لشگر گرسنگان در خیابان‌های مونیخ

نشست سالانه سران گروه ۷ از دیروز با حضور سران کشورهای ثروتمند جهان به میزبانی آلمان در حالی کلید خورد که هزاران نفر در اعتراض به عملکرد اعضای این نشست در بحبوحه بحران اوکراین و معضلات فزاینده آب‌وهوایی و امنیتی و غذا در مونیخ به خیابان‌ها آمده بودند.

ادامه

اتحادیه اروپا, ارژانتین, اعتراضات اجتماعی, افریقای جنوبی, المان, امپریالیسم, امریکا, انگلستان, اوکراین, ایتالیا, جهان, چین, حقوق بشر, روسیه, ژاپن, شرق اروپا, صلح, فرانسه, فقر, کانادا, گروه ۷, گزارش, محیط زیست, هندوستان

شعارهای اعتراضی هزاران فعال محیط زیستی درآستانه برگزاری نشست گروه هفت در مونیخ

هزاران معترض که اغلب آنها را فعالان محیط زیست و کنشگران تغییرات اقلیمی تشکیل می‌دادند یک روز پیش از برپایی نشست رهبران هفت کشور صنعتی جهان در مونیخ دست به تظاهرات زدند.

ادامه

المان, امریکا, انگلستان, ایتالیا, جهان, ژاپن, سرمایه‌داری, صلح, فرانسه, کانادا, گروه ۷, محیط زیست, هندوستان

رودخانه دز در استان خوزستان برای اولین بار خشک شد + فیلم

شماری از کنشگران اجتماعی پیشتر خواستار توقف طرح انتقال آب از پایین‌دست رود دز بوده و نسبت به عواقب آن هشدار داده بودند.

 

به‌دنبال افزایش کم‌سابقه دما در استان خوزستان و سوءمدیریت در بخش آب، رود «دز» برای اولین بار خشک شد.

 

فاطمه کرم‌الله‌ چعب، مدیر انجمن محیط زیستی «رمانه» به خبرگزاری «ایرنا» گفت، این رود در روستاهای پایین‌دست بخش «شعیبیه» به دلیل «سوءمدیریت در بخش» آب، یک هفته است که «کاملا خشک شده و کف رودخانه مشخص است.»

 

کرم‌الله چعب تأکید کرد، این نخستین بار است که رود دز کاملا خشک می‌شود.

 

به گفته برخی رسانه‌های محلی، کشاورزان معترض معتقد هستند، سازمان آب و برق این استان، از روی عمد چنین اقدامی را انجام داده است.

 

در همین زمینه شهروندان شوشتر، دوشنبه ۳۰ خرداد ،با انتشار ویدیویی از تلف شدن صد‌ها نوع ماهی در پی خشک شدن این رودخانه خبر دادند.

 

اهالی شوشتر و روستاهای توابع آن، احداث پروژه‌های انتقال آب را عامل اصلی خشک شدن دز می‌دانند و ضمن اعتراض، خواستار آزادسازی فوری حقابه رودخانه دز و جاری شدن آب در بستر آن هستند.

 

پیشتر برخی از کنش‌گران اجتماعی پویشی را راه‌انداخته بوده و خواستار توقف پروژه موسوم به «غدیر» و پایان انتقال آب از رود دز شده بودند.

 

احمد آوایی، نماینده مجلس ایران نیز انتقال آب از پایین‌دست دز را اقدامی غیرکارشناسی خوانده و به‌نقل از متخصصان هشدار داده بود، این امر منجر به نابودی بخشی از جلگه خوزستان خواهد شد.

 

افزایش کم‌سابقه دما

 

محمد سبزه‌زاری، مدیر کل هواشناسی استان خوزستان، با اشاره به شکسته‌شدن رکورد دمای این استان در ۷۰ سال گذشته خبر داد، دمای هوا در شهر آبادان، دوشنبه ۳۰ خرداد، به ۵۲.۲ درجه سانتی‌گراد رسید.

 

پس از آن‌که اداره کل هواشناسی این استان با اعلام سطح نارنجی، نسبت به افزایش دما هشدار داد، استانداری خوزستان از تعطیلی ادارات و نهادهای دولتی این استان در روز دوشنبه خبر داد.

 

مردم استان خوزستان بارها نسبت به سوءمدیریت در مسئله آب به خیابان‌ها آماده و اعتراض خود را نشان داده‌اند، اما این اعتراضات همواره با سرکوب نیروهای امنیتی مواجه شده است.

وقوع سیل بی‌سابقه و آوارگی ۶ میلیون نفر در بنگلادش + فیلم

وقوع سیل سنگین در بخش‌هایی از بنگلادش و هند که بی‌سابقه ترین سیل طی ۲۰ سال گذشته در این کشور نیز به شمار می رود، ده‌ها کشته و میلیون‌ها آواره به جا گذاشت.

ادامه

اجتماعی, بنگلادش, جنوب آسیا, جهان, حقوق بشر, خبر, فیلم, محیط زیست, هندوستان

به دلیل سوءمدیریت، خشکسالی تمام ایران را فراگرفته است

حکایت خشکیدن زاینده‌رود و جوارش، فقط شرق اصفهان را گرفتار نکرده، حالا از اقصا نقاط کشور خبر می‌رسد که خشکسالی و بی‌آبی و فرونشست زمین و قحطی طراوت به همراه سوءمدیریت سنواتی و چندساله در مدیریت منابع آب، روح مردم را بیمار کرده است.

ادامه

اجتماعی, ایران, حقوق بشر, گزارش, محیط زیست