واشنگتن فری بیکن: رابرت مالی اسناد طبقه بندی شده را در اختیار ایران قرار داد

روزنامه واشنگتن فری بیکن در گزارشی مدعی شد که ممکن است رابرت مالی برخی اسناد محرمانه آمریکا را به ایران تحویل داده باشد. به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ روزنامه واشنگتن فری بیکن در گزارشی که روز گذشته (چهارشنبه) منتشر شد ادعا کرد که اسناد و مدارکی در دست دارد که نشان می‌دهد رابرت مالی، نماینده ویژه ... واشنگتن فری بیکن: رابرت مالی اسناد طبقه بندی شده را در اختیار ایران قرار داد

ادامه

آمریکا, آمریکای شمالی, ایران, جهان, گزارش, مذاکرات اتمی

پکن: آمریکا در قبال غنی‌سازی ایران دوگانه عمل می‌کند

سخنگوی وزارت خارجه چین تأکید کرد که انگلیس و آمریکا در قبال موضوع غنی‌سازی اورانیوم جمهوری اسلامی رویکرد دوگانه دارند. به گزارش خبرگزاری فارس، «وانگ ونبین» سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز گذشته (جمعه) در کنفرانس خبری خود به رویکرد دوگانه غرب به خصوص آمریکا و انگلیس در قبال موضوع غنی‌سازی اورانیوم ایران واکنش نشان ... پکن: آمریکا در قبال غنی‌سازی ایران دوگانه عمل می‌کند

ادامه

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی, آکوس, آمریکا, استرالیا, اقیانوسیه, انگلستان, ایران, ایرلند, تحلیل, جهان, چین, خبر, صلح, مذاکرات اتمی

تغییر جهت سیاست خارجی حکومت ولایی در خدمت چه هدف‌ها و منافعی است؟

شواهد حکایت از آن دارد که درهفتۀ اخیر، سرانجام فلسفه‌بافی‌های پوچ و تبلیغات پُرسروصدای حکومتی در مورد “سیاست‌های خارجی جدید” یا “گردش به شرق”، که قرار بود ایران را در مسیر تحولات مهم داخلی و خارجی قرار دهد، کنار گذاشته شده است. در عوض، نوعی “نرمش قهرمانانه” در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، با اجازۀ ... تغییر جهت سیاست خارجی حکومت ولایی در خدمت چه هدف‌ها و منافعی است؟

ادامه

آمریکا, استبداد, اقتصادی, امپریالیسم, اوکراین, ایران, جنگ سرد, جهان, چین, خاورمیانه, خصوصی‌سازی, دیدگاه, سرمایه‌داری, سیاسی, عدالت اجتماعی, عربستان سعودی, مارکسیسم, مذاکرات اتمی, مقاله, نئولیبرالیسم, ناتو

واکنش آژانس به ادعای بلومبرگ درباره کشف اورانیوم غنی‌شده ۸۴ درصدی در ایران

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در واکنش به برخی گزارش‌های ادعایی مبنی بر کشف اورانیوم غنی‌شده ۸۴ درصدی در ایران اعلام کرد که در حال گفت‌وگو با تهران درباره نتایج تحقیقات اخیر بازرسان این نهاد است. به گزارش ایلنا، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در واکنش به برخی گزارش‌های ادعایی مبنی بر کشف اورانیوم غنی‌شده ۸۴ درصدی در ایران ... واکنش آژانس به ادعای بلومبرگ درباره کشف اورانیوم غنی‌شده ۸۴ درصدی در ایران

ادامه

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی, ایران, جهان, خبر, مذاکرات اتمی

بلینکن امکان اقدام نظامی علیه برنامه اتمی ایران را رد نکرد

وزیر خارجه آمریکا در مصاحبه با العربیه امکان اقدام نظامی آمریکا برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای را رد نکرد و گفت “همه گزینه‌ها روی میز است”. آنتونی بلینکن، این مصاحبه را روز یکشنبه ۹ بهمن و در جریان سفر خود به خاورمیانه انجام داد. ♦️سایت اشپیگل در گزارشی درباره این مصاحبه نوشته ... بلینکن امکان اقدام نظامی علیه برنامه اتمی ایران را رد نکرد

ادامه

آمریکا, اسراییل, ایران, جهان, خاورمیانه, خبر, مذاکرات اتمی

راهکار کاترین اشتون و چاک هیگل؛ بازگشت بدون پیش شرط آمریکا به برجام

با چراغ سبز دولت جو بایدن برای آغاز گفت‌وگوها پیرامون آینده توافق هسته‌ای ایران، مسئول پیشین سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزیر دفاع اسبق آمریکا خواستار اجرای کامل این توافق بدون تغیین پیش‌شرط شدند.

 

به گزارش بامداد جمعه ایرنا، کاترین اشتون و چاک هیگل در یادداشتی که در نشریه هیل منتشر شد نوشته‌اند: توافق هسته‌ای ایران طراحی شده بود تا در ازای پایان تحریم‌های فلج کننده، از دست یابی ایران به سلاح اتمی تحت نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی جلوگیری شود. این توافق همچنین به عنوان نقطه آغاز تعاملات سازنده میان ایران و اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد و مبنایی برای دیپلماسی مذاکره در خصوص مسائل حیاتی منطقه و امنیت جهانی دیده شد.

 

جمهوری اسلامی ایران بارها ادعاهای ساخت سلاح اتمی را رد و بر مسالمت آمیز بودن برنامه هسته ای خود تاکید کرده و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم در گزارش های بسیاری نظر تهران را تایید کرده است.

 

این یادداشت می‌افزاید:‌ ترامپ در سال ۲۰۱۸ از این توافق خارج شد و اعمال سیاست فشار حداکثری، دستیابی به این اهداف را تضعیف کرد و باعث تشدید برنامه هسته‌ای ایران، افزایش تنش‌ها در منطقه و رنج مردم ایران شد. اینک دولت بایدن با این پرسش حیاتی رو به‌روست که چگونه تنش‌ها را در منطقه خاورمیانه کاهش داده و اوضاع را تثبیت کند.

 

نویسندگان این یادداشت با تاکید براینکه «بازگشت به توافق هسته ای ایران اولین گام ضروری است» افزودند: رئیس جمهوری روحانی و وزیر امورخارجه ظریف تمایل خود را برای بازگشت کامل به توافق هسته‌ای اعلام کرده‌اند. رئیس‌جمهوری بایدن هم آشکارا تمایل خود را برای بازگشت کامل به برجام اعلام کرده‌ است. سایر کشورهایی که در مذاکرات برجام شرکت داشتند نیز به این توافق پایبند مانده‌اند. اما در داخل نسبت به حرکت به جلو اختلاف نظرهایی وجود دارد.

 

در این یادداشت اشاره شده که برخی استدلال می‌کنند اوضاع جهان تغییر کرده و بازگشت ساده آمریکا به برجام معقولانه نیست. آن‌ها معتقدند که آمریکا باید سیاست فشار حداکثری را ادامه داده تا درباره مسائل موشکی، رفتار ایران در منطقه و بندهای غروب برجام از ایران امتیاز بگیرد.

 

این درحالیست که به نوشته هیگل و اشتون، این استدلال‌ها معیوب است چون ایران پس از چشیدن طعم پیروزی مقاومت دربرابر ترامپ نسبت به سیاست فشار حداکثری تسلیم نمی‌شود. این درحالیست که مذاکره برای توافق جدید با ایران هم نیازمند زمان و اعتماد است و بزرگترین مشکل برای ایالات متحده این خواهد بود که هر توافق جدید با ایران نیازمند تائید از سوی کنگره است.

 

اشتون و هیگل یکی از راه‌کارهای عملی در کوتاه مدت را بازگشت کامل آمریکا به برجام و اجرای کامل آن از سوی واشنگتن و تهران خوانده و تصریح کردند که در این رابطه باید از تعیین هرگونه پیش شرط اجتناب شود. به این ترتیب ایران و آمریکا به طور هم زمان پایبندی دوباره خود را به برجام اعلام خواهند کرد.

 

به گفته مسئول پیشین سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزیر دفاع اسبق آمریکا، کاخ سفید باید تمام تحریم‌های هسته‌ای را برداشته و فشارهای قانونی و روانی را از روی بانک ها و شرکت‌های تجاری از بین ببرد. ایران هم به اجرای کامل توافق بازگشته و محدودیت‌های مندرج در برجام را رعایت کند. همچنین سایر کشورهای عضو برجام باید برای اجرای کامل این توافق و گام‌های بعدی فضای حمایتی ایجاد کنند .

 

آن‌ها همچنین به این نکته مهم اشاره کرده‌اند که تقاضای ایران برای پرداخت خسارت ناشی از خروج آمریکا از برجام پیش‌شرط نیست و این مساله می‌تواند با اراده و حسن نیت طرف‌ها حل و فصل شود.

 

اشتون و هیگل با تاکید بر اینکه نباید کارها را وارونه انجام داد خاطر نشان کردند: حالا که بایدن قدرت را دست گرفته، بازگشت به توافق هسته‌ای باعث برقراری ثبات شده و جهان را به مکانی امن تبدیل می‌کند.

 

آن‌ها در پایان این یادداشت تصریح کردند؛ کار عملی برای بازگرداندن کاهش تعهدات برجامی ایران و لغو تحریم‌های ایالات متحده باید آغاز و متعاقبا فضای دیپلماسی و تدابیر امنیتی که به نفع دو طرف باشد دنبال شود.

چین پس از اعلام غنی‌سازی ایران خواستار خویشتنداری همه طرف‌ها شد

سخنگوی وزارت خارجه چین ضمن دعوت کردن از همه طرف‌ها برای حفظ آرامش و خویشتن‌داری بعد از بیانیه ایران درباره آغاز غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم، گفت همه باید از برداشتن گام‌های تنش‌زا خودداری کنند.

ادامه

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی, امریکا, ایران, جهان, چین, خاورمیانه, خبر, ژاپن, مذاکرات اتمی

تحلیل نیویورک تایمز از پیامدهای افزایش اورانیوم غنی‌سازی شده توسط ایران

نیویورک تایمز در تحلیلی درباره پیامدهای افزایش اورانیوم غنی‌شده توسط ایران می‌نویسد این تصمیم باعث می‌شود دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا برنامه بمباران تاسیسات اتمی ایران را اجرایی کند.

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, ایران, جهان, عراق, مذاکرات اتمی

مخالفت قاطع کمیته پنجم مجمع عمومی سازمان ملل با اقدام آمریکا در احیای تحریم‌ها علیه ایران

کمیته پنجم مجمع عمومی سازمان ملل متحد با پیشنهاد ضد ایرانی آمریکا در جهت احیای تحریم‌های بین‌المللی مخالفت کرد.

ادامه

اتحادیه اروپا, المان, امریکا, ایران, جهان, چین, خاورمیانه, خبر, روسیه, سازمان ملل, سوریه, کوبا, مذاکرات اتمی, نیکاراگوئه, ونزوئلا