خبر, جهان, شمال افریقا

درخواست مجدد لیبی برای خروج نیروهای خارجی

وزیر خارجه لیبی بار دیگر خواستار خروج نیروهای خارجی و مزدور از کشورش شد و اعلام کرد، طرابلس برای برگزاری انتخابات شفاف و آزادی به دور از فشار سلاح و زور آماده می شود.

ادامه

طرابلس از ترکیه خواست، نظامیان بیگانه را از لیبی خارج کند

“نجلاء المنقوش” وزیر امورخارجه لیبی از “مولود چاووش اوغلو” همتای ترکیه‌ای خواست با نزدیک شدن به برگزاری انتخابات امسال، نیروهای بیگانه و مزدوران خود را از لیبی خارج کند.

ادامه

پارلمان لیبی به دولت وحدت ملی این کشور رای اعتماد داد

پارلمان لیبی بالاخره بعد از سه روز بحث و رایزنی روز چهارشنبه به دولت وحدت ملی این کشور رای اعتماد داد. پارلمان در نشستی در شهر سرت با ۱۳۲ رای موافق از مجموع ۱۳۳ نماینده حاضر در جلسه، به کابینه یکپارچه و ملی دبیبه رای اعتماد داد.

ادامه

گزارش سازمان ملل درباره تقلب در انتخابات لیبی

کارشناسان سازمان ملل در گزارشی به شورای امنیت از رشوه و زد و بند در روند سیاسی لیبی پرده برداشته و اعلام کردند که آرای مربوط به نخست وزیر جدید از طریق رشوه خریداری شده است.

ادامه

طرف‌های درگیر در لیبی بر سر دولت موقت به توافق رسیدند

سازمان ملل متحد اعلام کرد، طرف‌های درگیر در منازعات لیبی در نشست خود در ژنو محمد یونس منفی را به ریاست شورای ریاستی و عبدالحمید دبیبه را برای نخست‌وزیری دولت موقت برگزیدند.

ادامه

اعتراضات برعلیه فقر، بی‌کاری و دستگیری معترضان در تونس

تداوم درگیری‌ها میان معترضان تونسی و نیروهای امنیتی این کشور و درخواست برای برگزاری تظاهرات گسترده از جدیدترین اخبار امنیتی تونس به شمار می‌رود.

ادامه

سومین روز متوالی اعتراضات به شرایط وخیم اقتصادی در شهرهای تونس

آشوب‌ها و اعتراضات جدید در پایتخت تونس و دستکم ۱۵ شهر دیگر آن در فضای سیاسی پرتنش این کشور و مشکلات اقتصادی متعدد، بار دیگر بالا گرفتند.

ادامه

شورش در آمریکا نماد ورشکستگی دستگاه سیاسی

آمریکا که همواره درباره وضعیت دموکراسی در سایر کشورهای جهان ابراز نگرانی کرده، در حال حاضر در حال تبدیل شدن به کانون این نگرانی‌ها در داخل و خارج است

ادامه

تونس؛ “قصد عادی‌سازی روابط با اسرائیل را نداریم”

وزارت خارجه تونس تاکید کرد، هر شایعه‌ای که در مورد تصمیم تونس جهت عادی سازی روابط با اسرائیل ترویج داده می‌شود، به هیچ وجه صحت ندارد و موضع این کشور از تحولات بین المللی تاثیر نمی‌پذیرد.

ادامه

مردم سودان خواستار سرنگونی دولت انتقالی شدند

مردم سودان امروز شنبه در دومین سالگرد انقلاب ۱۹ دسامبر(۲۹ آذر) در خارطوم و سایر ایالت‌های این کشور با برگزاری تظاهراتی خواستار سرنگونی دولت انتقالی و تحقق اهداف انقلاب شدند.

ادامه

توافق گروه‌های لیبیایی بر سر تقسیم پست‌های حساس حاکمیتی

در ادامه گفتگوی سیاسی لیبی که میان نمایندگان پارلمان شرق این کشور و شورای عالی دولت وفاق ملی در مراکش برگزار شد، دو طرف بر لزوم پیروی از مکانیزم عادلانه در خصوص پست های عالی تاکید کردند.

ادامه

بیانیه مشترک عربستان و مصر درباره فلسطین، لیبی و خلیج فارس

عربستان و مصر با صدور بیانیه‌ای مشترک بر اهمیت تضمین کشتیرانی آزاد در منطقه خلیج فارس، تنگه باب المندب و دریای سرخ و اهمیت مسأله فلسطین تاکید کردند.

ادامه

لاوروف: آمریکا باعث تهدیدهای تروریستی در عراق و سوریه است

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد: تهدیدهای تروریستی در عراق و سوریه و لیبی را آمریکا بوجود آورده است.

ادامه

لغو سفر هیأت آمریکایی به سودان پس از اعلام تأسیس پایگاه روسی

یک دیپلمات سابق سودانی با اشاره به لغو سفر هیأت آمریکایی به خارطوم گفت که لغو سفر این هیأت بی‌ارتباط با اعلام تصمیم روسیه برای احداث پایگاه دریایی در سودان نیست.

ادامه