و لندن را مسئول نقض حقوق‌بشر دریمن دانست

به گزارش خبرگزاری فرانسه، سازمان عفو بین الملل امروز پنجشنبه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد آمریکا و انگلیس با افزایش موارد نقض حقوق بشر و ایجاد مشکلات ویران کننده در یمن از طریق انتقال میلیاردها دلار اسلحه به عربستان ،تلاش های خود را برای مقابله با بحران از بین بردند.   در بیانیه سازمان عفو ... عفو بین‌الملل واشنگتن و لندن را مسئول نقض حقوق‌بشر دریمن دانست

ادامه

امریکا, انگلستان, بیانیه, جهان, حقوق بشر, یمن

سازمان ملل اعلام کرد: ۶۰ درصد یمنی‌ها از قحطی رنج می‌برند

به گزارش سایت خبری النشره، در گزارش صادره از سوی سازمان ملل و یونیسف و برنامه جهانی غذا آمده است که یمن در حال حاضر یکی از مهمترین کشورهایی است که از قحطی رنج می برد به طوریکه تعداد افرادی که در این کشور با قحطی دست و پنجه نرم می کنند از ژوئن سال ... سازمان ملل اعلام کرد: ۶۰ درصد یمنی‌ها از قحطی رنج می‌برند

ادامه

جنوب غرب آسیا, جهان, خبر, فقر, یمن

اعزام نیروی نظامی پاکستان به‌عربستان، در حمایت از این کشور

به گزارش پایگاه میدل ایست آی، این تیپ در جنوب عربستان و در مناطق مرزی مستقر می‌شود. این تازه‌ترین تحول در جنگ دو ساله یمن است که جان بیش از ۱۰ هزار تن را گرفته، بیش از ۴۰ هزار زخمی بر جای گذاشته و این کشور فقیر را به آستانه قحطی رسانده است.   جنگ ... اعزام نیروی نظامی پاکستان به‌عربستان، در حمایت از این کشور

ادامه

پاکستان, جنوب غرب آسیا, جهان, خبر, عربستان سعودی, یمن

عربستان میانجیگری چین در رابطه با ایران را رد کرد

به گزارش پایگاه خبری الیوم السابع، «ترکی بن محمد الماضی» سفیر عربستان در چین در واکنش به سخنان وزیر خارجه چین مبنی بر میانجیگری پکن برای حل اختلافات میان تهران و ریاض گفت: هیچ کشوری نیست که نخواهد رابطه با همسایگانش داشته باشد، اما به ادعای او ایران غیر قابل تغییر و رام نشدنی است ... عربستان میانجیگری چین در رابطه با ایران را رد کرد

ادامه

ایران, جهان, خبر, عربستان سعودی