پاسخ وزیر خارجه هند به تهدیدهای آمریکا در مورد توافق چابهار

یک روز پس از اینکه واشنگتن، هند را به تحریم به دلیل توافق ۱۰ ساله با ایران بر سر بهره‌برداری از بندر چابهار تهدید کرد، وزیر امور خارجه هند تاکید کرد که این پروژه به نفع کل منطقه خواهد بود. به گزارش ایسنا، سوبرا مانیام جایشانکار، وزیر خارجه هند با ذکر این نکته که آمریکا ... پاسخ وزیر خارجه هند به تهدیدهای آمریکا در مورد توافق چابهار

ادامه

آسیای میانه, آمریکا, افغانستان, اقتصادی, ایران, تحریم, جنوب آسیا, جهان, خاورمیانه, خبر, هندوستان

تعلیق حکم حبس نخست‌وزیر سابق پاکستان

یک دادگاه پاکستانی حکم حبس نخست‌وزیر سابق پاکستان و همسرش را به حالت تعلیق درآورد. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری آناتولی؛ یک دادگاه پاکستانی حکم حبس صادر شده در مورد عمران خان نخست وزیر سابق پاکستان و همسرش در خصوص فروش غیر قانونی هدایای دولتی را به حالت تعلیق درآورد. قاضی عامر ... تعلیق حکم حبس نخست‌وزیر سابق پاکستان

ادامه

آزادی, پاکستان, جنوب آسیا, جهان, خبر, سیاسی

حمله انتحاری به مهندسان چینی در پاکستان

به‌دنبال حمله انتحاری به کاروان مهندسان چینی در پاکستان، سفارت پکن در اسلام‌آباد به شهروندان چینی حاضر در کشور جنوب آسیا اعلام کرد که تدابیر امنیتی را تشدید کرده و گوش به زنگ باشند. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، در پی کشته شدن ۶ نفر از جمله پنج شهروند چینی در حمله ... حمله انتحاری به مهندسان چینی در پاکستان

ادامه

امنیتی, پاکستان, تروریسم, جنوب آسیا, جهان, چین, حقوق بشر, خبر, شرق آسیا

گزارش نیوزویک؛ «دموکراسی پاکستان در خطر است»

هفته‌نامه نیوزویک در گزارشی نوشته که دموکراسی پاکستان در خطر است و از مجامع بین‌المللی درخواست اقدام کرده است. به گزارش شفقنا از نشریه هفتگی نیوزویک؛ پاکستان خود را در مقطعی حساس می‌بیند- و در حال دست‌وپنجه نرم کردن با تحولات سیاسی و آشفتگی اقتصادی عظیمی است که بازتابی از تاریخ پرفراز و نشیب این ... گزارش نیوزویک؛ «دموکراسی پاکستان در خطر است»

ادامه

اسلام سیاسی, بنگلادش, پاکستان, جنوب آسیا, جهان, حقوق بشر, ژئوپلیتیک, سیاسی, گزارش

فقرِ ارزیابی از «فقر» از سوی سازمان ملل

رائو ایندرجیت سینگ، وزیر برنامه‌ریزی هند، در راجیا سبها (شورای ایالت‌ها، یکی از مجلس‌های قانون‌گذاری در هند) در ۱۴ فروردین‌ماه سال جاری گفت دولت هیچ داده‌ای برای برآورد سطح فقر پس از سال‌های ‍۱۳۹۰ و ۱۳۹۱ ندارد، بنابراین نمی‌داند چند نفر از چنبرهٔ فقر رهایی یافته‌اند. از طرف دیگر در ۲۷ تیرماه سال جاری برنامه ... فقرِ ارزیابی از «فقر» از سوی سازمان ملل

ادامه

جنوب آسیا, جهان, حقوق بشر, سازمان ملل, فقر, کودکان, گرسنگی, مقاله, هندوستان

رسانه روسی: آمریکا میلیاردها دلار از قاچاق مواد مخدر افغانستان سود می‌برد

شبکه تلویزیونی «رن.تی.وی» روسیه فاش کرد که فرماندهان نیروهای آمریکایی در افغانستان میلیاردها دلار از محل قاچاق بین المللی مواد مخدر سود می برند و این کشور به منبع کسب درآمد برخی افراد در آمریکا تبدیل شده است.

 
شبکه روسی در برنامه «رازهای نظامی» گفت: سال ۲۰۰۱ طالبان کشت خشخاش در افغانستان را تقریبا متوقف کرده و با آن به شدت مبارزه می کرد، اما سال ۲۰۰۲ و پس از حضور نیروهای آمریکایی میزان تولید مواد مخدر ۵۰ برابر شد.

 
برپایه آمارهای گزارش رن تی وی که شامگاه شنبه اعلام شد، این وضعیت اکنون به جایی انجامیده که افغانستان ۹۳ درصد کل مواد مخدر جهان را تولید می کند و تقریبا در سراسر این کشور خشخاش کشت می شود.

 
شبکه روسی تاکید کرد: اراضی افغانستان در حالی زیر بوته خشخاش می رود که نظامیان آمریکایی حضور گسترده ای در این کشور دارند، اما هیچ مبارزه موثری علیه کشت گیاه افیونی، تولید و قاچاق مواد مخدر انجام نمی دهند.

 
عمر ناصر کارشناس سیاسی افغان در گفت وگو با رن تی وی اظهار کرد: مواد مخدری که در افغانستان تولید می شود به کشورهای همسایه از جمله روسیه از راه آسیای میانه، ایران و نیز دیگر مناطق جهان قاچاق می شود و به همین دلیل آمریکا با آن مبارزه نمی کند.

 
وی همچنین افزود: دهها میلیارد دلار سود ناشی از قاچاق مواد مخدر از افغانستان (به خارج) منتقل می شود.

 
شبکه تلویزیونی رن تی وی روسیه در ادامه نیز با طرح ادعای دست داشتن «احمد ولی» برادر حامد کرزی در قاچاق بین المللی مواد مخدر از افغانستان، گفت که «وی تا زمان مرگ (شش سال پیش) بخش قابل توجهی از مواد مخدر را کنترل می کرد.»

 
بنا به گزارش این رسانه، احمد ولی که در زندان فدرال آمریکا بسر می برد، پس از روی کار آمدن حامد کرزی آزاد شد و در افغانستان قدرت زیادی یافت به گونه ای که شمار محافظانش قابل مقایسه با نیروهای یک ارتش بود.

 
رن تی وی اعلام کرد: احمد ولی جاده شماره یک از هلمند تا مرز افغانستان با آسیای میانه را در کنترل داشت که از آن مواد مخدر به کشورهای این منطقه منتقل می شد.

 
اکنون هم «نیروهای آمریکا با وجود آگاهی از موضوع هیچ اقدامی انجام نمی دهند، زیرا میلیاردها دلار درآمد حاصله از قاچاق مواد مخدر به این کشور سرازیر می شود.»

 
از سوی دیگر، مقام های روس بارها از عملکرد آمریکا و نیروهای غربی در افغانستان از جمله حمایت توام با سکوت از تولید و قاچاق مواد مخدر در این کشور انتقاد کرده اند.

 
وزارت امور خارجه روسیه به تازگی با توجه به افزایش قابل توجه تولید، کشت و قاچاق مواد مخدر در افغانستان، در بیانیه ای خودداری آمریکا و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) از مبارزه با این پدیده را بسیار مشکوک و حیرت آور خواند.

 
روسیه در این بیانیه اعلام کرد: متاسفانه وضعیت تولید و قاچاق مواد مخدر در افغانستان بدتر می شود و مطابق ارزیابی های کارشناسان، حجم مواد افیونی در این کشور امسال به شدت افزایش می یابد.

 
در این بیانیه آمده است: سطح زیر کشت خشخاش در افغانستان نسبت به سال قبل افزایش یافته و یک سوم جمعیت این کشور به کشت این گیاه می پردازند.حجم قاچاق مواد مخدر از افغانستان نیز کاهش نمی یابد و مناطق بیشتری از جهان ازجمله کشورهای آفریقایی را در برمی گیرد.

 
در بیانیه وزارت امور خارجه روسیه با اشاره به افزایش قاچاق مواد مخدر از مسیر بالکان شامل کشورهای پاکستان، ایران، ترکیه و اروپا در این مسیر، آمده است: بر میزان قاچاق داروهای حاوی مواد مخدر از افغانستان به اروپا از طریق جمهوری آذربایجان، ارمنستان، گرجستان و اوکراین افزوده می شود. در همین حال، سالانه مقادیر زیادی مواد لازم برای تولید مواد مخدر به افغانستان ارسال می شود و بنا به داده های منابع افغانی، کشورهایی همچون ایتالیا، فرانسه و هلند ارسال کننده این مواد هستند.

 
آمریکا در سال ۲۰۰۱ به بهانه مبارزه با تروریسم و تامین امنیت در افغانستان به این کشور یورش برد اما از آن تاکنون، ناامنی، تروریسم و تولید مواد مخدر در افغانستان افزایش چشمگیری داشته است.

 
الکساندر گروشکو نماینده روسیه در پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) به تازگی با اشاره به شکست تلاش ها و عملیات نظامی ناتو در افغانستان گفت: محدوده تحت کنترل طالبان افزایش می یابد و سطح کشت خشخاش و همچنین میزان قاچاق مواد مخدر در حال گسترش است.

ایرنا

نیویورک تایمز: ترامپ وارث ‘جنگ شکست خورده’ آمریکا با تروریسم است

نیویورک تایمز روز جمعه در دیدگاهی نوشت: ‘بوش’ و ‘اوباما’ در ‘جنگی شکست خورده’ با تروریسم جنگیدند؛ حالا نوبت ‘ترامپ’ است.     ‘میکا زنکو’ از کارشناسان برجسته ‘شورای روابط خارجی آمریکا’ در این مقاله می نویسد: «رئیس جمهور ‘ترامپ’ روز دوشنبه هفته گذشته آخرین استراتژی جدید آمریکا را برای افغانستان معرفی کرد.   تنها ... نیویورک تایمز: ترامپ وارث ‘جنگ شکست خورده’ آمریکا با تروریسم است

ادامه

افغانستان, امریکا, تروریسم, جهان, حقوق بشر

رد درخواست ترامپ برای اعزام نیروی بیشتر به‌افغانستان توسط اعضای اروپایی ناتو

روزنامه دیلی تلگراف نوشت: به نظر می رسد اعضای اروپایی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) از پذیرفتن درخواست دونالد ترامپ برای اعزام شمار چشمگیری نیروی مازاد به افغانستان امتناع کرده اند.   روزنامه انگلیسی روز چهارشنبه در گزارشی افزود: آلمان اعلام کرده که شتابی برای اعزام نیروهای مازاد به افغانستان ندارد و انگلیس نیز تصریح ... رد درخواست ترامپ برای اعزام نیروی بیشتر به‌افغانستان توسط اعضای اروپایی ناتو

ادامه

افغانستان, امریکا, جهان, خبر, غرب اروپا

رویترز فاش کرد؛ ترامپ بدنبال تملک معادن غنی افغانستان است

به گزارش رویترز، «دونالد ترامپ» بدنبال ثروت موجود در معادن افغانستان برای کمک به تامین هزینه های جنگ ۱۶ ساله این کشور و همچنین تلاش های درحال انجام برای بازسازی آن که تا کنون باغ بر ۱۱۷ میلیارد دلار شده، است.   الیته سرمایه گذارنی که بر روی معادن افغانستان مطالعه کرده اند می گویند ... رویترز فاش کرد؛ ترامپ بدنبال تملک معادن غنی افغانستان است

ادامه

افغانستان, امریکا, جهان, خبر

کشف سه گور دسته‌جمعی در منطقه میرزا اولنگ / آمریکا باید نیروهایش را از افغانستان خارج کند

به نقل از طلوع‌نیوز، مردم محلی و نیروهای نظامی افغانستان موفق به کشف سه گور دسته‌جمعی در منطقه میرزااولنگ شدند که مجموعا ۴۲ جسد از آن‌ها بیرون کشیده شده است.   منابع محلی اعلام کرده‌اند تمامی اجساد متعلق به غیرنظامیان و برخی از عناصر خیزش مردمی بوده و همچنین جسد سه کودک که سر آن‌ها ... کشف سه گور دسته‌جمعی در منطقه میرزا اولنگ / آمریکا باید نیروهایش را از افغانستان خارج کند

ادامه

افغانستان, امریکا, جهان, حقوق بشر, روسیه