واکنش‌های منفی شرکت‌های خودروسازی اروپایی به‌ اقدامات اتحادیه اروپا در اعمال تعرفه‌ها و تلاش برای سرکوب خودروهای چینی

«برای اروپا، به ‌ویژه برای صنعت خودروسازی آلمان، تصمیم اتحادیه اروپا بیش از آنکه مفید باشد، برای افزایش رقابت‌پذیری صنعت خودروسازی اروپا مفید نیست.» به گزارش رادیو بین‌المللی چین؛ پنجشنبه ۱۳ ژوئن (۲۴ خرداد)، گروه فولکس واگن آلمان با اشاره به اعلام احتمال اعمال تعرفه‌های کمیسیون اروپا علیه خودروهای الکتریکی چین که بالاترین آن ۳۸.۱ ... واکنش‌های منفی شرکت‌های خودروسازی اروپایی به‌ اقدامات اتحادیه اروپا در اعمال تعرفه‌ها و تلاش برای سرکوب خودروهای چینی

ادامه

آلمان, اتحادیه اروپا, اروپا, اقتصادی, تحلیل, جهان, چین, سیاسی

سقوط آزاد فرانسه و آلمان؛ آیا انقلاب جدیدی در راه است؟

بعید است که «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه، مقام نخست‌وزیری را به حزب «اجتماع ملی» پیشکش کند زیرا غرورش چنین اجازه‌ای به او نمی‌دهد. داستان این روزهای فرانسه به‌مثابه یک کشتی در حال غرق است که به تدریج ارتباطش را از دست می‌دهد و همه اینها از «خودشیفتگی کورکورانه‌ رئیس‌جمهوری» نشات می‌گیرد که همچنان تصور می‌کند ... سقوط آزاد فرانسه و آلمان؛ آیا انقلاب جدیدی در راه است؟

ادامه

آلمان, اروپا, انگلیس, جهان, سیاسی, غرب, فرانسه

مرگ رئیسی، آشفتگی در «حکومت یکدست»، و ضرورت سازمان‌دهی فشار حداکثری بر دیکتاتوری

با مرگ ابراهیم رئیسی، کارگزار جنایتکار دیکتاتوری حاکم، پروژۀ “حکومت یکدست” مورد نظر علی خامنه‌ای متحمل ضربۀ دیگری شد. این پروژه بر محور دولت رئیسی در سه سال گذشته با شکست‌های بزرگ در عرصۀ سیاست‌های داخلی و خارجی روبه‌رو شده بود. از یک سو، “نه” بزرگ مردم در تحریم وسیع همۀ انتخابات‌های فرمایشی در سه ... مرگ رئیسی، آشفتگی در «حکومت یکدست»، و ضرورت سازمان‌دهی فشار حداکثری بر دیکتاتوری

ادامه

آمریکا, اختلاف طبقاتی, استبداد, اسراییل, اقتصادی, امپریالیسم, تحلیل, جمهوری ملی و دموکراتیک, جهان, سازمان ملل, سرمایه‌داری, سیاسی, فلسطین, معیشت, نئولیبرالیسم

اعتراض کارگران صنایع نفت، گاز، پولاد، و پتروشیمی

در فروردین‌ماه و اردیبهشت‌ماه تظاهرات و تجمع‌های مطالباتی کارگران، زحمتکشان، و بازنشستگان در صنایع بزرگ راهبردی از جمله در صنایع فولاد، نفت، گاز، و پتروشیمی ادامه یافت. ادامه این تجمع‌های اعتراضی برای خواست‌های صنفی از یک طرف و عجز حکومت ولی فقیه از جوابگو بودن در مورد حداقل خواست‌های صنفی کارگران از طرف دیگر، یقیناً ... اعتراض کارگران صنایع نفت، گاز، پولاد، و پتروشیمی

ادامه

آزادی‌های دموکراتیک, استبداد, استثمار, اقتصادی, امنیت شغلی, بازنشستگان, برابری اجتماعی, حقوق بشر, سیاسی, طبقه کارگر, فقر, مبارزه طبقاتی, معیشت, نفتگران

گزارش‌هایی از پیکار و زندگی مردم

ستیزِ رژیم ولایی با استقلال “کانون وکلا”، سرکوب آزادی‌ها، و نقض حقوق فردی و اجتماعی است! در رویارویی با قوانین واپس‌گرا و قوه قضاییهٔ سرکوبگر رژیم، وکلای میهن‌مان همچنان در راستای حفظ و تضمین استقلال “کانون وکلا” و قوه قضاییه به مبارزه ادامه می‌دهند. چالش‌ها و ایجاد موانع که رژیم ولایت فقیه در برابر خواست ... گزارش‌هایی از پیکار و زندگی مردم

ادامه

آزادی, استبداد, استقلال, اسلام سیاسی, امنیتی, ایران, بازنشستگان, پرستاری, ترکیه, خصوصی‌سازی, دانشجویی, روزنامه نگاران, سرمایه‌داری, سیاسی, طبقه کارگر, عدالت اجتماعی, فرهنگیان, معلمان, معیشت, نئولیبرالیسم, همبستگی

خلاف‌گویی آشکار روحانی درباره نحوه انتخاب وزیران

رئیس جمهور هنگام معرفی وزیران پیشنهادی دولت دوازدهم ادعا کرد که برای انتخاب آن‌ها “تحت فشار” نبوده است. شواهد بسیاری نادرستی این ادعا را که با برخی دیگر از سخنان حسن روحانی نیز در تناقض است اثبات می‌کند.

 
حسن روحانی ۲۴ مرداد برای دفاع از ۱۷ وزیر پیشنهادی خود برای دولت دوازدهم، در مجلس شورای اسلامی حاضر شد و بیش از دو ساعت سخنرانی کرد.

 
پایگاه رسمی اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری در گزارش مفصلی متن سخنان روحانی را منتشر کرد و فیلم بخش‌های حساس اظهارات رئیس جمهور از جمله درباره عدم معرفی وزیر زن نیز در فضای مجازی انتشار یافته است.

 
روحانی در ابتدای سخنانش با طرح این ادعا که در معرفی وزیران “تحت فشار” نبوده گفت: «شایعاتی مثل اینکه فهرست وزرا با رهبر معظم انقلاب در میان گذاشته شده، شایعه درستی نبوده است.»

 
اگر این ادعا درست باشد، باید اظهارات شماری از نماینگان و اعضای هیئت رئیسه مجلس، برخی از شخصیت‌های سیاسی و حتی معاون اول رئیس جمهور اسحاق جهانگیری درباره مشورت روحانی با “ارکان نظام” را خلاف واقع دانست.

 
بدون در نظر گرفتن سابقه‌ دخالت‌های رهبر جمهوری اسلامی، علی خامنه‌ای در عزل و نصب‌های دولت‌های قبلی، ادعای روحانی درباره تحت فشار نبودن و عدم ارائه فهرست وزیران پیشنهادی به خامنه‌ای حتی با برخی سخنان خود او نیز در تناقض قرار دارد.

 
افزون بر این موضوع ارائه فهرست پیشنهادی وزیران به خامنه‌ای را شماری از نمایندگان عضو فراکسیون امید به نقل از دیدار خود با روحانی پیش از مراسم تحلیف رسانه‌ای کردند و در چند هفته‌ای که از آن می‌گذرد هیچ مقام دولتی آن را تکذیب نکرده است.

 
محمود صادقی که در این دیدار حضور داشته به نقل از روحانی گفته است: «من هم در کابینه اول و هم دوم کل لیست وزرا را خدمت رهبری برده‌‌ام و الان هم در حال رایزنی هستیم.»

 
عضو فراکسیون امید از قول رئیس جمهور به روزنامه اعتماد گفته که او برای هر سمتی گزینه‌های مختلفی به خامنه‌ای معرفی می‌کند “که اگر مثلا در مورد اولی توافق نشد به ترتیب به گزینه‌های بعدی برسیم”.

 
برخی دیگر از نمایندگان مجلس گزارش‌های مشابهی از سخنان روحانی درباره نحوه انتخاب اعضای کابینه ارائه کرده‌اند. علی مطهری، نایب رئیس مجلس نیز گفته که ارائه فهرست وزیران پیشنهادی به خامنه‌ای پیش از معرفی آنها به مجلس “کار درستی نیست” و امکان اظهار نظر نمایندگان درباره این گزینه‌ها را محدود می‌کند.

 

تائید دخالت خامنه‌ای در گزینش کابینه

 
از سوی دیگر پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر خامنه‌ای حدود یک هفته پیش از مراسم تحلیف در یادداشتی زیر عنوان “دغدغه اصلی رهبر انقلاب اسلامی در خصوص کابینه” به صراحت از دخالت او در انتخاب وزیران سه وزارت‌خانه دفاع، اطلاعات و امور خارجه و حساسیت‌هایش درباره وزارت‌خانه‌هایی مانند علوم، آموزش و پرورش و ارشاد پرده برداشت.

 
حمیدرضا حاجی بابایی، عضو پیشین هیئت رئیسه مجلس، اندکی پس از انتخابات مناقشه‌برانگیز سال ۸۸ گفته بود که انتخاب وزیران اطلاعات، کشور، خارجه، دفاع و فرهنگ و ارشاد اسلامی “باید با هماهنگی مستقیم رهبر معظم انقلاب باشد”.

 

 

با توجه به این شواهد و اظهارات مشابه بسیاری از مقام‌های مسئول در سال‌های گذشته، ادعای حسن روحانی مبنی بر “شایعه نادرست” خواندن ارائه فهرست وزیران به خامنه‌ای باورپذیر به نظر نمی‌رسد.

 
روحانی در همان سخنرانی که این ادعا را مطرح کرد، به صراحت اذعان می‌کند که به طور جدی معرفی چند وزیر زن را در برنامه داشته اما به علت‌هایی این کار با مانع روبرو شده است.

 
«۳ وزیر زن می‌خواستم ولی نشد»

 
روحانی هنگام دفاع از وزیران پیشنهادی دولت دوازدهم در مجلس گفت: «من خیلی دلم می‌خواست در دولت دوازدهم ۳ زن را برای پست وزارت معرفی کنم، افراد را هم در نظر گرفته بودم جایگاه‌های آنها هم تعیین شده بود، حالا به هر حال از تفصیل آن بگذریم ولی نشد.»

 
مطابق گزارش‌ها معرفی وزیر زن با مخالفت برخی از مراجع تقلید و شخص خامنه‌ای ممکن نشده است. از این افراد اظهار نظرهایی وجود دارد که این گمانه‌زنی را تائید می‌کند.

 
رهبر جمهوری اسلامی اردیبهشت ۹۲ و اندکی پیش از تشکیل دولت یازدهم گفته بود حضور زنان در پست‌های اجرایی اشکالی ندارد اما “این‌که ما به حضور بالای زنان در مناصب اجرایی افتخار کنیم، دیدگاهی غلط و در واقع انفعال در برابر گفتمان غربی است”.

 
در دولت دهم معرفی وزیر زن توسط محمود احمدی‌نژاد با مخالفت آشکار برخی مراجع تقلید از جمله لطف‌الله صافی گلپایگانی و ناصر مکارم شیرازی روبرو شد که در این کار “شبهه فقهی” می‌بینند اما خامنه‌ای جلوی این کار را نگرفت.

 
شرایط ویژه معرفی وزیر زن در دولت دهم

 
برخی ناظران معتقدند که اقدام احمدی‌نژاد و عدم مخالفت خامنه‌ای با آن با توجه به شرایط بحرانی پس از انتخابات سال ۸۸ تدبیری برای ترمیم چهره به شدت آسیب دیده دولت و حکومت نزد افکار عمومی داخلی و خارجی بوده است.

 
به این ترتیب دست‌کم با این اعتراف روحانی در مورد کنار گذاشته شدن سه زن که “جایگاه آنها هم تعیین شده بود” می‌توان دریافت که دست رئیس جمهور برای انتخاب اعضای دولت خیلی باز نبوده است.

 
نکته دیگری که فشار بر روحانی از سوی اقتدارگرایان و نهادهای حکومتی را آشکار می‌کند کم شدن وزن اصلاح‌طلبان در دولت دوازدهم و عدم معرفی وزیر علوم است.

 
مصطفی تاج‌زاده در سخنانی که تا کنون به وسیله دولت تکذیب نشده گفته است که خامنه‌ای ۹ وزیر پیشنهادی روحانی برای وزارت علوم را رد کرده و با ابقای شهیندخت مولاوردی به عنوان معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده مخالفت کرده است.

 

 

مولاوردی تائید کرده که وزارت آموزش و پرورش به او پیشنهاد شده اما علت معرفی نشدنش را نگفته است. تاج‌زاده دهم مرداد به روزنامه شرق گفت: «مشکلاتی که آقای روحانی در این دو ماه با آن مواجه شد، آقای خاتمی در دور دوم با آن مواجه نبود.»

 

 

نگرانی خامنه‌ای از مجلس همسو با دولت

 
در دولت اول حسن روحانی مجلس نهم که اکثریت کرسی‌های آن در اختیار اصول‌گرایان “ولایت‌مدار” بود به چهار گزینه مورد نظر رئیس جمهور برای وزارت رأی اعتماد ندادند و رضا فرجی‌دانا نیز پس از حدود یک سال استیضاح شد. گفته می‌شود که خامنه‌ای پیشتر با تعداد دیگری از وزیران پیشنهادی روحانی مخالفت کرده بوده است.

 
به نظر می‌رسد با توجه به همسویی مجلس دهم با دولت، رهبر جمهوری اسلامی کار کنار گذاشتن افراد مورد نظر روحانی برای وزارت علوم را به تنهایی بر عهده گرفته است. بر این پایه روایت تاج‌زاده درباره رد ۹ گزینه معرفی شده از سوی خامنه‌ای چندان اغراق‌آمیز به نظر نمی‌رسد.

صدای آلمان

ترامپ مشاور ارشد امور استراتژی خود، بنون را برکنار کرد

به گزارش رسانه‌های آمریکا، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا استیو بنون مشاور ارشد کاخ سفید در امور استراتژی را از کار برکنار کرد.   نیویورک تایمز به نقل از دو مقام آمریکایی نوشت ترامپ به دستیاران ارشد خود اعلام کرده وی تصمیم گرفته است بنون را از سمت خود برکنار کند.   بر اساس این ... ترامپ مشاور ارشد امور استراتژی خود، بنون را برکنار کرد

ادامه

امریکا, جهان, خبر, سیاسی

وزارت‌ خارجه آمریکا: به ایران سفر نکنید / خطر دستگیری و بازداشت برای شهروندان آمریکایی

به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت خارجه آمریکا، دولت ترامپ به شهروندان آمریکایی نسبت به سفر به ایران هشدار داد و مدعی شد که خطر بازداشت و دستگیری در ایران برای افرادی که به این کشور سفر می‌کنند، وجود دارد.   در بیانیه وزارت خارجه آمریکا این ادعا مطرح شده که مقام‌های ایران، شهروندان آمریکا ... وزارت‌ خارجه آمریکا: به ایران سفر نکنید / خطر دستگیری و بازداشت برای شهروندان آمریکایی

ادامه

امریکا, ایران, جهان, حقوق بشر, خبر

نماینده آمریکا در سازمان ملل: ایران نمی‌تواند با برجام جهان را به گروگان بگیرد!

به گزارش رویترز، «نیکی هیلی» نماینده آمریکا در سازمان ملل، سه‌شنبه در واکنش به اظهارات «حسن روحانی» رئیس‌جمهوری ایران در خصوص خروج از توافق هسته‌ای، مدعی شد ایران بایستی به دلیل آزمایش‌های موشکی، حمایت از تروریسم، نقض حقوق بشر و قطعنامه‌های شورای امنیت پاسخگو باشد.   دکتر حسن روحانی، روز گذشته در مجلس گفته بود، ... نماینده آمریکا در سازمان ملل: ایران نمی‌تواند با برجام جهان را به گروگان بگیرد!

ادامه

امریکا, ایران, جهان, خبر

«تهدید» ایران به خروج از برجام در صورت اعمال تحریم‌های جدید توسط آمریکا

بخش هایی از صحبت های حسن روحانی که به خروج ایران از برجام در صورت ادامه داشتن تحریم های آمریکا اختصاص پیدا کرده بود، مورد توجه رسانه‌های جهان قرار گرفت. آنها این بخش از اظهارات رییس‌جمهور کشورمان تحت عنوان «تهدید ایران برای خروج از برجام» تفسیر کردند.   سخنرانی صبح امروز حجت الاسلام حسن روحانی ... «تهدید» ایران به خروج از برجام در صورت اعمال تحریم‌های جدید توسط آمریکا

ادامه

امریکا, ایران, جهان, خبر, سیاسی