خبر, جهان, اسیای مرکزی

خروج نظامیان آمریکایی از یک پایگاه کلیدی در افغانستان

شبکه ان بی سی نیوز به نقل از سه مقام وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد نیرو‌های آمریکایی یکی از بزرگترین پایگاه‌های نظامی را در افغانستان ترک کردند.

ادامه

در درگیری ارتش افغانستان با طالبان بیش از ۱۰۰ تروریست کشته شدند

وزارت دفاع افغانستان روز یکشنبه با تایید این خبر تصریح کرد که بیش از یکصد از تروریست‌های طالبان در جریان نبردهای بیست و چهارساعت اخیر با نظامیان دولتی کشته‌ شده‌اند.

ادامه

کاخ سفید: خروج نیروها از افغانستان بی‌قید و شرط است

درحالی که آمریکا همواره بر خروج مبتنی بر شرایط از افغانستان تاکید داشت اما کاخ سفید اعلام کرد که طرح تازه بایدن برای خروج مبتنی بر شرایط نیست.

ادامه

۱۰۴ عضو گروه طالبان طی ۲۴ ساعت گذشته در افغانستان کشته شدند

وزارت دفاع ملی افغانستان اعلام کرد که طی ۲۴ ساعت گذشته در عملیات‌ و درگیری های نیروهای ارتش با گروه طالبان در مناطق مختلف این کشور، ۱۰۴ عضو این گروه کشته و ۶۸ تن دیگر هم زخمی شدند.

ادامه

جنایت جنگی نظامیان هلندی در افغانستان

وکلای مدافع قربانیان جنایات جنگی نظامیان هلندی در افغانستان با گذشت سه ماه از اظهارات وزارت دفاع هلند مبنی بر بررسی گزارش جنایات جنگی تاکید می‌کنند که این نظامیان خارجی مرتکب جرایم جنگی شده‌اند.

ادامه

آمریکا می‌خواهد درباره تمدید استقرار نظامیان خارجی با طالبان مذاکره کند

رئیس‌جمهوری سابق آمریکا با طالبان به توافق رسیده بود نیروهای نظامی خارجی را تا مه ۲۰۲۱ از افغانستان خارج کند. حال رئیس‌جمهوری کنونی ایالات متحده حفظ این مهلت را دشوار می‌داند و در نظر دارد با طالبان به توافقی تازه برسد.

ادامه

وزیر دفاع آمریکا اعلام نشده وارد کابل شد

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا در یک سفر اعلام نشده وارد کابل شد، انتظار می‌رود وی با مقامات عالی رتبه افغانستان دیدار کند.

ادامه

ساندی تایمز ؛ شواهد کشتار نیروهای ویژه انگلیس در افغانستان ناپدید شد

یک هفته‌نامه انگلیسی گزارش داد که همزمان با تحقیقات درباره جنایت‌های جنگی نیروهای ویژه انگلیس (SAS) در افغانستان، شواهد کشتار آن‌ها در این کشور به طور مرموزانه‌ای ناپدیده شده است.

ادامه

واشنگتن پست: آمریکا در پی تعویق خروج نیروها از افغانستان است

نشریه آمریکایی خبر داد که آمریکا برای پیشبرد طرح دولت موقت در افغانستان در نظر دارد خروج نیروهایش در مهلت توافق شده با طالبان را به تاخیر اندازد.

ادامه

لوموند نامۀ آنتونی بلینکن به رئیس‌جمهوری افغانستان را تحقیرآمیز و غیر مرسوم خواند

لوموند روزنامۀ عصر پاریس با اشاره به نامۀ غیرمرسوم و تا حدودی تحقیرآمیز آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجۀ آمریکا، به رئیس جمهوری افغانستان، اشرف غنی، نوشته که دولت بایدن برای واداشتن کابل به تشکیل دولت ائتلافی با طالبان و تجدیدنظر در قانون اساسی افغانستان فشار بر رئیس جمهوری این کشور را افزایش داده است.  

ادامه

گزارش سفارشی کنگره: فعلاً وقت خروج از افغانستان نیست

گزارشی که اخیراً به کنگره آمریکا ارائه شد؛ این ادعا را مطرح می کند که در مقطع کنونی، خروج نظامیان خارجی از افغانستان به جنگ داخلی در این کشور منجر خواهد شد.

ادامه

استفاده نظامیان آمریکایی از کودکان افغان برای پاکسازی تله‌های انفجاری

یک نظامی آمریکایی در افغانستان فاش کرد که نیروهای آمریکایی برای یافتن تله‌های انفجاری در شهرهای این کشور از کودکان افغان استفاده می‌کردند.

ادامه

امیدواری طالبان به فشار آمریکا برای آزادی تروریست‌ها از زندان‌های افغانستان

همزمان با ادامه درگیری نیروهای امنیتی افغانستان و طالبان در هرات، قندهار و ننگرهار، مقام‌های دولت افغانستان ضمن اعلام مخالفت خود با آزادی اعضای بازداشت گروه طالبان بر لزوم اعدام تعدادی از آن‌ها تاکید کردند.

ادامه

رئیس‌جمهوری افغانستان از دیدار با خلیل‌زاد خودداری کرد

اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان به درخواست زلمی خلیل‌زاد فرستاده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان که در کابل به سر می برد، پاسخ رد داده و از دیدار با او خودداری کرده است.

ادامه

یک خلبان نیروی هوایی افغانستان در کابل ترور شد

منابع خبری افغانستان اعلام کردند یک خلبان نیروی هوایی ارتش و یک نفر دیگر بعدازظهر روز پنجشنبه در حمله افراد ناشناس در منطقه پنجم کابل کشته شدند.

ادامه

در حملات هوایی ارتش افغانستان چندین فرمانده و ده‌ها تن از تروریست‌های طالبان‌ در هلمند، ننگرهار و فراه کشته شدند

وزارت دفاع افغانستان اعلام کرد که «ملاعبدالسلام» فرمانده مهم طالبان با ۵۰ تن از افراد خود در شهرستان «نادعلی» استان هلمند کشته شدند.

ادامه

روابط گرم چین و روسیه دربرابر یکجانبه گرایی واشنگتن

در حالی که به علت یکجانبه گرایی های دولت آمریکا روابط واشنگتن با چین سردتر از هر زمانی است چین و روسیه گرمترین سال‌های مناسبات دوجانبه را تجربه می‌کنند پیامی آشکار از سوی دو کشور برای آن‌هایی است که در آمریکا کماکان چین را یک تهدید می‌پندارند.

ادامه