مقاله, جهان, جنوب آسیا

عطوان: عمران خان به علت همراه نشدن با سیاست‌های آمریکا هدف توطئه قرار گرفت

تحلیلگر سرشناس عرب در گزارشی علل توطئه آمریکا علیه نخست وزیر پاکستان را همراهی نکردن او با سیاست‌ها و خواسته‌های واشنگتن عنوان کرد.

ادامه

دولت و دین در هند نوشتهٔ: «د. راجا»، دبیرکل حزب کمونیست هند

گشایش راهرو معبد باستانی “کشی ویشوانات” در مراسمی به‌وسیلهٔ نخست وزیر هند، نارندرا مودی، مراسمی که از تلویزیون پخش سراسری شد، طرح‌های شنیع رژیم حاکم برای این کشور را آشکارا به‌نمایش گذاشت.

ادامه

راست‌گراهای تندرو و خشونت‌طلب به دفترهای حزب کمونیست در هند حمله کردند

برگزاری تظاهرات اعتراضی در آگارتالا در محکومیت خشونت‌های اعمال شده از سوی “حزب مردم هند” (بی‌جی‌پیBJP) [حزب حاکم هند]. به دفترهای حزب کمونیست هند (مارکسیست) ازجمله دفتر اصلی ایالتی آن، به‌طوراز پیش برنامه‌ریزی‌شده از سوی گروهی از اعضای حزب مردم حمله شد. وحشیانه‌ترین حمله به دفتر کمیته ایالتی حزب کمونیست هند (مارکسیست) در آگارتالا بود.

ادامه

القاعده در افغانستان پشت سر طالبان قدم برمی‌دارد

مساله خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان که در دوره اوباما مطرح و در دوره ترامپ به مذاکره با طالبان منجر شده بود، در دوره بایدن جنبه عملیاتی پیدا کرد.

ادامه

روایت مردم افغانستان از ناکامی‌ها و شکست اشغالگران

همزمان با خروج خفت‌بار و حقارت‌بار نیروهای خارجی از افغانستان، خبرگزاری رویترز طی گزارشی انتقاد شدید شهروندان افغانستان را از دستاوردهای نیروهای خارجی از جمله نیروهای آمریکایی در افغانستان و میراث شکست‌خورده اشغالگران طی یک دهه گذشته انعکاس داد.

ادامه

آمریکا به دنبال تضعیف دولت افغانستان و سقوط آن است

دولت آمریکا با تبلیغات گسترده رسانه‌ای، خروج نیروهای نظامی ناتو و این کشور از افغانستان، تقویت برخی از گروه‌های تروریستی و تخلیه سفارت این کشور در کابل درصدد تضعیف و سقوط دولت کابل است. این در شرایطی است که در چند ماه گذشته ۷۰۰۰ زندانی طالبان به گفته اشرف غنی رئیس‌جمهور افغانستان زیر فشار امریکا

ادامه

یک رسانه آمریکایی؛ آمریکا می‌خواهد یک جنگ از راه دور را در افغانستان آغاز کند

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا ماه گذشته در یک سخنرانی تلویزیونی از کاخ سفید با اعلام جدول زمانی خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان گفت: زمان پایان دادن به طولانی‌ترین جنگ تاریخ آمریکا است، وقت آن است که نیروهای آمریکایی به خانه بیایند.

ادامه

رسانه آمریکایی: بایدن به‌جنگ افغانستان پایان نمی‌دهد، درپی خصوصی‌سازی آن است

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا هفته گذشته اعلام کرد که جنگ افغانستان را که طولانی‌ترین جنگ تاریخ آمریکا است با خارج کردن همه نیروهای آمریکایی تا سپتامبر سال جاری پایان خواهد داد.

ادامه

گاردین؛ ۲۰ سال مداخله غربی‌ها در افغانستان تنها تخریب به بار آورد

“توجیهات انگلیس برای حمله به افغانستان به دست آوردن نفوذ و بازدارندگی در برابر تروریسم بودند. اینها کلیشه‌های نئو امپریالیستی هستند.”

ادامه

آمریکا و آلمان در آستانه احیای همکاری امنیتی

زمانی که وزیران دفاع آمریکا و آلمان امروز (سه شنبه) در شهر برلین با یکدیگر نشست داشته باشند، فشارهای فزاینده‌ای در چند جبهه وجود خواهد داشت. به نظر می‌رسد که سربازان روسیه در حال تجمع در مرز با اوکراین هستند. از سوی دیگر ضرب الاجل مربوط به خروج از افغانستان هم در حال نزدیک شدن

ادامه

دربارۀ تحولات نگران کنندۀ اخیر در نپال

نپال در خلال سال‌های یک دهه گذشته تحولات سیاسی‌ای مهم را از سر گذرانده است: از نظام پادشاهی‌ای کهنه و سنتی به جمهوری‌ای دموکراتیک که در آن حزب‌های سیاسی حضور مؤثر دارند تحول پیدا کرده است.

ادامه

اندیشکده آمریکایی: توافق دولت افغانستان و طالبان تا خروج نظامیان آمریکا غیرممکن است

اندیشکده شورای روابط خارجی آمریکا اظهار داشت که دستیابی دولت افغانستان و طالبان تا زمان تعیین شده برای خروج نظامیان آمریکایی در ماه می سال جاری تقریباً غیرممکن است.

ادامه

روزنامه تلگراف؛ دیپلماسی واکسن چین

همزمان با افزایش مجدد موارد مبتلا به ویروس کرونا در پاکستان، داوطلبان در حال پذیرش تزریق واکسن آزمایشی چینی هستند.

ادامه

تحولات ماه‌های اخیر در کشمیر آیا بخشی از برنامه انهدام هند سکولار است؟

سیستم سیاسی هند درحال از هم پاشیده شدن است و حزب حاکم ملی‌گرا/هندوی “بهاراتیا جاناتا” (BJP)، به حمایت راست‌گرایان جهان متکی است.

ادامه

جنگ تجاری؛ ابزار ترامپ برای پیشبرد سیاست‌های خارجی

یک نشریه آلمانی در مطلبی تاکید کرد که ترامپ دیوارهای جدایی بین اقتصاد و سیاست را از بین برده و جنگ تجاری را به ابزاری برای پیشبرد سیاست‌های خود در عرصه خارجی تبدیل کرده است.

ادامه

روزنامه چینی: هند با آمریکا برای خرید نفت ایران سرشاخ می‌شود

یک روزنامه دولتی چین با بیان اینکه تمدید نشدن معافیت خرید نفت از ایران برای کشورهای مختلف از جمله هند یک سردرد بزرگ است نوشت: هند وارد کننده بزرگ نفت از ایران است و این اقدام واشنگتن مسلما باعث رویارویی هند و آمریکا و سرشاخ شدن دهلی نو با واشنگتن خواهد شد.

ادامه

نشریه آمریکایی تریبون: حضور آمریکا عامل تقویت طالبان شد

نشریه آمریکایی ‘تریبون’ نوشت: سیاست های جنگ طلبانه آمریکا در طول ۱۸ سال گذشته در افغانستان موجب افزایش نیروهای ‘طالبان’ و در نتیجه تشدید جنگ، کشته و آواره شدن غیرنظامیان در این کشور شده که در صورت متوقف نشدن این فعالیت ها، وضعیت مردم افغانستان بیش از پیش دچار بحران خواهد شد.

ادامه

رای الیوم؛ نیروهای آمریکایی خروج ذلت‌باری از افغانستان خواهند داشت

رای الیوم در مطلبی درباره افغانستان آورده است: دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا با شکست تقریبا قطعی در افغانستان با توجه به وجود شواهدی که گواهی دهنده افزایش آمار کشته و زخمی شدگان نیروهای آمریکا بر اثر شدت حملات طالبان است و نیز افول فعالیت نیروهای پلیس افغانستان مورد حمایت ناتو و دولت آمریکاست، روبروست.

ادامه