خبر, جهان, محیط-زیست

دگرگونی‌های آب و هوایی، محور چرخش زمین را تغییر داده است

پژوهش تازه در باره تاثیر فعالیت های بشر بر زمین نشان داده است که ذوب شدن یخ های قطبی ناشی از تغییرات آب و هوایی، با تاثیر گذاری بر جنبش قطب های شمالی و جنوبی این سیاره، محور چرخش آن را در چند ۱۰ سال گذشته تغییر داده است.

ادامه

ذوب شدن یخ‌ها سطح اقیانوس‌ها را تا ۱۸ متر بالاتر می‌برد

محققان دانشگاه دورهام انگلستان کشف کرده‌اند، ذوب شدن کنونی یخ‌ها باعث افزایش بسیار زیاد سطح دریا شده است و در پایان آخرین عصر یخبندان، سطح اقیانوس‌های سراسر جهان را تا ۱۸ متر بالاتر می‌برد.

ادامه

ابتکار عربستان سعودی در مقابله با گرمایش زمین: کاشت ۵۰ میلیارد درخت در خاورمیانه

عمده‌ترین کشور صادرکننده نفت جهان قصد دارد تا با اجراء طرح سبز در راستای کاهش گازهای گلخانه‌ای گام بردارد. بخشی از این طرح سبز، کاشت ۵۰ میلیارد اصله درخت در کشورهای خاورمیانه است.

ادامه

گرد وغبار برای دومین روز در ۱۵شهر خوزستان و در جنوب استان ۱۵برابر حد مجاز

اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان اعلام کرد: گرد و غبار برای دومین روز متوالی ۱۵ شهر خوزستان را فرا گرفته و در جنوب این استان به هفت برابر حد مجاز رسیده است.

ادامه

شکست یخچال طبیعی در هند؛ امید برای نجات ده‌ها کارگر محبوس در تونل کمرنگ شد + ویدیو

با گذشت سه روز از فاجعه شکست یک یخچال طبیعی در کوهپایه‌های هیمالیا در شمال هند و جاری شدن سیل، امیدها برای نجات جان بازماندگان احتمالی این حادثه کمرنگ شده است.

ادامه

کشاورزی جهان در خطر نابودی بر اثر تغییرات اقلیمی

زمین های کشاورزی کوچک که حدود ۹۰ درصد از ۵۷۰ میلیون زمین کشاورزی جهان را تشکیل می‌دهند به ویژه در مقابل تغییرات آب و هوایی فصلی آسیب پذیر هستند. زمین‌هایی که خانواده‌ها طی نسل‌ها از آنها استفاده کرده‌اند ممکن است ناگهان غیرقابل کشت شوند.

ادامه

جنگل‌های استرالیا به سادگی پس از آتش‌سوزی احیا نخواهند شد

در این قرن ما سه  آتش سوزی عظیم (بیش از ۱ میلیون هکتار) در سواحل شرقی، در سال های ۲۰۰۹ ، ۲۰۱۴ و ۲۰۲۰ داشته‌ایم. اما در قرن قبل از آن یک مورد وجود داشت و در قرن قبل از آن نیز یک مورد داشتیم.

ادامه

هشدار سازمان ملل نسبت به گرم‌ شدن آب و هوا و پیامد‌های فاجعه بار آن

«با اینکه تقریباً سه چهارم کشورها برنامه‌هائی را برای سازگاری با تغییرات اقلیمی جدید در دست گرفته‌اند اما برای اجرای این برنامه ها بودجه کافی در اختیار ندارند.»

ادامه

گونه‌های محتلف جانوران ممکن است تا سال ۲۰۵۰ بخشی از زیستگاه خود را از دست بدهند

پیش‌بینی‌های موجود تخمین می‌زند که برای تأمین تقاضای غذا در ۳۰ سال آینده به ۲ تا ۱۰ میلیون کیلومتر مربع زمین کشاورزی جدید احتیاج داشته باشیم که این به قیمت تخریب مناطق طبیعی خواهد بود.

ادامه

هدف چین تبدیل‌شدن به یک کشور سوسیالیستی پیشرفته جهان در سال ۲۰۳۵

گام بعدی برای چین شامل یک برنامه ۱۵ ساله است که با رسیدن به اهداف بلند مدت خود تا سال ۲۰۳۵ و رساندن سرانه تولید ناخالص خود به مرز کشورهای پیشرفته جهان تبدیل به یک کشور سوسیالیستی پیشرفته در جهان شود

ادامه

وقوع زلزله ۶.۶ ریشتری در یونان و ترکیه + فیلم

زلزله‌ای قدرتمند به بزرگی ۶.۶ در مقیاس ریشتر جزیره «دودکانسا» در یونان را به لرزه درآورد و در عین حال زمین‌لرزه‌ای به همین بزرگی در سواحل استان ازمیر ترکیه احساس شد.   به گزارش خبرگزاری فارس، زلزله‌ای قدرتمند به بزرگی ۶.۶ در مقیاس ریشتر جزیره «دودکانسا» در یونان را به لرزه درآورد. این زلزله در

ادامه

نابودی نیمی از دیواره بزرگ مرجانی استرالیا بر اثر گرمایش زمین

نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که قابلیت احیای مجدد دیواره بزرگ مرجانی – استقامت آن – در مقایسه با قبل ضعیف‌تر شده، چون بچه مرجان‌ها و مرجان‌های بالغ و بزرگ کمتری که قادر به تکثیر باشند وجود دارد.

ادامه

 تولید زباله در خاورمیانه تا ۲۰ سال آینده دو برابر می‌شود

خاورمیانه و شمال آفریقا، جنوب صحرای آفریقا و آسیای جنوبی کشورهای با درآمد متوسط رو به ​​بالا با ۵۴ درصد، بیشترین درصد پسماند را در محل دفن زباله دارند.

ادامه

حمایت و تقدیر مرکل از تعهدات چین در حفاظت از محیط زیست

مرکل ضمن سخنرانی در مجلس آلمان گفت: باعث خوشحالی است که چین برخلاف سایر کشورهایی که از عاملان بزرگ انتشار گازهای گلخانه‌ای محسوب می‌شوند، به توافق آب و هوایی پاریس متعهد است.

ادامه