خبر, جهان, اسیای مرکزی

“افغان‌ها در آستانه مرگ”؛ درخواست گوترش برای آزادسازی پول‌های افغانستان

دبیر کل سازمان ملل متحد با هشدار به بحران انسانی گسترده و بی‌سابقه در افغانستان از آمریکا و بانک جهانی خواست تا اموال مسدود شده دولت افغانستان را برای نجات جان میلیون‌ها شهروند در آستانه مرگ این کشور، آزاد کنند.

ادامه

هشدار کرملین به غرب همزمان با وخامت اوضاع در قزاقستان

سخنگوی کرملین روز چهارشنبه گفت که قزاقستان می‌تواند مشکلات خود را حل کند و مهم است که هیچکس از خارج (کشورهای غربی) در امور این کشور دخالت نکند.

ادامه

زنان افغانستانی با سردادن شعار «نان، کار، آزادی» در کابل تظاهرات کردند

همزمان با تشدید گرانی و کاهش بی‌پیشینه ارزش پول افغانستان، گروهی از زنان امروز پنج‌شنبه ۱۶ دسامبر/۲۵ آذر، در کابل پایتخت این کشور تظاهرات کردند. معترضان با سردادن شعار «نان، کار، آزادی، مشارکت سیاسی» خواستار رسیدگی به وضعیت اقتصادی مردم شدند.

ادامه

کودکان افغانستان قربانی مین‌‌های به‌جامانده از جنگ

سازمان ملل متحد اعلام کرد با وجود کاهش خشونت در سه ماه گذشته در افغانستان، گزارش‌ها از کشته و زخمی شدن کودکان در اثر انفجار مین‌ها و بقایای مواد انفجاری جنگ‌ها، نگران‌کننده است.

ادامه

باوجود مخالفت طالبان، مدارس دخترانه در هرات بازگشایی شد

رئیس شورای منتخب آموزگاران هرات گفت: با تلاش معلمان و خانواده‌ها و به رغم عدم موافقت طالبان تمام مدارس دخترانه در شهر هرات بازگشایی شده است.

ادامه

تیراندازی طالبان به یک مراسم عروسی به دلیل پخش موسیقی در افغانستان؛ دو کشته و ١٠ زخمی برجای گذاشت

برخی منابع خبری گزارش دادند که افراد طالبان به دلیل «پخش موسیقی» در یک مراسم عروسی در ولسوالی «سرخرود» ولایت ننگرهار در شرق افغانستان تیراندازی کردند که در نتیجه دو نفر کشته شدند و ١٠ نفر دیگر به شمول کودکان زخم برداشتند.

ادامه

تظاهرات زنان در کابل برعلیه محدودیت‌های شغلی و آموزشی؛ “سکوت جهان خجالت‌آور است”

شماری از زنان با تجمع در کابل به محدودیت‌های آموزشی و شغلی ایجاد شده توسط گروه طالبان اعتراض کردند. تجمع اعتراضی زنان در پارکی در مرکز کابل برگزار شد. زنان خواستار بازگشت حقوق از دست رفته خود شدند.

ادامه

برگزاری رزمایش بزرگ ضد تروریستی با حضور چین و روسیه

کشورهای عضو سازمان همکاری‌های شانگهای رزمایش ضد تروریستی بزرگی را با میزبانی روسیه آغاز کردند.

ادامه

دختران بالای ۱۸سال را شوهرداده و بیوه‌های زیر۳۵ سال را به‌عقد مجاهدینِ اسلام در آورید

مولوی محمد حسن آخوند که گروهک تروریستی طالبان او را به عنوان رئیس وزرای دولت اسلامی معرفی کرده؛ دستور العمل تازه ای تحت عنوان “تکلیف شرعی” زنان منتشر کرده است.

ادامه

یونیسف: ۱۰ میلیون کودک در افغانستان نیازمند کمک بشردوستانه هستند

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) اعلام کرد، حدود ۱۰ میلیون کودک در افغانستان به کمک‌ نیاز دارند و از کمبود مواد غذایی، دارو و آب آشامیدنی رنج می‌برند.

ادامه