امضای تفاهمنامه برزیل و سازمان جهانی کار برای توسعه عدالت اجتماعی در کشورهای سه قاره نیم کره جنوبی

طرح راه اندازی یک برنامه جدید همکاری کشورهای قاره‌های نیم‌کره جنوبی، نمایندگان سازمان جهانی کار، دولت برزیل و سازمان‌های کارگری و کارفرمایی کشورهای قاره‌های جنوبی را در ژنو گرد هم آورد. امضای تفاهمنامه برزیل و سازمان جهانی کار برای توسعه عدالت اجتماعی در کشورهای سه قاره نیم کره جنوبی به گزارش خبرنگار ایلنا به نقل ... امضای تفاهمنامه برزیل و سازمان جهانی کار برای توسعه عدالت اجتماعی در کشورهای سه قاره نیم کره جنوبی

ادامه

آفریقا, آمریکای لاتین, اقتصادی, اقیانوسیه, برابری اجتماعی, برزیل, تبعیض جنسیتی, خبر, سازمان بین‌المللی کار, عدالت اجتماعی, کار کودکان, کارگری

استثمار کودکِان کار در رژیم ولایی پابرجاست/ چرا شهرداران بابت بهره‌کشی پیمانکاران از کودکان استیضاح نشدند؟!

رییس اندیشکده بین المللی کرامت انسانی و نایب رئیس انجمن علمی حقوق کودک ایران به کار بردن برخی واژگان و اصطلاحات در مورد کودکان از جمله “کودکان زباله گرد” را مغایر با شان و کرامت انسانی کودک و مایه تاسف و تاثر عنوان کرد.

ادامه

اجتماعی, اختلاف طبقاتی, استثمار, ایران, تحلیل, حقوق کودک, عدالت اجتماعی, کارگری, کودکان کار

مارکس: «روز کاری» و مبارزه طبقاتی

همان‌طور که مارکس در سرمایه جلد نخست شرح می‌دهد، مبارزه برای تعیین روزکاری، جنگ داخلی طولانی و پنهان میان سرمایه‌داران و طبقه کارگر بود که بیش از نیم سده به‌درازا کشید.

ادامه

اروپا, استثمار, امریکا, انگلستان, جهان, دیدگاه, سازمان بین‌المللی کار, سرمایه‌داری, کارگری, مارکسیسم, نئولیبرالیسم

پنجمین کنفرانس جنبش جهانی علیه کار کودکان در آفریقای جنوبی

بیش از ۱۰۰۰ نماینده از دولت‌ها، سازمان‌های کارگری و کارفرمایی، آژانس‌های سازمان ملل، جامعه مدنی و سازمان‌های منطقه‌ای در کنفرانس جهانی کار کودک در دوربان، آفریقای جنوبی شرکت کردند.

ادامه

ارژانتین, افریقای جنوبی, برزیل, جهان, حقوق بشر, حقوق کودک, خبر, کارگری, نروژ, هلند

کار کودکان در آمریکا/ حکم‌های بالایِ زندان برای تامین نیروی کار در زندان‌های خصوصی

کمبود نیروی انسانی در ایالات‌متحده به چالشی بزرگ برای این کشور تبدیل شده است. کارفرمایان مدت‌هاست برای تامین کارگر مورد نیاز خود به استخدام نوجوانان و کودکان زیر سن قانونی روی آورده‌اند.

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, جهان, حقوق بشر, کارگری, کودکان کار, مقاله

خودکشی کودک کار ۱۱ ساله در کرمانشاه به دلیل فقر و گرسنگی

«آرمین» کودک ۱۱ ساله ساکن محله جعفرآباد کرمانشاه با بیش‌ترین آمار کودکان کار در این استان به دلیل فقر و گرسنگی، با خوردن قرص خودکشی کرده است.

 

به گزارش ایندیپندنت؛ آمار اداره بهزیستی می‌گوید ۷۰ درصد کودکان کار کرمانشاه از محله جعفرآباد می‌آیند.

 

«هرانا» با اعلام این خبر به نقل از یک مددکار جمعیت امام علی کرمانشاه که از نزدیک با آسیب‌های اجتماعی محله جعفرآباد کرمانشاه درگیر بوده، در مورد زندگی آرمین نوشته است: «پدر معتاد، مادر فوت شده، گرسنگی، کار مداوم کودکان، درگیر شدن کودکان با مصرف مواد مخدر، سابقه خودکشی در کودکان، محیط زندگی نامناسب، استفاده نزدیکان برای تکدی گری، (همه این) شواهد قطعی و کافی است که از نابودی و تباهی کودکان در آینده نزدیک خبر دهد.»

 

در گزارش هرانا شرایط زندگی سخت این کودک چنین تصویر شده است: «خواهر کوچکش هنوز در بهزیستی بود که مادرش بر اثر سرطان راهی بیمارستان شد و همان‌جا از دنیا رفت. خواهرش را به بهانه فوت مادر به خانه برگرداندند. پیش از عید وقتی مادربزرگ او را همراه خود برای تکدی‌گری برده بود، توسط بهزیستی به مراکز نگهداری منتقل شد.»

 

جمعیت امام علی کرمانشاه برای نگه‌داشتن خواهر آرمین در بهزیستی تلاش بسیار کردند ولی موفق نشدند. به گفته مددکار این تشکل غیردولتی «بهزیستی به بهانه این‌که این‌ها (آرمین و خانواده‌اش)کولی هستند و سبک زندگی‌شان همین‌طور است گفتند که کاری از دست‌مان برنمی‌آید.»

 

داستان زندگی آرمین از زبان مددکار اجتماعی این گونه به تصویر کشیده شده است: «بعد از فوت مادر، مدت‌ها اعضای جمعیت (امام علی) به علت تعطیلی خانه ایرانی جعفرآباد به خاطر کرونا (محل برگزاری کلاس‌های آموزشی، هنری و حمایت از کودکان در معرض آسیب تحت حمایت جمعیت)، هر روز با غذای گرم به خانه آرمین می‌رفتند و شهادت می‌دادند که حتی قاشقی برای خوردن غذا در آن خانه نیست که امیدی به طبخ غذا در آن‌جا باشد.»

 

یک هفته قبل از خودکشی، آرمین با مادربزرگ دعوایش می‌شود و به گفته خواهر کوچکش به هدف خودکشی یک ورق قرص می‌خورد. آرمین را به بیمارستان می‌برند ولی تلاش‌ها بی‌نتیجه مانده و این کودک جان خود را از دست می‌دهد.

 

براساس این گزارش، شناس‌نامه آرمین برای تحویل جسد این کودک درخواست شده ولی خانواده وی گفته‌اند شناس‌نامه هنوز در بیمارستان «امام رضا» در گرو پرداخت بدهی بستری در زمان مرگ مادر است. با پی‌گیری‌های مجدد مشخص شده است که شناس‌نامه آرمین مفقود شده است.

 

طبق آمار رسمی استان‌های غربی بیش‌ترین آمار خودکشی را به خود اختصاص داده‌اند.

 

زمستان گذشته نیز دو دختر نوجوان ۱۴ ساله با فاصله ۲۴ ساعت از یکدیگر در جوانرود از توابع استان کرمانشاه خودکشی کردند.

 

این دو دانش‌آموز دختر هم‌کلاسی از طریق حلق‌آویز کردن دست به خودکشی زده و به زندگی خود پایان دادند.

 

خبرگزاری «کردپرس» مدعی شد که «برخی از شهروندان معتقدند، خودکشی این دو دانش‌آموز، تحت تأثیر نماهنگ یک خواننده بوده است.»

 

به نظر می‌رسد نبود امکانات بهداشت روانی در مدارس ایران و به ویژه در مناطق کم‌برخوردار به شکل بحران خود را نشان داده است.

 

سازمان حقوق بشری هە نگاو نوشته است در پنج ماه گذشته ۱۶ نوجوان شامل ۸ پسر و ۸ دختر در شهرهای مختلف کردستان با اقدام به خودکشی به زندگی خود پایان داده‌اند. در سقز و در نیمه اول خرداد سه مورد خودکشی منجر به مرگ اتفاق افتاده است. خرداد ماه ۹۹، مفیدە حسن‌نژاد ۱۷ ساله خود را در روستایی در سقز حلق‌آویز کرد. این دختر نوجوان قصد ازدواج داشته اما به دلیل فقر خانواده‌اش قادر به خرید جهیزیه و تأمین دیگر مخارج نبوده و به زندگی خود پایان داده است.

 

نیمه خرداد، دانیال حسین‌پورنوجوان ۱۶ ساله اهل سقز خود را حلق‌آویز کرد. خانواده دانیال فقیر بوده و پدر خانواده برای کسب درآمد، جرم شخص دیگری را به گردن گرفته و از دو سال پیش در زندان سقز دوران محکومیت خود را به سر می‌برد. آلا عنبری، نوعروس ۱۴ ساله در منطقه دیگری از سقز به دلیل نامعلومی خود را حلق‌آویز کرده است.

 

اردیبهشت ماه نیز خودکشی دختر ۱۱ ساله ایلامی به دلیل فقر خانواده خبرساز شد. خانواده این کودک ایلامی به علت فقر شدید اقتصادی فرزند خود را در فاصله ۲۰۰ متری خانه خود دفن کردند.

 

جعفرآباد کجاست؟ ۶۰۰ هزارتومان چقدر است؟

 

محله جعفرآباد در جنوب شرقی کرمانشاه با جمعیتی حدود ۳۰ هزار نفر با حدود ۷ هزار خانوار، بزرگ‌ترین منطقه حاشیه‌نشین شهر کرمانشاه است که از حداقل امکانات رفاهی، بهداشتی و آموزشی بی‌بهره بوده و بیش‌ترین تعداد کودکان کار را در خود جای داده است.

 

«ایرنا» در اردیبهشت ماه ۹۹ در گزارشی از این محله نوشت، بیش‌تر خانوارهای ساکن در جعفرآباد در خانه‌های زیر ۱۰۰ متر زندگی می‌کنند. به طور میانگین هر خانواده چهار یا پنج فرزند دارد و بزرگ‌ترین مشکل آن‌ها بی‌کاری و نداشتن شغل مناسب است.

 

تعدادی از مردم جعفرآباد به مرغ‌فروشی، ضایعاتی، مسافرکشی و دست‌فروشی مشغول‌اند.

 

اداره کل بهزیستی استان کرمانشاه می‌گوید متوسط درآمد هر خانواده در جعفرآباد حدود ۶۰۰ هزار تومان است. این در حالی است که خط فقر در ایران براساس آمار رسمی به نقل از «اعتماد» برای یک خانواده چهار نفره به مرز ۹ میلیون تومان نزدیک شده است.

 

سهم صفر از زندگی

 

سهم نوجوانان ایرانی از خودکشی‌های سالانه از سوی سازمان پزشکی قانونی بیش از ۷ درصد اعلام شده است.

 

براساس آمار رسمی ۷۵ درصد از موارد اقدام به خودکشی در ایران مربوط به سنین بین ۱۵ تا ۳۴ سال بوده و خودکشی در میان زنان بیش از مردان بوده و مهم‌ترین عامل آن افسردگی در میان این گروه است.

 

وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی نیز می‌گوید آمار اختلالات روانی در گروه سنی ۱۵ تا ۶۴ سال در ایران بیش از ۲۳ درصد است.

 

ایلام، کهکیلویه بویراحمد، کرمانشاه، لرستان، گیلان، زنجان، همدان، فارس، آذربایجان شرقی، قزوین، چهارمحال بختیاری، اردبیل، خوزستان، مازندران، تهران، بوشهر، کردستان و مرکزی استان‌های پرخطری هستند که میزان فوت ناشی از خودکشی در آن‌ها بالاتر از میانگین کشوری در سال ۹۸ بوده است.

 

حدود ۷۳ درصد از موارد اقدام به خودکشی، ساکن مناطق شهری و حاشیه شهر بوده‌اند. ۸ درصد آن‌ها بی‌کار و ۸۲ درصد آن‌ها با استفاده از دارو اقدام به خودکشی کرده‌اند.

 

مدیر برنامه پیش‌گیری از خودکشی دفتر سلامت روان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز می‌گوید که هر سال بیش از پنج درصد به آمار خودکشی در کشور افزوده خواهد شد.

 

سازمان بهداشت جهانی سال گذشته گفت خودکشی سیزدهمین علت مرگ در گروه سنی ۱۵ تا ۳۴ سال در جهان است. در هر ۴۰ ثانیه یک خودکشی در سراسر دنیا رخ می‌دهد.

 

این آمار اما درایران با پایین رفتن سن خودکشی میان دانش‌آموزان به زیر ۱۵ سال رسیده است.

سیاوشی: طرح جمع آوری کودکان کار طرحی شکست خورده است

یک عضو کمیسیون فرهنگی مجلس ضمن اینکه  طرح جمع آوری کودکان کار را طرحی شکست خورده عنوان کرد، از مسئولین امر خواست در این شرایط بحرانی تصمیمات واقع گرایانه‌تر و بهتری در زمینه کودکان‌کار در کشور اتخاذ شود.

ادامه

ایران, جهان, حقوق کودک, کودکان کار

کودکان زباله‌گرد در معرض خطر قرار دارند، اغلب مشکلات ریوی و ضعف شدید ایمنی بدن دارند

انجمن حمایت از حقوق کودکان برای جداسازی کودکان زباله‌گرد از محیط‌های ناایمن بهداشتی و توجه ویژه به ضعف‌های ایمنی بدن و مشکلات ریوی کودکان، پیشنهاد «اردوی سلامت» را مطرح کرد.

ادامه

اجتماعی, ایران, حقوق کودک, خبر, فقر, کودکان کار

کودکانی که در جوار زباله‌ها زندگی می‌کنند با کرونا چگونه کنار می‌آیند؟!

مینا جندقی می‌گوید: حالا که کار به بحران کشیده و جان این کودکان در خطر است، دیگر نمی‌توان به سادگی آن را حل نمود. در شرایط بحران فعلی باید به مرگ و زندگی این کودکان فکر کرد و با توقف فوری زباله‌گردی و مشارکت ارگان‌های مختلف، اقدام به اسکان کودکان زباله‌گرد در شرایط سالم و ... کودکانی که در جوار زباله‌ها زندگی می‌کنند با کرونا چگونه کنار می‌آیند؟!

ادامه

اجتماعی, ایران, حقوق کودک, کودکان کار, مصاحبه و گفتگو

کالایی‌سازی درمان و مرگ هزاران نفر در سراسر جهان/امکانات کاملاً رایگان بهداشتی و درمانی برای تهی‌دستان ضروری است

از زباله‌گردها تا فروشندگان مترو و خیابان در معرض آسیب ابتلا به کرونا قرار دارند. همچنین اسکان‌های عمومی مثل کمپ‌های اسکان زباله‌گردها و کارتن‌خواب‌ها نیز به شدت در معرض خطر هستند.

ادامه

ایران, حقوق بشر, فقر, کودکان کار, گزارش