مقاله, جهان, شرق آسیا

آمریکا یا ایران؛ کدامیک پای شورای همکاری خلیج فارس را به پکن باز کرد؟

وزرای خارجه چهار کشور از عضو شورای همکاری خلیج‌فارس و دبیر کل این شورا از روز دوشنبه به پکن رفته‌اند و قرار است تا روز جمعه در پکن با مقام‌های دولت چین دیدار و گفت‌وگو کنند.

ادامه

گلوبال تایمز: آمریکا قادر به برهم زدن تعادل منطقه جنوب شرق آسیا نیست

روزنامه «گلوبال تایمز» چین روز سه شنبه در مقاله ای هدف سفر وزیر امور خارجه آمریکا در بر هم زدن نظم و تعادل منطقه ای آسیای جنوب شرقی را شکست خورده خواند و آنرا اقدامی تکراری و عبث خواند.

ادامه

وال استریت ژورنال؛ همراه کردن روسیه و چین برای فشار بر ایران مشکل است

روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال در گزارشی درباره مذاکرات وین اذعان کرد همراه کردن روسیه و چین برای فشار بر ایران مشکل خواهد بود.

ادامه

موشک مافوق صوت وکلاهک هسته‌ای؛ آیا چین آمریکا را درهم می‌شکند؟

چین به لطف فناوری مافوق صوت که آمریکا هنوز بر آن مسلط نشده است، به زودی خواهد توانست قدرت خود را بر این کشور تحمیل کند و تمام برنامه های نظامی مورد نظر حزب کمونیست در حوزه نفوذ آن را محقق سازد.

ادامه

اندیشکده انگلیسی: چین در حال رساندن سطح قوای نظامی خود به آمریکاست

یک اندیشکده در انگلیس، درباره ادعاهای مطرح شده مبنی بر اینکه چین در حال ساخت تعداد زیادی ناو هواپیمابر برای فراهم آوردن بستری است که به جنگنده‌هایش امکان حمله به کشتی‌های دیگر در سراسر جهان را می‌دهد، هشدار داد.

ادامه

چین؛ آمریکا ضمن کتمان حقایق به دنبال «برجسته کردن» تز تهدید چین است

پکن در واکنش به گزارش روز گذشته پنتاگون در خصوص شتاب چین در تقویت توان هسته‌ای‌اش، واشنگتن را به نادیده گرفتن حقایق در این ارتباط متهم کرد.

ادامه

گلوبال تایمز : آمریکا هیچ شانسی برای تغییر مسئله تایوان ندارد

روزنامه گلوبال تایمز پکن که منعکس کننده نظر محافل نظامی و سیاسی چین است، امروز (جمعه) در یادداشتی نوشت: تسای اینگ ون، رهبر تایوان و همه تجزیه طلبان این منطقه، با وجود حمایت آمریکا، مجازات خواهند شد.

ادامه

برای حفظ صلح جهانی، از مداخله امپریالیستی در میانمار جلوگیری کنیم

میانمار از تاریخ کودتای نظامی در ۱۸ بهمن ماه ۱۳۹۹ (۶ فوریه ۲۰۲۱) در حال سوختن است. هزاران نفر در خیابان‌ها علیه کودتای نظامی و برکناری دولت دموکراتیک منتخب و دستگیری آنگ سان سوچی و همکاران حزبی او در اعتراض هستند.

ادامه

فعالیت‌های ناتو بر رویارویی با چین متمرکز می‌شود

دبیر کل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) گفت که رویارویی با تهدیدهای ناشی از چین، بخش مهمی از منطق آتی این سازمان نظامی خواهد بود.

ادامه

آمریکا بعد از افغانستان تمرکزش را صرف چین می‌کند

“بعد از دو دهه تمرکز بر افغانستان، خروج اخیر آمریکا از این کشور در روزهای اخیر به آن اجازه می‌دهد تا تمرکزش را صرف شرق کند، جایی که چین، ابرقدرت رقیب اکنون اولویت شماره یک است.”

ادامه

آمریکا با خروج از افغانستان چه اهدافی را دنبال می‌کند؟

خروج ناگهانی آمریکا موجب اوضاع آشفته‌ای در افغانستان شده است که کشور‌های هم مرزش را با خطراتی روبرو می‌کند.

ادامه

حقیقت کرونایی درباره آمریکا؛ نقض علم و تفرقه‌افکنی تروریست برتر جهان

اخیرا، به گفته یک منبع آگاه از روند تحقیقات ردیابی منشاء ویروس کرونا خطاب به رسانه‌ها، تحقیقات به اصطلاح آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا در ردیابی کرونا هنوز پیشرفت قابل ملاحظه‌ای نداشته است اما با این حال مقامات ارشد دولت آمریکا بر این باورند که این تحقیقات هدف نیست بلکه مقصود، تلاش در راستای تضعیف چین و

ادامه

رسانه چینی: دانشمندان غربی برای جعل واقعیات کرونا تحت فشار قرار دارند

یک رسانه چینی از اعمال فشار و تهدید به قتل شماری از دانشمندان از سوی برخی دولت‌های غربی برای بیان روایت جعلی و ضد چین در زمینه منشا کرونا خبر داد.

ادامه

روسیه: ناتو بدون یک”دشمن بزرگ” نمی‌تواند وجود داشته باشد

مقامات وزارت خارجه روسیه معتقدند، نشست سران کشورهای عضو ناتو نشان داد که این اتحاد نظامی برای توجیه اقداماتش نیاز به وجود یک دشمن بزرگ دارد و اکنون تهدید از جانب چین نیز به “چالش روسیه” اضافه شده است.

ادامه

رویکرد خصومت آمیز آمریکا به چین از زاویه دیگر

واشنگتن تایمز گزارش داد: مقامات دولت جو بایدن می‌گویند قصد ندارند کشورهای دیگری را به گروه همکاری راهبردی «کوواد» اضافه کنند و تاکید دارند آینده سیاست خارجی آمریکا در منطقه هند- پاسفیک به همسویی چهار عضو این گروه برای مقابله با به ادعای واشنگتن درباره افزایش سیاست تهاجمی پکن بستگی دارد.

ادامه

تحلیلگر انگلیسی: بی شک حزب کمونیست چین موفقترین حزب در صد سال گذشته است

حزب کمونیست چین با هر حزب سیاسی دیگری در جهان متفاوت است و این پرسش را به وجود آورده که حزب سیاسی چیست؟ حزب کمونیست چین، پدیده ای مربوط به خود چین است و بدون شک ویژگی های خاص چینی دارد. دستاورد خارق العاده آن در یافتن راهی برای ادغام قابلیت‌های اصلاحات عظیم کشور با

ادامه

“سی جی تی ان” : دزدی نفت از ایران به اعتبار آمریکا صدمه زده است

اقدام اخیر آمریکا در دزدی نفت از ایران و فروش غیر قانونی آن اعتبار آمریکا در مذاکرات هسته‌ای ایران را کاملا مخدوش کرده است.

ادامه

نشنال اینترست: همگرایی چین و روسیه، نتیجه سیاست‌های دولت بایدن

مجله نشنال اینترست آمریکا کوته‌بینی استراتژیک دولت جدید این کشور را عامل هم‌گرایی روسیه و چین و زمینه‌ساز مهار واشنگتن توصیف کرد.

ادامه

چرا برخی رسانه‌های ایران بلندگوی رسانه‌های غربی شده‌اند؟

پس از آنکه دفتر مهندسی فضایی سرنشین‌دار چین زمان بازگشت لاشه موشک حامل «لانگ مارچ-۵ بی وای ۲» به جو و مکان فرود آن را اعلام کرد، هیاهوی رسانه‌های غربی درباره «تهدید لاشه موشک چینی» نیز به پایان رسید.

ادامه