واشنگتن فری بیکن: رابرت مالی اسناد طبقه بندی شده را در اختیار ایران قرار داد

روزنامه واشنگتن فری بیکن در گزارشی مدعی شد که ممکن است رابرت مالی برخی اسناد محرمانه آمریکا را به ایران تحویل داده باشد. به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ روزنامه واشنگتن فری بیکن در گزارشی که روز گذشته (چهارشنبه) منتشر شد ادعا کرد که اسناد و مدارکی در دست دارد که نشان می‌دهد رابرت مالی، نماینده ویژه ... واشنگتن فری بیکن: رابرت مالی اسناد طبقه بندی شده را در اختیار ایران قرار داد

ادامه

آمریکا, آمریکای شمالی, ایران, جهان, گزارش, مذاکرات اتمی

پکن: آمریکا در قبال غنی‌سازی ایران دوگانه عمل می‌کند

سخنگوی وزارت خارجه چین تأکید کرد که انگلیس و آمریکا در قبال موضوع غنی‌سازی اورانیوم جمهوری اسلامی رویکرد دوگانه دارند. به گزارش خبرگزاری فارس، «وانگ ونبین» سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز گذشته (جمعه) در کنفرانس خبری خود به رویکرد دوگانه غرب به خصوص آمریکا و انگلیس در قبال موضوع غنی‌سازی اورانیوم ایران واکنش نشان ... پکن: آمریکا در قبال غنی‌سازی ایران دوگانه عمل می‌کند

ادامه

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی, آکوس, آمریکا, استرالیا, اقیانوسیه, انگلستان, ایران, ایرلند, تحلیل, جهان, چین, خبر, صلح, مذاکرات اتمی

تغییر جهت سیاست خارجی حکومت ولایی در خدمت چه هدف‌ها و منافعی است؟

شواهد حکایت از آن دارد که درهفتۀ اخیر، سرانجام فلسفه‌بافی‌های پوچ و تبلیغات پُرسروصدای حکومتی در مورد “سیاست‌های خارجی جدید” یا “گردش به شرق”، که قرار بود ایران را در مسیر تحولات مهم داخلی و خارجی قرار دهد، کنار گذاشته شده است. در عوض، نوعی “نرمش قهرمانانه” در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، با اجازۀ ... تغییر جهت سیاست خارجی حکومت ولایی در خدمت چه هدف‌ها و منافعی است؟

ادامه

آمریکا, استبداد, اقتصادی, امپریالیسم, اوکراین, ایران, جنگ سرد, جهان, چین, خاورمیانه, خصوصی‌سازی, دیدگاه, سرمایه‌داری, سیاسی, عدالت اجتماعی, عربستان سعودی, مارکسیسم, مذاکرات اتمی, مقاله, نئولیبرالیسم, ناتو

واکنش آژانس به ادعای بلومبرگ درباره کشف اورانیوم غنی‌شده ۸۴ درصدی در ایران

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در واکنش به برخی گزارش‌های ادعایی مبنی بر کشف اورانیوم غنی‌شده ۸۴ درصدی در ایران اعلام کرد که در حال گفت‌وگو با تهران درباره نتایج تحقیقات اخیر بازرسان این نهاد است. به گزارش ایلنا، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در واکنش به برخی گزارش‌های ادعایی مبنی بر کشف اورانیوم غنی‌شده ۸۴ درصدی در ایران ... واکنش آژانس به ادعای بلومبرگ درباره کشف اورانیوم غنی‌شده ۸۴ درصدی در ایران

ادامه

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی, ایران, جهان, خبر, مذاکرات اتمی

بلینکن امکان اقدام نظامی علیه برنامه اتمی ایران را رد نکرد

وزیر خارجه آمریکا در مصاحبه با العربیه امکان اقدام نظامی آمریکا برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای را رد نکرد و گفت “همه گزینه‌ها روی میز است”. آنتونی بلینکن، این مصاحبه را روز یکشنبه ۹ بهمن و در جریان سفر خود به خاورمیانه انجام داد. ♦️سایت اشپیگل در گزارشی درباره این مصاحبه نوشته ... بلینکن امکان اقدام نظامی علیه برنامه اتمی ایران را رد نکرد

ادامه

آمریکا, اسراییل, ایران, جهان, خاورمیانه, خبر, مذاکرات اتمی

جروزالم پست؛ اسناد ارایه شده ازسوی نتانیاهو کهنه و فاقد اعتبار است

روزنامه اسرائیلی ‘جروزالم پست’ نوشت، بررسی اسناد و اطلاعاتی که ‘بنیامین نتانیاهو’ درباره ادامه فعالیت برنامه هسته ای ایران ارایه داد، نشان می دهد، این اسناد، کهنه و شامل بازه زمانی ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۳ است.

 

این روزنامه می‌افزاید، گزارش دسامبر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره فعالیت های هسته‌ای ایران، درباره پروژه عماد و ‘محسن فخری زاده’، دانشمند ایرانی، که نتانیاهو در به اصطلاح افشاگری روز دوشنبه درباره برنامه هسته‌ای ایران از آن یاد کرد، توضیح داده بود.

 

بسیاری از موارد دیگری که نتانیاهو از آنها سخن گفت، در گزارش یاد شده آژانس دیده می شود. اسلاید ۲۴ نتانیاهو درباره توسعه برنامه هسته ای ایران را می توان در پاراگراف های ۳۳تا ۳۵ گزارش آژانس پیدا کرد.

 

در مورد اسلاید ۲۵ نتانیاهو درباره طراحی چاشنی چند نقطه زن از سوی ایران نیز باید گفت، این مساله نیز در پاراگراف های ۴۱ تا ۴۶ گزارش آژانس در دسامبر ۲۰۱۵ توضیح داده شده بود.

 

درواقع، نتانیاهو بدون تفکر و بررسی اتهاماتی علیه ایران مطرح کرد.

 

این اسرائیلی مدعی شد، اسناد مورد ادعای نتانیاهو می‌تواند بر برخی ابعاد مهم توافقنامه هسته‌ای ایران و شکل گفت‌وگو درباره اصلاح یا لغو برجام تاثیر بگذارد.

 

شاید بتوان گفت که بیشتر سیاستگذاران اروپایی و آمریکایی، اظهارات نتانیاهو را فاقد اعتبار خواندند و حتی خود او به عنوان بازنده نمایش تلویزیونی‌اش علیه ایران، به منظور کارشکنی درباره توافقنامه هسته‌ای ایران، سه شنبه به شبکه تلویزیونی ‘سی ان ان’ آمریکا گفت که این رژیم درصدد جنگ با تهران نیست. هیچ کس به دنبال چنین اتفاقی نیست.

 

‘فدریکا موگرینی’، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در واکنش به ادعاهای نخست وزیر اسرائیل درباره برنامه هسته ای ایران گفت: برجام بر اساس راستی آزمایی و نظارت بر حقایق استوار است و آژانس ۱۰ بار پایبندی ایران به تعهداتش را تائید کرد.

 

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز با تایید صلح‌آمیز و شفاف‌بودن فعالیت‌های هسته‌ای ایران، خیز نتانیاهو را برای برهم‌زدن برجام در آستانه تصمیم رئیس‌جمهوری آمریکا درباره تعلیق تحریم‌های هسته‌ای در چارچوب این توافق، ناکام گذاشت.

 

‘دونالد ترامپ’ در ژانویه سال جاری میلادی ضمن تمدید تعلیق تحریم‌های ایران در چارچوب توافقنامه هسته‌ای امضا شده بین ایران، انگلیس، فرانسه، آلمان، آمریکا، روسیه و چین در سال ۲۰۱۵، تهدید کرد که این آخرین فرصت برای تمدید لغو تحریم‌هاست و در صورت تامین نشدن مطالباتش، در ۱۲ مه(۲۲ اردیبهشت) از برجام خارج می شود.

 

ترامپ خواستار حذف بند انقضاء توافقنامه هسته‌ای و دائمی‌شدن محدودیت‌ها علیه فعالیت هسته‌ای ایران، بازرسی‌های سختگیرانه از تاسیسات هسته‌ای ایران، جلوگیری از دستیابی ایران به بمب و فعالیت‌های موشکی ایران است.

 

بسیاری از نهادهای فعال در زمینه افزایش آگاهی عمومی درباره فعالیت‌های هسته‌ای، از جمله انجمن کنترل تسلیحات مستقر در آمریکا، معتقدند مطالبات ترامپ نادرست و ناقض توافقنامه هسته‌ای ایران است.

ایرنا

واشنگتن پست: تندروهای آمریکا و ایران در انتظار جشن پایان برجام

در حالی که عقربه های ساعت تصمیم گیری ترامپ درباره حضور آمریکا در برجام به ساعات پایانی نزدیک می‌شود، در صورت خروج آمریکا از برجام آینده ایران، منطقه و جهان تا حدود زیادی در ابهام و حتی هراسناک تصویر می‌شود.   روزنامه آمریکایی “واشنگتن پست” در گزارشی تحلیلی به مواضع سیاستمداران تندرو در آمریکا و ... واشنگتن پست: تندروهای آمریکا و ایران در انتظار جشن پایان برجام

ادامه

اسراییل, امریکا, ایران, گزارش