کنفدراسیون سراسری کارگران فرانسه: فراخوان‌های ساختگی برای تخریب اموال مردم از سوی نهادهای امنیتی فرانسه را محکوم می‌کنیم

در بیانیه CGT با اشاره به حادثه مرگ «ناهل» جوان رنگین پوست ساکن فرانسه، به اعتراضات پس از این حادثه اشاره شد. به گزارش خبرنگار ایلنا به نقل از پایگاه خبری کنفدراسیون سراسری کارگران فرانسه CGT، این اتحادیه در بیانیه‌ای خواستار رسیدگی شفاف به پرونده مرگ جوان فرانسوی و توقف خشونت‌ها و مماشات با معترضان ... کنفدراسیون سراسری کارگران فرانسه: فراخوان‌های ساختگی برای تخریب اموال مردم از سوی نهادهای امنیتی فرانسه را محکوم می‌کنیم

ادامه

اروپا, بیانیه, تنش‌زدایی, جهان, حقوق بشر, خبر, غرب اروپا, فرانسه, کارگری

در اقدامی تنش‌زا با چین، ناو اتمی آمریکا وارد ویتنام شد

چند روز بعد از سفر وزیر خارجه آمریکا به چین در راستای تنش زدایی با پکن، یک ناو اتمی نیروی دریایی ایالات متحده در اقدامی تنش زا وارد آب‌های ویتنام شد. به گزارش خبرگزاری فارس، تنها چند روز بعد از سفر آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا به چین و تلاش برای تنش زدایی با پکن، ... در اقدامی تنش‌زا با چین، ناو اتمی آمریکا وارد ویتنام شد

ادامه

آمریکا, تایوان, تنش‌زایی, جنگ سرد, جهان, چین, خبر, شرق آسیا, ویتنام

آب شدن یخ‌ها در روابط استرالیا و چین

پایگاه اینترنتی گلوبال تایمز با اشاره به دیدارهای سطح بالا در روزهای اخیر بین رهبران چین و استرالیا نوشت: یخ‌ها در روابط دوجانبه پکن و کانبرا در حال آب شدن است؛ کانبرا باید در روابط خود با چین و آمریکا، از عقلانیت درستی پیروی کند. به گزارش روز دوشنبه ایرنا، پایگاه اینترنتی گلوبال تایمز در ... آب شدن یخ‌ها در روابط استرالیا و چین

ادامه

استرالیا, اقتصادی, اقیانوسیه, امریکا, اندونزی, تشنج زدایی, جنگ سرد, جهان, چین, شرق آسیا

وزیرخارجه اسبق آمریکا: روابط پکن-واشنگتن باید روی ریل صحیح بازگردد

«هنری کسینجر» وزیر امورخارجه اسبق آمریکا گفت روابط آمریکا و چین که در دولت قبلی آمریکا به ریاست ترامپ دچار تنش و اختلافات عمیق شده باید به مسیر درست بازگردد.

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, تحلیل, تشنج زدایی, جنگ سرد, جهان, چین, شرق آسیا

رهبر اپوزیسیون ترکیه: اگر به قدرت برسیم با مصر و سوریه آشتی می‌کنیم

رهبر حزب جمهوری‌ خلق ترکیه اظهار کرد که در صورت روی کار آمدن مخالفان دولت، ترکیه با مصر و سوریه آشتی خواهد کرد و اولین قدمی که حزبش در خارج از کشور بر می‌دارد، ترمیم روابط با این کشور است.

ادامه

ترکیه, تشنج زدایی, جهان, خاورمیانه, سوریه, گزارش, مصر

دونالد ترامپ، “رکس تیلرسون” دوست پوتین را برای پست وزیر خارجه آمریکا معرفی کرد

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور منتخب آمریکا روز سه‌شنبه ۱۳ دسامبر اعلام کرد که “رکس تیلرسون”*، مدیر عامل شرکت نفتی “اکسون موبیل” را بعنوان وزیر خارجه آمریکا معرفی خواهد کرد. رکس تیلرسون روابط نزدیکی با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه دارد.

 

 

رئیس جمهور آینده آمریکا در بیانیه‌ای که از سوی ستاد اداری او منتشر شده گفت “رکس تیلرسون”* بدلیل «درک گسترده و تجربه عمیق از مسایل ژئوپولیتیک» گزینه‌ای فوق‌العاده برای پست وزارت خارجه محسوب میشود. دونالد ترامپ اظهار امیدواری کرده است که وزیر خارجه آینده آمریکا، تلاش‌های خود را بر «ثبات منطقه‌ای و منافع اساسی امنیت ملی آمریکا» متمرکز خواهد کرد.

انتظار می رود “رکس تیلرسون” در پست وزیر خارجه آمریکا، روابط پرتنش آمریکا و روسیه را به حال عادی برگرداند. الحاق کریمه توسط روسیه و حمایت مسکو از رژیم سوریه باعث اختلافات شدیدی میان هردو کشور شده است.

خبرگزاری فرانسه می نویسد، رکس تیلرسون ۶۴ ساله کوچکترین تجربه کار دولتی ندارد اما از دوستان نزدیک شماری از رهبران جهان از جمله ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه بشمار می رود. او از سال ۲۰۱۱ تا کنون، ۱۱ قرارداد همکاری با شرکت “روزنفت”، بزرگترین شرکت نفتی روسیه امضا کرده است و در سال ۲۰۱۴ در مجمع عمومی سهام‌داران “اکسون موبیل”، از تحریم کشورهای غربی علیه روسیه که باعث تعلیق یک قرارداد مشترک میان شرکت‌های “اکسون موبیل” و “روزنفت” شده است، انتقاد کرد.

سابقه روابط “رکس تیلرسون” و “ولادیمیر پوتین” به دهه ۹۰ گذشته برمی‌گردد، هنگامی که او یکی از پروژه های شرکت “اکسون” را در جزیره “ساخالین” روسیه رهبری می کرد. این روابط بعدها که ولادیمیر پوتین در سال ۱۹۹۹ به قدرت رسید بیشتر تحکیم یافت. در سال ۲۰۱۲ ولادیمیر پوتین “مدال دوستی” روسیه را به رکس تیلرسون اهدا کرد.

خبرگزاری فرانسه می نویسد “رکس تیلرسون”، در پست وزیر خارجه آمریکا باید پرونده هسته ای ایران را نیز به عهده بگیرد، آنهم در حالیکه دونالد ترامپ قبلاً گفته است، توافق برجام میان ایران و کشورهای غربی را بازنگری خواهد کرد.

گفته می شود شماری از نمایندگان جمهوریخواه و دموکرات در کنگره آمریکا از انتصاب “رکس تیلرسون” بعنوان وزیر خارجه آمریکا اظهار نگرانی کرده‌اند.

رادیو فرانسه

نگاه روسیه به انتخابات فرانسه / پوتین: «فیون» شریف، حرفه ای و سرسخت است

رئیس جمهوری روسیه از رویکرد آشتی جویانه نامزد برتر حزب راست میانه در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه تقدیر و وی را سیاستمداری متفاوت توصیف کرد.   به گزارش مهر به نقل از راشاتودی، «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه از رویکرد آشتی جویانه ای که «آلن ژوپه» و «فرانسوا فیون» نامزدهای حزب راست میانه در انتخابات ریاست ... نگاه روسیه به انتخابات فرانسه / پوتین: «فیون» شریف، حرفه ای و سرسخت است

ادامه

تشنج زدایی, جهان, خبر, غرب اروپا, فرانسه

ایزوستیا: ترامپ پس از تحلیف با پوتین دیدار می‌کند

ایرنا نوشت: پس از اولین مذاکره تلفنی رئیس جمهوری روسیه با نامزد پیروز انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که در برگیرنده توافق برای انجام یک دیدار بود، اعلام شد که چنین برنامه ای احتمالا پس از برگزاری مراسم تحلیف دونالد ترامپ انجام می شود. روزنامه ایزوستیا چاپ مسکو امروز (پنجشنبه) به نقل از منبع خبری خود ... ایزوستیا: ترامپ پس از تحلیف با پوتین دیدار می‌کند

ادامه

امریکا, جهان, خبر, روسیه