پرشدگی ۶۳ درصدی مخازن سد‌های کشور/ رشد ۹ درصدی ذخیره سد‌ها

آب موجود در مخازن سدها از ابتدای سال آبی تا ۱۵ تیر ماه به ۳۲.۸۲ میلیارد متر مکعب رسیده است که رشد ۹ درصدی را نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد. به گزارش خبرنگار مهر، در نیمه دوم از ماه ابتدایی تابستان بارندگی‌ها وضعیت روند مطلوبی را نشان می‌دهد ارتفاع کل ریزش‌های جوی کشور معادل ... پرشدگی ۶۳ درصدی مخازن سد‌های کشور/ رشد ۹ درصدی ذخیره سد‌ها

ادامه

ایران, گزارش, محیط زیست

شکست سخت ائتلاف میانه‌روی مکرون در انتخابات فرانسه

بر اساس نخستین برآوردها حزب راست افراطی “اجتماع ملی” با کسب ٣۴ درصد آراء در نخستین دور انتخابات پارلمانی فرانسه به نخستین حزب سیاسی این کشور تبدیل شد بی‌آنکه هنوز اکثریت مطلق کرسی‌های مجلس را برای تشکیل دولت جدید به دست آورد. به گزارش رادیو فرانسه؛ نرخ مشارکت در این انتخابات بسیار بالا و طی ... شکست سخت ائتلاف میانه‌روی مکرون در انتخابات فرانسه

ادامه

جهان, خبر, سوسیالیسم, غرب اروپا, فرانسه, کمونیسم, محیط زیست

گلوبال‌تایمز: آمریکا مانع تلاش‌های جهانی برای مقابله با تغییرات اقلیمی است

گلوبال‌تایمز چین در گزارشی نوشت: تلاش‌های‌ راهبردی واشنگتن برای یافتن متحدانی علیه توسعه انرژی‌های جدید چین ناکارآمد بوده و فقط مانع تلاش‌های جهانی برای مقابله با تغییرات اقلیمی خواهد شد. به گزارش شنبه ایرنا از خبرگزاری رویترز، جانت یلن وزیر خزانه‌داری آمریکا روز پنجشنبه از کشورهای «بازار محور» خواست که دیواری مقابل سیاست‌های صنعتی چین ... گلوبال‌تایمز: آمریکا مانع تلاش‌های جهانی برای مقابله با تغییرات اقلیمی است

ادامه

آلمان, آمریکا, اروپا, تحلیل, جهان, چین, حقوق بشر, فرانسه, گروه ۷, محیط زیست

شمار قربانیان سیل در برزیل به ۹۵ نفر افزایش یافت + فیلم

همزمان با افزایش باران‌ها در برزیل و زیر آب رفتن چندین شهر در این کشور، منابع محلی اعلام کردند مرگ ۹۵ نفر تایید شده است. درحالیکه که همچنان پیش بینی‌ها در برزیل مبنی بر ادامه بارش باران‌های شدید است، تلفات سیل‌های عظیم در برزیل به ۹۵ نفر افزایش یافت. براساس گزارش الیوم السابع، امروز چهارشنبه، ... شمار قربانیان سیل در برزیل به ۹۵ نفر افزایش یافت + فیلم

ادامه

آمریکای لاتین, برزیل, جهان, خبر, فیلم, محیط زیست

خطر جنگ‌های گسترده و رژیم ولایت فقیه

با توجه به بحران‌های فراگیر اقتصادی-اجتماعی و زیست‌محیطی، رشد فاشیسم در جهان، و با در نظر گرفتن آنچه در اوکراین و غزه و سودان می‌گذرد، به‌ویژه با توجه به اقدام تروریستی دولت فاشیستی اسرائیل در حمله به ساختمان‌های متعلق به سفارت جمهوری اسلامی ایران در خاک سوریه و سپس پرتاب صدها پهپاد و موشک توسط ... خطر جنگ‌های گسترده و رژیم ولایت فقیه

ادامه

آمریکا, اتحاد شوروی, استثمار, اسراییل, اسلام سیاسی, امپریالیسم, انترناسیونالیسم, انگلیس, اوکراین, ایران, بریکس, پاکستان, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, زنان, سرمایه‌داری, سودان, سوریه, سیاسی, صلح, عدالت اجتماعی, فاشیسم, فقر, فلسطین, کمونیسم, لنین, محیط زیست, مقاله, منافع ملی, نئونازیسم, نسل‌کشی

حال دریای خزر خوب نیست

دریای خزر یکی از اکوسیستم های ارزشمند آبی در کشور است که در چند سال اخیر عوامل مختلفی مانند ورود فاضلاب و شکار بی رویه حیات آبزیان این پهنه آبی مانند ماهیان خاویاری و فک خزری را در معرض تهدید انقراض قرار داده، هر چند اقداماتی برای جلوگیری از این وضعیت صورت گرفته اما همچنان حال دریای خزر خوب نیست.

 
به گزارش روز شنبه گروه علمی ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، کیومرث کلانتری مدیر کل دفتر آموزش سازمان حفاظت محیط زیست درباره روز دریای خزر گفت: ۲۱ مرداد، روزی است تاریخی که برای نخستین بار، پنج کشور حاشیه‌ دریای خزر برای همکاری‌ های محیط زیستی در رابطه با دریای خزر با هم میثاق بستند.

 
وی افزود: این کشورها در سال ۱۳۸۲، کنوانسیون منطقه ای حفاظت از محیط زیست دریای خزر’ موسوم به ‘کنوانسیون تهران’ را امضاء کردند و تاریخ ۲۱ مردادماه ۱۳۸۵ را ‘ روز دریای خزر’ نامیده و لازم الاجرا شدن آن را به‌ عنوان یک رخداد مهم محیط زیستی، جشن گرفتند، اهمیت این کنوانسیون منطقه ای در این است که تنها معاهده‌ مورد توافق پنج کشور حاشیه دریای خزر و تنها بستر همکاری برای حفاظت و نجات بوم‌ سازگان منحصر به ‌فرد دریای خزر است.

 
وی ادامه داد: زیرمجموعه کنوانسیون تهران، توسط دبیرخانه موقت کنوانسیون، برنامه محیط زیست سازمان ملل و کشورهای عضو کنوانسیون، چهار پروتکل تهیه و طی جلسات متعدد کارشناسی مورد بررسی و بازبینی قرار گرفت و از آنجا که جمهوری اسلامی ایران با دارا بودن شرایط خاص جغرافیایی، به دلیل عدم ملاحظات محیط زیستی کشورهای ساحلی بیشترین زیان را متحمل می‌ شود، به منظور نهایی شدن پروتکل‌های مذکور در تمام جلسات کارشناسی منطقه ای این پروتکل‌ها، با ترکیب هیاتی متشکل از نمایندگان سازمان حفاظت محیط زیست، وزارت امور خارجه، ‌سازمان شیلات ایران و سازمان بنادر و دریانوردی، شرکت فعال داشته است.

 
وی با اشاره به عناوین پروتکل‌های الحاقی به کنوانسیون تهران گفت: ‘ آمادگی، واکنش و همکاری منطقه‌ ای در مبارزه با سوانح آلودگی نفتی’،
‘حفاظت از دریای خزر در برابر آلودگی‌های ناشی از منابع و فعالیت‌های مستقر در خشکی’، ‘حفاظت تنوع زیستی’ و ‘ ارزیابی اثرات زیست محیطی فرامرزی’ پروتکل‌ های الحاقی به کنوانسیون تهران است.

 
خزر با وسعتی حدود ۳۷۱ هزارکیلومتر مربع، بزرگترین دریاچه‌ی جهان است و طول پیرامون آن به ۷۰۰۰ کیلومتر می ‌رسد. این دریاچه از نظر تنوع زیستی حدود ۴۰۰ گونه آبزی، بومی دارد که ماهیان خاویاری از مهمترین آنها هستند. علاوه بر بر منابع زنده، از نظر ذخایر نفت و گاز موجود در ساحل و زیربستر این دریا پس از خلیج فارس و سیبری، مقام سوم را به خود اختصاص داده است.

 
دریای خزر یکی از پتانسیل‌های حیاتی ایجاد هزاران فرصت شغلی برای ساکنان این منطقه و مناطق همجوار بوده و منبع اصلی درآمد آنها محسوب می ‌شود که از برکات حیات این بوم سازگان ارزشمند است. ویژگی‌های بارز اکولوژیکی، غنای چشمگیر ژنتیکی و تنوع بی‌همتای زیستی و نیز موقعیت خاص استراتژیک آن در طی ادوار تاریخی، در بستر رخدادهای سیاسی و طیف گوناگون فرهنگ‌ ها، سنت‌ها، آداب و رسوم و در خلق فرصت‌ های درخشان اقتصادی اجتماعی در سطح منطقه و جهان، به خوبی آشکار شده است.

 
آسیب‌های اصلی وارد شده بر این منبع حیاتی

 
کلانتری گفت: تخریب بوم سازگان‌های طبیعی، آلودگی محیط زیست و کاهش کیفیت آب این دریا به دلیل فعالیت‌ های انسانی بیش از حد و بهره برداری ‌های اقتصادی پرشتاب و کم ملاحظه ، دخالت ‌های نسنجیده و شتاب ‌زده انسانی در دریای خزر که به شکل تغییر کاربری اراضی شامل تخریب و استحصال اراضی برای ساخت و سازهای بی ‌رویه و غیراصولی ساحلی اعم از اسکله و بندر، مجتمع‌های گردشگری، مسکونی و تجاری، توسعه فعالیت‌ های اکتشاف و استخراج منابع فسیلی زیربستر، صید بی ‌رویه آبزیان به‌ خصوص ماهیان خاویاری، تخریب زیستگاه‌ها و از دست رفتن مناطق تخم‌ ریزی ماهیان خاویاری، تخلیه مستقیم آلودگی‌های شهری، صنعتی و کشاورزی مناطق ساحلی به دریا، بار زیاد آلودگی‌ ها با منابع مشخص و نامشخص در حوزه آبریز رودخانه ‌های منتهی به دریا و مشکل بسیار بزرگ زباله‌ های رها شده در ساحل و دریا و مدیریت ضعیف مناطق ساحلی، تغییرات فیزیکی عظیم در رژیم طبیعی رودخانه‌ها مانند سدسازی، استخراج شن و ماسه و نظیر آن آسیب‌های اصلی وارد شده بر این منبع حیاتی این پهنه آبی است.

 
وی افزود: آنچه بیان شد از تهدیدات بارز و آشکار محیط زیستی امروز دریای خزر محسوب می ‌شوند که باعث اختلال وضعیت طبیعی آن شده و متاسفانه گونه‌ های ارزشمندی چون ماهیان خاویاری و یا فک دریای خزر، تنها پستاندار زیستمند این بوم سازگان را در فهرست گونه‌های در معرض خطر انقراض قرار داده و حیات اکولوژیکی و اقتصادی زیست بوم خزر را متاثر کرده است.

 
مدیر کل دفتر آموزش سازمان حفاظت محیط زیست گفت: تاکنون بیش از دو هزار گونه در دریای خزر شناسایی شده که ماهیان از مهمترین گونه ‌های این بوم سازگان آبی به شمار می ‌روند ک به دلایل مختلف عوامل تهدید با گذشت سال‌ها در خطر انقراض قرار گرفته‌ اند.

 
وی افزود: بر اساس برخی آمارهای منتشر شده، ذخایر خاویار دریای خزر از ۳۰۵ تن در سال ۱۳۶۴به کمتر از سه تن در سال ۱۳۹۱و تعداد فک‌ها از یک میلیون به کمتر از صد‌هزار عدد رسیده است، حضور شانه‌ دار مهاجم، گونه‌ های جدید فیتوپلانگتون، رشد سریع آزولا و به ‌طور کلی افزایش میزان آلودگی‌ها، تنوع زیستی منطقه را با بحران روبه رو کرده است.

 
کلانتری ادامه داد: به استناد اطلاعات پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم جوی، ۸۰ درصد زباله‌های دریایی، پلاستیک است که بسیاری از آنها غیرقابل‌ تجزیه هستند، پلاستیک‌ها برای ماهیان، پرندگان، خزندگان و پستانداران دریایی و حتی ساکنان مناطق ساحلی بسیار خطرناک هستند، غیر از مواد شیمیایی و پلاستیک‌ها، فلزات سنگین مانند جیوه، سرب، نیکل، آرسنیک و کادمیوم نیز ترکیباتی هستند که در بدن آبزیان جمع می‌ شوند، این فلزات حتی در غلظت‌های پایین هم سمی هستند و به‌ طور مستقیم یا غیرمستقیم وارد چرخه غذایی شده و باعث می ‌شوند مصرف غذاهای دریایی، اثرات زیانباری را به وجود آورند.

 
وی اظهار کرد: دریاهای پیرامونی ایران و آب‌های ساحلی کشور نیز از نظر مواد آلاینده در وضعیت مناسبی نیستند که علت آن نبود شبکه فاضلاب شهری، سیستم تصفیه فاضلاب شهری و صنعتی در شهرهای ساحلی و شهرهای واقع در حوضه آبریز دریاها است که روزانه مقدار زیادی از مواد آلاینده را وارد آنها می کند.

 
کلانتری گفت: گروه‌هایی از انجمن‌های حامی محیط زیست هم در این ‌سال‌ها سعی کرده ‌اند با آگاهی ‌رسانی در خصوص اهمیت بوم سازگان خزر توجه مردم را به آن جلب کنند و گروه‌هایی هم خودشان دست به‌ کار شده ‌اند و بخش‌ هایی از سواحل این دریا را از زباله پاکسازی می‌ کنند، با این حال هنوز حال دریای خزر خوب نیست و بهبود وضعیت موجود توجه روزافزون مردم و مسوولان را می‌ طلبد.

 
وی تاکید کرد: نباید انجام وظایف از سوی یک دستگاه، سازمان و یا وزارتخانه، از بقیه آحاد مردم و بخش خصوصی سلب حساسیت و مسوولیت کند و صد البته که برعکس این ماجرا هم پذیرفتنی نیست، امروزه همه می دانیم که موفقیت‌های بزرگ در کارهای بزرگ، حاصل تلاش‌ها، همدلی‌ها و همراهی‌های بزرگ است.

ایسنا

ادامه امدادرسانی به استان‌های سیل‌زده/ ۱۱ فوتی و ۲ مفقودی تاکنون

رییس سازمان امداد و نجات هلال‌احمر با تشریح آخرین جزییات امدادرسانی به مناطق سیل زده گفت: امدادرسانی در دو استان خراسان رضوی و گلستان ادامه دارد. و متاسفانه تاکنون ۱۱ نفر فوت کرده‌اند و ۲ نفر نیز همچنان مفقود هستند .   مرتضی سلیمی در گفت‌وگو با ایسنا به تشریح جزییات امدادرسانی به مناطق سیل‌زده ... ادامه امدادرسانی به استان‌های سیل‌زده/ ۱۱ فوتی و ۲ مفقودی تاکنون

ادامه

ایران, حقوق بشر, خبر, محیط زیست

بیش از یکصد دلفین در سواحل رومانی به‌دام تورهای ماهیگیری افتادند

یکصد و ۱۹ دلفین در سال جاری میلادی در امتداد سواحل دریای سیاه رومانی پس از گرفتارشدن در تورهای ماهیگیری تلف شدند.   به گزارش پایگاه های اینترنتی بالکان، ‘ماره نوستروم’ رییس گروه های محیط زیست رومانی با انتشار این مطلب تلف شدن دلفین ها در سواحل دریای سیاه رومانی را که به خاطر بی ... بیش از یکصد دلفین در سواحل رومانی به‌دام تورهای ماهیگیری افتادند

ادامه

جهان, خبر, رومانی, محیط زیست

ایران خشک خواهد شد!

ﺭﻭﺯﻧﺎﻣﻪ ﺗﺎﯾﻤﺰ چاپ لندن، ﺩﺭ ﻣﻘﺎﻟﻪ ﺍﯼ ﺑﺎ ﻋﻨﻮﺍﻥ “ﺍﯾﺮﺍﻥ ﺧﺸﮏ خواهد ﺷﺪ ” ﻣﯽ ﻧﻮﯾﺴﺪ ﮐﻪ “ﺍﯾﺮﺍﻥ ﻫﻔﺖ ﻫﺰﺍﺭﺳﺎﻟﻪ ﺗﺎ ۲۰ ﺳﺎﻝ ﺩﯾﮕﺮ ﺍﺯ ﺑﯽ ﺁﺑﯽ ﻭ ﺧﺸﮑﺴﺎﻟﯽ ﻧﺎﺑﻮﺩ ﺧﻮﺍﻫﺪ ﺷﺪ ” ﻭ ﺍﺯ ﺁﻥ ﺑﯿﺎﺑﺎﻧﯽ ﺑﺠﺎﯼ ﺧﻮﺍﻫﺪ ﻣﺎﻧﺪ، ﮐﻪ ﻫﯿﭻ ﮔﯿﺎﻩ ﻭ جاﻧﺪﺍﺭﯼ توان ﺯﻧﺪﮔﯽ ﺩﺭ ﺁﻥ ﺭﺍ ﻧﺨﻮﺍﻫﺪ ﺩﺍﺷﺖ. ﻧﻮﯾﺴﻨﺪﻩ ﻣﻘﺎﻟﻪ ﮐﻪ ... ایران خشک خواهد شد!

ادامه

ایران, خبر, محیط زیست

زلزله ۴.۷ ریشتری نهاوند را لرزاند/۱۰ نفر مجروح شدند

صبح امروز ساعت ۵ و ۳۴ دقیقه و ۱۸ ثانیه زلزله‌ای به بزرگی ۴.۷ ریشتر شهرستان نهاوند را لرزاند که این زمین لرزه ۱۰ مجروح به همراه داشت.   صبح امروز ساعت ۵ و ۳۴ دقیقه و ۱۸ ثانیه زلزله‌ای به بزرگی ۴.۷ ریشتر شهرستان نهاوند را لرزاند. ساعت ۵ و ۵۴ دقیقه نیز پس‌لرزه‌ای ... زلزله ۴.۷ ریشتری نهاوند را لرزاند/۱۰ نفر مجروح شدند

ادامه

ایران, خبر, محیط زیست