خبر, جهان, محیط-زیست

مخالفت چین و کره جنوبی با تصمیم ژاپن در رهاسازی آب‌های آلوده به مواد هسته‌ای در اقیانوس + ویدئو

وزارت خارجه چین ضمن ابراز نگرانی از تصمیم توکیو مبنی بر تخلیه آب آلوده به مواد هسته‌ای در اقیانوس، این تصمیم را غیرمسئولانه عنوان کرد.

ادامه

چین و آمریکا به یک بیانیه مشترک در مورد اقدامات اقلیمی دست یافتند

رسانه‌های چین اعلام کردند پکن و واشنگتن  در حاشیه  کنفرانس تغییرات اقلیمی سازمان ملل متحد در گلاسکو به یک بیانیه مشترک در مورد تقویت اقدامات اقلیمی دست یافته‌اند.

ادامه

عدالت اقلیمی مطالبه ده‌ها هزار نفر در ۲۰ کشور جهان

برای دومین روز متوالی هزاران نفر در خیابان‌های شهر اسکاتلند با وجود باد و باران در حالی برای مطالبه عدالت اقلیمی تظاهرات کردند که بیش از ۲۰۰ اقدام مشابه در بیش از ۲۰ کشور جهان علاوه بر کشور میزبان اجلاس آب‌وهوایی گلاسکو همچون استرالیا، برزیل، کره جنوبی و کانادا برگزار شد.

ادامه

رییس جمهور برزیل به “جنایت علیه بشریت” متهم شد

ریاست جمهوری برزیل امروز (سه شنبه) در دیوان کیفری بین‌المللی به دلیل “جنایت علیه بشریت” به اتهام نقش داشتن در تخریب جنگل‌های آمازون متهم شد. این اولین پرونده حقوقی‌ای است که درصدد ارتباط دادن “جنگل زدایی” با “از دست رفتن حیات” انسانهاست.

ادامه

تظاهرات جوانان جهان برای اقدام فوری در مورد تغییرات آب و هوایی

جوانان سراسر جهان طی تظاهرات در چند شهر جهان خواستار اقدامات فوری در راستای مقابله با تغییرات آب و هوایی و جلوگیری از بروز فجایع زیست محیطی ناشی از تغییرات آب و هوایی شدند.

ادامه

آتشفشان در اسپانیا؛ صدها خانه را زیر گدازه‌های آتش خاکستر کرد + ویدئو

طبق برآورد سامانه کوپرنیک (برنامه اروپایی دیدبانی زمین) فوران گدازه های آتشفشانی در اسپانیا، در مسیر ریزش خود حدود ۲۰۰ منزل مسکونی را علاوه بر صدها هکتار زمین به خاکستر نشاند.

ادامه

تظاهرات هزاران نفر در اعتراض به نمایشگاه بین‌المللی خودرو در آلمان

شهر مونیخ در جنوب آلمان همزمان با برگزاری بزرگترین نمایشگاه بین‌المللی وسایل نقلیه موتوری جهان صحنه تظاهرات هزاران نفر از طرفداران محیط زیست بود که در مواردی پلیس برای متفرق کردن تظاهر کنندگان از باتوم و اسپری فلفل استفاده کرد.

ادامه

اروپا به سمت آینده‌ای با خشکسالی‌های شدید پیش می‌رود

نتایج یک مطالعه جدید دانشگاه آلمان نشان می‌دهد که خشکسالی‌های تابستانی در اروپا تا پایان قرن حاضر، به طور فزاینده ای تشدید شده و تاثیرات آن، به ویژه در شبه جزیره ایبری مشهود خواهد بود.

ادامه

تجمع اعتراضی فعالان محیط زیست مقابل دو موزه اصلی لندن

دو ماه مانده به برگزاری اجلاس بین‌المللی تغییرات آب و هوایی، صدها تن از فعالان محیط زیست در ادامه اعتراض‌ها به گرمایش زمین و آلودگی هوا دست به تظاهرات زده و ورودی دو موزه علوم و تاریخ طبیعی انگلیس را در قلب پایتخت مسدود کردند.

ادامه

شکایت بومیان برزیل از بولسونارو به دیوان کیفری بین‌الملل به اتهام “نسل کشی”

یک سازمان بومی در برزیل از دادگاه کیفری بین‌الملل خواسته تا رئیس جمهوری این کشور را بابت نسل‌کشی و تخریب محیط زیست مورد بازجویی قرار دهد و وی را به آزار و اذیت مردم بومی و از بین بردن خانه‌هایشان متهم کرده است.   به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه دیلی میل، سازمان “صدای بومیان

ادامه

انتقاد وزیر کشور آلمان از سوء مدیریت در جریان سیل اخیر + ویدئو

وزیر کشور آلمان با انتقاد از بی‌تدبیری در موضوع بارش‌های سیل‌آسای چند روز اخیر در این کشور، گفت هشدارهای سیل باید توسط دولت‌های محلی صادر شوند، نه دولت فدرال مرکزی.

ادامه

ماندگاری ویروس کرونا در محیط‌های آبی و فاضلاب

به اعتقاد محققان، ویروس کرونا در محیط‌های آبی به ویژه در فصول سرد ماندگاری بالایی دارد، ولی نتایج مطالعات نشان می دهد که استفاده از روش های نوین گندزدایی و کلرزنی می تواند به میزان ۹۰ درصد از انتقال این ویروس به انسان جلوگیری کند، ضمن آنکه اپراتورهای تصفیه خانه‎های آب و مجموعه‌های تفریحی آبی

ادامه

دگرگونی‌های آب و هوایی، محور چرخش زمین را تغییر داده است

پژوهش تازه در باره تاثیر فعالیت های بشر بر زمین نشان داده است که ذوب شدن یخ های قطبی ناشی از تغییرات آب و هوایی، با تاثیر گذاری بر جنبش قطب های شمالی و جنوبی این سیاره، محور چرخش آن را در چند ۱۰ سال گذشته تغییر داده است.

ادامه

ذوب شدن یخ‌ها سطح اقیانوس‌ها را تا ۱۸ متر بالاتر می‌برد

محققان دانشگاه دورهام انگلستان کشف کرده‌اند، ذوب شدن کنونی یخ‌ها باعث افزایش بسیار زیاد سطح دریا شده است و در پایان آخرین عصر یخبندان، سطح اقیانوس‌های سراسر جهان را تا ۱۸ متر بالاتر می‌برد.

ادامه

ابتکار عربستان سعودی در مقابله با گرمایش زمین: کاشت ۵۰ میلیارد درخت در خاورمیانه

عمده‌ترین کشور صادرکننده نفت جهان قصد دارد تا با اجراء طرح سبز در راستای کاهش گازهای گلخانه‌ای گام بردارد. بخشی از این طرح سبز، کاشت ۵۰ میلیارد اصله درخت در کشورهای خاورمیانه است.

ادامه

گرد وغبار برای دومین روز در ۱۵شهر خوزستان و در جنوب استان ۱۵برابر حد مجاز

اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان اعلام کرد: گرد و غبار برای دومین روز متوالی ۱۵ شهر خوزستان را فرا گرفته و در جنوب این استان به هفت برابر حد مجاز رسیده است.

ادامه

شکست یخچال طبیعی در هند؛ امید برای نجات ده‌ها کارگر محبوس در تونل کمرنگ شد + ویدیو

با گذشت سه روز از فاجعه شکست یک یخچال طبیعی در کوهپایه‌های هیمالیا در شمال هند و جاری شدن سیل، امیدها برای نجات جان بازماندگان احتمالی این حادثه کمرنگ شده است.

ادامه