خبر, جهان, محیط-زیست

سیلاب‌های اخیر جان ۴۰۰ تن را در افغانستان گرفته است

وزارت دولت افغانستان در امور رسیدگی به حوادث اعلام کرد: ۴۰۰ نفر در نتیجه جاری شدن سیلاب‌ها در چند روز گذشته در سراسر کشور جان خود را از دست داده‌اند.

ادامه

وقوع سیل بی‌سابقه و آوارگی ۶ میلیون نفر در بنگلادش + فیلم

وقوع سیل سنگین در بخش‌هایی از بنگلادش و هند که بی‌سابقه ترین سیل طی ۲۰ سال گذشته در این کشور نیز به شمار می رود، ده‌ها کشته و میلیون‌ها آواره به جا گذاشت.

ادامه

توفان در کوبا؛ یک کشته همراه با خاموشی برق ۵۰ هزار مشترک + فیلم

وقوع توفان استوایی و بارش های شدید ناشی از آن که از روز جمعه آغاز شده و هم اکنون کوبا و ایالت فلوریدا در جنوب آمریکا را در برگرفته، تاکنون منجر به کشته شدن یک نفر و خاموشی ۵۰هزار مشترک برق در کوبا شده است.

ادامه

۲ میلیون بنگلادشی در محاصره بدترین سیل دهه‌های اخیر

مقامات بنگلادش روز شنبه گفتند که طغیان رودخانه‌های بنگلادش باعث جاری شدن بدترین سیل نزدیک به دو دهه گذشته در شمال شرق این کشور شده ‌و حدود ۲ میلیون نفر در اثر بالا آمدن آب‌ رودخانه‌ها محاصره شده‌اند.

ادامه

میانگین دمای زمین به زودی از ۱.۵ درجه سانتیگراد فراتر می رود

پیش بینی‌های جدید دانشمندان نشان می‌دهد جهان به سرعت در حال گرم شدن است و ظرف ۵ سال آینده افزایش متوسط دمای جهانی از محدوده ۱.۵ درجه سانتیگراد نسبت به سطوح پیش از صنعتی‌شدن فراتر می‌رود.   به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا به نقل از تارنمای روزنامه گاردین، پیش‌بینی‌های جدید نشان می‌دهد که جهان به

ادامه

افزایش حدود ۲۵۰ هزار کیلومتر مربع مساحت جنگلی چین طی ده سال گذشته

روز جهانی جنگل برابر با روز دوشنبه ۲۱ مارس/ ۱ فروردین است. طی سال های اخیر، چین اقدامات مربوط سبز کردن زمین را عمیقا ترویج کرده و منابع جنگلی چین به طور کلی روند گسترش پیوسته، ارتقای باثبات کیفیت و تقویت پیوسته عملکرد را حفظ کرده است.

ادامه

هشدار رئیس اجلاس آب‌و‌هوا؛ تاثیر بحران اقلیمی وخیم‌تر از پیش‌بینی‌هاست

آلوک شارما رئیس اجلاس آب و هوایی سازمان ملل (Cop۲۶) هشدار داد تاثیرات بحران آب و هوایی وخیم‌تر از آن چیزی است که پیش‌بینی شده است و دولت ها باید به فوریت برای جلوگیری از آن اقدام کنند و یا جهان با فاجعه مواجه خواهد شد.

ادامه

مخالفت چین و کره جنوبی با تصمیم ژاپن در رهاسازی آب‌های آلوده به مواد هسته‌ای در اقیانوس + ویدئو

وزارت خارجه چین ضمن ابراز نگرانی از تصمیم توکیو مبنی بر تخلیه آب آلوده به مواد هسته‌ای در اقیانوس، این تصمیم را غیرمسئولانه عنوان کرد.

ادامه

چین و آمریکا به یک بیانیه مشترک در مورد اقدامات اقلیمی دست یافتند

رسانه‌های چین اعلام کردند پکن و واشنگتن  در حاشیه  کنفرانس تغییرات اقلیمی سازمان ملل متحد در گلاسکو به یک بیانیه مشترک در مورد تقویت اقدامات اقلیمی دست یافته‌اند.

ادامه

عدالت اقلیمی مطالبه ده‌ها هزار نفر در ۲۰ کشور جهان

برای دومین روز متوالی هزاران نفر در خیابان‌های شهر اسکاتلند با وجود باد و باران در حالی برای مطالبه عدالت اقلیمی تظاهرات کردند که بیش از ۲۰۰ اقدام مشابه در بیش از ۲۰ کشور جهان علاوه بر کشور میزبان اجلاس آب‌وهوایی گلاسکو همچون استرالیا، برزیل، کره جنوبی و کانادا برگزار شد.

ادامه

رییس جمهور برزیل به “جنایت علیه بشریت” متهم شد

ریاست جمهوری برزیل امروز (سه شنبه) در دیوان کیفری بین‌المللی به دلیل “جنایت علیه بشریت” به اتهام نقش داشتن در تخریب جنگل‌های آمازون متهم شد. این اولین پرونده حقوقی‌ای است که درصدد ارتباط دادن “جنگل زدایی” با “از دست رفتن حیات” انسانهاست.

ادامه

تظاهرات جوانان جهان برای اقدام فوری در مورد تغییرات آب و هوایی

جوانان سراسر جهان طی تظاهرات در چند شهر جهان خواستار اقدامات فوری در راستای مقابله با تغییرات آب و هوایی و جلوگیری از بروز فجایع زیست محیطی ناشی از تغییرات آب و هوایی شدند.

ادامه

آتشفشان در اسپانیا؛ صدها خانه را زیر گدازه‌های آتش خاکستر کرد + ویدئو

طبق برآورد سامانه کوپرنیک (برنامه اروپایی دیدبانی زمین) فوران گدازه های آتشفشانی در اسپانیا، در مسیر ریزش خود حدود ۲۰۰ منزل مسکونی را علاوه بر صدها هکتار زمین به خاکستر نشاند.

ادامه

تظاهرات هزاران نفر در اعتراض به نمایشگاه بین‌المللی خودرو در آلمان

شهر مونیخ در جنوب آلمان همزمان با برگزاری بزرگترین نمایشگاه بین‌المللی وسایل نقلیه موتوری جهان صحنه تظاهرات هزاران نفر از طرفداران محیط زیست بود که در مواردی پلیس برای متفرق کردن تظاهر کنندگان از باتوم و اسپری فلفل استفاده کرد.

ادامه

اروپا به سمت آینده‌ای با خشکسالی‌های شدید پیش می‌رود

نتایج یک مطالعه جدید دانشگاه آلمان نشان می‌دهد که خشکسالی‌های تابستانی در اروپا تا پایان قرن حاضر، به طور فزاینده ای تشدید شده و تاثیرات آن، به ویژه در شبه جزیره ایبری مشهود خواهد بود.

ادامه

تجمع اعتراضی فعالان محیط زیست مقابل دو موزه اصلی لندن

دو ماه مانده به برگزاری اجلاس بین‌المللی تغییرات آب و هوایی، صدها تن از فعالان محیط زیست در ادامه اعتراض‌ها به گرمایش زمین و آلودگی هوا دست به تظاهرات زده و ورودی دو موزه علوم و تاریخ طبیعی انگلیس را در قلب پایتخت مسدود کردند.

ادامه

شکایت بومیان برزیل از بولسونارو به دیوان کیفری بین‌الملل به اتهام “نسل کشی”

یک سازمان بومی در برزیل از دادگاه کیفری بین‌الملل خواسته تا رئیس جمهوری این کشور را بابت نسل‌کشی و تخریب محیط زیست مورد بازجویی قرار دهد و وی را به آزار و اذیت مردم بومی و از بین بردن خانه‌هایشان متهم کرده است.   به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه دیلی میل، سازمان “صدای بومیان

ادامه

انتقاد وزیر کشور آلمان از سوء مدیریت در جریان سیل اخیر + ویدئو

وزیر کشور آلمان با انتقاد از بی‌تدبیری در موضوع بارش‌های سیل‌آسای چند روز اخیر در این کشور، گفت هشدارهای سیل باید توسط دولت‌های محلی صادر شوند، نه دولت فدرال مرکزی.

ادامه