سازمان ملل: پلاستیک، حقوق بشر را تهدید می‌کند

کارشناسان سازمان ملل در آستانه روز جهانی محیط زیست (۵ ژوئن/ ۱۵ خرداد) با اشاره به ۴۰۰ میلیون تن ضایعات پلاستیکی که هر ساله تولید می‌شوند، از دولت‌ها و شرکت‌ها خواستند تا مسئولیت خود را بر عهده بگیرند و حق بشر برای داشتن محیطی سالم و عاری از مواد سمی را تضمین کنند. به گزارش ... سازمان ملل: پلاستیک، حقوق بشر را تهدید می‌کند

ادامه

آرژانتین, آمریکا, آمریکای لاتین, پاراگوئه, سازمان ملل, کلمبیا, کودکان, گزارش, محیط زیست, ونزوئلا

هلند: گذار سبز اروپا بدون چین غیرممکن است

“لیشی شراین‌ماخر” وزیر بازرگانی هلند با اشاره به تلاش اتحادیه اروپا برای کاهش وابستگی به چین، گذار سبز و رفتن به سوی انرژی‌های پاک را بدون همکاری پکن ناممکن دانست. به گزارش روز یکشنبه ایرنا به نقل از روزنامه فایننشال تایمز، اتحادیه اروپا اگرچه به دنبال کاهش بخشی از وابستگی خود به چین به عنوان ... هلند: گذار سبز اروپا بدون چین غیرممکن است

ادامه

آسیا, آمریکا, اتحادیه اروپا, اروپا, اقتصادی, چین, گزارش, محیط زیست, هلند

ماجرای حق آبه هیرمند چیست و چرا تا کنون محقق نشده است؟

مسئولان کشور افغانستان چه پیش از طالبان و چه بعد از به قدرت رسیدن طالبان، همواره با بهانه تراشی‌هایی از تحویل حق آبه ایران در هیرمند خودداری می کردند و کار به جایی رسید که با احداث سازه هایی، مسیر طبیعی روان آب ها به سمت ایران را نیز منحرف کردند. به گزارش طنین؛ بر ... ماجرای حق آبه هیرمند چیست و چرا تا کنون محقق نشده است؟

ادامه

آمریکا, افغانستان, انگلستان, ایران, جنوب آسیا, حقوق بشر, خاورمیانه, محیط زیست, مقاله

بیراهه‌های مدرسـه

دانش‌آموزان روستاهای سیستان و بلوچستان برای رسیدن به کلاس درس از بین گاندو ها، رودخانه ها و جاده های خطرناک عبور می کنند. هم‌میهن؛ زانو بغل‌کرده در دل تلی از خاک و جاده‌ای نیمه‌تمام، زیرآفتاب کم‌رمق در انتظار آهن‌پاره‌ای آبی‌، سفید یا قرمز. یکی از هزاران تصویر فقر از روستاهای سیستان و بلوچستان در میان بیابان‌ها ثبت می‌شود، وقتی ... بیراهه‌های مدرسـه

ادامه

اختلاف طبقاتی, اقتصادی, ایران, حقوق کودک, عدالت اجتماعی, فقر, مقاله

مردم ژاپن مسئول پرداخت هزینه‌های پایگاه‌های نظامی آمریکا در اوکیناوا

۷۰ درصد پایگاه‌های نظامی آمریکا در جزیره اوکیناوا ژاپن است و مردم این کشور متحمل هزینه‌های این پایگاه‌ها هستند. ساکنین جزیره اوکیناوا ژاپن با وجود نارضایتی‌های گسترده همچنان از وجود پایگاه‌های نظامی آمریکا در این جزیره متحمل هزینه می‌شوند. براساس گزارش  شبکه تلویزیونی ان اچ کی، ۵۱ سال از زمان بازگشت دوباره استان اوکیناوا که ... مردم ژاپن مسئول پرداخت هزینه‌های پایگاه‌های نظامی آمریکا در اوکیناوا

ادامه

آمریکا, اقتصادی, حقوق بشر, ژاپن, شرق آسیا, گزارش, محیط زیست

حال سدها و تالاب‌های استان مرکزی نامساعد نیست

مدیر عامل شرکت سهامی آب منطقه ای مرکزی گفت: با توجه به بارشهای نامنظم سال آبی جاری و علیرغم خشکسالی‌های پی در پی سال های اخیر، خوشبختانه تاکنون تالاب یا سدی در استان به طور کامل خشک یا از دایره مصرف خارج نشده است.

 

عزت‌اله آمری در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: همچنین در پی خشکسالی سال‌های اخیر، روستا یا شهری در استان مرکزی از سکنه خالی نشده است که این مهم نتیجه اقدامات صورت گرفته زیربنایی توسط وزارت نیرو برای تامین مصارف شرب جوامع روستایی و شهرهای کوچک بوده و پروژه‌های مهمی آب‌رسانی در این خصوص اجرا شده و در اکثر نقاط استان تنش آبی وجود ندارد. پیش‌بینی می‌شود در سال‌های آینده نیز هیچ تنش آبی در حوزه آب شرب یا حتی در مصارف کشاورزی متوجه روستانشینان و شهرها نشود.

 

وی بیان کرد: با توجه به اینکه ذخایر منابع آبی زیرزمینی و سدها رو به کاهش است و جبران آن زمان‌بر است، توصیه می‌شود که همگان نسبت به استفاده بهینه از منابع آب شرب و کشاورزی اهتمام جدی داشته باشند و صرفه‌جویی شود و با مصرف بهینه و صحیح، منابع آبی را ذخیره کرده و با درست مصرف کردن کمک کنند که بحران و تنش آبی در استان ایجاد نشود.

 

آمری افزود: در برخی نقاط استان نظیر ساوه و زرندیه به دلیل گرم شدن هوا متاثر از افزایش نسبی دما بهره برداران چاه های کشاورزی برای آبیاری اقدام به روشن کردن چاه ها کرده‌اند که منجر به کاهش زودهنگام منابع آبی ذخیره شده زیرزمینی خواهد شد.

 

وی با اشاره به اینکه براساس پیش‌بینی‌های سازمان هواشناسی میزان بارش‌ها در فصل بهار در حد نرمال خواهد بود.

 

او گفت: با توجه به اینکه در سطح استان پوشش برفی گسترده‌ای وجود نداشته است، همین عامل موجب ضعیف شدن تغذیه منابع آبی خواهد شد چرا که تغذیه منابع آبی زیرزمینی بستگی به میزان بارش‌ها، پوشش گسترده برف و از همه مهمتر میزان برداشت منابع آبی دارد و هرچقدر موتورها و چاه های آب کشاورزی دیرتر روشن شود طبیعی است که سفره‌های آب زیرزمینی ذخیره شده و کمتر تخلیه و آسیب خواهند دید.

 

این مقام مسئول در شرکت سهامی آب منطقه‌ای مرکزی از کشاورزان خواست در صورت عدم نیاز به منابع آبی از روشن کردن موتور چاه های آب خودداری کنند تا بتوان منابع آبی زیرزمینی را برای فصول مورد نیاز ذخیره سازی کرد.

 

وی افزود: توزیع زمانی بارش‌های سال ۱۴۰۰ گرچه با شدت همراه نبود اما مناسب بوده است و همین عامل موجب شده است که بیشتر بارش‌ها در زمین فرورفته و سیلابی نشود که در تغذیه سفره‌های آب زیرزمینی موثر است. سیلابی شدن بارش‌ها نیز منجر به افزایش ظرفیت مخازن سدها و تالاب‌ها خواهد شد.

 

او بیان کرد: سیلابی شدن بارش‌ها موجب تغذیه سفره‌های زیرزمینی شده و میزان دبی ورودی به سدها و تالاب‌ها نیز افزایش پیدا خواهد کرد و تداوم و استمرار آن منجر به عبور از پدیده خشکسالی می‌شود.

ضرورت عملکرد متحدانهٔ جنبش چپ در حل تضاد اصلی با ارتجاع داخلی و برخورد با «جنگ سرد» جدید

متأسفانه مردم کشور ما سال ۱۴۰۱ و قرن پانزدهم هجری خورشیدی را در شرایطی آغاز می‌کنند که هیچ چشم‌انداز امیدبخشی برای بهبود وضعیت معیشتی آنان و رفع بحران‌های سیاسی، اقتصادی، و زیست‌محیطی وجود ندارد و به احتمال زیاد اوضاع بدتر هم خواهد شد.

ادامه

امپریالیسم, امریکا, انگلستان, اوکراین, جهان, خصوصی‌سازی, دیدگاه, سرمایه‌داری, سیاسی, محیط زیست, مقاله, نئولیبرالیسم