مقاله, جهان, شمال افریقا

رأی الیوم؛ کودتای سودان برای بقای حکومت نظامیان است

رأی الیوم ضمن ساختگی خواندن کودتای سودان درباره تلاش ارتش این کشور برای جلوگیری از انتقال شورای حاکمیتی از محور نظامی به غیرنظامیان هشدار داد.

ادامه

عبدالباری عطوان: قیس سعید هوشمندی خود را به نمایش گذاشت/ ۳ پشتوانه رئیس‌جمهور تونس

سردبیر «رأی الیوم» در یادداشتی ضمن بررسی و موشکافی تحولات اخیر تونس به دلیل تصمیمات غافلگیر کننده رئیس‌جمهور آن، به توضیح در خصوص سناریو‌های فراروی این کشور در مرحله متفاوت کنونی پرداخت.

ادامه

معامله آنکارا با قاهره درباره گروه اخوان المسلمین مصر

قاهره برای برقراری رابطه با آنکارا دو شرط تعیین کرده بود که یکی از آنها تحقق یافته، ولی تحقق دومین شرط مصری‌ها به این زودی‌ها عملی نخواهد شد، موضوعی که برقراری رابطه میان مصر – ترکیه را هنوز در ابهام نگاه داشته است.

ادامه

ده سال پس از موفقیت جنبش مردمی درتونس: بحران سیاسی وتنش اجتماعی هنوز ادامه دارد!

جوانان فراموش شدهٔ تونسی چند هفته‌ای‌ است که به‌تظاهرات اجتماعی متوسل شده‌اند. اتحادیه عمومی کارگران تونس (“یو جی تی تی”) به‌جنبش مردمی پیوسته و در مورد ضرورت شروع بحثی ملی با مشارکت همه نیروهای فعال کشور به‌رئیس‌جمهور پیامی فرستاده است.  

ادامه

جنبش ضد خشونت پلیس نیجریه به خیزشی سراسری فراروییده است

نیجریه‌ای‌ها از ۷ اکتبر/ ۱۶ مهرماه ۹۹ تا کنون بر ضد “گروه ویژهٔ ضد راهزنی” یا “سارس” (SARS)- واحد بدنام پلیس نیجریه که به قتل، اخاذی، و سوءِاستفاده‌های دیگر متهم است- در خیابان‌ها حضور یافته‌اند و تظاهرات‌ برپا کرده‌اند. این واحد پلیس اخیراً منحل شده ‌است، اما اکنون معترضان تغییرهای دموکراتیک بیشتری در کشور را

ادامه

ترکیه از دروازه لیبی در حال ایجاد “ادلب آفریقا” است

در سایه اقدامات ترکیه در انتقال گروه‌هایی از نیروهای «اجیر شده» و عناصر تندرو از استان ادلب و شمال سوریه به لیبی؛ بسیاری از لیبیایی‌ها، کارشناسان گروه‌های تندرو و مراکز تحقیقاتی از این مساله هراس دارند که گروه‌های تروریستی از اوضاع و تنش نظامی کنونی در لیبی بهره برداری کرده تا مقرهای جدیدی را برای

ادامه

ایندیپندنت؛ ماجراجویی‌های ترکیه وافزایش تنش بر سر منابع نفتی در مدیترانه

آغاز فعالیت‌های ترکیه برای اکتشاف گاز و نفت در نزدیکی سواحل قبرس، نگرانی کشورهای منطقه را در مورد تشدید تنش بر سر منابع نفتی در دریای مدیترانه برانگیخته است، زیرا ترکیه با استناد به توافق‌نامه بحث برانگیز تعیین مرزهای دریایی با دولت وفاق ملی لیبی، در تلاش برای یافتن منابع انرژی در دریای مدیترانه شده

ادامه

حزب کمونیست سودان: زنده باد آزادی، صلح، عدالت! به‌رغم کودتای نظامیان در سودان، مبارزهٔ پرشور مردم برای تغییرهای پایه‌یی ادامه دارد!

مبارزهٔ هدفمند و پرشور مردم سودان که مرحلهٔ کنونی آن از آذر سال پیش آغاز شده بود، در هفتهٔ گذشته وارد مرحلهٔ حساس و تعیین‌کننده‌ای شد.

ادامه

چرا مصر از «ناتوی عربی» خارج می‌شود؟ /سیلی‌های سیسی به ترامپ

رئیس‌جمهوری مصر با تصمیم‌های خود برای خروج از «ناتوی عربی» و خرید هواپیماهای پیشرفته «سوخوی ۳۵ روسیه» به جای جنگنده‌های «اف ۱۶» و «اف ۳۵» آمریکا، دو سیلی محکمی را بر همتای آمریکایی خود زد.

ادامه

ادامهٔ قیام توده‌ای در سودان: «مذاکره نمی‌کنیم! رژیم باید برود!»

به‌گفتهٔ رفیق سودانی “رشید الشیخ”، در مصاحبه‌ای در روز ۹ بهمن‌ماه ۹۷، “قیام جاری مردم سودان تحولی ناگهانی و جدید نیست، بلکه روند شکل‌گیری آن طی سالیان اخیر در جریان بوده است

ادامه

رأی الیوم: ادامه قطع رابطه ایران و مصر توجیهی ندارد

روزنامه فرا منطقه ای ‘رأی الیوم’ نوشت: هیچ دلیل قانع کننده وجود ندارد که ایران و مصر به قطع روابط دیپلماتیک خود ادامه دهند زیرا دو کشور بزرگ و پرنفوذ در منطقه و با پیشینه تمدنی بالا هستند و از سر گیری روابط برای آینده هر دو کشور سودمند است.

ادامه