خبر, جهان, شرق-آسیا

اقتصاددان مشهور آمریکایی: منشاء پیدایش کرونا یک آزمایشگاه در آمریکا بوده است

جفری ساکس اقتصاددان مشهور آمریکایی در جریان سخنرانی اخیر در اندیشکده اسپانیایی گِیت مدعی شد که ویروس کرونا منشأ طبیعی نداشته و به صورت تصادفی از یک آزمایشگاه آمریکایی به بیرون نشت کرده است.

ادامه

لندن بی‌وقفه در‌پی دمیدن در آتش جنگ؛ وزیر‌خارجه انگلیس خواستار ارسال تسلیحات به‌تایوان شد

وزیر خارجه انگلیس پیشنهاد داده که این کشور باید کمک‌های نظامی به تایوان بفرستد؛ این وزیر خارجه در حالیکه دیروز شواهد و مدارکی را به کمیته مجلس عوام ارائه داد، این “اظهارات شوکه‌کننده” را ایراد کرد.

ادامه

“دزدی” آمریکا از افغانستان؛ چین خواستار آزادسازی دارایی‌های این کشور شد

هوا چونینگ سخنگوی وزارت خارجه چین از آمریکا خواست با توجه به زلزله ویرانگر افغانستان، دارایی‌های مسدود شده این کشور را آزاد کند.

ادامه

چین جهت تقویت توانمندی خود در فضا، ماهواره «تیانشینگ-۱» را به فضا پرتاب کرد + فیلم

رسانه‌های چین خبر دادند، این کشور امروز چهارشنبه ماهواره آزمایشی «تیانشینگ-۱» (Tianxing-1) را با موفقیت به فضا پرتاب کرد.

ادامه

وضع مقررات جدید در چین با هدف مهار فعالیت‌های تجاری خانواده مقام‌های ارشد

حزب حاکم چین در یکی از آخرین اقدامات برای مبارزه با فساد، مقررات سخت‌گیرانه جدیدی را برای کنترل بیشتر بر فعالیت‌های تجاری و اقتصادی خانواده مقامات ارشد دولتی وضع کرده است.

ادامه

آمریکا تنگه تایوان را آبراه بین‌المللی خواند/ چین “ادعای نادرست” را محکوم کرد

ایالات متحده آمریکا از تاکید تایوان مبنی بر اینکه تنگه جداکننده این جزیره از چین یک آبراه بین‌المللی است، حمایت کرد و بار دیگر ادعای پکن برای حاکمیت روی این گذرگاه استراتژیک را زیر سوال برد.

ادامه

نیوزیلند: کشورهای اقیانوسیه خودشان درباره روابط با چین تصمیم می‌گیرند

وزیر دفاع نیوزیلند در حاشیه اجلاس «شانگری لا دیالوگ» گفت، کشورهای منطقه اقیانوسیه آزادند تا خودشان درباره همکاری با چین تصمیم بگیرند.

ادامه

کیسینجر: نباید بگذاریم روسیه به پایگاهی برای چین در اروپا تبدیل شود

وزیر خارجه اسبق آمریکا اعلام کرد، غرب به ایجاد جایگاهی برای روسیه بعد از حوادث اوکراین نیاز دارد تا روسیه به “پایگاه محکمی” برای چین در اروپا تبدیل نشود.

ادامه

پکن: ارتش چین هرگونه تلاش برای جدایی تایوان از سرزمین مادری را درهم می‌شکند+ فیلم

وزارت دفاع چین اعلام کرد که ارتش چین هر گونه تلاش برای جدایی تایوان از سرزمین مادری را در هم می‌شکند.  

ادامه

توافق چین با آسیای میانه برای توسعه همکاری‌ها و حل مشکلات افغانستان

«وانگ یی» وزیر امور خارجه چین در نشست «آسیای میانه – چین» در نورسلطان، پایتخت قزاقستان بر ضرورت توسعه همکاری میان کشورش و کشورهای آسیای میانه و حل مشکلات افغانستان تاکید کرد.

ادامه

به‌رغم تحریم‌های آمریکا؛ انگلیس از چین پهپاد خرید

شبکه تلویزیونی ویون با اشاره به افزایش نگرانی‌های امنیتی در جهان اعلام کرد انگلیس یک سری پهپاد‌های ساخت چین را خریداری کرده است.  

ادامه

اعتراض استرالیا به رهگیری هواپیمای گشت دریایی این کشور توسط جنگنده چینی

وزارت دفاع استرالیا اعلام کرد: یک جنگنده چینی به شکل خطرناکی، هواپیمای گشت دریایی این کشور را در دریای چین جنوبی در تاریخ ۲۶ ماه می رهگیری کرده که این اقدام جان خدمه هواپیمای استرالیایی را در معرض خطر قرار داده است.

ادامه

عقب نشینی آمریکا در قبال چین: از استقلال تایوان حمایت نمی‌کنیم

وزارت امور خارجه آمریکا بار دیگر وادار شد در پی واکنش چین، توضیحاتش در خصوص سیاست واشنگتن در قبال تایوان را به روز رسانی و به صراحت اعلام کند که از استقلال این جزیره حمایت نمی‌کند.

ادامه

اشاره وزیر دفاع آمریکا به امکان اعزام نیرو به تایوان

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، به احتمال اعزام نیرو به تایوان برای بازدارندگی چین اشاره و تاکید کرد که توافق امنیتی بین پکن و جزایر سلیمان “بی سابقه و نگران کننده” است.   به گزارش ایسنا، وزیر دفاع آمریکا در بیانیه‌ای مطبوعاتی گفت: ما آماده حمایت تسلیحاتی تایوان برای مقابله با هر گونه تهدید چین

ادامه

برگزاری رزمایش دریایی آمریکا در محل استقرار ناو هواپیمابر چینی

بر اساس گزارش‌ها، نیروی دریایی ایالات متحده تمرینات دوگانه‌ای را با ناوهای هواپیمابر خود در روزهای شنبه و یکشنبه در جنوب شرقی اوکیناوا برگزار کرد که در نزدیک محل استقرار ناوگروه هواپیمابر لیائونینگ چین، است.   به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه گلوبال تایمز، رزمایش نیروی دریایی آمریکا درست پس از پایان رزمایش سه هفته‌ای

ادامه

چین نقض مکرر قوانین بین‌المللی توسط آمریکا را محکوم کرد

سخنگوی وزارت خارجه چین با انتقاد از اظهارات آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا که پکن را چالش نظام جهانی خطاب کرده بود ، نقض مکرر قوانین بین‌الملی از سوی واشنگتن را محکوم کرد.

ادامه