حمله پلیس فرانسه به شهروندان معترض در پاریس + فیلم

به دنبال تصویب طرح جنجالی موسوم به اصلاحات بازنشستگی در فرانسه، تظاهرات مردم این کشور در اعتراض به این طرح همچنان ادامه دارد. به گزارش فارس، بنابر گزارش شبکه فرانسوی «بی‌اف‌ام تی وی»، تظاهرات ابتدا بدون برخورد و تنش در میدان جمهوری فرانسه آغاز و سپس ساعت هشت شب به وقت محلی به درگیری و ... حمله پلیس فرانسه به شهروندان معترض در پاریس + فیلم

ادامه

اجتماعی, اختلاف طبقاتی, اعتراضات اجتماعی, خبر, عدالت اجتماعی, غرب اروپا, فرانسه, فیلم

اعتصاب معلمان و کارکنان مدارس لس‌آنجلس در اعتراض به حقوق پایین

هزاران نفر از کارکنان و معلمان مدارس شهر «لس‌آنجلس» در آمریکا روز سه‌شنبه به دلیل حقوق پایین و توقف مذاکرات با مقامات مربوطه دست از کار کشیدند. به گزارش فارس، به نوشته روزنامه «کریستین ساینس ‌مانیتور» انتظار می‌رود در مدارس سراسر لس آنجلس  ۳۰۰۰۰ دستیار معلم، دستیاران آموزش ویژه و سایر کارکنان به معترضان بپیوندند. ... اعتصاب معلمان و کارکنان مدارس لس‌آنجلس در اعتراض به حقوق پایین

ادامه

آمریکا, آمریکای شمالی, اختلاف طبقاتی, جهان, حقوق بشر, خبر, عدالت اجتماعی, کارگری, معلمان

وضعیت ناگوار معیشت زنان سرپرست خانوار

“شمار بزرگی از زنان سرپرست خانوار به‌دلیل اعمال تبعیض جنسیتی-طبقاتی مجبور به‌کار در مشاغل کاذب مانند دست‌فروشی و نظایر آن هستند. تأمین شغل مناسب، مزد عادلانه، و پوشش بیمه خدمات‌درمانی برای آنان و خانواده‌های‌شان از اولویت‌های بی‌درنگ مبارزه بر ضد سیاست‌های نولیبرالی رژیم است. در تضمین و تأمین حقوق زنان سرپرست خانوار نباید تعلل ‌شود.” ... وضعیت ناگوار معیشت زنان سرپرست خانوار

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, تبعیض جنسیتی, حقوق بشر, زنان, عدالت اجتماعی, کارگری, مقاله, نئولیبرالیسم

تظاهرات هزاران نفری در اعتراض به تورم و دستمزد پایین در پرتغال

هزاران نفر از مردم پایتخت پرتغال شامگاه شنبه در اعتراض به حقوق و دستمزدهای پایین و درخواست مزایای بازنشستگی به خیابان‌های لیسبون آمدند. به گزارش خبرگزاری فارس؛ در این تظاهرات همچنین مردم لیسبون به‌نمایندگی از تمام پرتغالی‌ها خواستار مداخله دولت برای جلوگیری از افزایش بیشتر بهای مواد غذایی شدند. به نوشته خبرگزاری «رویترز»، پرتغال یکی از ... تظاهرات هزاران نفری در اعتراض به تورم و دستمزد پایین در پرتغال

ادامه

اختلاف طبقاتی, اعتراضات اجتماعی, پرتغال, جنوب اروپا, جهان, حقوق بشر, خبر, عدالت اجتماعی, فقر, کارگری, معلمان

سرابی به نام شورایعالی کار/ تورم خوراکی‌ها بالای۷۰ درصد اما دولت ضد کارگری مصمم بر سرکوب مزد!

کارگران از «سراب شورایعالی کار» یاد می‌کنند و می‌گویند بعد از ۱۲ ماه انتظار برای بهبود معیشت، قرار است این شورا فقط ۲۴ درصد افزایش حقوق برایمان به ارمغان بیاورد، چطور به چنین چانه‌زنی‌ای امیدار باشیم و آیا اساساً اسم این مذاکراتِ دولت‌ساخته، «چانه‌زنی» است؟! به گزارش خبرنگار ایلنا، بعد از پایان نشست مزدیِ بیست ... سرابی به نام شورایعالی کار/ تورم خوراکی‌ها بالای۷۰ درصد اما دولت ضد کارگری مصمم بر سرکوب مزد!

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کارگری, گزارش

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس: دولت برای استرداد اصلاحیه قانون کار اقدام نکرده است!

دستمزد فعلی، هزینه ایاب و ذهاب کارگران هم نمی‌شود … من به عنوان رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس معتقدم هزینه ماهانه یک خانوار متوسط شهری کمتر از ۴ میلیون تومان نیست و این هزینه باید در تعیین دستمزد در نظر گرفته شود.

 

سلمان خدادادی (رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس) امروز دوشنبه با حضور در خبرگزاری ایلنا در پاسخ به  ایلنا به سوالات مطرح در حوزه دستمزد، لایحه اصلاح قانون کار و تجمعات کارگری پاسخ داد.

 

تاکنون درخواستی از جانب دولت برای استرداد لایحه نیامده

 

خدادای در ارتباط با لایحه اصلاح قانون کار و تصمیم دولت بر بازگرداندن این لایحه گفت: تصمیم بازگرداندن لایحه احتمالا در کمیسیون اجتماعی دولت مطرح شده؛ ولی تاکنون هیچ درخواستی از جانب دولت برای استرداد لایحه نیامده، حتی هیچ تماس کتبی یا شفاهی در این رابطه با کمیسیون اجتماعی مجلس برقرار نشده است.

 

وی ادامه داد: ما در کمیسیون اجتماعی از عودت لایحه خوشحال می شویم، چرا که عقیده داریم حداقل در هفت ماده کلیدی این لایحه بین دولت و کارگران اختلاف است، مهمترین این اختلافات هم بحث دستمزد است و به راستی در تدوین موادی از این لایحه که کارگران به آن معترضند، سه جانبه‌گرایی به هیچ وجه رعایت نشده است.

 

نماینده مردم ملکان در مجلس افزود: لایحه اصلاح قانون کار با این همه اختلافات و اعتراضات را نمی‌شود به همین راحتی در مجلس جمع کرد و بهترین کار این است که دولت بیاید و این لایحه را پس بگیرد و پس از آن، در شورای عالی کار با رعایت سه جانبه گرایی، از نو لایحه‌ای برای اصلاح قانون کار تنظیم و دوباره ارسال شود.

 

دستمزد فعلی، هزینه ایاب و ذهاب کارگران هم نمی‌شود

 

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس در ادامه گفتگو در پاسخ به این پرسش که مجلس در راستای وظیفه قانونی‌اش که نظارت بر اجرای قانون است، چه نقشی می‌تواند در مذاکرات مزدی کارگران و ملزم نمودن دولت و کارفرمایان به اجرای کامل ماده ۴۱ قانون کار داشته باشد، اظهار داشت: کمیسیون اجتماعی مجلس شدیدا با بحث دستمزد کارگران درگیر است و اگر قرار باشد کاری در ارتباط با دستمزد کارگران در مجلس انجام شود، در همین کمیسیون اجتماعی است.

 

خدادادی ادامه داد: در مورد دستمزد کارگران اعتقاد دارم که حداقل مزدی که تا کنون تعیین شده، بسیار پایین است و این دستمزد در کلان‌شهرها، هزینه ایاب و ذهاب کارگران هم نمی‌شود. بایستی دستمزد با واقعیت‌های معیشتی کارگران سازگار باشد و من به عنوان رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس معتقدم هزینه ماهانه یک خانوار متوسط شهری کمتر از ۴ میلیون تومان نیست و این هزینه باید در تعیین دستمزد در نظر گرفته شود.

 

این نماینده مجلس با بیان این که کارگران بیشترین حق را به گردن نظام دارند و در سالهای جنگ، سهم خود را به انقلاب ادا کرده‌اند، افزود: مجلس وظیفه سنگینی دارد؛ بایستی در روزهای آینده و در طی مذاکرات مزدی، از سه ضلع مثلث سه جانبه گرایی برای حضور در مجلس دعوت کنیم و تا جایی که در توان داریم به دولت و کارفرمایان فشار بیاوریم تا به نفع کارگران واقعیت‌ها را قبول کنند.

 

وی تاکید کرد: امیدوارم امسال در بحث مزد سنت شکنی شود و شاهد یک جهش عادلانه و قانونی در مزد کارگران باشیم.

 

اصل عادلانه مزد یکسان- کار یکسان، در دولت رعایت نمی‌شود

 

خدادادی در ادامه بحث در ارتباط با تجمعات سریالی کارگران در اعتراض به تبعیض مقابل مجلس و به طور مشخص در ارتباط با تجمعات شرکتی‌های مخابرات، اپراتورهای فشارقوی برق و کارگران جهادکشاورزی گفت: به طور مشخص در این سه وزارتخانه، نیروی کار از تبعیض ناشی از عدم اجرای قانون رنج می‌برند و به طور خاص، وزارت نیرو ، وزارت ارتباطات و وزارت جهاد کشاورزی باید ملزم شوند که قوانین را اجرا کنند و تبعیض‌ها را رفع کنند.

 

وی با بیان این که خواسته همسان‌سازی قراردادها و دستمزدها یک خواسته قانونی است، ادامه داد: اصل عادلانه مزد یکسان- کاریکسان، در دولت رعایت نمی‌شود و این مساله ریشه اصلی تجمعات پرسنل کارگری دولت است.

 

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس خاطرنشان کرد: مجلس در تلاش است که تا پایان تیرماه ۹۶ همه کسانی را که از عدم همسان‌سازی دستمزدها رنج می‌برند، از بلاتکلیفی نجات دهد و این هدف با ملزم نمودن دولت به اجرای قانون عملی خواهد شد.

 

خدادای تاکید کرد: قبلا در اصلاحات برنامه ششم توسعه، اقداماتی در جهت رفع تبعیض در دستگاههای دولتی انجام دادیم و در تلاشیم که تا پایان تیرماه این مطالبه را به سرانجام برسانیم.

 

وی با بیان این که عادلانه نیست دو پرسنل همکار که برای مثال در مخابرات کار یکسانی انجام می‌دهند، یکی بیش از چهار برابر دیگری دریافتی داشته باشد، تصریح کرد: مجلس همه تلاش خود را برای حل مشکل تبعیض خواهد کرد.

تجمع اعتراضی رانندگان شرکت واحد تهران در مقابل شهرداری

    رانندگان شرکت واحد از ساعت ده صبح روز جاری در مقابل شهرداری تهران به دلیل «عدم بهره مندی از تسهیلات مسکن» تجمع اعتراضی تشکیل دادند.     کارگران پلاکاردهایی در دست داشتند که در آن نام سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس رانی تهران و حومه قید شده بود

ادامه

ایران, حقوق بشر, کارگری

هزینه نهایی سبد معیشت کارگران اعلام شد

در جلسه روز گذشته ستاد دستمزد که نمایندگان گروههای کارگری، کارفرمایی و دولت در آن حضور داشتند، رقم هزینه سبد معیشت خانوارهای کارگری با توافق همه گروهها دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به تصویب رسید و مقرر شد تا در جلسه آینده شورای عالی کار به عنوان مبنای تعیین دستزد سال ۹۶ قرار گیرد. ... هزینه نهایی سبد معیشت کارگران اعلام شد

ادامه

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

سوختگی چهار کارگر در حادثه آتش‌سوزی پتروشیمی مروارید

بهرام دشتی‌نژاد (مدیر ارشد HSC منطقه ویژه پارس) در گفتگو با ایلنا از وقوع آتش سوزی در پتروشیمی مروارید خبر داد.   به گفته این مقام مسئول این حادثه بین ساعات ۱۳:۳۰ تا ۱۴ ظهر امروز (دوشنبه) و بر اثر آتش ناگهانی(فلش فایر) در برج خشک کننده این پتروشیمی روی داده است.   دشتی‌نژاد در ... سوختگی چهار کارگر در حادثه آتش‌سوزی پتروشیمی مروارید

ادامه

ایران, خبر, کارگری

سردرگمی کلاه‌زردها هنگام افزایش دستمزد سالیانه / سالهاست نمی‌دانیم کارگریم یا کارمند

شورای هماهنگی بهره‌برداران پست‌های فشارقوی برق کشور با صدور بیانیه‌ای نسبت به نامشخص بودن اوضاع شغلی خود اعتراض کردند. در این بیانیه این فعالان کارگری بیان کرده‌اند که سالهاست سردرگمیم و مشخص نیست که کارگریم یا کارمند.   متن این بیانیه به شرح زیر است: احتراما به استحضار کلیه مسئولین محترم وزارت نیرو، سازمان مدیریت ... سردرگمی کلاه‌زردها هنگام افزایش دستمزد سالیانه / سالهاست نمی‌دانیم کارگریم یا کارمند

ادامه

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری