بمبِ ساعتی بدهی دولت به تامین اجتماعی/ واردات کُک و زغال سنگ و «چنبره یک حلقه شبه‌امنیتی»

از جزئیات برنامه‌های دولت جدید برای صندوق‌های بازنشستگی و به طور مشخص صندوق تامین اجتماعی اطلاع نداریم اما تا زمانی که اختیار تام و کمال تامین اجتماعی در دست دولت است و دست یغمای خواص از خوانِ شستا کوتاه نشده، تا وقتی که سهم طبقه‌ی کارگر از خزانه بیت‌المال ناچیز است و تامین اجتماعی، عرصه‌‌ای‌ست ... بمبِ ساعتی بدهی دولت به تامین اجتماعی/ واردات کُک و زغال سنگ و «چنبره یک حلقه شبه‌امنیتی»

ادامه

ایران, بازنشستگان, تحریم, حقوق بشر, درمان, طبقه کارگر, عدالت اجتماعی, فساد, گزارش, معیشت

کارگران تسلا در سوئد با هر اعتراضی اخراج می‌شوند/ شرکت‌ها و صنایع در نقض بیمه، حوادث کار، مزایا و مرخصی کاملا آزادند

طبق گزارش‌های بدست آمده از کارگران کارخانه سوئد تسلا، نیروهای این مجموعه با هر اعتراضی به وضعیت قراردادی خود اخراج می‌شوند. به گزارش خبرنگار ایلنا به نقل از مجله تایمز برابری، کارگران و اتحادیه‌های کارگری در سوئد برای اصلاح قراردادهای خود با شرکت آمریکایی تسلا طی ماه‌های اخیر تلاش بسیاری انجام دادند. در حالی که ... کارگران تسلا در سوئد با هر اعتراضی اخراج می‌شوند/ شرکت‌ها و صنایع در نقض بیمه، حوادث کار، مزایا و مرخصی کاملا آزادند

ادامه

آلمان, آمریکا, اروپای شمالی, جهان, حقوق بشر, سوئد, طبقه کارگر, عدالت اجتماعی, گزارش, مبارزه طبقاتی

اعتراضات کارگران و احزاب اکوادور به سیاست‌های ضد کارگری دولت

هفته گذشته هزاران نفر در چندین شهر اکوادور راهپیمایی کردند تا به سیاست‌های ضد مردمی و ضد کارگری دولت دست راستی دانیل نوبوآ در افزایش قیمت سوخت و هزینه‌های زندگی اعتراض کنند. به گزارش خبرنگار ایلنا به نقل از خبرگزاری اسپانیایی زبان پیپل دیسپچ، طی هفت گذشته هزاران نفر در شهرهای اکوادور شامل کارگران و ... اعتراضات کارگران و احزاب اکوادور به سیاست‌های ضد کارگری دولت

ادامه

آمریکا, آمریکای جنوبی, اکوادور, امپریالیسم, بانک جهانی, جهان, حقوق بشر, خبر, دانشجویی, دهقانی, سرمایه‌داری, صندوق بین‌المللی پول, طبقه کارگر, عدالت اجتماعی, مبارزه طبقاتی, معلمان, نئولیبرالیسم

ادامه اعتصاب هزاران کارگر پروژه‌ای و کارگران رسمی نفت

امروز بیست و چهارم تیرماه، اعتصاب هزاران کارگر پروژه‌ای نفت در صدو بیست و سه مرکز گاز و نفت ادامه داشت. افزایش حقوق‌ها، چهارده روز کار و چهارده روز استراحت، و حذف پیمانکاران سه مطالبه فوری ماست و در عین حال پیگیر مطالبات پاسخ نگرفته خود هستیم. تلاش‌های بسیاری می‌شود تا صف اعتراض ما را ... ادامه اعتصاب هزاران کارگر پروژه‌ای و کارگران رسمی نفت

ادامه

امنیت شغلی, ایران, حقوق بشر, خبر, طبقه کارگر, عدالت اجتماعی, مبارزه طبقاتی, معیشت, نفتگران

تجمع اعتراضی کارگران رسمی وزارت نفت شاغل در شرکت بهره‌برداری نفت و گاز آغاجاری

بیست و چهارم تیرماه ۱۴۰۳ / اهم مطالبات: برکناری مسئولین نالایقحذف سقف‌حقوقحذف محدودیت حق‌سنوات بازنشستگیاجرای کامل ماده۱۰پرداخت بک-پی ماده۱۰عدم تفکیک ۳گانه‌ی مشاغل عملیاتیبازنگری اساسنامه‌ی تحمیلی صندوق بازنشستگیو چندین مورد دیگر

ادامه

ایران, حقوق بشر, طبقه کارگر, عدالت اجتماعی, مبارزه طبقاتی, معیشت, نفتگران

حال میرحسین موسوی خوب نیست

فرزندان میرحسین موسوی از وضع جسمی نامساعد پدرشان در حصر خانگی خبر داده‌اند. دو روز قبل کروبی به دلیل عارضه قلبی به بیمارستان منتقل شده بود. موسوی به فرزندانش گفته است: «این واقعیت را باید پذیرفت که ما در زندان هستیم».

 

سایت کلمه روز چهارشنبه (۴ مرداد/ ۲۶ ژوئیه) با استناد به فرزندان میرحسین موسوی و زهرا رهنورد، گزارش داده که “نوسان شدید فشار خون و سرگیجه” آقای موسوی که “مدت زیادی است درمان نشده” اکنون شدت یافته است.

 
دختران این دو رهبر معترض به نتایج انتخابات ۸۸، همچنین از مزمن شدن مشکل کلیه میرحسین موسوی و نیاز به “بررسی عمیق‌تر” این عارضه خبر داده‌اند.

 
به گزارش کلمه، دختران میرحسین موسوی حدود دو ساعت در هفته با پدر و مادرشان ملاقات می‌کنند. موسوی اما برای “ملاحظه روحیه” فرزندانش ترجیح می‌دهد از مشکلات جسمی خود سخن نگوید.

 
اما در دیدار شب گذشته آنان با یکدیگر، زهرا رهنورد تأکید می‌کند که حال موسوی در هفته‌های گذشته و “به‌خصوص هفته جاری اصلاً مساعد نبوده است”. خانم رهنورد به فرزندانش گفته است، هنگام راه رفتن باید مدام کنار موسوی حضورداشته باشد “تا سرگیجه و نوسانات و افت شدید فشارخون موجب حادثه و مشکل جدیدی نشود”.

 

 

میرحسین موسوی همچنین در پاسخ به گلایه فرزندان از سکوت او درباره سلامتی‌اش گفته است: «این واقعیت را باید پذیرفت که ما در زندان هستیم.»

 
کلمه نوشته است، “پزشکان مسئول” از ماه‌ها پیش در جریان وضعیت میرحسین موسوی قرار گرفته‌اند، اما پیگیری مشخصی صورت نگرفته است.

 

 

هفته گذشته نیز که موسوی برای معاینه چشم به مرکز چشم‌پزشکی منتقل شده بوده، مشکلات جدید نیز به پزشکان گفته شده، اما تاکنون اقدامی صورت نگرفته است.

 
به گزارش این منبع خبری نزدیک به میرحسین موسوی، “پزشکان معتمد” بر اساس گزارش ملاقات شب گذشته، وضعیت سلامتی موسوی را “نگران‌کننده” تشخیص داده و بر “ضرورت بررسی دقیق، همه‌جانبه و کامل تحت نظر پزشک تأکید کرده‌اند”.

 
میرحسین موسوی، همسرش زهرا رهنورد و نیز مهدی کروبی، رهبران اعتراضات مردمی به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸، از بهمن ماه سال ۸۹ در حصر خانگی به سر می‌برند.

 
بستری شدن کروبی

 
بر اساس خبری که فرزند مهدی کروبی منتشر کرده، آقای کروبی نیز دو روز پیش به تشخیص پزشک وزرات اطلاعات به بیمارستان منتقل شده است.

 
محمد حسین کروبی به خبرگزاری ایلنا گفته بود روز دوشنبه (۲ مرداد) “پزشک مسئول” پس از معاینه قلب مهدی کروبی تشخیص داده است که او عارضه‌ای قلبی دارد و باید به همین دلیل بستری شود.

 
سایت فرارو در رابطه با خبر بستری شدن مهدی کروبی اعلام کرده بود که شمار ضربان قلب او بسیار پایین بوده است. گفته شده که فاطمه کروبی، همسر مهدی کروبی، توانسته است از همسر خود عیادت کند.

 
یک روز پس از انتقال مهدی کروبی به بیمارستان، علی مطهری، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی، گفت که بستری شدن کروبی در بیمارستان می‌تواند فرصتی برای خاتمه دادن به حصر خانگی او باشد.

 
حسن روحانی چه در کارزار انتخاباتی ریاست جمهوری ۹۶ و چه چهار سال پیش از آن در دوره قبل، بارها وعده رفع حصر موسوی، کروبی و رهنورد را مطرح کرده؛ وعده‌ای که تاکنون نشانه‌ای از احتمال عملی شدن آن دیده نشده است.
صدای آلمان

بازداشت ۱۵ کارگر مجتمع نیشکر هفت‌تپه

نیمه شب گذشته (سه‌شنبه ۳ مرداد ماه) حدود ۱۵ نفر از همکاران آنها توسط عوامل انتظامی بارداشت شده‌اند.   از قرار معلوم این اتفاق در پایان روزی افتاده است که در آن گروهی از کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه بابت مطالبات صنفی خود، برای دومین روز متوالی تجمع کرده بودند.   از علت بازداشت این ... بازداشت ۱۵ کارگر مجتمع نیشکر هفت‌تپه

ادامه

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

سوختگی شدید تعدادی از کارگران سیمان خوزستان بر اثر ریختن مواد داغ کوره

هشت نفر از کارگران کارخانه سیمان خوزستان در رامهرمز بر اثر ریختن مواد داغ کوره دچار سوختگی شدید شدند. حال یک نفر از از مصدومان وخیم گزارش شده است.   « بختیاری» رییس کارخانه سیمان خوزستان با اعلام این خبر به رسانه‌ها گفت؛ کارگران سریعا توسط پرسنل بهداشت کارخانه و اورژانس راهی بیمارستان مادر رامهرمز ... سوختگی شدید تعدادی از کارگران سیمان خوزستان بر اثر ریختن مواد داغ کوره

ادامه

ایران, حقوق کودک, خبر, کارگری

مرگ یک کارگر کارخانه داروسازی رشت حین تمیزکاری

یک کارگر ۳۴ ساله کارخانه داروسازی رشت عصر روز گذشته (سه شنبه/ ۳ مرداد) هنگام تمیزکاری و شستشوی دستگاه داروسازی دچار مسمومیت دارویی شد و جانش را از دست داد.   طبق گزارش مرکز کنترل ۱۲۵ آتش نشانی رشت؛ حادثه مسمومیت و محبوس شدن سه کارگر شرکت داروسازی در ساعت ۱۸:۱۴ دقیقه گزارش شد.   ... مرگ یک کارگر کارخانه داروسازی رشت حین تمیزکاری

ادامه

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

تجمع کارگزاران مخابرات روستایی خوزستان مقابل استانداری

روز گذشته (دوم مرداد ماه) کارگزاران مخابرات روستایی خوزستان دراعتراض به نداشتن امنیت شغلی و بلاتکلیفی استخدامی، مقابل استانداری خوزستان تجمع کردند.   خواسته اصلی معترضان، انعقاد قرارداد دائم با مخابرات و اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل است.   یکی از تجمع‌کنندگان که بارها پیگیر وضعیت استخدامی خود و همکارانش بوده‌است با بیان این که نمایندگان ... تجمع کارگزاران مخابرات روستایی خوزستان مقابل استانداری

ادامه

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری