برگماری رئیس‌جمهور مورد نظر دیکتاتور و تأثیر آن بر تحولات پُرخطر آینده

همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد، کارزار پرهیاهوی نمایش انتخاباتی برای به پیروزی رساندن مسعود پزشکیان در مقام رئیس‌جمهور “اصلاح طلب و مستقل” حتی در ظاهر و کوتاه‌مدت هم نتوانست “وحدت” مورد نظر خامنه‌ای برای “حفظ نظام” را ایجاد کند. برخلاف ظاهر امر و اخبار تبلیغاتی و نظریه‌پردازی‌های طیف وسیع تحلیلگران دل‌بسته به جمهوری اسلامی، کل “نظام” ... برگماری رئیس‌جمهور مورد نظر دیکتاتور و تأثیر آن بر تحولات پُرخطر آینده

ادامه

آزادی, آسیای میانه, آمریکا, اروپا, استبداد, اقتصاد سیاسی, اقتصادی, ایران, تحریم, زنان, سیاسی, عدالت اجتماعی, فاشیسم, نئولیبرالیسم

حکم بی‌سابقه دادگاه فرانسه: «همه زنان افغان» می‌توانند از حق پناهندگی بهره‌مند شوند

دادگاه ملی حقوق پناهندگی فرانسه که به اختصار (CNDA) نامیده می‌شود، روز پنج‌شنبه ۱۱ ژوئیه طی حکمی اعلام کرد «تمامی زنان افغان» که به دلیل اقدامات تبعیض‌آمیز طالبان علیه آنها از افغانستان فرار می‌کنند «می‌توانند به وضعیت پناهندگی دست یابند». یورونیوز: دادگاه در این تصمیم بی‌سابقه «زنان افغان» را یک «گروه اجتماعی» دانسته که صرفا ... حکم بی‌سابقه دادگاه فرانسه: «همه زنان افغان» می‌توانند از حق پناهندگی بهره‌مند شوند

ادامه

آسیای میانه, افغانستان, پناهجویی, جهان, حقوق بشر, خبر, زنان, سازمان ملل, غرب اروپا, فرانسه

چین: هیچ پایگاه نظامی در آسیای مرکزی نداریم

وزارت خارجه چین گزارشات برخی رسانه‌ها درباره ساخت پایگاه نظامی از سوی پکن در تاجیکستان را تکذیب کرد. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از «فِرست چنل نیوز»، چین اطلاعات مربوط به ساخت پایگاه نظامی از سوی این کشور در خاک تاجیکستان را تکذیب کرد. بر اساس اعلام این رسانه، وزارت امور خارجه چین گزارش ... چین: هیچ پایگاه نظامی در آسیای مرکزی نداریم

ادامه

آسیای میانه, افغانستان, تاجیکستان, جهان, چین, خبر, شرق آسیا

کودتا در قرقیزستان خنثی شد

کمیته امنیت ملی قرقیزستان اعلام کرد، تلاش برای یک کودتای خشونت‌بار در این کشور را خنثی کرده است. به گزارش روز جمعه ایرنا از خبرگزاری ریانووستی، کمیته دولتی امنیت ملی قرقیزستان که مسوول مقابله با تروریسم و مقابله با جرایم سازمان یافته در قرقیزستان است، گفت: نیروهای ویژه مانع از تلاش برای به دست گرفتن ... کودتا در قرقیزستان خنثی شد

ادامه

آسیای میانه, ایدئولوژی, تروریسم, جهان, خبر, قرقیزستان

شی جین‌پینگ: تغییرات تاریخی در جهان در حال وقوع است

رئیس جمهور چین امروز در یادداشتی پیش از حضور در نشست سران سازمان همکاری شانگ‌های اعلام کرد: تغییرات تاریخی در جهان در حال وقوع است. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری آناتولی، شی جین پینگ، رئیس جمهور چین امروز سه شنبه اعلام کرد که پکن با «سلطه‌ گرایی، سیاست زور و تقابل بلوک(ها)» ... شی جین‌پینگ: تغییرات تاریخی در جهان در حال وقوع است

ادامه

آسیای میانه, ایران, تحلیل, جنگ سرد, جهان, چین, سازمان ملل, سیاسی, صلح, فرهنگ, قزاقستان, همبستگی

رئیس اتحادیه حقوقدانان افغانستان؛ کار حکومت وحدت ملی غیر قانونی است

تعدادی از حقوقدانان افغان روز گذشته طی نشستی در کابل اعلام کردند که بر اساس قانون اساسی افغانستان دوره ریاست جمهوری این کشور چهار ساله است و ادامه کار حکومت وحدت ملی نیز غیرقانونی محسوب می‌شود.

 

تعدادی از حقوقدانان افغانستان در نشستی پایان عمر حکومت وحدت ملی را باتوجه به قانون اساسی افغانستان بررسی کردند.

 

آنها تصریح کردند که دوره کاری ریاست جمهوری در قانون اساسی افغانستان چهار ساله است بنابراین دوره کاری اشرف غنی پایان یافته و ادامه کار دولت کنونی افغانستان هیچ مشروعیت قانونی ندارد.

 

حقوقدانان افغانستان تاکید کردند، حکومت وحدت ملی با احترام به قانون اساسی این کشور، زمینه انتخابات ریاست جمهوری را باید فراهم کند.

 

«گل‌رحمان قاضی» رئیس اتحادیه حقوقدانان افغانستان اظهارداشت: حکومت وحدت ملی حتی زمانی که از زمان آغاز به کار نیز مشروعیت قانونی نداشت. زیرا «جان‌کری» وزیر خارجه سابق آمریکا با مداخله در نتایج انتخاباتی ریاست جمهوری و تشکیل حکومت وحدت ملی حق مردم افغانستان را از آنها سلب کرد.

 

وی خاطرنشان کرد که ادامه کار حکومت وحدت ملی باعث افزایش فقر، گسترش جنگ و مهاجرت مردم افغانستان شده است.

 

رئیس اتحادیه حقوقدانان افغان هشدار داد که سیاست‌های حکومت وحدت ملی افغانستان را به سوریه دوم تبدیل خواهد کرد.

 

قاضی در ادامه تصریح کرد که بر اساس ماده ۶۱ قانون اساسی اوایل خردادماه دوره کاری حکومت وحدت ملی پایان خواهد یافت.

 

این در حالی است که پیش از این نیز بسیاری از کارشناسان و حقوقدانان دوره کاری حکومت وحدت ملی را چهار ساله اعلام کرده بودند اما اشرف غنی دوره کاری حکومت وحدت ملی را پنج ساله می‌داند.

 

 

رئیس اجرایی دولت افغانستان: تکرار انتخابات پرتقلب گذشته را در خواب ببینند

رئیس اجرایی دولت افغانستان در واکنش به احتمال افزایش تقلب در انتخابات آینده این کشور گفت که آنهایی که برای تقلب تلاش می‌کنند تکرار حوادث انتخابات گذشته را در خواب ببینند.

 

«عبدالبدیع صیاد» رئیس کمیسیون انتخابات که از حمایت ارگ ریاست جمهوری افغانستان برخوردار است استفاده از کپی در روند ثبت نام رای دهندگان را مجاز اعلام کرد.

 

این اقدام رئیس کمیسیون انتخابات انتقاد برخی از اعضای کمیسیون، نهادهای ناظر بر انتخابات و ریاست اجرایی دولت افغانستان را نیز برانگیخته است.

 

عبدالله عبدالله رئیس اجرایی دولت افغانستان در نشست شورای وزیران این کشور امروز با استفاده از کپی شناسنامه در روند ثبت نام رای دهندگان مخالفت کرد.

 

ظاهرا ارگ ریاست جمهوری افغانستان بر اعضای کمیسیون انتخابات این کشور فشار وارد کرده تا با تصمیم اشرف غنی مبنی بر استفاده از کپی شناسنامه در روند ثبت نام رای دهندگان موافقت کنند.

 

عبدالله در واکنش به این موضوع گفت: هیچ کسی در دولت افغانستان حق ندارد کمیسیون انتخابات را تحت فشار قرار دهد زیرا اعضای این کمیسیون مخالف استفاده از کپی شناسنامه در روند ثبت نام رای دهندگان هستند.

 

وی در ادامه تصریح کرد، مردم اجازه بازی با سرنوشت‌شان را نمی‌دهند. آنها تکرار انتخابات پرتقلب گذشته را در خواب ببینند زیرا مردم از حق خودشان دفاع خواهند کرد.

 

برخی از نهادهای ناظر بر انتخابات افغانستان مجاز دانستن استفاده از کپی شناسنامه‌ در روند ثبت نام رای دهندگان را زمینه ساز تقلب در انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری این کشور می‌دانند.

 

به دلیل فشار بخشی از دولت و رئیس کمیسیون انتخابات به مجاز دانستن استفاده از کپی در روند ثبت نام، رئیس دبیرخانه و سه تن از اعضای کمیسیون انتخابات استعفا کردند.

 

«عطامحمد نور» رئیس اجرایی دولت افغانستان نیز از موضع گیری برخی از اعضای این کمیسیون در برابر استفاده از کپی شناسنامه‌ در روند ثبت نام رای دهندگان اعلام حمایت کرد.

 

وی در ادامه به لزوم عدم مداخله دولت افغانستان در روند کاری این کمیسیون برای تضمین شفافیت انتخابات تاکید کرد.

 

پیش از این نیز اداره ثبت احوال نفوس افغانستان از کمیسیون انتخابات خواسته بود تا استفاده از کپی شناسنامه در روند ثبت نام رای دهندگان را مجاز اعلام کند که با مخالفت این کمیسیون مواجه شده بود.

تسنیم

همه طرف‌ها در مذاکرات آستانه حضور دارند

امروز دوشنبه در آستانه آغاز نهمین دور مذاکرات “آستانه”، وزارت خارجه قزاقستان تاکید کرد همه طرف‌هایی که به دنبال دستیابی به راه‌حلی سیاسی برای بحران سوریه هستند، در این دور حضور دارند.

ادامه

اسیای مرکزی, ترکیه, جهان, خبر, روسیه, سوریه, قزاقستان

نماینده پارلمان افغانستان: ارگ ریاست‌جمهوری و برخی کشورهای غربی از داعش حمایت می‌کنند

«امان‌الله پیمان» نماینده ولایت بدخشان در پارلمان افغانستان در اظهاراتی، ارگ ریاست جمهوری این کشور و برخی کشورهای غربی را به حمایت از گروه تروریستی داعش و دیگر گروه‌های مسلح متهم کرد.

ادامه

افغانستان, امریکا, تروریسم, جهان, چین, خبر, روسیه

رئیس اجرایی دولت افغانستان، «اشرف غنی» را متهم به عوام فریبی کرد

عبدالله در واکنش به‌ آغاز روند توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی گفت: با درج واژه افغان به‌عنوان ملیت مشکلی ندارم اما آغاز روند توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی بدون تفاهم و در آستانه انتخابات اقدامی عوام فریبانه است.

ادامه

افغانستان, جهان, خبر, سیاسی