هشدار جنگنده‌های چین به هواپیمای گشت دریایی آمریکا

ارتش چین روز چهارشنبه از رصد یک هواپیمای گشت دریایی آمریکا بر فراز تنگه تایوان و هشدار به آن خبر داد. به گزارش خبرگزاری فارس، ارتش چین روز چهارشنبه اعلام کرد که جنگنده‌های این کشور به یک هواپیمای گشت نیروی دریایی آمریکا که بر فراز تنگه تایوان پرواز می‌کرد، هشدار دادند. به گزارش خبرگزاری «رویترز»، ... هشدار جنگنده‌های چین به هواپیمای گشت دریایی آمریکا

ادامه

آمریکا, آمریکای شمالی, تایوان, جنگ سرد, چین, شرق آسیا, صلح, گزارش, هندو پاسیفیک

قرارداد جدید؛ دسترسی آمریکا به پایگاه‌های نظامی سوئد آزاد می‌شود

دولت سوئد توافقی با واشنگتن امضا کرده که در صورت اجراشدن دسترسی آمریکا به پایگاه‌های نظامی سوئد آزاد می‌شود. به گزارش مهر به نقل از اسپوتنیک، طبق مفاد «توافق همکاری دفاعی» جدید بین آمریکا و سوئد، دولت آمریکا اجازه دسترسی به به تأسیسات نظامی در ۱۷ مکان در سراسر خاک سوئد را خواهد داشت. متن ... قرارداد جدید؛ دسترسی آمریکا به پایگاه‌های نظامی سوئد آزاد می‌شود

ادامه

آمریکا, آمریکای شمالی, جنگ سرد, جهان, خبر, سوئد, شمال اروپا, ناتو

بلومبرگ: سفر پوتین به امارات و عربستان نشانه شکست آمریکا در انزوای روسیه است

بلومبرگ در گزارشی سفر رئیس‌جمهور روسیه به عربستان و امارات را نشان‌دهنده شکست تلاش‌های آمریکا برای منزوی کردن روسیه توصیف کرد. به گزارش ایلنا، بلومبرگ در گزارشی نوشت که سفر «ولادیمیر پوتین»، رئیس‌جمهور روسیه به عربستان سعودی نشان دهنده شکست تلاش‌های آمریکا برای منزوی کردن مسکو است. در این گزارش آمده است: «این دیدار نشان ... بلومبرگ: سفر پوتین به امارات و عربستان نشانه شکست آمریکا در انزوای روسیه است

ادامه

آمریکا, اروپا, امارات, جنگ سرد, خاورمیانه, روسیه, عربستان سعودی, غرب, گزارش

نشنال اینترست: نیروی هوایی آمریکا در حال افول است

رسانه‌ها روز سه شنبه در تحلیل‌هایی از افول نیروی هوایی آمریکا و آمادگی بالای نیروهای هوایی روسیه و چین خبر دادند. به گزارش خبرگزاری فارس، رسانه‌های بین‌المللی در تحلیل‌هایی در خصوص وضعیت نیروی هوایی آمریکا و رقبایی چون روسیه و چین نوشتند، اینک تعداد و قابلیت جنگنده‌های آمریکا در پایین‌ترین حد خود قرار دارد و ... نشنال اینترست: نیروی هوایی آمریکا در حال افول است

ادامه

آمریکا, آمریکای شمالی, اوکراین, جنگ نیابتی, جهان, چین, روسیه, شرق اروپا, گزارش

صنعت نظامی آمریکا زیر تیغ افزایش قدرت چین و روسیه

درحالیکه صنعت دفاعی آمریکا به علل مختلف ازجمله کمک‌های تسلیحاتی به اوکراین و اسرائیل با چالش‌هایی مواجه شده، این کشور در چنین شرایطی بین منگنه افزایش قدرت نظامی چین و روسیه گرفتار شده است. به گزارش ایرنا، نشریه آمریکایی «پولیتیکو» با استناد به یک نسخه پیش‌نویس از استراتژی جدید صنعتی دفاع ملی آمریکا گزارش داد، ... صنعت نظامی آمریکا زیر تیغ افزایش قدرت چین و روسیه

ادامه

اسراییل, اوکراین, تایوان, جنگ سرد, خاورمیانه, شرق آفریقا, شرق اروپا, فلسطین

جوزپ بورل؛ پایان سیستم تحت رهبری آمریکا و ورود به عصر آسیا اکنون در مقابل چشمان ما اتفاق می‌افتد

جوزپ بورل، دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا در میان نشانه‌هایی مبنی بر جایگزین شدن آسیا به جای ایالات متحده به عنوان مرکز قدرت جهانی خواستار اتخاذ استراتژی محکم‌تر در قبال چین شد و گفت: «شکوفایی چین تحسین برانگیز و احترام آمیز می‌شود اما همزمان سوال‌ها و نگرانی‌های زیادی وجود دارند.»

 

به گزارش یورونیوز ؛ وی که امروز دوشنبه ۲۵ مه (۵ خرداد) به دعوت کنفرانس سفیران آلمان پیامی ویدئویی منتشر کرد، ابتدا اشاره داشت که آلمان قرار است ریاست شورای امنیت سازمان ملل در ماه ژوئن و شورای اتحادیه اروپا در ماه ژوئیه را بر عهده بگیرد و انتظارات از این کشور زیاد است.

 

وی سپس به بحران شیوع ویروس کرونا در اروپا اشاره کرد و خطاب به آلمان گفت: «دوباره ما روی شما حساب باز می‌کنیم تا اروپا را از بحران عبور دهید و مطمئن شویم که از آن قوی‌تر بیرون خواهیم آمد.»

 

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، تاکید کرد که پیشنهادهای آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه برای جبران خسارت‌های مربوط این وضعیت جسورانه است: «فکر می‌کنم این همان چیزی است که اروپا به آن نیاز دارد.»

 

آقای بورل در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد که باید روی راه‌حل‌های مشترک سرمایه‌گذاری کرد و از همبستگی واقعی بهره برد.

 

باید کل اروپا را گرد هم آورد

 

قرار است کمیسیون اروپا روز چهارشنبه طرح اقتصادی مقابله با بحران ویروس کرونا را پیشنهاد کند. طرحی ۱۰۰۰ میلیارد یورویی با هدف حراست از یکپارچگی مالی اروپا. این طرح در حالی مطرح خواهد شد که هفته گذشته دو قدرت اصلی اتحادیه اروپا یعنی آلمان و فرانسه از طرح ۵۰۰ میلیاردی برای مواجهه با این بحران پرده برداشتند. هلند، اتریش، سوئد و دانمارک از مخالفان اعطای بلاعوض نقدینگی به کشورهای نیازمند اتحادیه برای مرتفع مردن بحران کرونا هستند.

 

وی افزود: «ابتکار عمل فرانسه و آلمان از هر زمان دیگری ضروری‌تر است. اما در عین حال تنها یک توافق فرانسوی-آلمانی کافی نیست.»

 

رئیس دستگاه دیپلماسی اروپا تاکید که باید کل اروپا را گرد هم آورد.

 

وی در عین حال گفت که این موضوع سخت است: «من این را قبل از قبول این منصب می‌دانستم اما در این شش ماه به طور مستقیم خودم آن را تجربه کرده‌ام.»

 

وی درباره علت سخت بودن گرد هم آوردن اروپا گفت: «این کار دشواری است. کار سختی است زیرا اختلاف‌های عمیقی بین کشورهای عضو درباره بسیاری از مسائل وجود دارد.»

 

آقای بورل افزود: «ما فاقد یک فرهنگ استراتژیک مشترک هستیم و تمایل به سازش کمتر از حدی است که باید باشد.»

 

ما در دنیایی بدون رهبری زندگی می‌کنیم که در آن آسیا به‌طور فزاینده از نظر اقتصادی، امنیتی و فن‌آوری اهمیت پیدا خواهد کرد.

 

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ادامه به تغییر چشمگیر وضعیت دنیا اشاره کرد و افزود: «ما در دنیایی بدون رهبری زندگی می‌کنیم که در آن آسیا به‌طور فزاینده از نظر اقتصادی، امنیتی و فن‌آوری اهمیت پیدا خواهد کرد.»

 

پایان دوران رهبری آمریکا و ورود به عصر آسیا

 

وی افزود: «تحلیلگران مدت‌هاست درباره پایان سیستم تحت رهبری آمریکا و ورود به عصر آسیا صحبت می‌کنند. این اکنون در مقابل چشمان ما اتفاق می‌افتد.»

 

مسئول دستگاه دیپلماسی اتحادیه اروپا، تاکید کرد که اگر قرن بیست و یکم، به یک قرن آسیایی چرخش پیدا کند، همانطور که قرن بیستم آمریکایی بود، ممکن است از این بیماری همه‌گیر به‌عنوان نقطه عطف این روند یاد شود.

 

وی معتقد است که این نخستین بحران بزرگ در دهه‌های اخیر است که ایالات متحده واکنش‌های بین‌المللی به آن را رهبری نمی‌کند.

 

وی اضافه کرد که «شاید آمریکا به این موضوع اهمیت ندهد اما هر جا که نگاه می‌کنیم شاهد رقابت‌های فزاینده هستیم. به‌خصوص بین ایالات متحده و چین.»

 

آقای بورل تاکید کرد که فشارها برای اینکه طرف یکی از این‌ها گرفته شود در حال افزایش است: «به‌عنوان اتحادیه اروپا، باید منافع و ارزش‌های خود را دنبال کنیم.»

 

وی تصریح کرد: «رقابت آمریکا و چین تاثیر فلج کننده‌ای بر سیستم چندجانبه در شورای امنیت سازمان ملل، گروه بیست، سازمان جهانی بهداشت و جاهای دیگر دارد.»

 

وی تاکید کرد که این موضوع باعث اختلاف نظرهای بیشتر، وتوهای بیشتر و توافق‌های کمتر می‌شود.

 

جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا این مسئول اروپایی پیش‌بینی کرد در این شرایط چین قدرتمندتر و جسورتر می‌شود: «شکوفایی چین تحسین برانگیز و احترام آمیز می‌شود اما همزمان بسیاری از سوال‌ها و نگرانی‌های زیادی وجود دارند.»

 

وی افزود: «روابط ما باید بر پایه اعتماد، شفافیت و عمل متقابل باشد. این موضوع در حال حاضر همیشه رخ نمی‌دهد. ما تنها زمانی این شانس را خواهیم داشت که با چین در چارچوب نظم جمعی به توافق برسیم.»

 

وی ابراز امیدواری کرد که این موضوع در اجلاس سران اتحادیه اروپا و چین در پاییز پیش رو محقق شود.

 

وی معتقد است که اروپا در مقابل چین به یک استراتژی محکم‌تر نیاز دارد که این موضوع مستلزم داشتن روابط و همکاری‌های بیشتر با بقیه کشورهای دموکراتیک آسیایی است. وی در این زمینه همکاری با هند، ژاپن و کره‌جنوبی را مثال زد.

 

روسیه: آمریکا عمداً به ثبات راهبردی در جهان آسیب می‌رساند

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفت: خروج آمریکا از پیمان “آسمان باز”، ادامه سیاست از بین بردن ثبات راهبردی است که طی سال‌های اخیر در واشنگتن دنبال شده و اتهامات علیه مسکو نیز تنها بهانه‌ای برای این اقدامات است.  

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, جنگ سرد, جهان, روسیه, شمال اروپا

چین آمریکا را به دادن «پاسخ قاطعانه» تهدید کرد

پکن در واکنش به اظهارات سناتورهای آمریکایی درباره امکان تحریم چین به بهانه کرونا، تهدید کرد که در صورت تصویب هرگونه لایحه‌ای در کنگره آمریکا، قاطعانه به آن پاسخ خواهد داد.

ادامه

امریکا, تحریم, جنگ سرد, جهان, چین, خبر, شرق آسیا

گلوبال ریسرچ: ترامپ به‌دنبال تشدید درگیری با چین به‌روش‌های مختلف است

هرچند که تنش‌های آمریکا و چین به دوران قبل از کرونا باز می‌گردد، اما آمریکا با مقصر دانستن چین به عنوان منشأ اصلی ویروس کرونا و به کار بردن دیگر تاکتیک‌ها به دنبال افزایش تنش‌ بیشتر با این کشور است.

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, ایران, جنگ سرد, جهان, چین, روسیه, سوریه, کره شمالی, کوبا, مقاله, ونزوئلا