دومینوی ایجادشده در نتیجه دلارزدایی باعث تورم شدید در آمریکا شده است

پیشرفت روند «دلارزدایی»، تحلیل‌هایی گوناگون در خصوص تأثیرات آن بر اقتصاد آمریکا و سایر کشورها صورت گرفته است؛ یکی از این تحلیل‌ها احتمال افزایش تورم آمریکا در اثر دلارزدایی و اثر دومینوی دلارزدایی بر اقتصاد کشورهای اروپایی و در نتیجه سقوط اقتصاد غرب را مطرح می‌کند. به گزارش ایرنا، وبگاه چاینا دِیلی گزارشی در خصوص ... دومینوی ایجادشده در نتیجه دلارزدایی باعث تورم شدید در آمریکا شده است

ادامه

آفریقای جنوبی, آمریکا, اروپا, استثمار, اقتصادی, برزیل, بریکس, جنوب غرب اروپا, چین, خبر, روسیه, غرب, گزارش, هندوستان

حفظ منافع ملّی ایران در زمینهٔ تحوّل‌های منطقه‌یی

در حالی که دولت جدید آمریکا- دولت جو بایدن- سرگرم تنظیم و اجرای گام‌به‌گام سیاست‌های منطقه‌یی‌اش در خاورمیانه است، دولت چین به اتّکای توسعهٔ سریع و قدرت عظیم اقتصادی‌اش، به‌تدریج در برابر مداخله‌گری‌ها و سلطه‌جویی‌های بی‌پردهٔ دولت‌های غربی در آمریکا و اروپا آشکارا موضع‌گیری می‌کند و از سوی دیگر، تلاش دارد نقش فعّال‌تری در سیاست ... حفظ منافع ملّی ایران در زمینهٔ تحوّل‌های منطقه‌یی

ادامه

اتحادیه اروپا, اروپا, اسراییل, افغانستان, اقتصادی, امریکا, ایران, پاکستان, ترکیه, جهان, چین, خاورمیانه, شرق آسیا, فلسطین, قطر

در ادامه کودتای میانمار ؛ نظامیان ۶۰ معترض را کشتند

براساس گزارش رسانه های آسیا ، ارتش میانمار روز جمعه ۶۰ نفر از معترضان به کودتا در شهر پاگوداس را با استفاده از نارنجک و سلاح جنگی به قتل رساند و ۱۹تن دیگر را در شهر یانگون به اتهام شرکت در اعتراضات به اعدام محکوم کرد.

ادامه

انگلستان, جنوب شرق آسیا, جهان, چین, حقوق بشر, خبر, سازمان ملل, میانمار

حمله گسترده عربستان و امارات متحده عربی برای اشغال الحدیده

بالاخره وساطت‌های سازمان ملل برای عدم حمله به الحدیده یمن در میان جنگ‌طلبی ائتلاف متجاوز عربی به رهبری عربستان راه به جایی نبرد و ائتلاف متجاوز عربی امروز چهارشنبه، حمله به بندر الحدیده واقع در غرب یمن را آغاز کرد.

 

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک روسیه، یک منبع محلی در استان الحدیده در این رابطه اعلام کرد: جنگنده‌های ائتلاف عربی صبح امروز دو منطقه النخیله،‌ بیت الفقیه و ارتفاعات منطقه الدریهمی واقع در جنوب الحدیده را هشت بار هدف حملات خود قرار دادند. از جمله اهداف زده شده در این حملات موانع سیمانی نیروهای انصارالله بودند که از آنها به عنوان کمین برای نیروهای وابسته به دولت مستعفی یمن استفاده می‌کردند.

 

این منبع گفت: همزمان با این حملات هوایی، توپخانه ائتلاف عربی مناطق شمال الدریهمی را هدف قرار داد.

 

پس از حملات توپخانه‌ای و هوایی گسترده متجاوزان سعودی و اماراتی، نیروهای این دو کشور همراه با مزدوران یمنی خود حمله زمینی برای اشغال بندر استراتژیک الحدیده را آغاز کردند که نگرانی‌ها درباره سرنوشت هزارن غیر نظامی ساکن این شهر را افزایش داده است.

 

صبح امروز توپخانه و رزم ناوهای ائتلاف همزمان با پرواز گسترده هلی‌کوپترهای آنها، خود را به سواحل منطقه الدریهمی نزدیک کردند.

 

اسکای نیوز مدعی شده، رهبران نیروهای انصارالله خانواده‌های خود را از الحدیده به صنعا منتقل کرده‌اند.

 

سایت خبری العربیه عربستان نیز در این رابطه اعلام کرد: تیپی از ارتش دولت مستعفی، یمن عملیات یورش به الحدیده را با حمایت هوایی و دریایی ائتلاف عربی به رهبری عربستان آغاز کرد.

 

خبرگزاری رویترز نیز صبح امروز گزارش داده بود: ائتلاف عربی خود را برای ورود به بندر الحدیده آماده می‌کند و نیروهای اماراتی عضو این ائتلاف پیشتر دو روز به نیروهای وابسته به انصارالله مهلت داده بودند که شب گذشته این مهلت به اتمام رسید.

 

مسیر پیشروی نیروهای متجاوز و همپیمانانشان در خط ساحلی غرب یمن به سوی بندر الحدیده

 

برخی منابع نیز اظهار داشتند: مهمات و تجهیزات ارتش مستعفی یمن شامل صدها سرباز، خودروهای زرهی و تانک و نیز مهمات نظامی امارات به منطقه الدریهمی واقع در جنوب الحدیده منتقل شده است تا از نیروهای دولت مستعفی و ائتلاف عربی پشتیبانی کنند.

 

منابع یاد شده افزودند: نیروهای یمنی تحت فرمان طارق الصالح که در نزدیکی فرودگاه الحدیده مستقر بودند حرکت به سمت این موضع استراتژیک را آغاز کرده‌اند.

 

این در حالی است که محمد علی الحوثی، رئیس کمیته عالی انقلابی یمن اظهار داشـت، یک ناو وابسته به ائتلاف سعودی در سواحل غربی یمن هدف گرفته شد. این حمله در پی آغاز حملات ائتلاف متجاوز عربی به الحدیده رخ داد.

 

وی افزود: دو ناو اماراتی حامل نیرو و تجهیزات برای پیاده کردن نیرو در سواحل الحدیده قصد این منطقه را کرده بودند که یکی از آنها در مقابل منطقه غلیفقه منهدم شد و دیگری به سمت جزیره زقر گریخت.

 

یک منبع نظامی نیز گفت،‌ دود زیادی ناشی از انهدام این ناو به هوا بلند شد.

 

پیشتر شرف لقمان، سخنگوی ارتش یمن هم‌پیمان جنبش انصارالله روز سه‌شنبه در گفت‌وگویی تلفنی با خبرگزاری اسپوتنیک روسیه گفته بود: ائتلاف عربی تقریبا از دو سال قبل درباره یورش به بندر الحدیده صحبت و آمریکا خون یمنی‌ها را با دلارهای کشورهای عرب حوزه خلیج فارس معامله می‌کند.

 

لقمان افزود: درگیری‌ها مدتی است که ادامه دارند و تمامی راه‌های ممکن برای حفظ بندر الحدیده در برابر حملات آزموده شده‌اند، اگر آنها بخواهند دوباره از مسیر صحرای میدی بازگردند، ما منتظرشان هستیم و آمادگی کامل داریم. ما آمریکا را مسؤول پیامدهای این درگیری‌ها می‌دانیم.

 

سخنگوی ارتش یمن ادامه داد: صالح صماد، رئیس فقید شورای عالی سیاسی یمن تهدید کرده بود که باب المندب را می‌بندیم، ما اکنون برای جنگ خیابانی و ورود به جنگ شهری در تمامی سطوح آمادگی داریم، ما از خود دفاع می‌کنیم اما به کسی تعرض نمی‌کنیم اما هیچ گونه قیمومیتی چه از سوی شورای امنیت و چه هر طرف دیگری را بر الحدیده نمی‌پذیریم و در این مورد در مقابل همه می‌ایستیم و نتیجه این امر فجایعی است که آمریکا مسؤول آنهاست.

 

لقمان درباره آمادگی‌های جنگی در بندر الحدیده نیز گفته بود: الحدیده شهر بزرگی است و جمعیت آن به حدود سه میلیون تن می‌رسد، نفوذ به این شهر مشکل بزرگی برای ائتلاف است و در آن غرق خواهد شد، ائتلاف نمی‌تواند در منطقه‌ای از الحدیده نفوذ کند زیرا نتیجه آن قطعا به نفع ما خواهد بود وما مالک این سرزمین هستیم.

 

سخنگوی ارتش یمن در ادامه اظهارات اخیر ترکی المالکی، سخنگوی نیروهای ائتلاف عربی در کنفرانسی مطبوعاتی درباره کشف و ضبط ۵۰۰ پاسپورت تقلبی و ۲۰۰ میلیون دلار که قرار بود به دست رهبران انصارالله در صعده برسد را تکذیب کرد و گفت، اینها اخباری جعلی و دروغین هستند، آنها اگر چنین مدارکی دارند، آنها را به جهانیان نشان دهند، ما کاملا شفاف صحبت می‌کنیم و هرچه به دست بیاوریم را به اطلاع مردم می‌رسانیم.

 

وی تاکید کرد: پهپادهای ما چندین عملیات علیه نیروهای ائتلاف در ساحل غربی یا داخل خاک عربستان انجام دادند و به زودی آخرین تحولات در این زمینه و نیز گزارشی از عملیات یگان موشکی و تمامی عملیات‌هایمان ارائه خواهیم کرد.

 

لقمان در پایان آنچه رسانه‌های عربستانی درباره بمباران یک کارگاه ساخت پهپادها در صنعاء اعلام کرده بودند را تکذیب و تاکید کرد: ائتلاف عربی توان رساندن خود به کارگاه‌های ساخت پهپاد یا موشک‌های یمن را نداشته و تنها اردوگاه‌ها را بمباران کرده و بعد به دروغ اعلام می‌کند که پایگاه‌هایی نظامی را هدف قرار داده‌ است.

 

پیشتر انور قرقاش، وزیر مشاور امارات در مصاحبه‌ای با روزنامه لوفیگارو فرانسه مدعی شده بود: مهلتی که ائتلاف عربی برای دستیابی به توافقی با نیروهای انصارالله جهت ممانعت از آغاز عملیاتی در الحدیده به سازمان ملل داده بود، شب سه‌شنبه ۱۲ ژوئن به اتمام رسید.

 

قرقاش در این رابطه افزود: ما به مارتین گریفیتس، فرستاده سازمان ملل به یمن ۴۸ ساعت فرصت دادیم تا نیروهای وابسته به انصارالله را نسبت به عقب‌نشینی از بندر و شهر الحدیده ترغیب کند. ما منتظر نتیجه بودیم و در نهایت مهلت ۴۸ ساعته پایان یافت.

 

وی در ادامه مدعی شد: ما به فرستاده ویژه سازمان ملل آخرین فرصت را برای میانجی‌گری دادیم. یک سال کامل تلاش کردیم نیروهای انصارالله را به خروج از الحدیده ترغیب کنیم اما آنها هر بار درباره اهداف و نیات خود دروغ گفتند.

 

وزیر مشاور امارات در ادامه درباره رایزنی‌های کشورش با سازمان ملل گفت: ما همواره با سازمان ملل درباره الحدیده در تماس هستیم و درباره لغو عملیات نظامی در الحدیده گفت‌وگو می‌کنیم. نیروهای انصارالله باید از این شهر و بندر آن عقب‌نشینی کنند. ما نمی‌توانیم بپذیریم آنها در بندر الحدیده از حمایت مالی برخوردار شوند.

 

طبق بیانیه منتشر شده از سوی کاخ الیزه، امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه نیز در واکنش به حملات امروز صبح ارتش دولت مستعفی یمن به بندر الحدیده با حمایت ائتلاف عربی در تماسی تلفنی با محمد بن زاید، ولیعهد ابوظبی، با اشاره به وضعیت سیاسی و نظامی یمن به ویژه در استان الحدیده، او و دیگر طرف‌های این درگیری را به خویشتن‌داری و حمایت از جان غیرنظامیان دعوت کرد.

 

طبق این بیانیه، ماکرون در این گفت‌وگوی تلفنی به صورت مفصل درباره پرونده یمن صحبت کرد و احتمال داد کنفرانس انسانی پاریس در اواخر ژوئن جاری برگزار شود.

 

رئیس‌جمهوری فرانسه و ولیعهد ابوظبی در ادامه درباره همکاری‌های گسترده درباره لیبی به ویژه به مناسبت کنفرانسی که قرار است ۲۹ مه برگزار شود، گفت‌وگو کردند.

 

همچنین در این تماس تلفنی درباره وضعیت سوریه و پرونده هسته‌ای ایران گفت‌وگو شد.

 

ماکرون و بن زاید در پایان درباره لزوم ادامه گفت‌وگوها و فراهم مقدمات سفر ولیعهد ابوظبی به فرانسه در پاییز آتی به اتفاق نظر رسیدند.

 

سازمان ملل ساعات اولیه روز دوشنبه تمامی کارمندان خود را از الحدیده خارج کرد.

 

هشدار درباره بزرگترین فاجعه انسانی جهان

 

این در حالی است که براساس برآوردهای سازمان ملل این جنگ منجر به بزرگترین بحران انسانی جهان خواهد شد.

 

به رغم این هشدار، ائتلاف متجاوز عربی هزاران مزدور را با سازوبرگ نظامی تحت عنوان کذایی “مقاومت یمن” روانه الحدیده کرده است.

 

این نیروها شامل سه گروه از نیروهای جنوب آموزش دیده توسط امارات، همچنین تعدادی از ساکنان الحدیده حامی منصور هادی رئیس‌جمهوری مستعفی یمن و نیز نیروهایی به سرکردگی محمد علی صالح، برادرزاده علی عبدالله صالح هستند.

 

انصارالله بر بندر استراتژیک الحدیده که ۷۰ درصد واردات یمن از این بندر انجام می‌شود، تسلط دارد. بندر الحدیده شریان اصلی حیات برای ورود کمک‌های انسانی به یمن محسوب می‌شود.

 

اما به ادعای ائتلاف متجاوز عربی، انصارالله از این بندر برای انتقال “سلاح‌های ایرانی” استفاده می‌کند و اشغال آن بر دریانوردی در تنگه باب المندب به نفع متجاوزان تاثیر می‌گذارد و انصارالله را وادار به نشستن پای میز مذاکره می‌کند.

 

مارتین گریفیتس، فرستاده سازمان ملل به یمن وی پیشنهاد داده بود در ازای توقف حملات هوایی ائتلاف، انصارالله هم دیگر از موشک‌های بالستیک استفاده نکرده و پرونده موشک‌ها را کنار بگذارد، سپس دو طرف به میز مذاکره بازگردند. اما تمام تلاش‌های میانجی‌گری سازمان ملل به بن‌بست خورد.

 

بیش از ۶۰۰ هزار غیرنظامی در شهر تقریبا محاصره شده الحدیده و مناطق اطراف هستند و طبق گزارش‌ها ۲۵۰ هزار یمنی در صورت بالا گرفتن آتش جنگ با احتمال خطر مرگ و نیز بیش از هفت میلیون در شمال یمن با خطر مرگ بر اثر گرسنگی در صورت توقف ارسال کمک‌های غذایی و دارویی در نتیجه بسته بودن بندر الحدیده روبه‌رو خواهند شد.

 

تسلط نیروهای متجاوز عربستان و امارات بر شهر الحدیده نقطه تحول اصلی در جنگ یمن خواهد بود. این جنگ مقدمه محاصره خفقان آور مناطق شمال از جمله صعده، عمران و حجه و در کل فاجعه انسانی عظیم خواهد شد.

 

البته در مقابل آن انصارالله نیز دست بسته نمی‌نشیند و دست به حملات موشکی علیه عربستان و احتمالا حملات موشکی علیه امارات بزند.

ایسنا

گاردین: دخالت نظامی آمریکا در جنگ یمن و تشدید وخامت «بدترین بحران انسانی جهان»

یک رسانه انگلیسی با انتقاد شدید از تداوم حمایت تسلیحاتی آمریکا از کشورهای متجاوز به یمن و حمایت کامل ترامپ از عربستان و هم پیمانانش تاکید کرد که این وضعیت سبب تشدید وخامت “بدترین اوضاع انسانی جهان” در کشور یمن دانست.

ادامه

امریکا, جنوب غرب آسیا, جهان, خبر, عربستان سعودی, یمن

ناو جنگی ائتلاف عربستان در ساحل الحدیده به دست انصارالله منهدم شد

به نقل از النشره، یکی از مسئولان انصارالله اعلام کرد که نیروهای یمنی موفق شدند یکی از ناوهای جنگی وابسته به ائتلاف متجاوز سعودی را در نزدیکی سواحل استان الحدیده تنها چند ساعت بعد از آغاز نبرد در این استان هدف قرار دهند.

ادامه

جنوب غرب آسیا, جهان, خبر, عربستان سعودی, یمن

حمله جنگنده‌های ائتلاف عربی به‌مرکز وابسته به‌سازمان پزشکان بدون مرز در یمن

به نقل از المسیره، سازمان پزشکان بدون مرز اعلام کرد که ائتلاف عربی با یک حمله هوایی مرکز معالجه بیماری وبا را که به تازگی در شهر عبس یمن تأسیس شده، بمباران کرد.

ادامه

جنوب غرب آسیا, جهان, عربستان سعودی, یمن