چین: آمریکا مسئول ایجاد و تشدید بحران اوکراین است

سخنگوی وزارت خارجه چین با تاکید بر اینکه آمریکا عامل تشدید بحران در اوکراین است توصیه کرد که آمریکایی‌ها به آتش جنگ سوخت نریزند. وانگ ونبین، سخنگوی وزارت خارجه چین گفت ایالات متحده مسئول ایجاد و تشدید بحران اوکراین است، چین توصیه می‌کند که به آتش سوخت نریزد، بلکه برای یک راه حل سیاسی کاری ... چین: آمریکا مسئول ایجاد و تشدید بحران اوکراین است

ادامه

آمریکا, اروپا, اوکراین, تحلیل, جنگ نیابتی, چین, روسیه, شرق آسیا, شرق اروپا, صلح

روسیه: سفر پوتین به چین برای آینده جهان تعیین‌کننده است

ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه سفر ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری این کشور به چین را برای آینده جهان، تعیین‌کننده توصیف کرد. به گزارش ایرنا به نقل از تاس، زاخارووا شنبه شب در سخنانی تلویزیونی اظهار کرد که سفر پوتین به چین «گامی بسیار مهم است که نه تنها آینده منطقه ما بلکه آینده تمام ... روسیه: سفر پوتین به چین برای آینده جهان تعیین‌کننده است

ادامه

اروپا, اوکراین, جنگ نیابتی, جهان, چین, روسیه, شرق اروپا, صلح, گزارش, همکاری استراتژیک

گام‌های راهبردی روسیه و چین برای مقابله با انحصارگرایی آمریکا

کارشناس مسائل روسیه، با اشاره به سفر اخیر «ولادیمیر پوتین» به چین و دیدار او با رئیس‌جمهور این کشور شرق آسیا تصریح کرد: این سفر به‌رغم فشارهای غرب در حوزه امنیتی و اقتصادی، سفر موفقیت‌آمیزی بود. به گزارش ایسنا، «ولادیمیر پوتین»، رئیس‌جمهور روسیه در جریان سفر رسمی خود به چین در روز پنجشنبه با «شی ... گام‌های راهبردی روسیه و چین برای مقابله با انحصارگرایی آمریکا

ادامه

آمریکا, اروپا, اقتصادی, امنیتی, جهان, چین, روسیه, سازمان پیمان امنیت جمعی, شانگ‌های, شرق آسیا, غرب, کمونیسم, گزارش, همکاری استراتژیک

واشنگتن: تقویت روابط چین با روسیه، امیدها به بهبود رابطه با آمریکا را زیر سوال می‌برد

آمریکا اعلام کرد که با توجه به تقویت روابط چین با روسیه، امکان بهبود روابط پکن-واشنگتن وجود ندارد. به گزارش ایلنا به نقل از اسپوتنیک،‌ آمریکا اعلام کرد که با توجه به تقویت روابط چین با روسیه، امکان بهبود روابط پکن-واشنگتن وجود ندارد. ایالات متحده روز گذشته -پنج‌شنبه- اعلام کرد که رئیس‌جمهوری چین نمی‌تواند روابط ... واشنگتن: تقویت روابط چین با روسیه، امیدها به بهبود رابطه با آمریکا را زیر سوال می‌برد

ادامه

آمریکا, آمریکای شمالی, تحلیل, جنگ سرد, چین, روسیه, شرق آسیا, شرق اروپا, غرب

مقام اطلاعاتی سابق آمریکا: ممکن است اوکراین طی سه ماه سقوط کند

یک مقام اطلاعاتی سابق آمریکا از ضعف ارتش اوکراین در برابر روسیه خبر داد و گفت که امکان سقوط این کشور طی سه ماه وجود دارد. تونی شفر، افسر سابق اطلاعاتی آمریکا ضمن ارزیابی وضعیت کنونی اوکراین در جنگ، گفت: «ارتش روسیه پیشرفت زیادی داشته است و کی‌یف نمی‌تواند جلوی پیشروی آن را بگیرد». به ... مقام اطلاعاتی سابق آمریکا: ممکن است اوکراین طی سه ماه سقوط کند

ادامه

آمریکا, اوکراین, جنگ نیابتی, جهان, روسیه, شرق اروپا, گزارش

روحانی: روابط ایران و روسیه از سطح روابط عادی فراتر رفته است

رییس جمهوری اسلامی ایران با اشاره به امضای اسناد جدید همکاری با روسیه در عرصه‌های انرژی، ساخت نیروگاه تولید برق و نیروگاه‌های جدید هسته‌ای، ترانزیت، گردشگری و همکاری‌های علمی، فناوری و فرهنگی اظهار داشت: سطح روابط دو کشور از سطح روابط عادی به روابطی مبتنی بر پروژه‌های بزرگ و بلندمدت رسیده و برای تنظیم راهبرد بلندمدت روابط، تصمیمات دقیقی اتخاذ کرده‌ایم.

 

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی عصر سه‌شنبه (۸ فروردین) به وقت محلی در نشست مشترک خبری با رییس جمهور روسیه، ضمن تشکر از دعوت پوتین و مهمان‌نوازی گرم دولت روسیه از هیات ایرانی، گفت: در مذاکرات خصوصی و عمومی امروز روابط رو به رشد دو کشور را مورد بررسی قرار دادیم و توافقات جدیدی برای تحرک بیشتر در روابط اقتصادی حاصل شد.

 

رییس‌جمهور افزود: رشد روابط تجاری بین دو کشور و همچنین رشد توریسم و گردشگری میان اتباع ایران و روسیه، نشانگر توسعه روابط دو کشور در یک سال گذشته است. تصمیماتی که در ماه‌های گذشته و همچنین امروز اتخاذ کردیم نیز نشان آن است که تهران و مسکو در روابط اقتصادی و فرهنگی و علمی در مسیر توسعه همه جانبه روابط به سمت یک روابط راهبردی در حال حرکت هستند.

 

روحانی اظهار داشت: اجرای تصمیماتی که قبلاً ‌بین دو کشور اتخاذ شده بود، برای احداث دو واحد نیروگاه جدید در بوشهر، نیروگاه حرارتی در بندرعباس و همچنین همکاری در زمینه راه‌آهن، از جمله برقی کردن راه آهن ایران – اینچه برون و همچنین توافقاتی که بین دو کشور برای توسعه تعاملات و تبادلات تجاری در زمینه مواد غذایی، کشاورزی و بخش صنعت در حال اجرا است و تصمیماتی که در این سفر برای موارد جدید اتخاذ شد، همه گواه آن است که روابط اقتصادی ایران و روسیه در مرحله جدیدی قرار دارد و از سطح روابط عادی به روابطی مبتنی بر پروژه‌های بزرگ و بلند مدت رسیده ایم و برای تنظیم راهبرد بلند مدت روابط، تصمیمات دقیقی اتخاذ کرده‌ایم.

 

رییس جمهور تصریح کرد: موضوع تکمیل خط ترانزیت شمال – جنوب، اتصال مسکو به بندرعباس و بهره‌گیری از امتیازاتی که در این مسیر برای تجارت بین دو کشور و کارآفرینان وجود دارد، بین دو کشور و نیز در نشست‌های سه جانبه بین ایران و روسیه با آذربایجان ادامه خواهد یافت.

 

روحانی با اشاره به تصمیم سران ایران و روسیه برای گسترش همکاری ها در عرصه علمی و فرهنگی و مسایل فناوری و روابط تحقیقاتی و دانشگاهی خاطرنشان کرد: ایجاد منطقه آزاد تجاری بین ایران و کشورهای عضو اوراسیا موضوع دیگر مذاکرات امروز بود که می‌تواند به تسهیل تجارت بین ۵ کشور اوراسیا و ایران کمک کند و شرایط جدیدی را در تجارت منطقه‌ای بوجود آورد.

 

رییس جمهور گفت: در مذاکرات امروز همچنین درباره مسایل منطقه‌ای و بحث صلح و امنیت در منطقه، ایجاد روابط نزدیک‌تر بین ملت‌ها و کشورهای منطقه و نگرانی‌هایی که نسبت به سوریه، یمن و سایر کشورهای منطقه وجود دارد، گفتگوهای خوبی داشتیم. همکاری‌هایی که در مبارزه با تروریسم وجود داشته، تا پایان تحرکات تروریستی ادامه خواهد داشت و همچنین مذاکرات صلحی که با همکاری ایران، ترکیه و روسیه بنا نهاده شده است، ادامه خواهد یافت، تا مردم سوریه بتوانند به حقوق ملی خودشان دست یابند.

 

روحانی اضافه کرد: در موضوعات بین‌المللی، روابط نزدیکی بین ایران و روسیه وجود دارد. کمک‌هایی که روسیه در اجرای برجام داشته و همکاری های دو کشور در مسایل هسته‌ای و نیروگاهی در چارچوب مقررات بین‌المللی و معاهدات آژانس انرژی اتمی و توافق برجام ادامه خواهد یافت. دو کشور بر استحکام و اجرای برجام و ایجاد هماهنگی بیشتر در زمینه مسایل و همکاری های هسته‌ای صلح آمیز تاکید دارند.

 

رییس جمهور اظهار داشت: بررسی رژیم حقوقی دریای خزر و اقداماتی که باید در این زمینه برای امضای اسناد در سطح سران انجام شود، نیز یکی از موضوعاتی بود که در مذاکرات امروز مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

 

ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه نیز در این کنفرانس خبری با اشاره به اینکه دو کشور توانستند در سال ۲۰۱۶ با وجود بی‌ثباتی در بازارهای جهانی سطح مبادلات و تعاملات خود را افزایش دهند، گفت: در ملاقاتی که با حضور مسئولان و نمایندگان مؤسسات اقتصادی انجام شد، توانستیم درباره افزایش سرمایه‌گذاری‌ها و همچنین تبادل تکنولوژی‌های جدید تفاهم کنیم.

 

وی افزود: مهلت مشخصی برای کارگروه اقتصادی دو کشور تعیین کردیم تا مأموریت‌ها و مسئولیت‌ها و نقشه راه را در زمینه همکاری‌های اقتصادی و صنعتی تدارک ببینند. همچنین در زمینه تجارت مواد غذایی و کشاورزی و همکاری های بانکی میان دو کشور و تشکیل منطقه آزاد تجاری میان اتحادیه اوراسیا و ایران مذاکراتی داشتیم.

 

پوتین با بیان اینکه درباره همکاری‌های هسته‌ای هم صحبت‌هایی کردیم، اظهار داشت: روسیه کمک‌های فراوانی در این زمینه داشته و این گام‌ها بر مبنای مقررات آژانس بین المللی برداشته شده است. در خصوص برنامه اتمی ایران نیز مذاکره کردیم که بر این مبنا شرکت روسی که نیروگاه بوشهر را راه‌اندازی کرده، همکاری هایش را برای مجموعه دوم و سوم ادامه خواهد داد.

 

وی تصریح کرد: در مذاکرات امروز همچنین توافق کردیم که روسیه و ایران در بخش انرژی، سرمایه‌گذاری و ساخت نیروگاه برق در منطقه خلیج فارس همکاری و مشارکت داشته باشند. شرکت‌های روسیه به منظور سرمایه‌گذاری در بخش نفت و گاز نیز با طرف‌های ایرانی مذاکراتی داشتند و اقداماتی انجام خواهند داد.

 

رییس جمهور روسیه گفت:‌ دو کشور همچنین در زمینه افزایش همکاری‌ها در زمینه ساخت هواپیما و موضوع صادرات هواپیماهای روسی مثل سوخو به ایران گفتگو و رایزنی‌هایی داشتند.

 

پوتین اضافه کرد: دو کشور اهتمام ویژه‌ای برای افزایش همکاری‌های آموزشی و فرهنگی دارند و مقرر شد در ۱۰ دانشگاه ایرانی تدریس زبان روسی انجام شود و این همکاری‌ها افزایش پیدا کند و متقابلا دانشجویان ایرانی نیز از امکانات دانشگاه‌های روسی استفاده خواهند کرد.

 

وی اظهار داشت: در زمینه سفر اتباع دو کشور مذاکراتی داشتیم تا همکاری‌ها در عرصه گردشگری میان تهران و مسکو افزایش یابد و موضوع سفر بدون ویزا برای اتباع دو کشور نیز مورد مذاکره قرار گرفت.

 

رییس جمهور روسیه با اشاره به اینکه در مذاکرات با آقای دکتر روحانی درباره مسایل منطقه نیز گفتگوهایی داشتیم، تصریح کرد: در این دیدار مشکلات منطقه‌ای و بین‌المللی را بررسی کردیم. مواضع دو کشور در بسیاری از مسایل منطقه‌ای و بین‌المللی مشترک است. مبارزه با تروریسم مورد توجه دو کشور قرار دارد و گفتگوهایی درباره مبارزه با داعش و جبهه النصره و عادی سازی اوضاع در سوریه داشتیم.

 

پوتین ادامه داد: برقراری آتش‌بس در سوریه و حفظ تمامیت ارضی سوریه با مشارکت ایران، روسیه و ترکیه به عنوان کشورهای تضمین‌کننده گفتگوهای آتش بس نیز در مذاکرات ما مورد توجه جدی بود. بازگشت امنیت به سوریه برای ما اهمیت زیادی دارد و تلاش داریم گفتگوهای ژنو به فرجام برسد. ایران و روسیه به دنبال آشتی ملی در سوریه هستند. از نظر روسیه مذاکرات میان طرف‌های مختلف در مسکو و همچنین گفتگوهای سازنده با ایران می‌تواند مثمر ثمر باشد.

 

وی با اشاره به حمایت کشورش از عضویت ایران در سازمان شانگهای، گفت: از نظر روسیه این مسأله می تواند به ثبات اقتصادی بیشتر در منطقه منجر شود. همچنین در مسأله رژیم حقوقی دریای خزر مذاکراتی داشتیم تا مساله با تداوم گفتگوها به نتیجه نهایی برسد.

 

رییس جمهور روسیه با ابراز امیدواری نسبت به اینکه سفر دکتر روحانی به مسکو آغاز فصل نوینی در روابط تهران و مسکو باشد، از رییس جمهور کشورمان خواست که سلام او را به رهبر معظم انقلاب برساند.

 

بیانیه مشترک روسای جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه
مسکو ۸ فروردین ماه ۱۳۹۶ برابر با ۲۸ مارس ۲۰۱۷

 

جناب آقای حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران به دعوت جناب آقای ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور فدراسیون روسیه در تاریخ ۷ و ۸ فروردین ماه ۱۳۹۶ شمسی برابر با ۲۷ و ۲۸ مارس ۲۰۱۷ میلادی از روسیه دیدار رسمی به عمل آورد.

 

روسای جمهور ایران و روسیه در فضایی آکنده از دوستی و اعتماد، وضعیت و چشم انداز روابط ایران و روسیه و برخی از مسایل مهم منطقه ای و بین المللی را بطور مبسوط مورد بررسی قرار دادند.

 

طرف‌ها از ارتقاء سطح مناسبات و توسعه فزاینده روابط بین دو دولت، مجالس، نهادها، استان ها و هماهنگی تنگاتنگ اقدامات در صحنه بین المللی ابراز رضایت کرده و اهمیت آن را مورد تاکید قرار دادند و زمینه های اولویت دار همکاری های بلند مدت را مشخص کردند. پایبندی تغییرناپذیر طرف ها به مفاد «معاهده اساس روابط متقابل و اصول همکاری جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه» مورخ ۲۲ اسفند ۱۳۷۹شمسی برابر با ۱۲ مارس سال ۲۰۰۱ میلادی که بیانگر سنت های دیرینه حسن همجواری، دوستی و همکاری متقابل دو ملت ایران و روسیه و سیاست خارجی صلح جویانه دو کشور است، خاطرنشان گردید.

 

طرف ها پایبندی خود را به برداشتن قدم های جدید برای ارتقای سطح روابط و گسترش عرصه های تعامل و مشارکت ایران و روسیه بمنظور تنظیم و تحکیم همکاری های جامع راهبردی را مورد تاکید قرار دادند. این امر به تامین سعادت ملت های دو کشور و ثبات و امنیت منطقه ای و بین المللی مساعدت خواهد کرد.

 

بخش اول: روابط دوجانبه
جناب آقای حسن روحانی و جناب آقای ولادیمیر پوتین از افزایش چشمگیر حجم مبادلات تجاری دو جانبه در سال ۲۰۱۶ میلادی ابراز رضایت کردند. طرف ها ضمن تاکید بر تلاش متقابل جهت پیشبرد روزافزون روابط اقتصادی سودمند، خواهان استفاده کامل از ظرفیت های همکاری در زمینه های واجد اولویت، همچون انرژی، حمل و نقل، صنعت و معدن، هوا و فضا و سایر عرصه های علمی و فناوری های نوین، بویژه از طریق اجرای پروژه های مشترک شدند.

 

نقش محوری و هماهنگ کننده کمیسیون مشترک همکاری های تجاری- اقتصادی ایران و روسیه در اجرای توافقات حاصله در سطح عالی بسیار ارزشمند تلقی گردید. روسای جمهور اهمیت تحقق کامل «نقشه راه اجرای پروژه های همکاری ایران و روسیه در زمینه تجاری و صنعتی برای سال های ۲۰۱۶ لغایت ۲۰۲۰ میلادی» را مورد تاکید قرار دادند.

 

طرف روسی پایان تشریفات داخلی لازم جهت لازم الاجرا شدن «موافقتنامه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت فدراسیون روسیه در خصوص ارایه اعتبار دولتی صادرات به دولت جمهوری اسلامی ایران جهت تامین مالی ساخت نیروگاه حرارتی» و «موافقتنامه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت فدراسیون روسیه در مورد ارایه اعتبار دولتی صادرات جهت تامین مالی برقی کردن خط ریلی گرمسار – اینچه برون» که در تاریخ ۲۳ آذرماه ۱۳۹۵ شمسی برابر با ۱۳ دسامبر سال ۲۰۱۶ در تهران امضاء شدند را به اطلاع رساند. طرف ها خاطر نشان کردند که اجرای پروژه های ذکر شده در این موافقتنامه ها، به فعال کردن هرچه بیشتر همکاری های سرمایه گذاری، تجاری و اقتصادی ایران و روسیه کمک خواهد نمود.

 

طرف ها از اتمام هر چه سریعتر مذاکرات درمورد انعقاد موافقتنامه موقت بین جمهوری اسلامی ایران و کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اورآسیا که باعث آمادگی برای ایجاد منطقه تجارت آزاد خواهد شد، استقبال کردند. این موافقتنامه شرایط مساعدی را برای توسعه روابط سودمند متقابل تجاری بر اساس اصل شفافیت و قابلیت پیش بینی، مطابق با بهترین رویه ها و عرف بین المللی فراهم خواهد نمود.

 

روسای جمهور، ماهیت حائز اولویت همکاری در زمینه انرژی اتمی و اهمیت اجرای متوالی پروژه ساخت واحدهای دوم و سوم نیروگاه بوشهر را مورد تاکید قرار دادند و همچنین ابراز تمایل کردند در اجرای این پروژه به صورت همه جانبه مساعدت نمایند.

 

طرف ها توجه خاصی به گسترش همکاری در زمینه نفت و گاز، بویژه اجرای پروژه های مشترک در زمینه اکتشاف، استخراج، انتقال تکنولوژی، حمل مواد خام هیدروکربور، سوآپ از جمله به کشورهای ثالث و همچنین ایجاد زیرساخت های جانبی در ایران معطوف داشتند.

 

طرف ها توافق کردند در چارچوب مجمع کشورهای صادر کننده گاز که در راستای شکل گیری موازنه منصفانه منافع تولید کنندگان و مصرف کنندگان گاز و بکارگیری گسترده تر از این نوع سوخت فسیلی کارآمد از نظر اقتصادی، و پاک از نظر زیست محیطی، ازجمله با هدف کاهش انتشار گازهای گلخانه ای می باشد، تعامل سازنده را ادامه دهند.

 

جناب آقای حسن روحانی و جناب آقای ولادیمیر پوتین از توافقات کشورهای عضو اوپک و سایر کشورهای تولید کننده نفت که باعث ایجاد شرایط مساعد در موازنه عرضه و تقاضا در بازار نفت در محدوده قابل قبول قیمتی و همچنین حفظ جذابیت سرمایه گذاری در صنعت نفت می شود، حمایت کردند. ایران و روسیه قصد دارند همکاری در این مسیر با هدف پایداری و ثبات بازار جهانی انرژی و تامین رشد پایدار اقتصادی را ادامه دهند.

 

طرف‌ها ضرورت همکاری گسترده‌تر بین بانک‌ها از جمله بانک های مرکزی دو کشور و همچنین اهمیت استفاده از ارزهای ملی در مراودات تجاری دوجانبه را مورد تاکید قرار دادند.

 

طرف‌ها نقش مهم مسیرهای بین المللی ترانزیت در توسعه همکاری دوجانبه و چند جانبه تجاری و اقتصادی را خاطر نشان کردند و تمایل خود را برای ادامه برداشتن گام های عملی جهت اجرای پروژه «کریدور حمل و نقل شمال – جنوب» را مورد تاکید قرار دادند و همچنین به ضرورت تلاش برای اتصال هرچه سریعتر خطوط آهن از طریق خط آهن قزوین – رشت – آستارا اشاره نمودند.

 

روسای جمهور دو کشور توجه ویژه ای به انجام اقدامات لازم جهت افزایش گردش متقابل محصولات کشاورزی و غذایی، دسترسی تولیدات با منشاء حیوانی و گیاهی به بازارهای دو کشور به شرط تامین ایمنی آن معطوف داشتند.

 

طرف‌ها سطح بالای تعامل بین استان‌های جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه را خاطر نشان کردند و اعلام تمایل نمودند از این عرصه همکاری حمایت همه جانبه نمایند. جناب آقای حسن روحانی و جناب آقای ولادیمیر پوتین از برگزاری همایش همکاری استانی جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه تا پایان سال ۲۰۱۷ میلادی در شهر آستراخان یا شهر ساری با مشارکت مستقیم استانداران و نمایندگان محافل تجاری دو کشور حمایت کردند.

 

جناب آقای حسن روحانی و جناب آقای ولادیمیر پوتین از امضای موافقتنامه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت فدراسیون روسیه در مورد سفر گروه های گردشگری بدون روادید اتباع دو کشور که اجرای مستمر آن به گسترش همکاری های سودمند متقابل ایران و روسیه در عرصه فرهنگی و انسان دوستانه و شکل گیری شرایط مساعد جهت توسعه روابط گردشگری کمک خواهد نمود، استقبال کردند. روسای جمهور به نهادهای ذیربط دوکشور دستور دادند اقدامات فزاینده مشترک در جهت کاهش موانع اداری سفرهای سایر اتباع را مورد بررسی قرار دهند.

 

طرف‌ها ضرورت فعال سازی روابط دوجانبه و تحکیم تعامل در زمینه انسان دوستانه، از جمله گسترش مبادلات فرهنگی، توسعه تماس ها از طریق جوانان، رسانه های خبری، سازمان های آرشیو، انجمن های دوستی و سایر سازمان های اجتماعی را مورد تائید قرار دادند.

 

پس از انجام مذاکرات در سطح عالی، اسناد شرح زیر به امضا رسید:

۱. موافقتنامه انتقال محکومین بین دولت جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه
۲. پروتکل اصلاح موافقتنامه معاضدت در پرونده های جزائی و مدنی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه
۳. موافقتنامه لغو روادید گروهی گردشگری بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت فدراسیون روسیه
۴. یادداشت تفاهم همکاری وزارت نیروی جمهوری اسلامی ایران و وزارت نیروی فدراسیون روسیه در زمینه تجارت برق
۵. یادداشت تفاهم همکاری در زمینه تربیت بدنی و ورزش میان وزارت ورزش و جوانان جمهوری اسلامی ایران و وزارت ورزش فدراسیون روسیه
۶. یادداشت تفاهم در زمینه ساخت و ساز مسکن و خدمات عمومی بین وزارت راه و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران و وزارت ساخت و ساز، مسکن و خدمات عمومی فدراسیون روسیه
۷. یادداشت تفاهم بین مرکز ملی تایید صلاحیت جمهوری اسلامی ایران و سرویس فدرال تایید صلاحیت فدراسیون روسیه
۸. یادداشت تفاهم همکاری در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات بین وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات جمهوری اسلامی ایران و وزارت مخابرات و رسانه های جمعی فدراسیون روسیه
۹. یادداشت تفاهم همکاری های راهبردی بین راه آهن جمهوری اسلامی ایران و راه آهن روسیه
۱۰. یادداشت تفاهم بین سازمان انرژی اتمی ایران و شرکت دولتی انرژی اتمی روسیه (روس اتم) در زمینه حمل و نقل مواد هسته ای
۱۱. یادداشت تفاهم میان شرکت ملی نفت ایران و هلدینگ زمین شناسی روسیه (روس گیالوگیا)

۱۲. یادداشت تفاهم همکاری بین اتاق بازرگانی، صنایع و معادن ایران و بنیاد روس کانگرس
۱۳. یادداشت تفاهم همکاری بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت گازپروم روسیه در زمینه گاز
۱۴. قرارداد پروژه برقی کردن خط ریلی گرمسار – اینچه برون و ارسال تجهیزات

 

بخش دوم: همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی

 

طرف ها ضرورت ادامه تلاش‌های مشترک با هدف استقرار نظام عادلانه جهانی بر اساس حقوق بین الملل بویژه منشور سازمان ملل متحد، مساعی جمعی در حل و فصل مشکلات بین المللی را خاطرنشان کردند. تعامل ایران و روسیه، در راستای تحکیم نقش محوری و هماهنگ کننده سازمان ملل متحد در تامین صلح، امنیت و توسعه پایدار و ارتقاء روزافزون کارایی فعالیت این سازمان جهانی مورد تاکید قرار گرفت. همچنین بر عدم مشروعیت تحریم های یکجانبه علیه کشورها برای پیشبرد اغراض سیاسی تاکید گردید.

 

طرف ها برای تقویت و گسترش همکاری در چارچوب سازمان ملل متحد و دیگر مجامع منطقه ای و بین المللی اعلام آمادگی کردند. ایران و روسیه اعتقاد دارند تروریسم در تمامی اشکال و مظاهر آن یکی از جدی ترین تهدیدهای فراروی صلح و امنیت بین المللی، ثبات منطقه ای و جهانی و توسعه پایدار است و تاکید کردند هر گونه اعمال تروریستی، مجرمانه بوده و جدای از انگیزه ها، در هر زمان و توسط هر کس که انجام شوند، توجیه ناپذیر است.

 

طرف ها به ضرورت مشارکت جمعی بین المللی برای مبارزه با تروریسم بر اساس حقوق بین الملل، منشور سازمان ملل متحد، احترام به حاکمیت کشورهایی که مستقیماً از حملات تروریستی آسیب دیده اند و بدون “استانداردهای دوگانه”، توجه ویژه ای داشتند.

 

روسای جمهور دو کشور ضمن تاکید بر مقابله با تروریسم از جمله از طریق تمرکز تلاش های جهانی بر پیش گیری از افراط گرایی خشونت آمیز، از تصویب قطعنامه «جهان علیه خشونت و افراط گرایی (WAVE)» در مجمع عمومی سازمان ملل استقبال می کنند. هم چنین بر لزوم مقابله جهانی با اندیشه تکفیری به عنوان محرک اصلی گرایش جوانان به سمت گروه های تروریستی اصرار دارند.

 

طرف‌ها ضمن ابراز خرسندی نسبت به تصویب قطعنامه اجماعی شماره ۲۹۱/۷۰ مورخ ۱۱ تیرماه ۱۳۹۵ شمسی برابر با اول ژوئیه ۲۰۱۶ میلادی مجمع عمومی سازمان ملل متحد در خصوص نتایج بررسی اجرای راهبرد جهانی ضد تروریستی سازمان ملل متحد که در آن ضرورت تشریک مساعی کشورها در مبارزه با تروریسم و افراط گرایی خشونت آمیز به عنوان محیطی جدی و مساعد برای رشد تروریسم مطرح شده است، بر اساس حقوق بین الملل، منشور سازمان ملل متحد و با اجرای متوازن مفاد راهبرد مذکور و اجرای کامل قطعنامه های ذیربط که تاکنون به تصویب شورای امنیت سازمان ملل متحد رسیده است را خاطر نشان کردند.

 

نگرانی از رشد شمار حملات تروریستی در مناطق مختلف جهان توسط گروه هایی موسوم به داعش، “جبهه النصره” (به نام “جبهه فتح الشام” نیز مشهور است) و “القاعده” خاطر نشان گردید. طرف ها حمله سبعانه تروریستی ۲۸ آذر ۱۳۹۶ شمسی برابر با ۱۹ دسامبر سال ۲۰۱۶ میلادی در شهر آنکارا که در نتیجه آن آندری کارلوف سفیر فوق العاده و تام الاختیار فدراسیون روسیه در جمهوری ترکیه کشته شد و حملات تروریستی علیه سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیروت و بغداد و سفارت روسیه در دمشق را بشدت محکوم کردند.
طرف ها غیر قابل نقض بودن اصول حاکمیت و تساوی حقوق کشورها و همچنین عدم استفاده از گروه های تروریستی و افراطی به عنوان ابزارهای تحقق اهداف سیاسی و ژئوپلیتیک را خاطر نشان کردند. همچنین تروریسم نسبتی با هیچ آیین و مذهب و نژادی ندارد و هرگونه تلاش برای انتساب تروریسم در این ارتباط مردود می باشد.
ایران و روسیه نگرانی از شمار روزافزون موارد استفاده از فناوری های اطلاعات و ارتباطات در اهداف جنایتکارانه، تروریستی و نظامی – سیاسی را ابراز کردند. طرف ها هرگونه تلاش برای بکارگیری فناوری های اطلاعات و ارتباطات در اهداف زیان بار، استفاده از زور یا تهدید به زور در فضای سایبری، نظیر حمله سایبری به تاسیسات هسته ای ایران با استفاده از بدافزار استاکس نت را محکوم کردند.
روسای جمهور به ضرورت تدوین قواعد رفتار مسئولانه کشورها در فضای اطلاعاتی و آمادگی ایران و روسیه برای توسعه همکاری در این زمینه در چارچوب سازمان ملل متحد اشاره کردند.
طرف ها با استقبال از برنامه جامع اقدام مشترک بین جمهوری اسلامی ایران و شش کشور میانجیگر بین المللی اعتقاد دارند اجرای پایدار برجام، به آژانس بین المللی انرژی اتمی کمک می کند تا ماهیت صرفاً مسالمت آمیز فعالیت هسته ای ایران را تائید نماید.

 

ایران و روسیه با اشاره به اهمیت کلیدی برجام به عنوان یک سند چند جانبه بین المللی فیمابین ایران و EU/E۳+۳ که به تایید شورای امنیت سازمان ملل متحد رسیده است، ضرورت رعایت کامل تعهدات از سوی تمام طرف های برجام را مورد تاکید قرار دادند. طرف ها بطور همزمان برخورداری کامل جمهوری اسلامی ایران از حقوق مشروع استفاده مسالمت آمیز از انرژی هسته ای طبق معاهده عدم اشاعه سلاح هسته ای (NPT) را خاطر نشان می کنند. روسیه از پایبندی ایران به تعهدات خود در برجام که توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی تائید می شود و همچنین عزم راسخ ایران برای پایبندی کامل به مفاد توافقات در مدت زمان مقرر در برجام استقبال کرد.

 

طرف ها از تعامل در چارچوب اجرای برجام و بویژه امضای قرارداد کارهای قبل از پروژه اصلاح دو آبشار سانتریفوژهای گازی در سایت فوردو برای تولید ایزوتوپ های پایدار ابراز رضایت نموده و بر اجرایی شدن هرچه سریعترآن تاکید کردند.

 

طرف ها اشتراک نظر دارند که NPT سنگ بنای رژیم عدم اشاعه سلاح هسته ای و مهمترین مبنای تلاش ها برای خلع سلاح هسته ای و استفاده از انرژی اتمی در اهداف مسالمت آمیز است. ایران و روسیه با حمایت جدی از ایده تبدیل خاورمیانه به منطقه عاری از سلاح هسته ای، خاطرنشان کردند قطعنامه خاورمیانه که در کنفرانس سال ۱۹۹۵ در مورد بررسی و تمدید اعتبار NPT به تصویب رسید، تا زمانی که اهداف و وظایف ذکر شده در آن حاصل نشود، به قوت خود باقی خواهد ماند.

 

روسای جمهور قصد دارند به تحقق نتایج نشست ویژه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در مورد مشکل جهانی مواد مخدر سال ۲۰۱۶، با هدف حفظ و تحکیم نظام بین المللی کنترل مواد مخدر متکی بر سه کنوانسیون مبارزه با مواد مخدر سازمان ملل متحد سالهای ۱۹۶۱، ۱۹۷۱ و ۱۹۸۸ مساعدت نمایند.

 

طرف ها خواستار گسترش روزافزون همکاری همه جانبه در دریای خزر در عرصه های مختلف، از جمله تضمین صلح، ثبات و امنیت منطقه، دریانوردی، ترانزیت و حمل و نقل چند منظوره، توسعه پایدار، حفظ محیط زیست، حفظ و مدیریت ذخایر زنده آبی، مقابله با آلودگی ناشی از نفت، تجارت، گردشگری و تحقیقات علمی دریایی شدند.

 

جناب آقای حسن روحانی و جناب آقای ولادیمیر پوتین از ادامه وخامت اوضاع در جمهوری اسلامی افغانستان، رشد تهدیدهای تروریستی در این کشور از سوی نیروهای افراطی ابراز نگرانی کردند. ایران و روسیه آمادگی خود جهت ادامه مساعدت به تحکیم حاکمیت در افغانستان و شکل گیری آن بعنوان کشور با ثبات، مردم سالار، مستقل و شکوفا را تائید کردند.
طرف ها از آغاز گفتگوی های مسکو در خصوص جستجوی راه های مساعدت به حل و فصل مسالمت آمیز مشکلات در افغانستان و فعال سازی فرآیند آشتی ملی در این کشور استقبال می کنند.
نگرانی متقابل از رشد تولید مواد مخدر در افغانستان که موجب تهدید صلح و ثبات و همچنین توسعه اجتماعی – اقتصادی و امنیت جمهوری اسلامی افغانستان و سایر کشورها است، ابراز گردید و ضرورت تمرکز بر تدابیر مشخص با هدف امحاء تولید جهانی مواد مخدر، از جمله نابودی کشت غیر قانونی گیاهان حاوی مواد مخدر و تولیدات بازفرآوری آنها مورد تاکید قرار گرفت.

 

در جریان بررسی اوضاع خاورمیانه و شمال آفریقا، روسای جمهور دو کشور حمایت خود را از تلاش های جاری برای پایان دادن به بحران ها و حل و فصل سیاسی آنها از طریق گفتگوهای فراگیر ملی و بر اساس اصول و موازین حقوق بین الملل اعلام کردند.
ایران و روسیه احترام به استقلال، وحدت، حاکمیت و تمامیت ارضی جمهوری عربی سوریه را مورد تاکید قرار داده و بر اساس مواضع اصولی خود، خواستار حل و فصل منحصرا سیاسی بحران سوریه در چارچوب اصول مندرج در قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت سازمان ملل متحد گردیدند. دو کشور همچنین حمایت قاطع خود را از اقدامات و تلاش های دولت، ارتش و نیروهای مردمی سوریه در ۶ سال مبارزه با گروه های تروریستی به ویژه “داعش” و “جبهه النصره” و سایر گروه های وابسته اعلام نمودند.

 

دو کشور بر اهمیت همکاری های سه جانبه ایران، روسیه و ترکیه در زمینه برگزاری گفت و گوی سوری – سوری در شهر آستانه و امکان برقراری آتش بسی موثر و پایدار را در سوریه فراهم نمود، تاکید کرده و آن را گامی مهم در موفقیت مذاکرات ژنو تحت نظارت سازمان ملل متحد ارزیابی کردند.

 

ایران و روسیه حمایت خود را از حاکمیت و تمامیت ارضی جمهوری عراق اعلام کردند و در همین راستا از تلاش های بعمل آمده از سوی دولت عراق در مبارزه با تروریسم بویژه داعش و سایر گروه های افراطی متخاصم و همچنین کنترل مجدد بر اراضی تصرف شده از سوی آنها حمایت کردند. همچنین طرف ها اعمال جنایتکارانه ای که از سوی تروریست ها علیه ملت عراق از جمله اقلیت ها و میراث فرهنگی آن کشور انجام می دهند را قاطعانه محکوم می کنند.

 

دو طرف با ابراز نگرانی از استمرار جنگ ویران کننده در یمن و گسترش فعالیت های تروریستی در مناطق مختلف آن کشور، خواستار توقف هر چه سریع تر درگیری و خون ریزی ها در یمن شده و بر لزوم حل و فصل بحران از طریق سیاسی و در چارچوب گفتگوهای یمنی- یمنی تأکید نمودند. ایران و روسیه ضمن هشدار نسبت به شرایط وخیم انسانی و اقتصادی مردم یمن بر اهتمام بیش تر در این زمینه از جمله رفع محاصره اقتصادی و انسانی و ارسال کمک های بشر دوستانه به این کشور تأکید نمودند.

 

طرف ها ضمن ارزیابی مثبت از تحولات صورت گرفته در لبنان که منجر به همکاری گروه های سیاسی آن کشور در دستیابی به راه حلی برای انتخاب رئیس جمهور و تشکیل دولت گردید، استقبال نموده و توافقات حاصله را الگوی مناسبی برای سایر مسایل لبنان و همچنین حل و فصل اختلافات داخلی دیگر کشورهای منطقه می‌دانند.

 

روسای جمهور دو کشور ضمن ابراز امیدواری نسبت به حل و فصل عادلانه و پایدار مسئله فلسطین، بر ضرورت تحقق حقوق ملت فلسطین تاکید نمودند.

 

طرف‌ها اهمیت تحکیم تعامل و هماهنگی در چارچوب ساز و کارهای چند جانبه منطقه ای، نظیر سازمان همکاری شانگهای، کنفرانس تعامل و اعتماد سازی آسیا، اجلاس گفتگوی همکاری آسیا و سایر ساز و کارهایی که ایران و روسیه در آن مشارکت دارند، با هدف افزایش کارایی فعالیت این اتحادیه ها را مورد تاکید قرار دادند.

 

طرف ها به منظور تحکیم صلح و ثبات در آسیای مرکزی و قفقاز، آمادگی خود را برای گسترش همکاری ها در این مناطق در زمینه های سیاسی، اقتصادی و سایر عرصه ها و در فرمت های چندجانبه با مشارکت کشورهای منطقه، اعلام داشتند.

 

طرف روسی حمایت تغییر ناپذیر خود را از تمایل جمهوری اسلامی ایران برای عضویت تمام عیار در سازمان همکاری شانگهای مجددا اعلام نمود و خواستار بررسی هرچه سریعتر این موضوع به نحو مقرر در آن سازمان شد.

مسکو: تحریم‌های جدید آمریکا مبارزه با تروریسم را تضعیف می‌کنند

به گزارش راشا تودی، ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه‌ای که از طریق فیسبوک منتشر کرد نوشت، اگر چه این تحریمها “مشکلی جدی ایجاد نمی‌کنند” اما موجب تضعیف جنگ علیه تروریسم جهانی که از نظر واشنگتن یک اولویت است خواهند شد.   زاخارووا تصریح کرد: این اقدام برخلاف بیانیه هایی که ما ... مسکو: تحریم‌های جدید آمریکا مبارزه با تروریسم را تضعیف می‌کنند

ادامه

جهان, خبر, روسیه

لاوروف‌: لوپن و ترامپ افرادی واقع‌گرا هستند

وزیر امور خارجه روسیه اظهار کرد که مارین لوپن و دونالد ترامپ افرادی حاشیه گرا و پوپولیست نیستند، بلکه انسان‌هایی واقع‌گرا هستند.   به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه گفت: من دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا و مارین لوپن، رئیس حزب جبهه ملی فرانسه را نه حاشیه گرا و نه پوپولیست می‌دانم، ... لاوروف‌: لوپن و ترامپ افرادی واقع‌گرا هستند

ادامه

جهان, خبر, روسیه

پوتین: روسیه تسلیحات و تجهیزات نظامی به ۵۲ کشور می‌فروشد

ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه اعلام کرد روسیه تسلیحات و تجهیزات نظامی خود را به ۵۲ کشور صادر می کند و حجم صادرات نظامی در مجموع بالغ بر ۵۰ میلیارد دلار است.   به گزارش “اسپوتنیک”، ولادیمیر پوتین طی سخنانی در نشست کمیسیون همکاری های نظامی و فنی روسیه، با اشاره به تقاضای فزاینده برای ... پوتین: روسیه تسلیحات و تجهیزات نظامی به ۵۲ کشور می‌فروشد

ادامه

اقتصادی, جهان, خبر, روسیه, شرق اروپا

اعتراض به‌دخالت رژیم اردغان در کمپین انتخاباتی مجلس بلغارستان

رئیس جمهور بلغارستان ترکیه را به دخالت در کمپین انتخاباتی مجلس این کشور متهم کرد.   به گزارش خبرگزاری فرانسه، رومن رادف، رئیس جمهور بلغارستان اظهار کرد که ترکیه در انتخابات مجلس آینده بلغارستان که قرار است ۲۶ مارس برگزار شود دخالت‌های بی‌مورد می‌کند.   وی گفت: ترکیه همسایه، دوست و شریک ماست و ما ... اعتراض به‌دخالت رژیم اردغان در کمپین انتخاباتی مجلس بلغارستان

ادامه

بلغارستان, ترکیه, جهان, خبر