خبر, جهان, زنان

زنان افغانستانی با سردادن شعار «نان، کار، آزادی» در کابل تظاهرات کردند

همزمان با تشدید گرانی و کاهش بی‌پیشینه ارزش پول افغانستان، گروهی از زنان امروز پنج‌شنبه ۱۶ دسامبر/۲۵ آذر، در کابل پایتخت این کشور تظاهرات کردند. معترضان با سردادن شعار «نان، کار، آزادی، مشارکت سیاسی» خواستار رسیدگی به وضعیت اقتصادی مردم شدند.

ادامه

باوجود مخالفت طالبان، مدارس دخترانه در هرات بازگشایی شد

رئیس شورای منتخب آموزگاران هرات گفت: با تلاش معلمان و خانواده‌ها و به رغم عدم موافقت طالبان تمام مدارس دخترانه در شهر هرات بازگشایی شده است.

ادامه

تظاهرات زنان در کابل برعلیه محدودیت‌های شغلی و آموزشی؛ “سکوت جهان خجالت‌آور است”

شماری از زنان با تجمع در کابل به محدودیت‌های آموزشی و شغلی ایجاد شده توسط گروه طالبان اعتراض کردند. تجمع اعتراضی زنان در پارکی در مرکز کابل برگزار شد. زنان خواستار بازگشت حقوق از دست رفته خود شدند.

ادامه

دختران بالای ۱۸سال را شوهرداده و بیوه‌های زیر۳۵ سال را به‌عقد مجاهدینِ اسلام در آورید

مولوی محمد حسن آخوند که گروهک تروریستی طالبان او را به عنوان رئیس وزرای دولت اسلامی معرفی کرده؛ دستور العمل تازه ای تحت عنوان “تکلیف شرعی” زنان منتشر کرده است.

ادامه

نخستین تظاهرات زنان در هرات تحت تسلط طالبان

شماری از زنان در استان غربی هرات افغانستان با برگزاری یک تظاهرات خواهان اعاده حقوق خود هنگام اداره کشور توسط گروه طالبان شده و برای حق آزادی، کار، تحصیل و آموزش خود شعار دادند.

ادامه

قانونگذاران زن به‌جلسات کلیدی کابینه ژاپن می‌آیند اما حق حرف زدن ندارند!

پس از به وجود آمدن اختلافات جنسیتی به دنبال اظهارات رئیس المپیک توکیو که گفته بود زنان در نشست‌ها خیلی صحبت می کنند، حزب حاکم ژاپن می خواهد زنان در نشست‌های کلیدی حضور داشته باشند اما تنها به شرطی که صحبت نکنند!

ادامه

اندونزی حجاب اجباری در مدارس را ممنوع کرد

اندونزی مقررات حجاب اجباری را در مدارس دولتی لغو کرده است. این تصمیم بعد از آن اعلام می‌شود که اجبار دانش‌آموزان غیرمسلمان در یک مدرسه در سوماترای غربی جنجال آفرید.

ادامه

فرشته کوهستانی فعال عرصه حقوق زنان در افغانستان ترور شد

فرشته کوهستانی فعال عرصه حقوق زنان در افغانستان به همراه برادرش در جریان تیراندازی افراد مسلح ناشناس در ولایت کاپیسا کشته شدند.

ادامه

تعدیل، تعرض و تبعیض جنسی علیه زنان کارگر در صنعت پوشاک

اگرچه بیشتر کارگران سراسر جهان از آثار کرونا منفی مصون نمانده‌اند ولی کارگران برخی از صنوف در بخش‌های مختلف این کره خاکی بیشتر آسیب دیده‌اند. کارگران آسیایی که در صنعت پوشاک فعالیت می‌کنند، در زمره گروهی قرار دارند که بیشتر تحت آثار منفی کرونا قرار گرفته‌اند.

ادامه