مقاله, جهان, شرق آسیا

تقابل چین با هژمونی آمریکا در جهان

خیزش چین به ویژه تبدیل این کشور به دومین اقتصاد جهان، هژمونی آمریکا بر نظام جهانی را به طور خودکار به چالش کشیده است از سوی دیگر پکن نیز تلاش کرده است تا سلطه واشنگتن را در حوزه های مختلف به چالش بکشد.

ادامه &raquo

جنگ سرد آمریکا و چین

نمی‌توان بهبود رویکرد امریکا در قبال چین را پس از انتخابات ریاست‌جمهوری آن کشور انتظار داشت، زیرا حتی با پیروزی بایدن، اهداف و تمایلات بنیادین امریکا در قبال چین چندان دچار تغییر نخواهد شد.

ادامه &raquo

آیا لندن ترمز دستی رویکرد ضد چینی را کشید؟

وزیر امور خارجه انگلیس در یک عقب نشینی آشکار از همراهی از مواضع ضد چینی کاخ سفید، به همتای پکنی خود اعلام کرد که لندن همچنان به توسعه روابط سازنده و مثبت با دولت چین متعهد است و برخی کارشناسان این سخنان را ناشی از کاهش شانس پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آبان‌

ادامه &raquo

سطح تاثیر پادتن مبتلایان به کرونا دوام چندانی ندارد

یک مطالعه جدید نشان داده است سطح تاثیر آنتی‌بادی بیماران مبتلا به کرونا، تنها دو تا سه ماه دوام می‌آورد و این میزان به ویژه در میان افراد مبتلایی که علائم شدید بیماری را بروز نداده‌اند کمتر است. آنتی‌بادی یا پادتن نوعی پروتئین است که در مقابله با ویروس یا باکتری در دستگاه ایمنی بدن تولید

ادامه &raquo

کرونا چگونه حال و آینده جهان را تحت تأثیر قرار می‌دهد؟

درحالی که غرب تلاش می‌کرد از طریق فرافکنی و بازی‌های رسانه‌ای چین را متهم و مسئول شیوع کرونا جلوه دهد٬ کارشناسان با ارائه مدارکی معتقد بودند که این ویروس ساخت آمریکاست.

ادامه &raquo

زیردریایی یا بالستیک جدید، جزو گزینه‌های تقویت بازدارندگی کره‌شمالی

کارشناسان تاکید می‌کنند، محتمل‌ترین گام بعدی که کره‌شمالی ممکن است با هدف تقویت قابلیت‌های هسته‌ای خود در پیش بگیرد به کارگیری یک زیردریایی جدید همراه با یک موشک بالستیک جدید پرتابی از زیردریایی خواهد بود، اما حکومت این کشور در عین حال ممکن است با توجه به نزدیک شدن به موعد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری

ادامه &raquo

اندیشکده آتلانتیک: چین به ایران کمک میکند اما آمریکا دخالت و تحریم

یک اندیشکده آمریکایی در تحلیلی در زمینه روابط گرم ایران و چین نوشت، سیاست نگاه به شرق برای ایران موضوعی کم اهمیت نیست بلکه ضرورتی راهبردی است.

ادامه &raquo

درآمد چینی‌ها دوبله شد !

در آغاز سال جدید میلادی هستیم و در سال‌جاری دولت چین باید به وعده خود یعنی دو برابر کردن درآمد و تولید ناخالص داخلی این کشور در یک دهه اخیر یعنی بین سال ۲۰۱۱ تا امسال عمل کند.

ادامه &raquo

چین و سیاست نزدیکی به اوکراین

چین با هدف تکمیل پازل راه ابریشم جدید، توسعه بازرگانی و نوسازی زیرساخت‌های اوکراین را در دستور کار قرارداده است که البته این سیاست، با ملاحظاتی در ارتباط با اروپا و روسیه همراه خواهد بود.

ادامه &raquo

کشاورزان حامی ترامپ به‌منتقدان سرسخت وی تبدیل شده‌اند

” اتحادیه ملی کشاورزان” آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد: رئیس جمهوری آمریکا اوضاع را به جای بهتر کردن، بدتر می‌کند و پل‌ها در جنگ تجاری با چین را به آتش می‌کشد.

ادامه &raquo

نیویورک‌تایمز: ترامپ در موضوع ایران و کره‌شمالی بولتون را کنار گذاشته است

رئیس‌جمهور آمریکا در جریان سفر ۴روزه اخیر خود به ژاپن به‌طور علنی بر مخالفت خود با سیاست‌ها و دیدگاه‌های مشاور امنیت ملی کاخ سفید در خصوص ایران و کره شمالی تأکید کرده است.

ادامه &raquo

«رویای چینی» رویای «شی‌جین پینگ»

برنامه‌‌های جسورانه‌اش برای توسعه سیاسی و اقتصادی کشور به «رویای چینی» شهرت یافته است و در چارچوب این رویا بر آن است تا قدرت اقتصادی چین در جهان را مبنایی برای گسترش قدرت سیاسی این کشور بسازد و چین را به یک ابرقدرت جهانی بدل کند، او ‘شی‌جین پینگ’ رییس جمهوری خلق است.

ادامه &raquo

آسوشیتدپرس؛ نگرانی‌های سئول در آستانه دومین دیدار اون و ترامپ

در حالی که دونالد ترامپ اواخر این هفته برای دستیابی به توافقی هسته‌ای در ویتنام با کیم جونگ اون دیدار خواهد کرد، برخی از مقامات سئول نگران سرنوشت اتحاد نظامی چند ده ساله با واشنگتن هستند.

ادامه &raquo

افزایش حضور آمریکا در دریای چین جنوبی جرقه جنگ جهانی سوم

هفته گذشته رویارویی دو ناو جنگنده چین و آمریکا در دریای چین جنوبی که نزدیک بود به فاجعه ای دیگر منجر شود، حادثه هوایی ۱۷ سال پیش این دو کشور در همین منطقه را یادآوری کرد و نشان داد که تا شروع درگیری و جنگی فاجعه بار فاصله چندانی نداریم.

ادامه &raquo

اعتراض های گسترده مردمی در کره جنوبی و بحران عمیق فساد رئیس جمهوری

خانم “پارک گوئن های”، رئیس‌جمهور کُرهٔ جنوبی، با اتهام خطیر دست داشتن در فساد، در چنبرهٔ رسوائی سیاسی‌ای بی‌سابقه گرفتار شده است که به‌احتمال قوی می‌تواند موجب برکناریِ او گردد. “کنی کویل”، روزنامه‌نگار کمونیست انگلیسی، ساکن جنوب شرق آسیا، در مقاله زیر می‌نویسد که سقوطِ خانم “پارک گوئن های” می‌تواند فرصتی مغتنم برای نیروهای چپ

ادامه &raquo