اندیشکده لهستانی؛ ترکیه وآذربایجان با حمایت ناتو ارمنستان را تهدید می‌کنند

یک اندیشکده لهستانی در گزارشی از اوضاع قفقاز نوشت، جمهوری آذربایجان و ترکیه با حمایت ناتو و اتحادیه اروپا، ارمنستان را تهدید می‌کنند. به گزارش فارس، اندیشکده «لمکین» در گزارش خود نوشت، ارمنستان در سال ۲۰۲۲ با تهدیدهای فزاینده‌ای علیه تمامیت ارضی خود از سوی جمهوری آذربایجان و ترکیه  متحدش مواجه شد. اگرچه جهان بسرعت ... اندیشکده لهستانی؛ ترکیه وآذربایجان با حمایت ناتو ارمنستان را تهدید می‌کنند

ادامه

آمریکا, اتحادیه اروپا, اذربایجان, ارمنستان, تحلیل, ترکیه, جهان

سازمان ملل خواستار تضمین فوری رفت و آمد آزاد در گذرگاه لاچین شد

دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو خواستار تضمین رفت و آمد آزاد و ایمن در گذرگاه لاچین شد و اعلام کرد که همه مسائل باید از طریق گفت و گو حل و فصل شود. به گزارش سه شنبه شب ایرنا از خبرگزاری “تاس”، دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد روز سه شنبه در ... سازمان ملل خواستار تضمین فوری رفت و آمد آزاد در گذرگاه لاچین شد

ادامه

اذربایجان, ارمنستان, جنوب شرق اروپا, جهان, حقوق بشر, خبر, روسیه, سازمان ملل, سوئیس

مردم قره‌باغ طی تظاهراتی خواستار بازگشایی گذرگاه لاچین شدند + فیلم

جمعی از مردم قره باغ با اجتماع در شهر خانکندی خواهان بازگشایی گذرگاه لاچین شدند. به گزارش ایرنا، تارنمای خبری ارمنستانی “نیوز” دقایقی پیش گزارش داد که به دعوت “وزیر ایالت آرتساخ” هزاران نفر از مردم قره باغ در یکی از میادین مرکز این منطقه ارمنی نشین تجمع کردند. به نوشته نیوز، مردم حاضر در ... مردم قره‌باغ طی تظاهراتی خواستار بازگشایی گذرگاه لاچین شدند + فیلم

ادامه

اذربایجان, ارمنستان, جنوب شرق اروپا, روسیه, شمال غرب آسیا, فیلم

جمهوری آذربایجان گاز منطقه قره باغ کوهستانی را قطع کرد

جمهوری آذربایجان گازرسانی به منطقه قره باغ کوهستانی را بدون ارائه دلیل قطع کرد. به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری تاس، گفته می‌شود جمهوری آذربایجان در اقدامی ناگهانی گازرسانی به منطقه ارمنی نشین و کوهستانی قره باغ را قطع کرده است. ماه مارس، جمهوری آذربایجان عرضه گاز به این منطقه به رسمیت شناخته نشده ... جمهوری آذربایجان گاز منطقه قره باغ کوهستانی را قطع کرد

ادامه

اذربایجان, ارمنستان, امنیتی, جنوب شرق اروپا, جهان, خبر, شمال غرب آسیا, محیط زیست

ارمنستان پیشنهاد منطقه عاری از سلاح در قره باغ داد

نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان امروز پنجشنبه گفت که کشورش پیشنهاد ایجاد منطقه‌ای عاری از سلاح در اطراف قره باغ با تضمین های بین‌المللی را ارائه داده است. به گزارش ایرنا، خبرگزاری “آرکا” نوشت: نخست وزیر ارمنستان گفت که این ایده توسط مقامات قره باغ پیشنهاد شده است و او آن را در دیدار روسای ... ارمنستان پیشنهاد منطقه عاری از سلاح در قره باغ داد

ادامه

اذربایجان, ارمنستان, تشنج‌ زایی, جنوب شرق اروپا, جهان, چک, خبر, روسیه, شمال غرب آسیا

دو پیشنهاد ترکیه به آمریکا برای عملیات آزادسازی رقه

یک روزنامه ترکیه‌ای از پیشنهادات این کشور به آمریکا که در جریان نشست رئیس ستاد مشترک ارتش ترکیه و همتای آمریکایی‌اش در پایگاه هوایی اینجرلیک مطرح شد، پرده برداشت.

 

به گزارش روزنامه حریت، نیروهای مسلح ترکیه چند روز گذشته در بیانیه‌ای اعلام کردند که عملیات الباب علیه داعش در حال به پایان رسیدن است و در حال حاضر بخش اعظمی از این شهر تحت کنترل قرار گرفته است.

 

پس از اعلام نیروهای مسلح ترکیه این مساله مطرح شد که هدف بعدی ترکیه چیست. به نظر می‌رسد هدف نهایی رقه یکی از پایگاه‌های مهم داعش است.

 

در همین راستا ژنرال خلوصی آکار، رئیس ستاد مشترک ارتش ترکیه با ژنرال دانفورد، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا در پایگاه اینجرلیک دیدار و گفت‌وگو کرد.

 

آنکارا با این دو پیشنهاد سعی کرده کردها را از هر عملیاتی دور نگه دارد چراکه ترکیه شبه نظامیان کرد را که مورد حمایت واشنگتن هستند جزو گروه‌های تروریستی می‌داند.

 

براساس اعلام منابع امنیتی، در این دیدار دو پیشنهاد برای انجام عملیات رقه بیان شد. طرح اول این است که نیروهای وابسته به “ارتش آزاد سوریه” از شهر مرزی تل أبیض که هم اکنون تحت کنترل یگان‌های مدافع خلق کرد است وارد خاک سوریه شده و به شهر رقه نزدیک شوند. دومین پیشنهاد این است که بعد از پایان عملیات الباب نیروهای ترکیه به سمت منبج حرکت کرده و از طرف منبج به سمت رقه بروند.

 

ترجیح آنکارا طرح اول است که نیروهای ترکیه، ‌آمریکا و نیروهای وابسته به ارتش آزاد سوریه با ورود به خاک سوریه از شهر تل أبیض به منطقه تحت کنترل حزب اتحاد دموکراتیک کرد سوریه بروند و از آنجا به رقه نزدیک شوند اما برای اجرای این طرح لازم است که آمریکا نیروهای حزب اتحاد دموکراتیک سوریه را قانع کند تا گذرگاهی به عرض ۲۰ کیلومتر ایجاد کرده و به نیروهای مورد حمایت ترکیه اجازه دهند به رقه بروند.

 

براساس این طرح، این نیروها قبل از رفتن به سمت رقه که در مسافت ۱۰۰ کیلومتری جنوب این شهر است عملا از مناطقی که تحت کنترل یگان‌های مدافع خلق کرد است، عبور خواهند کرد.

 

یکی از دلایل مهمی که آنکارا بر این طرح تاکید می‌کند، این است که شرایط زمینی و جغرافیایی این منطقه بسیار مناسب است و این طرح می‌تواند منطقه‌ای تحت کنترل حزب اتحاد دموکراتیک سوریه را به دو منطقه تقسیم کند.

 

انتظار می‌رود آمریکا در این باره وارد عمل شود اما طرح B آنکارا مبنی بر انجام عملیات رقه از سمت منبج به دلیل شرایط جغرافیایی این منطقه چندان مطلوب نیست. مسافت بین الباب و رقه ۱۸۰ کیلومتر بوده که بیشتر این مناطق کوهستانی است و علاوه بر حضور نیروهای حزب اتحاد دموکراتیک سوریه نیروهای داعش نیز به صورت گسترده در این منطقه مستقر هستند.

 

حریت نوشت: آنکارا بر تامین تعداد نیروهای سوری عربی بین ۹ تا ۱۰ هزار نیرو برای عملیات رقه حساب باز کرده است و از ۲۵۰۰ نیروی ارتش آزاد سوریه که در عملیات الباب حضور دارند ۱۰۰۰ نفرشان را به عملیات رقه اعزام می‌کند، باقی نیروهای ارتش آزاد سوریه نزدیک به هشت تا ۹۰۰۰ نفر نیز از نیروهای مستقر در کمپ‌های آموزشی در شهرهای هاتای و کرشهیر ترکیه اعزام خواهند شد. ترکیه در عملیات رقه علاوه بر آمریکا خواهان همکاری و انجام هماهنگی‌ها با ‌روسیه است.
ایسنا