خبر, جهان, اسیای مرکزی

جنایات ناتو؛ استرالیا به ارتکاب جنایت جنگی در افغانستان اعتراف کرد

وزیر دفاع جدید استرالیا کشوری که در چارچوب ناتو وارد افغانستان شده بود، با اعتراف به ارتکاب جنایت جنگی سربازان این کشور در افغانستان وعده داد این پرونده را به صورت جداگانه پیگیری کند .

ادامه

“دزدی” آمریکا از افغانستان؛ چین خواستار آزادسازی دارایی‌های این کشور شد

هوا چونینگ سخنگوی وزارت خارجه چین از آمریکا خواست با توجه به زلزله ویرانگر افغانستان، دارایی‌های مسدود شده این کشور را آزاد کند.

ادامه

توافق چین با آسیای میانه برای توسعه همکاری‌ها و حل مشکلات افغانستان

«وانگ یی» وزیر امور خارجه چین در نشست «آسیای میانه – چین» در نورسلطان، پایتخت قزاقستان بر ضرورت توسعه همکاری میان کشورش و کشورهای آسیای میانه و حل مشکلات افغانستان تاکید کرد.

ادامه

چین نقض مکرر قوانین بین‌المللی توسط آمریکا را محکوم کرد

سخنگوی وزارت خارجه چین با انتقاد از اظهارات آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا که پکن را چالش نظام جهانی خطاب کرده بود ، نقض مکرر قوانین بین‌الملی از سوی واشنگتن را محکوم کرد.

ادامه

مقام امنیتی روس: حجم قاچاق مواد مخدر از افغانستان به آسیای مرکزی دو برابر شد

معاون اول ریاست سرویس امنیت فدرال روسیه و رئیس سرویس گارد مرزی این کشور اعلام کرد که حجم قاچاق مواد مخدر از افغانستان به کشورهای آسیای مرکزی در سال ۲۰۲۱ دو برابر شده است.

ادامه

مارشال دوستم به طالبان هشدار داد

مارشال دوستم رهبرحزب جنبش ملی افغانستان با متهم کردن طالبان به ارتکاب «جنایات جنگی و ضدبشری» در ولایت‌های پنجشیر، بغلان، تخار و سمنگان گفت: «با تمام توان و با هر گزینه ممکن» در برابرطالبان می‌ایستد.

ادامه

زنان افغان در‌اعتراض به‌اجباری‌ شدن پوشش‌ «برقع» در کابل تظاهرات کردند + ویدیو

شماری از زنان افغان در اعتراض به تصمیم طالبان مبنی بر اجباری بودن برقع دست به تظاهرات زدند. آنها با برگزاری راهپیمایی در شهر کابل و فریاد شعارهایی مانند: «عدالت عدالت برقع حجاب ما نیست» نسبت به این فرمان طالبان خشم خود را ابراز کردند.

ادامه

درگیری‌های پنجشیر با کشته‌شدن بیش از ۱۰ نیروی طالبان پایان یافت

«جبهه مقاومت ملی افغانستان» از پایان درگیری‌های سه روزه میان نیروهای این جبهه و نیروهای طالبان در ولسوالی (شهرستان) رخه ولایت (استان) پنجشیر داده‌ است.

ادامه

هشدار یونیسف نسبت به قاچاق و سوءاستفاده از کودکان آواره اوکراینی

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل (یونیسف) اعلام کرد، تهدید قاچاق و سوءاستفاده از کودکان به دلیل اینکه بیش از ۱.۵ میلیون کودک اوکراینی آواره شده‌اند، “واقعی و رو به ازدیاد” است.

ادامه

درخواست چین برای توجه جهان به قتل عام کودکان توسط نظامیان غربی در افغانستان

نماینده چین روز چهارشنبه ۱۶ مارس در چهل و نهمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد و هنگام گفتگو با نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور کودکان در درگیری های نظامی از شورای حقوق بشر در خواست کرد تا به موضوع قتل عام کودکان در افغانستان توسط نیروهای ایالات متحده، بریتانیا، استرالیا

ادامه

عفو بین‌الملل: آمریکا جان افراد را به‌اهداف سیاسی خود در افغانستان اولویت دهد

عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای از دولت بایدن خواست تا با لغو تصمیم خود درباره مصادره دارایی‌های مردم افغانستان جان افراد را نسبت به اهداف سیاسی خود اولویت دهد.

ادامه

تظاهرات ضد آمریکایی در شهرهای مختلف افغانستان

مردم افغانستان در مناطق مختلف این کشور علیه تصمیم بایدن، رئیس جمهوری آمریکا برای مصادره پول این کشور تظاهرات کرده و از آمریکا خواستند که پول افغان ها را حاتم بخشی نکنند.

ادامه

توکایف: تروریست‌ها برای تضمین عبور افراد مسلح بر فرودگاه آلماتی تسلط یافتند

رئیس‌جمهوری قزاقستان اعلام کرد، در جریان اغتشاشات در ژانویه تروریست‌ها بر فرودگاه آلماتی مسلط شدند تا افراد مسلح که می‌خواستند وارد شهر شوند بدون هیچ مانعی وارد شوند و مسؤولیت حملات را برعهده بگیرند.

ادامه

“افغان‌ها در آستانه مرگ”؛ درخواست گوترش برای آزادسازی پول‌های افغانستان

دبیر کل سازمان ملل متحد با هشدار به بحران انسانی گسترده و بی‌سابقه در افغانستان از آمریکا و بانک جهانی خواست تا اموال مسدود شده دولت افغانستان را برای نجات جان میلیون‌ها شهروند در آستانه مرگ این کشور، آزاد کنند.

ادامه