۷۲ درصد آمریکایی‌ها معتقدند کشورشان در مسیر نادرستی قرار دارد

تازه‌ترین نظرسنجی شبکه ان‌بی‌سی نیوز نشان داد، اکثر آمریکایی‌ها معتقدند که آمریکا در مسیر نادرستی قرار دارد به طوری که اغلب سیاستمداران و احزاب مهم این کشور تنها ۱۰ ماه مانده به انتخابات میان دوره‌ای محبوبیت خود را از دست داده‌اند.

ادامه

اختلاف طبقاتی, امریکا, امریکای شمالی, جهان, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, گزارش

ایستادگی و پایداری در مقابل طرح ضدکارگری نمایندگان جلوگیری از نابودی تامین اجتماعی است

حسین اکبری می‌گوید: به نام حمایت از تولید می‌خواهند تامین اجتماعی را از روابط کار حذف کنند و به کارفرمایان پاداش بدهند.

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, تحلیل, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کارگری

کارگران پیمانی «تعمیرات واگن» راه آهن آذربایجان خواستار تغییر وضعیت استخدامی خود به قرارداد مستقیم شدند

کارگران پیمانی «تعمیرات واگن» راه آهن آذربایجان که در چند سال گذشته در استخدام یک شرکت پیمانکاری هستند، خواستار تغییر وضعیت استخدامی خود به قرارداد مستقیم هستند.

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, حقوق بشر, خبر, عدالت اجتماعی, کارگری

بحرانهای اقتصادی و خیزش‌های اجتماعی

بحران‌های فزایندهٔ کنونی کشور که از سیاست‌های رژیم ولایت فقیه سرچشمه می‌گیرند به‌اوج خود رسیده‌اند.

ادامه

اختلاف طبقاتی, اقتصادی, امپریالیسم, ایران, بازنشستگان, پرستاری, دهقانی, سرمایه‌داری, سیاسی, فقر, کارگری, مبارزه طبقاتی, مقاله, نئولیبرالیسم

رقم واقعی «خط فقر» در ایران چقدر است؟ + ویدئو

به گفته کارشناسان اقتصادی رقم خط فقر مطلق در ایران با توجه به گرانی‌های اخیر و عدم افزایش حقوق می‌تواند تا ۱۲ میلیون نیز افزایش داشته باشد. مدیر کل دفتر مطالعات اقتصادی مرکز پژوهش‌های مجلس اظهار کرد: نرخ فقر در کشور ما به حدود ۳۵ درصد رسیده است و این ‌یعنی ۳۵ درصد مردم زیر خط فقر قرار دارند.

 

اعتمادآنلاین| حرف‌های تازه معاون وزیر کار و رفاه اجتماعی دوباره سوالی قدیمی را در فضای اقتصادی کشور به راه انداخته: رقم واقعی «خط فقر» در ایران چقدر است؟ در حالی که داریوش ابوحمزه، معاون رفاه اجتماعی وزیر کار، می‌گوید خط فقر در کشور برای خانواده چهار نفره حدود چهار میلیون تومان و برای شهر تهران کمی بیش‌تر نزدیک پنج میلیون است، اما داده‌هایی که در میانه سال‌های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ منتشر شده از رقم دیگری حکایت دارد.

 

به گزارش اعتمادآنلاین، روزهای پایانی مردادماه امسال بود که وزارت تعاون، کار و رفاه برای اولین بار گزارش رسمی از خط فقر در ایران منتشر کرد، گزارشی که می‌گفت در سال ۱۳۹۹، خط فقر سرانه هر فرد معادل یک میلیون و ۲۵۴ هزار تومان بوده است. بر طبق این گزارش، در سال ۱۳۹۸ حدود ۲۶ میلیون نفر از مردم ایران زیر خط فقر بوده‌اند؛ یعنی از هر سه نفر یکی. خط فقر سرانه یک خانواده سه نفره، ۲‌ میلیون و ۷۵۸ هزار تومان و برای خانواده‌های چهار نفره این رقم ۳ میلیون و ۳۸۵ هزار تومان برآورد شده است.

 

این آمار در حالی برای خط فقر در سال ۱۳۹۹ بیان شده که میانگین نرخ تورم در آن ۳۶.۴ درصد گزارش شده بود و با توجه به رقم ۴۴.۴ درصد نرخ تورم اعلام شده از سوی مرکز آمار ایران در آبان ۱۴۰۰، می‌توان ارقامی که معاون وزیر کار برای خط فقر در ایران را بیان کرده، اندکی بهتر، فهم و احتمالا محاسبه کرد.

 

اما این پایان ماجرای خط فقر در ایران نیست. هم‌زمان با گزارش رسمی وزارت کار در مرداد امسال درباره خط فقر در کشور، مرتضی بختیاری، رئیس کمیته امداد گفته بود: برآوردها نشان‌دهنده آن است که به طور متوسط در دوره زمانی ۱۳۸۰ تا ۱۳۹۸ حدود ۳۳ درصد از جمعیت کشور زیر خط فقر چند بُعدی قرار گرفته‌اند و خط فقر از ۹۵۰ هزار تومان در سال ۱۳۹۰ به ۱۰ میلیون تومان در سال ۱۳۹۹ رسیده است.

 

این در حالی است که به گفته کارشناسان اقتصادی رقم خط فقر مطلق در ایران با توجه به گرانی‌های اخیر و عدم افزایش حقوق می‌تواند تا ۱۲ میلیون نیز افزایش داشته باشد. موسی شهبازی، مدیر کل دفتر مطالعات اقتصادی مرکز پژوهش‌های مجلس، چند روز قبل در نشستی اظهار کرد: نرخ فقر در کشور ما به حدود ۳۵ درصد رسیده است و این ‌یعنی ۳۵ درصد مردم زیر خط فقر قرار دارند.

 

همه این حرف‌ها در حالی مطرح می‌شود که روح‌الله ایزدخواه، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، روز شنبه ۱۸ دی در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا با انتقاد از لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ گفت: ما الان ۱۰ میلیون خانوار زیر خط فقر داریم و با اجرای حذف ارز ترجیحی، به این تعداد افزوده خواهد شد.

 

اعداد و ارقامی که نشان می‌دهد حرف‌های معاون وزیر کار درباره رقم خط فقر در ایران را باید با دقت بیشتری تحلیل کرد.

خصوصی‌سازی بانک رفاه؛ کسب وکار رژیم ولایی با غارت دارایی زحمتکشان

«فعلاً» هیچ امیدی به لغو واگذاری بانک رفاه نیست؛ دولت و مجلس همچنان اصرار دارند که بانک‌های دولتی و بانکِ غیردولتیِ رفاه را یکجا به بخش خصوصی واگذار کنند و ظاهراً به هیچ عنوان بانک کارگری رفاه را از لیست واگذاری کنار نمی‌گذارند.

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, بازنشستگان, حقوق بشر, خصوصی‌سازی, عدالت اجتماعی, کارگری, گزارش

گول زدن مردم برای پیش برد اهداف ضدملی

استاد اقتصاد دانشگاه الزهرا اظهار داشت: آماری که ارائه می‌دهند تناسبی با واقعیت‌های روزمره ندارد. مردم برای خرید اقلام‌های اساسی خود شاهد رشد قیمت‌ها به صورت روزانه و هفتگی هستند چطور می‌شود در این شرایط اعلام کرد نرخ تورم کاهش یافته است.

ادامه

اختلاف طبقاتی, اقتصادی, ایران, تحلیل, حقوق بشر, کارگری

رژیم کارگرستیز ولایی پیمانکاران را به جان کارگران فاقدتشکل مستقل انداخته است

کارگران قطار شهری اهواز بیش از یک سال است که حقوقی دریافت نکرده‌اند. یکی از این کارگران می‌گوید: «همکاری داشتم که فرزندش را تا درِ مدرسه بغل می‌کرد. یکبار از او پرسیدم چرا نمی‌گذاری خودش برود، گفت کفشهایش تنگ شده و پول ندارم برایش کفشی بخرم. بغلش می‌کنم تا راه اذیتش نکند.»

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کارگری, گزارش

تجمع اعتراضی کارگران پیمانکاری پتروشیمی مارون با خواست عقد قرارداد مستقیم و افزایش دستمزد+ویدئو

کارگران پیمانکاری پتروشیمی مارون در منطقه ویژه پتروشیمی ماهشهر نسبت به پایین بودن دستمزد و مزایا در مقایسه با دیگر پتروشیمی‌های این منتطقه اعتراض دارند. آن‌ها همچنین خواهان عقد قرارداد مستقیم با کارفرما هستند.

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, حقوق بشر, خبر, عدالت اجتماعی, کارگری, ویدیو