حذف پیمانکاران از اتلاف ثروت‌های ملی جلوگیری می‌کند/ مافیای آن‌ها، برنده میدان!

رئیس انجمن صنفی پالایشگاه چهارم پارس جنوبی گفت: حذف پیمانکاران به هیچ وجه بار مالی ندارد؛ این ایراد اصلاً وارد نیست. به گزارش خبرنگار ایلنا، «طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت» برای بار سوم به سد ایرادات نهادهای نظارتی برخورد کرد؛ اینبار هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام، طرح را مغایر با سیاست‌ها کلی و ... حذف پیمانکاران از اتلاف ثروت‌های ملی جلوگیری می‌کند/ مافیای آن‌ها، برنده میدان!

ادامه

امنیت شغلی, ایران, حقوق بشر, طبقه کارگر, عدالت اجتماعی, گزارش, مبارزه طبقاتی, معیشت

تجمع اعتراضی کارگران پاکبانی و بهداشت شهرداری یاسوج + فیلم

دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ این کارگران، خواستار پرداخت ۵ ماه حقوق معوقه و سایر مطالبات مرتبط خود هستند.  گذران زندگی با این حقوق‌ها، فلاکت است و معوقه شدن آن مرگ تدریجی است. پیمانکاران واسطه ای بین شهرداری و کارگران برای غارت دستمزد ناچیز آنان هستند. بخش مهمی از دسترنج کارگران نصیب پیمانکاران میشود. اغلب زدوبندهای ... تجمع اعتراضی کارگران پاکبانی و بهداشت شهرداری یاسوج + فیلم

ادامه

امنیت شغلی, ایران, حقوق بشر, خبر, طبقه کارگر, عدالت اجتماعی, مبارزه طبقاتی, معیشت

حوادث ناشی از کار در سال گذشته در تهران، ۴۱۴ کشته و ۳۰۳۸ مصدوم بر جای گذاشته است

مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران آمار مصدومان و متوفیان ناشی از حوادث کار در سال ۱۴۰۲ را اعلام کرد. «مهدی فروزش» مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره آمار مصدومان ناشی از حوادث کار در سال ۱۴۰۲ گفت: در سال گذشته در مجموع ۳۰۳۸ نفر در استان تهران دچار حوادث ناشی ... حوادث ناشی از کار در سال گذشته در تهران، ۴۱۴ کشته و ۳۰۳۸ مصدوم بر جای گذاشته است

ادامه

ایران, ایمنی, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کارگران

تجمع بازنشستگان فولاد در تهران، اصفهان و قائمشهر

شماری از بازنشستگان صندوق فولاد در تهران، اصفهان و قائمشهر با حضور در یک تجمع صنفی، خواستار رسیدگی به مطالبات صنفی خود شدند. به گزارش خبرنگار ایلنا، امروز یکشنبه (دوم اردیبهشت ماه) جمعی از بازنشستگان صنعت فولاد در تهران ، اصفهان و قائمشهر با حضور مقابل ساختمان صندوق بازنشستگی محل سکونت خود، خواستار توجه به ... تجمع بازنشستگان فولاد در تهران، اصفهان و قائمشهر

ادامه

ایران, حقوق بشر, خبر, عدالت اجتماعی, کارگران, مبارزه طبقاتی, معیشت

تجمع کارگران کاغذسازی پارس و طبیعت سلولز در اعتراض به اخراج ۱۰۰ نفر از همکاران‌شان + فیلم

صبح امروز شماری از کارکنان کارخانه کاغذسازی پارس و طبیعت سلولز به اخراج ۱۰۰ نفر از همکاران‌ خود اعتراض کرده و مقابل ساختمان فرمانداری شوش تجمع کردند. یکی از کارگران معترض در مورد علت تجمع صبح امروز کارگران کاغذسازی پارس و طبیعت سلولز به خبرنگار ایلنا گفت: مدیران کارخانه به بهانه کمبود منابع مالی و ... تجمع کارگران کاغذسازی پارس و طبیعت سلولز در اعتراض به اخراج ۱۰۰ نفر از همکاران‌شان + فیلم

ادامه

ایران, حقوق بشر, خبر, عدالت اجتماعی, فیلم, کارگری, مبارزه طبقاتی, معیشت, همبستگی

حسین حبیبی؛ بند «و» تبصره ۷ قانون بودجه، لکه ننگ خیانت به دوسوم جمعیت کشور

در زمان بررسی بند «ز» در لایحه بودجه ۹۷، اعتراضات بسیاری به تفکیک سرانه درمان تامین اجتماعی و واریز آن به خزانه کل صورت گرفت؛ اما درنهایت این بند در قالبِ بند «و» قانون بودجه تصویب شد و در دستور کار قرار گرفت.

 

در ادامه این تصویب، بیست و دوم اردیبهشت، نامه‌ی رئیس جمهور خطاب به چهار وزیر منتشر شد که در آن آمده بود بیمه شده یا کارفرما باید حق بیمه را «جداگانه» به خزانه دولت واریز کند.

 

حسین حبیبی دبیر کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار کشور، با انتقاد از این نامه و تلاش همه‌جانبه‌ی دولت برای سلب استقلال مالی و ساختاری تامین اجتماعی می‌گوید: در نامه‌ی رئیس جمهور خطاب به ۴ وزیر و معاون رئیس جمهور آمده: «نه/ بیست وهفتم» درمان، مستقیماً توسط کارفرما یا بیمه شده طی قبض بانکی جداگانه به حساب «تمرکز وجوه سهم درمان» نزد خزانه‌داری کل کشور واریز شود؛ سوال اینجاست این تخلف آشکار چگونه صورت می‌گیرد؛ چراکه در بند «و» سازمان تامین اجتماعی مکلف شده که سهم درمان را به حساب دولت بریزد نه کارفرما یا بیمه شده.

 

وی ادامه می‌دهد: البته بارها گفته‌ایم و بازهم تکرار می‌کنیم خودِ بند «و» قانون بودجه، هم مخالف موازین قانونی‌ست و هم با ملاحظات شرعی منافات دارد.

 

حبیبی با بیان اینکه بخشی از حق بیمه برعهده دولت و از تعهدات دولت است که تاکنون نپرداخته، ادامه می‌دهد: حالا رئیس‌ جمهور می‌گوید علیرغم اینکه تعهداتم را در قبال تامین اجتماعی انجام نداده‌ام، باید معادل «نه/بیست و هفتم» از سرمایه بیمه‌ای سازمان به حساب خزانه‌داری واریز شود؛ این یعنی بدهی دولت به تامین اجتماعی هم مورد تهاجم قرار گرفته‌است.

 

وی تاکید می‌کند: رئیس جمهور مقررکرده دولت اول هزینه‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی را پرداخت نمایند؛ این اولویت‌بندی به این معناست که مراکز درمانی ملکی سازمان در اولویت بعدی‌ست و  ۴۲ میلیون بیمه شده تامین اجتماعی، به زودی علاوه بر بحران نبود امنیت شغلی، با بحران درمانی و بیمه‌ای مواجه خواهد شد.

 

این فعال صنفی به تلاش‌ها و اعتراضات بی‌نتیجه در ماه‌های گذشته اشاره می‌کند و می‌گوید: منابع تامین اجتماعی بخشی از در آمد وحقوق منِ کارگر است که در سازمانی که بین‌النسلی است؛ به امانت سپرده شده تا در دوران اشتغال و بازنشستگی به کارم بیاید؛ چرا دولت برای این درآمد نقشه می‌کشد و حاضر نیست حقوق منِ کارگر را بپذیرد؟

 

حبیبی معتقد است: هنوز هم دیر نشده و دولت و نمایندگان مجلس هم باید این مصوبه‌ی نادرست را ابطال کنند و هم از کارگران عذرخواهی کنند: رئیس جمهور برای این دست‌اندازی رسماً از کارگران عذرخواهی کند، علاوه بر ابطال بند «و» تبصره ۷ قانون بودجه، نامه خود به وزرا را کنار بگذارد و ناداده بگیرد تا هم خود و هم بدنه دولت و  نمایندگان مجلس را شرمنده‌ی ۴۲ میلیون خانواده کارگری نکند و به نارضایتی و خشم آنها دامن نزند. مجلس شورای اسلامی نیز ضمن عذر خواهی از کارگران، هرچه سریعتر نسبت به ابطال بند  «و» تبصره ۷ قانون بودجه اقدام و طرحی تهیه کنند و به صحن مجلس برای تصویب ببرند تا بیش از این لکه ننگ خیانت به دوسوم جمعیت کشور به پیشانی‌شان نخورد؛ نمایندگان بدانند اگر خدای ناکرده با دولت و وزارت بهداشت بر سر منافع و سرمایه کارگران معامله کنند، در نهایت روزی تشت رسوایی‌شان از بام خواهد افتاد و باید تا ابد شرمنده کارگران باشند.

ایلنا

معاونت استانداری از پرداخت سه ماه از معوقات مزدی کارگران کارخانه هپکو خبر داد

سعید فرخی با اعلام این خبر گفت: در پی اعتراض اخیر کارگران هپکو نشستی ویژه در ۳۱ اردیبهشت ماه جاری با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت، استاندار مرکزی، مسئولان سازمان خصوصی‌سازی کشور، استاندار مرکزی و نمایندگان مردم اراک، کمیجان و خنداب در خانه ملت در تهران تشکیل شد که یکی از مصوبات مهم آن ... معاونت استانداری از پرداخت سه ماه از معوقات مزدی کارگران کارخانه هپکو خبر داد

ادامه

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

تجمع هر روزه کارگران شهرداری آبادان برای مشخص‌شدن وضعیت مطالبات معوقه

از حدود یک ماه پیش حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ کارگر بخش خدماتی و فضای سبز مناطق دو و سه شهرداری آبادان با همراهی کارگران آتش نشانی مقابل ساختمان شهرداری مرکزی برای وصول مطالبات معوقه خود دست به اعتراض صنفی می‌زنند.

ادامه

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری