سناتور آمریکایی: بایدن برای فرار از زندان به‌دنبال انتخاب مجدد است

«تامی توبرویل» سناتور جمهوریخواه ایالت آلاباما با انتقاد از دولت بایدن گفت که وی برای فرار از زندان خود را برای ریاست جمهوری آمریکا از حزب دموکرات نامزد کرده؛ این سناتور جمهوریخواه بایدن را مقصر آشفتگی سیاست خارجی دانست. به گزارش روز جمعه ایرنا، تارنمای رسانه آمریکایی «هیل» (TheHill) با انتشار این خبر نوشت: توبرویل ... سناتور آمریکایی: بایدن برای فرار از زندان به‌دنبال انتخاب مجدد است

ادامه

آمریکا, آمریکای شمالی, اوکراین, جنگ سرد, جهان, چین, روسیه, شرق آسیا, شرق اروپا, گزارش

چین: ناتو باید از شاخ‌وشانه کشیدن دست بردارد

سفیر چین در سازمان ملل متحد با حمله تند به ناتو، گسترش این ائتلاف نظامی تحت رهبری آمریکا به شرق اروپا را «عامل دردسرساز» و دلیل درگرفتن جنگ اوکراین توصیف کرد. به گزارش مهر به نقل از راشاتودی، ژانگ جون، سفیر چین در سازمان ملل در نشست شورای امنیت ضمن تاکید بر دردسرساز بودن گسترش ... چین: ناتو باید از شاخ‌وشانه کشیدن دست بردارد

ادامه

اروپا, امنیتی, تحلیل, جنگ سرد, جنگ نیابتی, چین, سازمان ملل, شرق, شرق آسیا, شرق اروپا, صلح, ناتو

اروپا به دنبال توافق امنیتی با ژاپن برای مقابله با چین

اتحادیه اروپا با بررسی زمینه‌های همکاری در حوزه امنیت دریایی، اشتراک اطلاعات و مقابله با حملات ترکیبی، به دنبال یک توافق امنیتی با متحد خود ژاپن است تا با چین مقابله کند. به گزارش روز دوشنبه ایرنا از کیودو نیوز، یک سند اتحادیه اروپا نشان می‌دهد این بلوک تصمیم گرفته با ژاپن درباره انعقاد یک ... اروپا به دنبال توافق امنیتی با ژاپن برای مقابله با چین

ادامه

آمریکا, اتحادیه اروپا, اروپا, امنیتی, جنگ سرد, جهان, چین, ژاپن, شرق آسیا, صلح, گزارش, هندو پاسیفیک

دستیابی چین به یک فناوری جدید برای رادارگریز کردن جنگنده‌ها

داشنمندان چینی مدعی شدند که به یک فناوری نسل جدید دست یافته‌اند که می‌تواند هر جنگنده‌ای را رادار گریز کند. به گزارش ایرنا از نشریه چاینا مورینگ پست، تان چانگ و همکارانش در مرکز فناوری پلاسمای موسسه پیشرانه هوافضای شی‌آن که زیر نظر شرکت علوم و فناوری هوافضای چین فعالیت می‌کند، مدعی شدند که یک ... دستیابی چین به یک فناوری جدید برای رادارگریز کردن جنگنده‌ها

ادامه

جهان, چین, خبر, دانش, شرق آسیا

بلومبرگ: آمریکا باید هر چه سریعتر خاورمیانه را ترک کند

رسانه آمریکایی توصیه کرد این کشور هر چه سریع‌تر منطقه غرب آسیا را ترک کند. به گزارش ایسنا، رسانه آمریکایی «بلومبرگ» در مطلبی با عنوان «آمریکا باید سریعا از خاورمیانه خارج شود» توصیه کرد واشنگتن ده‌ها هزار سربازی که در کشورهای غرب آسیا مستقر ساخته را در راستای به کارگیری این نیروها برای اهداف دیگر ... بلومبرگ: آمریکا باید هر چه سریعتر خاورمیانه را ترک کند

ادامه

آسیا, آمریکا, اروپا, خاورمیانه, خبر, سوریه, شرق آسیا, عراق, غرب آسیا

جنگنده‌های آمریکایی در ژاپن از آشیانه‌های خود خارج شدند

آمریکا در هشداری کاملا آشکار به کره شمالی که حامل پیامی نظامی است، ‌جنگنده های پیشرفته خود را در ژاپن آرایش داده و با انجام تمرینات ویژه، قوای هوایی خود را به حال آماده باش درآورده است.

 

 

زرادخانه ای از جنگنده های آمریکایی که به «بال هجدهم» موسوم است و پرنده های پیشرفته نظامی آمریکا را در خود جای داده است، ‌امروز بر اساس گزارش رسانه های ژاپنی با خروج از آشیانه ها آرایش هجومی به خود گرفته است.

 
این در شرایطی است که نیروی هوایی آمریکا اعلام کرده است که کاملا در آماده باش کامل بسر می برد و در ژاپن نیروهایش را در اقدامی غیرمنتظره وارد یک رزمایش بزرگ هوایی کرده است.

 
تصاویر موجود نشان می دهد که هواپیماهای نظامی و جنگنده های «اف ۱۵»، «اچ اچ ۶۰ هاوس»، «یی ۳ سنتریس» و «کی ۱۳۵» این کشور در این تمرینات ویژه شرکت کرده اند.

 
از «بال هجدم» آمریکا به عنوان بزرگترین زرادخانه جنگنده های این کشور یاد می شود که بالاترین قوای رزمی و عملیاتی را در اختیار دارد.

 
همزمان رسانه های گروهی ژاپن از جمله تارنماهای ژاپن تایمز و ژاپن نیوز شامگاه جمعه (به وقت محلی) تصاویر متعددی را از جنگنده های آمریکایی منتشر کرده اند.

 
در این تصاویر و گزارش ها، گروه بزرگی از جنگنده ها و اسکادرانی از هواپیماهای نظامی آمریکا نشان داده می شود که در پایگاه هوایی «کادنا» ژاپن آرایش ویژه ای گرفته اند.

 
همزمان با این تحولات چین به شدت به همه جوانب ذی ربط توصیه اکید کرده است که اقدامی عجولانه انجام ندهند که مشکل ساز شود.

 
این کشور افزوده است که جنگ و استفاده از ابزار نظامی به هیچوجه نمی تواند مسایل موجود را حل و فصل کند و باید به دنبال گفت و گو بود.

 
از سوی دیگر در حالی که جنگ لفظی میان مقام های کره شمالی و آمریکا شدت گرفته است، ‌پیونگ یانگ می گوید که آمریکا در دوره ریاست جمهوری ترامپ گستاخ تر شده است.

 
این کشور از آنچه خوی تجاوزکارانه و دشمنی بیشتر آمریکا با کره شمالی در دوران ترامپ یاد کرده، بشدت ابراز ناخرسندی و خشم کرده است.

 
«هان سئونگ ریول» معاون وزیر خارجه کره شمالی امروز (جمعه) در مصاحبه ای خاطر نشان کرد که توئیت های ترامپ بسیار نگران کننده است و در آنها او دائما در حال تهدید پیونگ یانگ است.

 
وی در عین حال هشدار داد که اگر نشانه ای از احتمال تجاوز آمریکا به کره شمالی مشاهده شود این کشور بی درنگ دست به حمله متقابل و پیشدستانه خواهد زد.

 
مقام کره شمالی گفت: کشورش بر این باور است که ترامپ بسیار تجاوزکارانه تر و گستاخانه تر از اوباما رئیس جمهوری سابق آمریکا برخورد می کند.

 
وی گفت که در چنین شرایطی کره شمالی تسلیحات هسته ای کیفی و کمی بیشتری تولید خواهد کرد و اگر ترامپ واقعا جنگ می خواهد پیونگ یانگ هم آماده است.

 
خبرگزاری یونهاپ از کره جنوبی هم گزارش کرده است که مقام های کره جنوبی تکرار کرده اند که ترامپ بدون رایزنی با این کشور دست به اقدامی نخواهد زد.

 
پیشینه دشمنی کره شمالی و آمریکا به جنگ سالهای ۱۹۵۰ تا ۱۹۵۳ کره باز می گردد؛ زمانی که «ترومن» رئیس جمهوری آمریکا بود و نهایتا درگیری های نظامی با پیمان متارکه جنگ و بدون امضای رژیم صلح به پایان رسید.

 
همزمان وانگ یی وزیر خارجه چین نیز از همه طرف های ذی ربط خواسته است برای رفع تنش ها به دنبال از سرگیری گفت و گوها باشند.

 
وی با اعلام اینکه اگر جنگی به وقوع بپیوندد خیلی از طرف ها ضرر خواهند کرد، گفت: برای این جنگ برخی ها بهای سنگینی باید پرداخت کنند و این موضوعی است که در دل تاریخ ثبت می شود.

 
وزارت خارجه کره جنوبی نیز در بیانیه ای که امروز منتشر کرده به اظهارات معاون وزیر خارجه کره شمالی واکنش نشان داده و افزوده است که کره شمالی در صورت آزمایش اتمی و یا پرتاب موشک بالستیک به سختی مجازات خواهد شد.

 
بسیاری بر این باورند که درگیری و جنگ بخصوص برای کره جنوبی ویرانگر خواهد بود و حتی اگر کره شمالی سلاح هسته ای نداشته باشد دارای یک ارتش قوی است که می تواند در جنگ اقدامات فراوانی انجام دهد.
ایرنا

کره‌شمالی: در برابر حمله آمریکا دست‌بسته نمی‌مانیم!

معاون وزیر امور خارجه کره شمالی اعلام کرد کشورش در مقابله با حمله احتمالی آمریکا دست‌بسته نخواهد ماند.   به گزارش آسوشیتدپرس، «هان سونگ ریول» معاون وزیر امور خارجه کره‌شمالی در مصاحبه با آسوشیتدپرس گفت که توئیت‌های «دونالد ترامپ» که همیشه حالت تجاوزگرانه و خصمانه‌ای دارد باعث تشدید تنش‌ها شده است.   وی ادامه داد رئیس‌جمهوری ... کره‌شمالی: در برابر حمله آمریکا دست‌بسته نمی‌مانیم!

ادامه

امریکا, جهان, خبر, کره شمالی

چین نسبت به استفاده از زور علیه کره شمالی هشدار داد

به نقل از رویترز، دولت چین روز پنجشنبه اعلام کرد استفاده از نیروی نظامی و زور نمی تواند تنشهای موجود در شبه جزیره کره را حل و فصل کند.   چین با اینکه تنها حامی کره شمالی به حساب می آید، با برنامه های نظامی این کشور مخالف است و خواهان گفتگو و مذاکره برای ... چین نسبت به استفاده از زور علیه کره شمالی هشدار داد

ادامه

امریکا, جهان, چین, خبر

پیونگ‌یانگ: حمله آمریکا به سوریه، تاییدیست بر برنامه هسته‌ای ما

یک مقام وزارت خارجه کره‌شمالی اعلام کرد که حمله آمریکا به سوریه ضرورت ادامه فعالیت هسته‌ای پیونگ‌یانگ را تایید می‌کند.   به گزارش خبرگزاری فرانسه، یک مقام وزارت خارجه کره‌شمالی که به نام وی اشاره‌ای نشده است، با اشاره به حمله آمریکا به سوریه که جمعه گذشته صورت گرفت، این حملات را «مطلقا نابخشودنی» خواند ... پیونگ‌یانگ: حمله آمریکا به سوریه، تاییدیست بر برنامه هسته‌ای ما

ادامه

جهان, خبر, کره شمالی

طومار مردم کره جنوبی علیه استقرار سامانه “تاد” آمریکا

مردم کره‌جنوبی و فعالان گروه مدنی با امضای طوماری علیه استقرار سامانه دفاع موشکی تاد آمریکا در کره جنوبی، آن را غیرقانونی دانستند.   به گزارش خبرگزاری شینهوا، سکنه شهرهای “سئونگجو” و “گیمچئون” در جنوب شرق کره جنوبی و فعالان گروه‌های مدنی در مقابل دادگاه قانون اساسی در سئول تجمع کرده و مراتب اعتراض خود ... طومار مردم کره جنوبی علیه استقرار سامانه “تاد” آمریکا

ادامه

جهان, خبر, کره جنوبی