خبر, جهان, اقتصادی

با وجود تحریم؛ چین نخستین آمار رسمی واردات نفت از ایران را منتشر کرد

با وجود تحریم نفتی ایران از سوی آمریکا، چین به خرید نفت از ایران ادامه داده است. این کشور نخستین گزارش از واردات نفت از ایران را منتشر کرد.

ادامه

امضا ۲۰۰سند همکاری با ۱۴۷ کشور و سازمان بین‌المللی در خصوص ساخت مشترک «کمربند و جاده»

رئیس‌جمهور چین در مجمع جهانی اقتصاد علاوه بر دفاع از عملکرد دولت این کشور در توزیع واکسن کرونا در سطح جهانی، راهکارهای اقتصادی پکن برای کمک به کشورهای درحال توسعه را راه حلی اثرگذار برای کاهش اختلاف توسعه خواند.

ادامه

رشد چشمگیر ۸.۱ درصدی اقتصاد چین در سال ۲۰۲۱

آمارهای دولتی چین در روز دوشنبه نشان داد که اقتصاد این کشور در سال ۲۰۲۱ نسبت به سال قبل رشد چشمگیری داشته و ۸.۱ درصد رشد را تجربه کرده است که بیشترین رشد اقتصادی در ۱۰ سال گذشته را به خود اختصاص می‌دهد.

ادامه

ذخایر ارزی چین به بالاترین میزان طی شش سال گذشته رسید

ذخایر ارزی چین در پایان دسامبر سال ۲۰۲۱ میلادی به ۳.۲۵ تریلیون دلار رسید که نسبت به ماه پیش از آن ۲۷.۸ میلیارد دلار افزایش داشته و به بالاترین رقم طی شش سال گذشته رسیده است.

ادامه

خروج ونزوئلا از چرخه ابَرتورم با وجود تحریم های آمریکا

بانک مرکزی ونزوئلا اعلام کرد این کشور از چرخه ابَرتورم که از سال ۲۰۱۷ شروع شده بود، خارج شده و نرخ تورم ماهانه این کشور در ماه دسامبر به ۷.۶ درصد رسیده است.

ادامه

بلومبرگ: آمریکا به بروکسل برای تنظیم تحریم علیه روسیه فشار می‌آورد

تارنمای خبری بلومبرگ به نقل از منابع آگاه نوشت که آمریکا به اتحادیه اروپا برای آماده کردن تحریم‌های انرژی و بانکی علیه روسیه فشار وارد می‌کند.

ادامه

تجارت چین و آمریکا به بالاترین میزان طی سالجاری میلادی رسید

داده های جدید گمرک چین نشان می دهد، آمریکا در ماه نوامبر همچنان سومین شریک بزرگ تجاری چین با تجارت دوجانبه به ارزش ۷۲ میلیارد دلار بوده است.

ادامه

هشدار برنامه جهانی غذا درباره سطح بی‌سابقه گرسنگی در یمن

سازمان برنامه جهانی غذا وابسته به سازمان ملل اعلام کرد که برای کمک‌رسانی‌ به یمنی‌ها در سال ۲۰۲۲ به حدود دو میلیارد دلار کمک نیاز دارد.

ادامه

خبر آزادسازی ۳.۵ میلیارد دلار تلویحا تایید شد

با گذشت سه روز از انتشار خبر جنجالی و مبهم آزادسازی ۳.۵میلیارد دلار از منابع بلوکه شده، بالاخره صحت و سقم آن از سوی برخی مسئولان به صورت غیرمستقیم تایید شد.

ادامه

توافقنامه پیمان مشارکت جامع اقتصادی از دیماه سال جاری اجرایی می‌شود

پیمان منطقه ای مشارکت جامع اقتصادی ( RCEP) که شامل ۱۵ کشور آسیایی و حوزه اقیانوس آرام است در ماه ژانویه ۲۰۲۲ (دی ماه ۱۴۰۰) اجرایی خواهد شد.

ادامه

اسناد پاندورا؛ اسرار مال‌اندوزی و تخلف مالی سیاستمداران جهان

نزدیک به ۱۲ میلیون سند لو رفته فرار مالیاتی و ثروت‌اندوزی صدها سیاستمدار مشهور از کشورهای مختلف را فاش می‌کند. ۳۵ نفر از سران و رهبران کنونی و سابق جهان از جمله افرادی هستند که دارایی‌های پنهانشان افشا شده است.

ادامه

چین رتبه اول سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی سال ۲۰۲۰ را کسب کرد

گزارش ها حاکی است سرمایه گذاری مستقیم برون مرزی چین در سال ۲۰۲۰ میلادی، با رشد سالانه ۱۲.۳ درصدی معادل ۱۵۳.۷ میلیارد دلار برآورد شده است به این ترتیب چین رتبه نخست جهان را کسب کرده است.

ادامه

اروپا برنامه مذاکرات بازرگانی با استرالیا را به تعویق انداخت

اتحادیه اروپا مذاکرات برنامه‌ریزی شده درباره گفت‌وگوهای بازرگانی با استرالیا را بر سر تصمیم کانبرا برای لغو قرارداد بزرگ خرید زیردریایی‌های فرانسوی و جایگزینی آن با زیردریایی هسته‌ای ساخت آمریکا در چارچوب پیمان آکوس، به تعویق انداخت.

ادامه