جنگ‌طلبی در اوکراین برای آلمان بیش از۲۰۰ میلیارد دلار هزینه‌ داشت

مدیر مؤسسه تحقیقات اقتصادی آلمان اعلام کرد به دلیل افزایش هزینه انرژی ناشی از جنگ در اوکراین و تحریم روسیه، این کشور کاهش رشد اقتصادی را تجربه می‌کند. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، یک مقام اقتصادی آلمان می‌گوید کشورش به دلیل جنگ اوکراین صدها میلیارد دلار متحمل زیان شده است. «مارسل فراتزشر» ... جنگ‌طلبی در اوکراین برای آلمان بیش از۲۰۰ میلیارد دلار هزینه‌ داشت

ادامه

آلمان, اقتصادی, اوکراین, تحریم, جهان, غرب اروپا, گزارش

شکست آزمایش موشکی انگلیس از روی زیردریایی

آزمایش موشک بالستیک نیروی دریایی انگلیس از روی زیردریایی نتوانست با موفقیت اجرا شود. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، نیروی دریایی انگلیس نتوانست موشک بالستیک قاره پیما ترایدنت ۲ را از زیر دریایی اچ ام اس ونگارد با موفقیت پرتاب کند. این آزمایش در حالی موفق نبود که به گفته روزنامه سان ... شکست آزمایش موشکی انگلیس از روی زیردریایی

ادامه

آمریکا, آمریکای شمالی, انگلیس, جهان, خبر, دانش, غرب اروپا

اوکراین و آلمان توافقنامه امنیتی امضا کردند

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین در روز جمعه توافقی دوجانبه بر سر تضمین‌های امنیتی با آلمان امضا کرد و قرار است توافق مشابهی را نیز با فرانسه امضا کند. به گزارش ایسنا، زلنسکی در آلمان با اولاف شولتس، صدراعظم این کشور دیدار کرده و قرار است برای دیدار با امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه سفری به پاریس ... اوکراین و آلمان توافقنامه امنیتی امضا کردند

ادامه

آلمان, آمریکا, امنیتی, انگلیس, اوکراین, جنگ نیابتی, جهان, خبر, روسیه, شرق اروپا, غرب اروپا, فرانسه

وزیر اول اسکاتلند: لندن و حزب کارگر بابت سکوت درباره غزه باید سرشان را پایین بیندازند

وزیر اول اسکاتلند امروز (دوشنبه) دولت انگلیس و حزب کارگر را بابت ناکامی در ارائه درخواست یک آتش بس فوری از اسرائیل در میانه بحرانی جدی و مخرب در نوار غزه محکوم کرد. به گزارش ایسنا، این اظهارات از سوی «حمزه یوسف» وزیر اول اسکاتلند پس از آن مطرح شده که نیروهای اسرائیلی موج جدیدی ... وزیر اول اسکاتلند: لندن و حزب کارگر بابت سکوت درباره غزه باید سرشان را پایین بیندازند

ادامه

اسراییل, اسکاتلند, انگلیس, تحلیل, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, زنان, غرب اروپا, فلسطین, کودکان, مصر

بلومبرگ: روز‌های آلمان به عنوان یک قدرت صنعتی به شماره افتاده است

علائم فزاینده‌ای وجود دارد که نشان می‌دهد آلمان به زودی موقعیت خود را به عنوان یک کشور صنعتی بزرگ در جهان از دست خواهد داد. به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ بلومبرگ در مطلبی نوشت: «ایالات متحده از اروپا رویگردان شده و به دنبال رقابت با متحدان فراآتلانتیک خود است. چین در حال تبدیل شدن به یک ... بلومبرگ: روز‌های آلمان به عنوان یک قدرت صنعتی به شماره افتاده است

ادامه

آمریکا, اروپا, اقتصادی, تحریم, جهان, روسیه, غرب اروپا, فقر, گزارش

خط و نشان رهبر حزب کارگر برای محافظه کاران انگلیس

نتیجه انتخابات سراسری انگلیس باعث تضعیف بیشتر محافظه کاران و حضور قدرتمندانه حزب کارگر و پدیده ای به نام «جرمی کوربین» چپگرا شد. وی تاکید دارد تا چند ماه دیگر دولت محافظه کار«ترزا می» را سرنگون می کند و پس از انتخابات، دولت را تشکیل می دهد.

 
«ترزا می» نخست ‌وزیر و رهبر حزب محافظه ‌کار انگلیس فروردین ماه گذشته در اقدامی تعجب برانگیز درخواست انحلال مجلس و برگزاری انتخابات زودهنگام را مطرح کرد. آنچه که موجب شگفتی تحلیلگران شد این بود که حزب متبوع وی یعنی محافظه کاران با داشتن اکثریت در مجلس مشکلی برای ادامه کار نداشت. مجلس عوام با ۵۲۲ رأی موافق در برابر ۱۳ رأی مخالف، با پیشنهاد غیرمنتظره نخست ‌وزیر انگلیس موافقت کرد.
انتخابات عمومی هفته گذشته انگلستان، پنجاه وهفتمین انتخابات پارلمانی انگلیس از سال ۱۸۰۱میلادی بود که برای تعیین سرنوشت ۶۵۰ کرسی مجلس عوام از سوی مردم این کشور صورت گرفت. نتیجه نهایی آن نیز اوضاع را به ضرر حزب حاکم مجلس پیشین تغییر داد زیرا حزب محافظه کار ۳۱۸ و حزب کارگر ۲۶۲ کرسی مجلس عوام را بدست آوردند و در عمل هیچ حزبی اکثریت (۳۲۵ کرسی) را برای تشکیل دولت کسب نکرد.
غیر از این دو حزب اصلی انگلیس، حزب ملی اسکاتلند ۳۵ کرسی و حزب لیبرال دموکرات هم ۱۲کرسی را کسب کردند. حزب دموکراتیک وحدت طلب ایرلند شمالی (DUP ) قادر شد ۱۰ کرسی را به دست آورد.
حزب شین فین نیز۸ کرسی ایرلند شمالی را به دست ‌آورد اما همچون گذشته به دلیل داشتن دیدگاه ضد سلطنت، از حضور در مجلس عوام خودداری می‌ کند.

 
تا پیش از انحلال مجلس عوام، از ۶۵۰ کرسی این مجلس، حزب محافظه کار ۳۳۰ کرسی، حزب کارگر ۲۲۹ کرسی، حزب ملی اسکاتلند، ۵۴ کرسی، حزب لیبرال دموکرات ۹ کرسی، حزب دمکراتیک وحدت طلب (ایرلند شمالی) ۸ کرسی، حزب شین فین ( ایرلند شمالی) ۴کرسی، حزب ‘پلاید کامری’ ( ولز) ۳ کرسی را در اختیار داشتند.

 

**کوربین پدیده انتخابات انگلیس
برخلاف پیش بینی ترزا می انتخابات جایگاه نسبتا مستحکم وی را لرزان کرد زیرا اکنون حزب محافظه کار انگلیس برخلاف دوره قبل باید با یک حزب دیگر برای تشکیل دولت ائتلاف تشکیل دهد. این امر به علت اجبار در اعطای امتیازاتی به حزبی کوچک، موجب کاهش قدرت اجرایی دولت خواهد شد.

 
شگفتی این انتخابات «جرمی کوربین» رهبر چپگرای حزب کارگر انگلستان بود که به رغم مخالفت های درون حزبی، توانست برای اولین بار پس از ۱۹۹۷ حزب کارگر را در یک انتخابات عمومی در مسیر پیشرفت قرار دهد.
کوربین خود را به عنوان پدیده این انتخابات معرفی کرد و توانست عرصه سیاسی را به نفع حزب کارگر برگرداند. تارنمای روزنامه «ایندیپندنت» در گزارشی نوشت از زمان برگزاری انتخابات سراسری میزان آرای حزب کارگر و به ویژه رهبر آن جرمی کوربین بین ۶ تا ۸ درصد افزایش داشته است.

 
تارنمای انگلیسی مترو (metro.co.uk) نیز عنوان داشت که پس از پایان انتخابات مجلس، حزب کارگر با موجی از استقبال مردمی روبرو شد که خواهان پیوستن به آن بودند. در همین مدت اندک پس از انتخابات، صدها هزار نفر به حزب کارگر پیوستند.
گفته می شود در سه روز پس از انتخابات ۱۵۰ هزار نفر به اعضای این حزب افزوده شد. در زمان نخست وزیری «گوردون براون» حزب کارگر با کاهش محبوبیت روبرو شد و اعضای آن حداقل ۱۵۶ هزار نفر کاهش یافت. اما اکنون در حالی که هزینه سالانه عضویت معمولی در حزب حدود ۲۴ پوند است بسیاری از مردم به ویژه جوانان به حزب کارگر پیوسته اند.

 
بخشی از این استقبال به دلیل حضور کوربین در صدر حزب است. وی برای ده ها سال فردی کمتر شناخته شده و حاشیه ای در سیاست انگلستان بود. کوربین با دیگر رهبران احزاب کارگر تاحدودی متفاوت است. با اینکه از سال ۱۹۹۳ تاکنون عضو پارلمان است اما نزدیک به ۵۰۰ بار علیه طرح های پیشنهادی حزب کارگر رای داده است. وی در سال ۲۰۱۵ در شرایطی به عنوان رهبر حزب کارگر تعیین شد که کمتر فردی این موضوع را پیش بینی می کرد ولی با دریافت ۶۰ درصد آرا موجب شگفتی همه اعضای حزب شد.
وعده های کوربین مبنی بر افزایش مالیات برای ثروتمندان، ملی کردن راه آهن و کمک های بلاعوض به دانشجویان موجی از حمایت ها را برای وی و حزب کارگر به بار آورد. وی به شدت از سیاست های ریاضتی که موجب بی عدالتی در انگلیس شده انتقاد کرده است.

 

**بازی هنوز برای کوربین تمام نشده است.

 
با وجود مخالفت هایی که در گذشته با رهبری وی در حزب کارگر وجود داشت اما اکنون وی از سوی بسیاری از افراد چپگرا به عنوان فردی دیده می شود که در آینده تحرک سیاسی بیشتری را در این حزب و دولت انگلستان پدید خواهد آورد. وی تاکید دارد که به زودی مسیر حرکت خود را تا پیروزی سراسری در انتخابات و تشکیل دولت ادامه می دهد.
تارنمای خبری تحلیلی «گلاب اند میل» نوشت پس از اعلام نتیجه انتخابات مجلس انگلستان، کوربین خود را نخست وزیر در حال انتظار می داند. جرمی کوربین به شکست محافظه کاران نزدیک شده است زیرا پس از انتخابات، ترزا می مجبور است با یک حزب اقلیتی برای تشکیل دولتش رایزنی کند. همزمان صحبت هایی در زمینه استعفای وی نیز به گوش می رسد.
این سوسیالیست ۶۸ ساله اعلام کرده است آمادگی دارد دولت ترزا می را سرنگون کند. کوربین گفته است هنوز می تواند نخست وزیر شود.
بسیاری از تحلیلگران اعتقاد دارند ترزا می در قمار سیاسی بر سر انتخابات مجلس شکست خورد و این به معنای برگزیتی نرم و سال ها آشوب و دردسر برای وی خواهد بود. شکست ترزا می در دستیابی به خواسته هایش آینده نخست وزیر انگلستان هم را در سایه ای از تردید فرو برد. با اینحال اگر کوربین بخواهد دولت محافظه کار را سرنگون کند فشار بر وی زیاد می شود زیرا باید مذاکرات برگزیت را دنبال کند.
تارنمای روزنامه «گاردین» نوشت کوربین برنده انتخابات نشد اما همه قواعد را دوباره نوشت. پس از پیروزی حزب کارگر که برخلاف پیش بینی ها حاصل شد بررسی ماهیت انتخابات انگلستان بیشتر مورد توجه قرار گرفت.
به نوشته گاردین پس از برگزیت و پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، انتخابات سراسری انگلستان به عنوان سومین زلزله سیاسی، بزرگترین شوک را وارد کرد. تحلیلگران با دیدگاه کوربین در سیاست خارجی مشکل دارند به ویژه اینکه وی دیدگاه های چپگرا دارد. اگرچه بسیاری نبود این دولت محافظه کار را می خواستند اما فکر نمی کردند که کوربین بتواند چنین چالشی را ایجاد کند.
به نوشته گاردین تا به اینجا حزب کارگر بازنده است حتی وقتی که با ضعیف ترین حزب محافظه کار در ۴۰ سال اخیر مواجه شد. اما این حزب انتظارات را افزایش داد. در این شرایط کوربین نه تنها ۲۹ کرسی را به دست آورد و پیرزو انتخابات شد بلکه وی قواعد سیاسی را دوباره نوشت.

 

**خط و نشان کوربین برای محافظه کاران

 
نکته مهم این است که کوربین تاکید کرده است به تلاش خود برای سرنگونی دولت ادامه می دهد. وی حتی برای این کار ضرب الاجلی نیز تعیین کرده است. تارنمای روزنامه «دیلی میل» در گزارش انتخاباتی خود به سخنان کوربین اشاره کرد که اعلام آمادگی کامل کرده است تا در یک انتخابات عمومی دیگر به عنوان نخست وزیر انگلیس برگزیده شود.
به نوشته این روزنامه وی خود را بازنده انتخابات مجلس انگلیس نمی داند بلکه از برگزاری یک انتخابات دیگر استقبال می کند.
وی تاکید می کند قادر است باوجودی که تنها ۲۶۲ کرسی را در مجلس به دست آورده است دولت انگلیس را تشکیل دهد. وی گفته است با به چالش کشیدن برنامه های قانونی ترزا می در مجلس، دولت وی را ساقط می کند.
تارنمای روزنامه «دیلی میرر» نیز در گزارشی عنوان کرد کوربین اعتقاد دارد تا پاییز ۲۰۱۷ انتخابات عمومی دیگری را برگزار می کند و سپس به عنوان نخست وزیر انگلیس انتخاب می شود.وی خود را آماده مقابله و تلاش برای کسب قدرت نشان می دهد.
ایرنا

جرمی کوربین: احتمال برگزاری انتخابات جدید انگلیس طی امسال یا اوایل سال آینده

به گزارش رویترز، در حالی که در انتخابات پارلمانی روز پنجشنبه هیچ یک از احزاب بزرگ و مهم محافظه کار و کارگر نتوانسته اند اکثریت کرسی های پارلمان را کسب کنند، جرمی کوربین رهبر حزب کارگر امروز یکشنبه در سخنانی تاکید کرد: این احتمال وجود دارد که انتخابات جدیدی در سال جاری یا اوایل سال ... جرمی کوربین: احتمال برگزاری انتخابات جدید انگلیس طی امسال یا اوایل سال آینده

ادامه

انگلستان, جهان, خبر

کوربین: هنوز هم می‌توانم نخست‌وزیر انگلیس شوم

رهبر حزب کارگر انگلیس که حزبش در انتخابات با اختلاف اندکی شکست خورده، تاکید دارد هنوز هم می‌تواند نخست‌وزیر انگلیس شود. او وعده داده “به هر نحوی” با تلاش ترزا می برای تشکیل دولت اقلیت مقابله کند.   به نوشته روزنامه دیلی میل، حزب کارگر انگلیس در انتخابات پارلمانی هشتم ژوئن ۲۶۲ کرسی به دست ... کوربین: هنوز هم می‌توانم نخست‌وزیر انگلیس شوم

ادامه

انگلستان, جهان, خبر, غرب اروپا

“انگلیس کورکورانه در مسیر پیوستن به ارتش اتحادیه اروپا قرار دارد”

یکی از فرماندهان قدیمی و زبده انگلیس می‌گوید، لندن در تلاش برای حضور در ارتش اتحادیه اروپا گویی در خواب راه می‌رود و نمی‌داند که باید هر چه سریع‌تر از برنامه‌های دفاعی این بلوک فاصله بگیرد.   به نقل از روزنامه اکسپرس، جولیان تامپسون، یکی از فرماندهان ارتش بریتانیا در این باره توضیح می‌دهد در ... “انگلیس کورکورانه در مسیر پیوستن به ارتش اتحادیه اروپا قرار دارد”

ادامه

اتحادیه اروپا, انگلستان, جهان, خبر, ضد جنگ

تصویب قانون جدید ریاضتی در یونان در میان اعتراضات گسترده

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، اعضای اتحادیه کارگری یونان که از سوی کمونیست‌ها حمایت می‌شوند با پرتاب ماهی به سمت نیروهای پلیس تلاش کردند اعتراض خود به مناظرات پارلمانی درباره کاهش بودجه‌ها را ابراز کنند.   دولت چپ‌گرای(؟) یونان تلاش دارد تا با دستیابی به یک توافق، اصلاحاتی را با کمک ارائه‌دهندگان وام‌های بین‌المللی اجرا کنند. ... تصویب قانون جدید ریاضتی در یونان در میان اعتراضات گسترده

ادامه

اعتراضات اجتماعی, جهان, خبر, کارگری, یونان