لاوروف:۹۰درصد از گردش تجاری اتحادیه اوراسیا با ارزهای ملی خواهد بود

وزیر امور خارجه روسیه گفت: در سال ۲۰۲۳ حجم مبادلات تجاری اتحادیه اقتصادی اوراسیا با ارزهای ملی ۹۰ درصد خواهد بود. به گزارش فارس در بیشکک، «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه گفت: در سال ۲۰۲۳ حجم مبادلات تجاری اتحادیه اقتصادی اوراسیا با ارزهای ملی ۹۰ درصد خواهد بود. لاوروف خاطرنشان کرد: هیچ یک از ... لاوروف:۹۰درصد از گردش تجاری اتحادیه اوراسیا با ارزهای ملی خواهد بود

ادامه

آسیای میانه, آمریکا, ارمنستان, اقتصادی, اورآسیا, بلاروس, جهان, روسیه, قرقیزستان, قزاقستان, گزارش

تاکید شورای همکاری و کشور‌های آسیای میانه بر تقویت روابط سیاسی و استراتژیک

بیانیه پایانی نشست مشترک کشور‌های شورای همکاری و آسیای میانه، بر اهمیت تقویت روابط سیاسی و استراتژیک تاکید کرد. نخستین نشست سران شورای همکاری و کشور‌های آسیای میانه (ازبکستان، ترکمنستان، تاجیکستان، قرقیزستان و قزاقستان) در جده برگزار شد. این نشست به ریاست محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان به نمایندگی از سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان ... تاکید شورای همکاری و کشور‌های آسیای میانه بر تقویت روابط سیاسی و استراتژیک

ادامه

آسیای میانه, ازبکستان, بیانیه, تاجیکستان, ترکمنستان, تروریسم, خاورمیانه, شورای همکاری خلیج فارس, صلح, عربستان سعودی, فلسطین, قزاقستان

بازرس ویژه آمریکا: واشنگتن خودش به فساد در افغانستان دامن زد

“جان ساپکو” بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان از فساد در افغانستان به عنوان “بزرگترین چالش” ماموریت امریکا یاد کرد و گفت که «ما نه تنها پول زیادی از دست دادیم، بلکه به فساد در آن کشور نیز کمک کردیم.» به گزارش ایرنا از خبرگزاری فرانسه، او روز دوشنبه در نطقی در موسسه خدمات سلطنتی ... بازرس ویژه آمریکا: واشنگتن خودش به فساد در افغانستان دامن زد

ادامه

آسیای میانه, آمریکا, افغانستان, انگلستان, جهان, فساد, فقر, گزارش

افشای کشتار خودسرانه دست‌کم ۸۰ غیرنظامی افغان به دست نیروهای انگلیسی

وکلای چندین خانواده افغان در جریان تحقیق و تفحص دولت انگلیس فاش کردند که نیروهای ویژه از یگان‌ هوایی ارتش انگلیس، بالغ بر ۸۰ غیرنظامی افغان را در جریان عملیات‌هایشان در سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۳ در افغانستان تنها بر مبنای اصل از بین بردن تمامی مردانی که در محدوده سنی جنگیدن قرار داشتند، به شکلی ... افشای کشتار خودسرانه دست‌کم ۸۰ غیرنظامی افغان به دست نیروهای انگلیسی

ادامه

آسیای میانه, افغانستان, انگلستان, تروریسم, جنایات جنگی, جهان, حقوق بشر, کودکان, گزارش

هشدار سازمان ملل به طالبان: با وجود محدودیت‌ها علیه زنان، به رسمیت شناخته شدن غیرممکن است

«رزا اوتانبایوا» نماینده سازمان ملل در امور افغانستان به مقامات دولت طالبان هشدار داد تا زمانی که محدودیت ها علیه زنان و دختران وجود دارد، به رسمیت شناختن آنها در جامعه بین‌المللی غیر ممکن است. به گزارش خبرنگار ایرنا، رزا اوتانبایوا نماینده سازمان ملل در امور افغانستان روز چهارشنبه به وقت محلی در نشست شورای ... هشدار سازمان ملل به طالبان: با وجود محدودیت‌ها علیه زنان، به رسمیت شناخته شدن غیرممکن است

ادامه

آسیای میانه, افغانستان, تبعیض جنسیتی, حقوق بشر, زنان, سازمان ملل

رئیس اجرایی دولت افغانستان، «اشرف غنی» را متهم به عوام فریبی کرد

عبدالله در واکنش به‌ آغاز روند توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی گفت: با درج واژه افغان به‌عنوان ملیت مشکلی ندارم اما آغاز روند توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی بدون تفاهم و در آستانه انتخابات اقدامی عوام فریبانه است.

 

اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان امروز با نادیده گرفتن مخالفت اعضای پارلمان، احزاب سیاسی، اقلیت‌های قومی و مخالفت عبدالله روند توزیع شناسنامه های الکترونیکی را آغاز کرد.

 

رئیس اجرایی دولت افغانستان در نشست خبری آغاز روند توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی بدون رسیدگی به اعتراضات احزاب و اقلیت‌ها را ناکام و نامشروع عنوان کرد که سبب ایجاد اختلافات در این کشور خواهد شد.

 

عبدالله اظهار داشت: درحالی که ناامنی،فقر و انتخابات از اولویت‌های مهمی هستند که دولت افغانستان باید به آن رسیدگی کنند و برای برون رفت از این شرایط افغانستان بیش از همیشه به اتحاد و همبستگی نیاز دارد.

 

وی افزود: متاسفانه با هدف عوام فریبی و استفاده ابزاری برای تبلیغات انتخاباتی روند توزیع شناسنامه های الکترونیکی بدون نظر داشت اعتراضات وسیع آغاز شده است.

 

رئیس اجرایی دولت افغانستان گفت: من به اینکه افغان هستم افتخار می‌کنم و با درج این واژه به عنوان ملیت هیچ مخالفتی ندارم ولی قبل از آغاز روند توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی باید درباره محتوای آن همه اقشار جامعه به اجماع برسند.زیرا عدم تفاهم درباره محتوای شناسنامه‌های الکترونیکی سبب ایجاد اختلافات در این کشور می‌شود و این روند با ناکامی روبرو خواهد شد.

 

عبدالله تاکید خاطرنشان کرد در شرایط جاری افغانستان، توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی لزومی ندارد که ارگ ریاست جمهوری افغانستان آن را دامن زده است.

 

وی تاکید کرد: «اگر با تمام سرعت روند توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی آغاز شود چه تعداد از مردم شناسنامه‌ الکترونیکی دریافت خواهند کرد آیا باز هم ارزش ایجاد اختلاف را دارد».

 

رئیس اجرایی دولت افغانستان اظهار داشت: پس از تصویب محتوای شناسنامه‌های الکترونیکی توسط پارلمان قرار بود روند توزیع آن آغاز شود. اما تغییر یکجانبه محتوای شناسنامه الکترونیکی از سوی اشرف اعتراض احزاب و حتی نمایندگان پارلمان افغانستان را برانگیخت.

 

انتخابات افغانستان

 

عبدالله درباره انتخابات آینده افغانستان نیز تصریح کرد که رهبران حکومت وحدت ملی نباید به عوام فریبی بپردازند زیرا مردم دستاوردهای آنها را با وعده‌هایی که سپرده‌اند مقایسه خواهند کرد.

 

این در حالی است که اشرف غنی سال گذشته گفته بود که ارگ ریاست جمهوری افغانستان با اجرای طرح های اشتغال زا در جریان کمتر از یک سال حدود ۳ ملیون شغل را برای مردم افغانستان ایجاد خواهد کرد.

 

رئیس اجرایی دولت افغانستان خاطرنشان کرد، عوام فریبی راه به جایی نمی‌برد، زیرا مردم قضاوت خواهند کرد بنابراین درباره شناسنامه‌های الکترونیکی که بیانگر هویت ملی است نباید بر اساس اهداف انتخاباتی تصمیم گیری شود.

 

عبدالله تصریح کرد که احزاب سیاسی افغانستان خواستار مشارکت در روند انتخابات هستند، اما تلاش های ریاست اجرایی دولت افغانستان برای تحقق آن به دلیل مخالفت ارگ ریاست جمهوری افغانستان به نتیجه نرسیده است.

 

وی افزود: اصلاح نظام انتخاباتی از نخستین تعهدات حکومت وحدت ملی بود اما اشرف غنی با عدم التزام به توافقنامه سیاسی همواره از اجرای آن خودداری کرده است.

 

رئیس اجرایی دولت افغانستان اظهار داشت: در تمام کشورهایی که دموکراسی دارند احزاب در روند انتخابات نقش دارند، افغانستان نخستین کشوری است که با وجود ادعای دموکراسی نقش احزاب در روند انتخابات را نپذیرفته است.

 

عبدالله در ادامه تصریح کرد کمیسیون انتخابات ۱۳ عضو دارد و ۱۱ نفر از آنها با مشارکت احزاب در روند انتخابات موافق هستند اما مخالفت اشرف غنی با این موضوع سبب ایجاد بحران در روابط احزاب سیاسی با دولت افغانستان شد.

 

وی آغاز روند توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی از سوی اشرف غنی را اقدامی نامشروع عنوان کرد که بدون هماهنگی با رهبری دولت افغانستان، پارلمان و احزاب سیاسی صورت گرفته است.

 

رئیس اجرایی دولت افغانستان در شرایط کنونی این کشور توسعه روند بایومتریک را جایگزین مناسبی برای آغاز زود هنگام توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی دانست که می‌تواند پاسخگوی دغدغه‌های امنیتی و انتخاباتی دولت افغانستان باشد.

تسنیم

داعش و اندیشه خلافت خراسان در افغانستان

شکست گروه تروریستی داعش در عراق و سوریه ، وجود فضا و زمینه مناسب برای حضور در افغانستان سبب شده است تا این کشور را محل مناسبی برای فعالیت و خودنمایی خود برگزیند.

ادامه

اسیای مرکزی, افغانستان, پاکستان, تروریسم, جهان, چک, سوریه, عراق