گاردین: حملات انگلیس به بهانه مبارزه با داعش در موصل به کشتار غیرنظامیان منجر شد

تحقیقات جدید روزنامه گاردین نشان می‌دهد که به رغم ادعای مقام‌های انگلیسی مبنی بر این که سلاح‌های این کشور در حملات هوایی سال‌های ۲۰۱۷-۲۰۱۶ علیه داعش در موصل، حتی به یک غیرنظامی نیز آسیبی وارد نکرده، این حملات به کشته شدن غیرنظامیان منجر شده است. به گزارش روز چهارشنبه ایرنا ، گاردین نوشت: دولت و ... گاردین: حملات انگلیس به بهانه مبارزه با داعش در موصل به کشتار غیرنظامیان منجر شد

ادامه

آمریکا, انگلستان, تروریسم, حقوق بشر, خاورمیانه, سوریه, عراق, غرب اروپا, گزارش

حمله پلیس فرانسه به شهروندان معترض در پاریس + فیلم

به دنبال تصویب طرح جنجالی موسوم به اصلاحات بازنشستگی در فرانسه، تظاهرات مردم این کشور در اعتراض به این طرح همچنان ادامه دارد. به گزارش فارس، بنابر گزارش شبکه فرانسوی «بی‌اف‌ام تی وی»، تظاهرات ابتدا بدون برخورد و تنش در میدان جمهوری فرانسه آغاز و سپس ساعت هشت شب به وقت محلی به درگیری و ... حمله پلیس فرانسه به شهروندان معترض در پاریس + فیلم

ادامه

اجتماعی, اختلاف طبقاتی, اعتراضات اجتماعی, خبر, عدالت اجتماعی, غرب اروپا, فرانسه, فیلم

ارائه طرح رفراندوم جناح چپ در فرانسه به شورای قانون اساسی

در حالی که طرح اصلاحات بازنشستگی در پارلمان فرانسه از رای عدم اعتماد جان به در برده، ۲۵۰ نماینده پارلمان که عمدتاً از جناح چپ هستند، درخواستی را برای همه‌پرسی درباره ابتکار مشترک (RIP) ارائه کردند که شورای قانون اساسی باید قابل قبول بودن آن را بررسی کند. به گزارش ایسنا، به نقل از بی.اف.ام، ... ارائه طرح رفراندوم جناح چپ در فرانسه به شورای قانون اساسی

ادامه

اقتصادی, برابری اجتماعی, جهان, غرب اروپا, فرانسه, محیط زیست

چالش جدید اروپا برای تسلیح اوکراین

کشورهای اتحادیه اروپا که با چالش تسریع و افزایش تولید جنگ افزار برای اوکراین روبرو هستند، با مانع کمبود مواد منفجره جهت تولید انبوه مهمات نیز مواجه شده‌اند. به گزارش ایرنا، از روزنامه فایننشال تایمز، مقام‌های اروپایی هشدار دادند که کمبود مواد منفجره شامل باروت و تی‌ان‌تی، تولید جنگی انبوه اتحادیه اروپا برای اوکراین را ... چالش جدید اروپا برای تسلیح اوکراین

ادامه

اتحادیه اروپا, اروپا, اوکراین, جنگ سرد, جهان, روسیه, غرب, گزارش, نروژ

تداوم اعتراضات در فرانسه؛ «دموکراسی کجاست؟»

هزاران نفر از مردم خشمگین فرانسه عصر پنجشنبه پس از اینکه الیزابت بورت نخست‌وزیر این کشور اعلام کرد که با استفاده از ماده ۴۹.۳ (یک بند ویژه در قانون اساسی فرانسه)، لایحه اصلاح حقوق بازنشستگی را بدون گرفتن رأی نمایندگان مجلس این کشور به تصویب رسانده‌اند، در پاریس تظاهرات کردند. به گزارش ایرنا به نقل ... تداوم اعتراضات در فرانسه؛ «دموکراسی کجاست؟»

ادامه

اختلاف طبقاتی, اروپای غربی, اعتراضات اجتماعی, جهان, حقوق بشر, خبر, عدالت اجتماعی, فرانسه, کارگری

در هلند نیز مثل آلمان سخنرانی انتخاباتی مقامات آنکارا لغو شد

دولت هلند نیز مثل دولت آلمان سخنرانی انتخاباتی مقامات رسمی آنکارا در اجتماع ترک تبارهای این کشور را لغو کرد.

 

روز جمعه سخنرانی دو مقام بلندپایه ترکیه در اجتماع هواداران کمپین آری به همه پرسی تغییرات قانون اساسی این کشور با حضور ترک تبارهای آلمان از سوی مسئولان برلین لغو شد.

 
این امر موجب بروز تنش جدید در روابط برلین و آنکارا شده و واکنش تند رئیس جمهوری، سخنگوی ریاست جمهوری، وزیر دفاع، وزیر امور خارجه و وزیر اتحادیه اروپای ترکیه را در پی داشت.

 
به دنبال تصمیم دولت آلمان، دولت هلند نیز تجمع انتخاباتی موافقان همه پرسی تغییرات قانون اساسی ترکیه را لغو کرد و این امر موجب واکنش مقامات ترکیه شد.

 
مولود چاووش‌اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه روز شنبه در رابطه با لغو تجمع هواداران رای ‘آری’ به همه پرسی تغییرات قانون اساسی ترکیه در هلند گفت: هلند حق ندارد مانع برگزاری تجمع ما شود.

 
وی بیان کرد: دولت هلند گفته است که اجازه ندارید در اماکن عمومی تبلیغات انتخاباتی انجام دهید ولی این ممنوعیت با دموکراسی، آزادی و آزادی بیان مغایر است.

 
وی خطاب به دولتمردان هلند گفت:’ شما به گروه تروریستی پ.ک.ک که اکنون همه برای کمپین ‘نه’ به همه پرسی فعالیت می کنند اجازه تجمع می دهید و ارتباط تلفنی زنده با آنها برقرار می کنید، ولی به رئیس جمهوری ما اجازه نمی دهید.’

 
نبی آوجی وزیر فرهنگ و گردشگری ترکیه نیز در خصوص این تصمیم دولت هلند گفت: امیدوارم تراژدی‌های ناشی از بیگانه ستیزی در گذشته را به یاد آورده و مطابق عقل سلیم عمل کنند چرا که این اقدامات بسیار خطرناک است.

 
بینالی یلدریم نخست وزیر ترکیه نیز روز شنبه درباره لغو سخنرانی انتخاباتی مقامات ترکیه در اجتماع ترک تبارهای آلمان با آنگلا مرکل صدر اعظم این کشور به صورت تلفنی گفتگو کرد.

 
وی در این مذاکره تلفنی اعلام کرد که از این پس، برای برگزاری این گونه برنامه‌ها روند متفاوتی را دنبال خواهیم کرد و هفته آینده نیز وزرای امور خارجه دو کشور در خصوص این موضوع با هم دیدار و گفتگو خواهند کرد.

 
به رغم لغو برنامه سخنرانی مقامات دولت ترکیه در آلمان که از اعضای احزاب و شخصیت های سیاسی موافق همه پرسی و از سران کمپین رای ‘آری’ به همه پرسی تغییرات قانون اساسی هستند، برای سخنرانی دنیز بایکال رهبر قبلی حزب جمهوری خواه خلق ترکیه و از مخالفان همه پرسی و از رهبران کمپین ‘نه’ به این انتخابات، مجوز صادر شد ولی بایکال اعلام کرد که برنامه سخنرانی خود را در آلمان اجرا نخواهد کرد.

 
دولت فدرال آلمان روز جمعه(دیروز) اعلام کرد که سخنرانی وزرای دفاع و اقتصاد ترکیه و برگزاری اجتماع انتخاباتی که قرار بود در اشتوتگارت برای تبلیغ همه پرسی تغییرات قانون اساسی از سوی حزب حاکم ترکیه برگزار شود، لغو شده است و برگزار نخواهد شد.

 
بکیر بوزداغ وزیر دادگستری و نهاد زیبکچی وزیر اقتصاد ترکیه قرار بود در اجتماع اتباع ترک ساکن آلمان سخنرانی کنند.

 
در پی تصمیم دولت آلمان، بکیر بوزداغ در واکنش به این اقدام از دیدار با همتای آلمانی خود منصرف شده و سفرش به آلمان را نیمه تمام گذاشت و دیدار شهردار کلن آلمان نیز با نهاد زیبکچی وزیر اقتصاد ترکیه که قرار بود روز یکشنبه هفته آینده برگزار شود، لغو شد.

 
همچنین مارتین اردمن سفیر آلمان در آنکارا، در رابطه با لغو دیدار وزیر دادگستری ترکیه با شهروندان ترک تبار در آلمان، به وزارت امور خارجه ترکیه احضار شد.

 
رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه نیز ظهر روز جمعه در رابطه با لغو سخنرانی بکیر بوزداغ وزیر دادگستری ترکیه برای شهروندان ترکیه ساکن در آلمان و نیز در رابطه با ارائه ندادن سالن سخنرانی برای برگزاری مراسم در تاریخ پنجم مارس از سوی مقامات آلمانی گفت: دولت آلمان سخنرانی ها و مراسم ما در آنجا را لغو می کند ولی من روز یکشنبه به آلمان خواهم رفت و اگر باز هم به ما اجازه ندادند، خانه به خانه در آلمان می گردیم و با اتباع ترکیه دیدار و گفتگو می کنیم.

 
این اظهارات اردوغان نشان می دهد که سخنرانی برنامه ریزی شده وی در روز یکشنبه نیز از سوی مقامات آلمان لغو شده است.

 
ترک های آلمانی بزرگترین اقلیت قومی در آلمان را تشکیل می دهند به طوری که جمعیت ترک ها در آلمان بیش از چهار میلیون نفر و حدود ۵.۵ درصد جمعیت آلمان تخمین زده می شود و دولت ترکیه چشم امید به آرای مثبت آنها در همه پرسی تغییرات قانون اساسی پیش رو دارد.

 
همه پرسی اصلاح ۱۸ ماده قانون اساسی ترکیه برای گذر از نظام پارلمانی به نظام ریاستی در تاریخ ۱۶ آوریل سال جاری میلادی (۲۷ فروردین ماه) برگزار می شود و در این انتخابات افزون بر ۵۸ میلیون نفر واجد شرایط رای دادن هستند.

 
برای برگزاری همه پرسی تغییرات قانون اساسی، موافقان و مخالفان حق برگزاری تجمعات قانونی در داخل و خارج از کشور را دارند و بر این اساس، مقامات و چهره های سیاسی موافق و مخالف با این همه پرسی در داخل و خارج از ترکیه سخنرانی در تجمعات را برنامه ریزی کرده اند.

 
برای برگزاری فرایند اجرایی این همه پرسی، ۱۶۴ هزار صندوق رای در داخل ترکیه پیش بینی شده و علاوه بر این، در ۵۹ کشور نیز برای اخذ آرای اتباع ترکیه در خارج از کشور برنامه ریزی شده که رای گیری از آنها در ۱۱۹ نمایندگی سیاسی و در ۳۲ واحد گمرکی انجام می شود.

ایرنا

راهپیمایی ده‌ها هزار نفر علیه سیاست‌‌های ریاضتی دولت انگلیس

دهها هزار نفر روز شنبه در اعتراض به سیاست های ریاضتی، خصوص سازی و بهداشتی دولت محافظه کار ‘ترزا می’  که منجر به بروز بحران مالی و مشکلات جدی در سیستم خدمات بهداشت ملی انگلیس ( ان اچ اس) شده است، در لندن راهپیمایی کردند.   تظاهرکنندگان در جریان این حرکت اعتراضی که از روبروی ... راهپیمایی ده‌ها هزار نفر علیه سیاست‌‌های ریاضتی دولت انگلیس

ادامه

انگلستان, جهان, خبر

پارلمان اروپا لغو روادید اتباع آمریکایی را رد کرد!

به گزارش خبرگزاری فرانسه، پارلمان اروپا قانون لغو روادید برای اتباع آمریکایی را رد کرد. براساس اعلام مرکز خبری در پارلمان اروپا بزودی شهروندان آمریکایی برای بازدید از کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیاز به صدور روادید خواهند داشت.   گفتنی است اتباع آمریکایی برای مدت طولانی نزدیک به ۹۰ سال نیازی به دریافت ویزا برای ... پارلمان اروپا لغو روادید اتباع آمریکایی را رد کرد!

ادامه

اتحادیه اروپا, امریکا, جهان, خبر

رئیس کمیسیون اروپا: اتحادیه اروپا باید در مقابل آمریکا بایستاد

به گزارش رویترز، «ژان کلود یونکر» رئیس کمیسیون اروپا اعلام کرد درخواست آمریکا پیرامون افزایش بودجه نظامی کشورهای اروپایی در پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) غیرقابل قبول است.   وی همچنین افزود کمک‌های انسان دوستانه نیز در زمره اقدام‌های امنیتی قرار می‌گیرد و نباید فقط بر افزایش بودجه نظامی تاکید داشت.   رئیس کمیسیون اروپا، که ... رئیس کمیسیون اروپا: اتحادیه اروپا باید در مقابل آمریکا بایستاد

ادامه

جهان, خبر

موگرینی از آمریکا خواست در سیاست‌های اروپا دخالت نکند

دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا ضمن هشدار به رئیس‌جمهوری آمریکا درخصوص مداخله در سیاست‌های اروپا تاکید کرد، روابط این بلوک با واشنگتن معاملاتی و واقع بینانه خواهد بود.   به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، فدریکا موگرینی، رئیس سیاست خارجه اتحادیه اروپا این اظهارات را در روز دوم سفر دو روزه‌اش به واشنگتن مطرح کرد.   وی گفت: ... موگرینی از آمریکا خواست در سیاست‌های اروپا دخالت نکند

ادامه

امریکا, جهان, خبر, غرب اروپا

اساتید آلمانی موضع اصلی رسانه‌های غربی در باره جنگ سوریه را فاش می‌کنند. قسمت دوم

گروه استادان آلمانی طی اعلامیه مشترک علیه جریان اصلی رسانه ای غربی در مورد نقش روسیه و ایران در درگیری سوریه قد علم کرده و منابع اختلافی را یادآوری کرده که چندمین سال است ادامه دارد     مولفین پیامی با عنوان «اعلامیه ها در مورد جنگ در سوریه» که اعضای شورای علمی سازمان «آتاک ... اساتید آلمانی موضع اصلی رسانه‌های غربی در باره جنگ سوریه را فاش می‌کنند. قسمت دوم

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, جهان, روسیه, شمال غرب آسیا, غرب اروپا