ایرباس با کمک چین به سمت سوخت‌های پاک می‌رود

شرکت هواپیماسازی اروپایی ایرباس توافقی با شرکت گروه سوخت هوایی ملی چین برای خرید سوخت هوایی در عملیات پروازی که به قرار است به تینجیان ارسال شود، امضا کرد.

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, جهان, چین, خبر, شرق آسیا, محیط زیست

وخیم‌تر شدن بی آبی و خشکسالی بر اثر اقدام‌‌های رژیم ولایی

روزنامه خراسان، یکم شهریورماه ۱۴۰۱ می‌نویسد: “سرجمع آمارها در گزارش ابتدای امسال وزارت نیرو نشان می‌دهد ۳۰۰ شهر بزرگ و کوچک کشور،  ۱۳ هزار روستای بالای۲۰ خانوار و ۱۵ هزار روستای زیر ۲۰ خانوار، در تنش آبی هستند. تنش‌های آبی از غرب تا مرکز و شرق کشور را فراگرفته و بار دیگر صدها شهر و

ادامه

اجتماعی, اقتصادی, ایران, حقوق بشر, سیاسی, محیط زیست, مقاله

توفان شدید موجب تخلیه صدها هزار خانه در جنوب غرب ژاپن شد

با نزدیک شدن توفان بسیار قدرتمند دریایی نانمادُل (از نوع تایفون یا چرخند استوایی) مقام‌ها در ژاپن به صدها هزار نفر از ساکنان جنوب غرب این کشور هشدار داده‌اند خانه‌های خود را تخلیه کنند.

ادامه

جهان, خبر, ژاپن, شرق آسیا, محیط زیست

جزئیات افزایش۳۵۰ میلیون مترمکعبی ظرفیت آب ۱۵سد کشور درسیلاب‌های اخیر

سخنگوی صنعت آب کشور گفت: بارندگی‌های اخیر موجب افزایش متوسط بارش کشوری به میزان حدود ۱۵ میلی‌متر شده است.

 

به گزارش خبرگزاری تسنیم، «فیروز قاسم‌زاده» با بیان این‌که بیشترین بارش‌های سامانه بارشی اخیر در استان‌های سیستان و بلوچستان، گیلان، فارس، هرمزگان، مازندران، یزد، بوشهر، کرمان، تهران و البرز بوده، گفت: بر اساس آمار ایستگاه‌های وزارت نیرو، بارندگی‌های اخیر، متوسط بارش کشوری را ۱۵ میلی‌متر بهبود بخشید.

 

قاسم‌زاده افزود: میزان حجم آب تولیدی در بارش‌های اخیر که به صورت رواناب سطحی یا نفوذ به منابع آ‌ب زیرزمینی تخمین زده می‌شود، حدود ۷.۵ میلیارد متر مکعب است.

 

وی ادامه داد: از این میزان، بر اساس بارشی که در حوضه آبریز سدهای کشور رخ داده، حجم آب ورودی به مخازن سدهای مهم تاکنون حدود ۳۵۰ میلیون متر مکعب ثبت شده است.

 

سخنگوی صنعت آب کشور با اشاره به ورود ۲۲۰ میلیون مترمکعب آب به حوضچه‌های تغذیه مصنوعی و ۴۰۰ میلیون مترمکعب رواناب به تالاب‌ها افزود: پیش‌بینی می‌شود بخشی از رواناب‌ها در جنوب کشور به سمت دریا روانه شود و بخشی نیز در قالب نفوذ در زمین، طی ماه‌های آتی به آبخوان‌های کشور وارد خواهد شد.

 

آورد ۳۵۰ میلیون مترمکعبی بارش‌ها به مخازن سدها

 

سخنگوی صنعت آب کشور گفت: حجم ورودی خالص ناشی از سامانه بارشی اخیر در مخازن سدها، حدود ۳۵۰ میلیون مترمکعب بوده که بیشترین تاثیر را در افزایش ورودی به سدهای استان‌های سیستان و بلوچستان و هرمزگان داشته است.

 

قاسم‌زاده ادامه داد: هم‌اکنون میزان کل حجم آب موجود در مخازن سدهای کشور معادل ۲۲.۶۲ میلیارد مترمکعب است که نسبت به مدت مشابه سال آبی گذشته حدود ۲ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

 

وی گفت: بر این اساس، در استان سیستان و بلوچستان سد پیشین ۶۵ میلیون مترمکعب، سد زیردان ۵۴ میلیون متر مکعب و سد ماشکید علیا ۲۲ میلیون مترمکعب ورودی داشته‌اند. در استان هرمزگان سد جگین، ۷۲.۵ میلیون مترمکعب، سد استقلال ۱۴ میلیون مترمکعب و سد شمیل و نیان ۱۲ میلیون مترمکعب افزایش حجم آب ورودی داشته‌اند.

 

قاسم زاده ادامه داد: در استان کرمان سد جیرفت ۲۰.۶ میلیون مترمکعب، سد تنگوییه ۱.۶ میلیون مترمکعب و سد زاینده رود در استان اصفهان ۱۱.۱ میلیون مترمکعب به حجم آب مخازن افزوده شده است.

 

به گفته سخنگوی صنعت آب کشور، سدهای استان خوزستان در حوضه آبریز کارون بزرگ نیز در مجموع حدود ۴۰ میلیون مترمکعب ورودی داشته‌اند.

 

ورود ۱۴ میلیون مترمکعب آب به سدهای تهران

 

قاسم‌زاده به ورود ۱۴ میلیون مترمکعب آب به سدهای استان تهران اشاره کرد و گفت: سد ماملو با ۶.۵ میلیون مترمکعب بیشترین میزان دریافت آب را داشته است و سدهای لار، طالقان، لتیان و امیرکبیر نیز به ترتب ۳، ۲.۴، ۱.۶ و ۰.۵ میلیون مترمکعب افزایش ورودی را ثبت کرده‌اند.

خشکسالی بی‌سابقه در فرانسه / آب آشامیدنی بیش از ۱۰۰ شهر قطع شد

وزیر محیط زیست فرانسه هنگام بازدید از منطقه جنوب شرقی فرانسه گفت که آب آشامیدنی بیش از ۱۰۰ شهر در این کشور قطع شده است و باید با کامیون به هزاران نفر آب تحویل شود.

ادامه

اتحادیه اروپا, جهان, خبر, غرب اروپا, فرانسه, محیط زیست

خشک شدن دریاچۀ ارومیه و پیامدهای فاجعه‌بار آن

به‌گزارش خبرآنلاین، ۲۶ تیرماه ۱۴۰۱، عباس محمدی، فعال محیط زیست، می‌گوید: “عملیات واقعی که برای احیای دریاچه [ارومیه] لازم بود انجام نشده است، پولی که در تاریخ محیط زیست ایران بی‌سابقه است صرف اجرای پروژه‌هایی شده که خودشان مخرب محیط زیست هستند.

ادامه

اجتماعی, ایران, جهان, حقوق بشر, ژاپن, فعال محیط زیست, محیط زیست, مقاله

کمبود آب در اروپا / خشکسالی شدید قاره سبز را در برگرفت

یک نهاد زیر نظر اتحادیه اروپا اعلام کرد، در پی زمستان خشک، بهار کم بارش و تابستان بیش از اندازه داغ، ۴۵ درصد از این قاره در مرحله هشدار و ۱۳ درصد در وضعیت هشدار شدید خشکسالی قرار گرفته‌ است.

ادامه

اتحادیه اروپا, اتریش, اروپا, انگلستان, ایتالیا, پرتغال, جهان, سوئیس, غرب اروپا, فرانسه, گزارش, لهستان, محیط زیست

چین ضمن محدود کردن همکاری‌های خود با آمریکا، پلوسی و خانواده اش را تحریم می‌کند

وزارت خارجه چین در واکنش به سفر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، تحریم‌هایی را علیه او و خانواده اش اعمال می‌کند.

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, تایوان, جنگ سرد, جهان, چین, خبر, شرق آسیا