مقاله, جهان, غرب اروپا

توافق جنبش «فرانسهٔ نافرمان» و حزب کمونیست فرانسه برای همکاری در انتخابات پارلمانی

بر اساس بیانیهٔ مطبوعاتی جنبش “فرانسهٔ نافرمان” و حزب کمونیست فرانسه، این دو سازمان چپ در روز سه‌شنبه ۳ مه/۱۳ اردیبهشت برای تدارک انتخابات پیش روی مجلس قانون‌گذاری و همکاری با یکدیگر در آن انتخابات، دیدار و گفت‌وگو کردند.

ادامه

افشاگری گاردین درباره ابعاد دیگری از رویکرد نژادپرستانه خاندان سلطنتی انگلیس

گاردین فاش کرد کاخ باکینگهام‏ پیش از این از استخدام «مهاجران رنگین پوست یا خارجی‌ها» در مشاغل دولتی یا مشاغل عالی خودداری کرده است.

ادامه

بریتانیا و مشکل فروپاشی؛ اسکاتلند و ایرلند شمالی استقلال می‌خواهند

حزب ملی اسکاتلند روز شنبه همزمان با دست و پنجه نرم کردن انگلیس با کووید ۱۹ و تأثیر بریگزیت، “نقشه‌راهی برای همه‌پرسی” منتشر کرد و برنامه‌هایی برای رأی‌گیری دوباره استقلال اسکاتلند ارائه داد.

ادامه

آیا لندن ترمز دستی رویکرد ضد چینی را کشید؟

وزیر امور خارجه انگلیس در یک عقب نشینی آشکار از همراهی از مواضع ضد چینی کاخ سفید، به همتای پکنی خود اعلام کرد که لندن همچنان به توسعه روابط سازنده و مثبت با دولت چین متعهد است و برخی کارشناسان این سخنان را ناشی از کاهش شانس پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آبان‌

ادامه

تلاش آلمان برای پر کردن خلاء ایجاد شده در مناسبات با آمریکا از طریق روسیه

یک روزنامه آلمانی در مطلبی سفر مرکل به روسیه و دیدار صمیمی وی با پوتین که در سال‌های اخیر بی سابقه بوده است را نشان دهنده تلاش برلین برای پر کردن شکاف ایجاد شده در مناسبات با آمریکا از طریق روسیه دانست.

ادامه

نتیجهٔ غیرمنتظرهٔ انتخابات بریتانیا: شکست حزب کارگر!

شوک بزرگ ناشی از پیروزی حزب محافظه‌کار در انتخابات پارلمانی روز ۱۲ دسامبر ۲۰۱۹ (۲۱ آذرماه ۹۸) و دورنمای ادامهٔ کار دولت راست‌گرای کنونی بریتانیا به‌نخست‌وزیری بوریس جانسون به‌مدت پنج سال دیگر، جنبش کارگری و حزب کارگر این کشور را به‌چاره‌جویی‌ای همه‌جانبه‌ واداشته است. تدارک انتخاب رهبر جدید از هم‌اکنون در دستورکار قرار گرفته است.

ادامه

تایمز: نباید به آمریکا اتکا کرد

نشریه «تایمز» در یادداشتی با بیان اینکه طرفداران خروج از اتحادیه اروپا به اشتباه به آمریکا امید بسته‌اند، نوشته است که این تصور که بعد از برگزیت واشنگتن برای انگلیس جایگاهی ویژه قائل می‌شود و منافع خود را نادیده می‌گیرد، خیالی خام است.

ادامه

تعطیل پارلمان و تعمیق بحران سیاسی در بریتانیا!

دولت محافظه‌کار در تلاش به‌منظور کنترل اوضاع و مدیریت کردن خروج از اتحادیه اروپا (برگزیت) در انتهای ماه اکتبر ۲۰۱۹ (۹ آبان‌ماه ۱۳۹۸)،  و در پی کسب امتیازهایی سیاسی به‌نفع خود و به‌زیان حزب کارگر، تائید ملکه را برای تعطیل موقت پارلمان را گرفت.

ادامه

گاردین؛ ما نیازمند آن هستیم که اجلاس بعدی جی ۷ را تا رفتن دونالد ترامپ از کاخ سفید لغو کنیم

مایکل فوکس روزنامه نگار گاردین نوشت: مقصود جی۷ گردهم آوردن برخی از شکوفاترین دموکراسی‌های جهان برای هماهنگی مهمترین مسائل روز است.

ادامه

رویترز گزارش داد؛ بوریس جانسون بر سر دو راهی انتخاب اروپا یا آمریکا

اجلاس سه روزه جنوب غرب فرانسه واقعیت‌های جدیدی را برای انگلیس نمایان خواهد کرد که شامل از دست دادن نفوذ در اروپا و افزایش وابستگی به آمریکاست.

ادامه

تعمیق بحران سیاسی در بریتانیا بر سر آینده عضویت در اتحادیه اروپا!

روز ۹ فروردین‌ماه ۱۳۹۸ (۲۹مارس ۲۰۱۹)، روزی که انگلیس قرار بود بر اساس رفراندوم تاریخی ۳ تیرماه ۱۳۹۵ (۲۳ ژوئن ۲۰۱۶)  از اتحادیه اروپا خارج شود، مجلس عوام برای سومین بار به موافقت‌نامه خروج از اتحادیه اروپا که دولت محافظه‌کار دربارهٔ آن با اتحادیه اروپا مذاکره کرده بود، رأی منفی داد.

ادامه

رییس‌جمهور فوق ثروتمندان، قدرت در دست طبقه‌ی ممتاز

میشل پینسون و مونیک پینسون – شارلوت دو جامعه شناس و متخصص در زمینه‌ی بورژوازی و حکومت اقلیت مجموعه‌ای از مقالات اجتماعی را پیرامون موضوع فرانسه‌ی آقای امانوئل مکرون منتشر می‌کنند. تحلیل آنها بسیار بی‌پروا به روشنگری درباره‌ی تحقیر طبقه‌ی اجتماعی توسط رییس جمهوری که به نادرستی انتخاب شده و به دست گرفتن قدرت توسط

ادامه

گزارش میدانی از اعتراضات پاریس؛ جلیقه زردها به دنبال تسخیر کاخ الیزه

عبدل، عبدل پرتاب کن؛ پسر نوجوان با موهای طلایی بار دیگر فریاد می‌زند عبدل همین الان پرتاب کن! عبدل نوجوانی که ۱۷ ساله‌ به نظر می‌رسد با موهای فر و چهره سبزه رنگ به سرعت در بطری پلاستیکی کوکاکولا را محکم می‌کند و کمی بعد آن را به سمت نیروهای گارد ویژه در خیابان شانزه‌لیزه

ادامه

انگلیس و ادامه پس لرزه های «برگزیت»؛ این بار از جانب اسکاتلند

لایحه همه پرسی برای استقلال اسکاتلند از انگلیس چند روز پیش انتشار یافت. برخلاف همه پرسی ۲ سال پیش که اسکاتلندی ها به ماندن در پادشاهی بریتانیا رای دادند، نتیجه همه پرسی تازه به خاطر پیروزی اخیر حزب استقلال طلب ملی اسکاتلند در انتخابات پارلمانی و خروج انگلیس از اتحادیه اروپا می تواند متفاوت از

ادامه