آب شدن یخ‌ها در روابط استرالیا و چین

پایگاه اینترنتی گلوبال تایمز با اشاره به دیدارهای سطح بالا در روزهای اخیر بین رهبران چین و استرالیا نوشت: یخ‌ها در روابط دوجانبه پکن و کانبرا در حال آب شدن است؛ کانبرا باید در روابط خود با چین و آمریکا، از عقلانیت درستی پیروی کند. به گزارش روز دوشنبه ایرنا، پایگاه اینترنتی گلوبال تایمز در ... آب شدن یخ‌ها در روابط استرالیا و چین

ادامه

استرالیا, اقتصادی, اقیانوسیه, امریکا, اندونزی, تشنج زدایی, جنگ سرد, جهان, چین, شرق آسیا

وزیرخارجه اسبق آمریکا: روابط پکن-واشنگتن باید روی ریل صحیح بازگردد

«هنری کسینجر» وزیر امورخارجه اسبق آمریکا گفت روابط آمریکا و چین که در دولت قبلی آمریکا به ریاست ترامپ دچار تنش و اختلافات عمیق شده باید به مسیر درست بازگردد.

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, تحلیل, تشنج زدایی, جنگ سرد, جهان, چین, شرق آسیا

رهبر اپوزیسیون ترکیه: اگر به قدرت برسیم با مصر و سوریه آشتی می‌کنیم

رهبر حزب جمهوری‌ خلق ترکیه اظهار کرد که در صورت روی کار آمدن مخالفان دولت، ترکیه با مصر و سوریه آشتی خواهد کرد و اولین قدمی که حزبش در خارج از کشور بر می‌دارد، ترمیم روابط با این کشور است.

ادامه

ترکیه, تشنج زدایی, جهان, خاورمیانه, سوریه, گزارش, مصر

رهبر حزب چپ فرانسه خواستار خروج این کشور از ناتو و تعامل با روسیه شد

رهبر حزب چپ “فرانسه رام نشدنی”، که اعلام کرده قصد دارد دوباره برای احراز سمت ریاست جمهوری فرانسه مبارزه کند، خواستار خروج این کشور از ناتو و تعامل با روسیه شده و اظهار کرد، این امر باید به کاهش تنش در حوزه روابط بین‌الملل کمک می‌کند.

ادامه

اتحاد شوروی, تحلیل, تشنج زدایی, جنگ سرد, جهان, روسیه, غرب اروپا, فرانسه, ناتو

تیلرسون مخالفت آمریکا با توافق هسته‌ای را تکذیب کرد

رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا، در جریان نشست گروه ۲۰ (G-20) در شهر بن آلمان به موضوع توافق هسته‌ای گروه ۵+۱ با ایران نیز پرداخت و مخالفت با آن را تکذیب کرد.

 

 

وزیر امور خارجه آمریکا قبل از دیدار با وزیر خارجه آرژانتین در ارتباط با توافق هسته‌ای با ایران گفت او به ژان مارک آیرو، وزیر خارجه فرانسه نگفته است که آمریکا موافق لغو این توافق است.

 
وزیر خارجه فرانسه پیشتر گفته بود فکر می‌کند آمریکا خواستار لغو توافق اتمی با ایران است. ژان مارک آیرو پس از دیدار با رکس تیلرسون، به خبرنگاران گفته بود دیدگاه فرانسه با هم پیمان آمریکایی خود در ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران به کلی متفاوت است.

 
آلمان خواستار نفوذ روسیه برای برقراری صلح در اوکراین است

 
زیگمار گابریل، وزیر امور خارجه آلمان، روز پنج‌شنبه (۲۸بهمن / ۱۶ فوریه) در حاشیه نشست گروه ۲۰ با همتای روسی خود سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، دیدار و گفت‌وگو کرد.

 
وزیر خارجه آلمان، از همتای روسی خود خواست از نفوذ بر جدایی طلبان هوادار روسیه در اوکراین استفاده کرده و از آنها بخواهد که سلاح‌هایشان را از مناطق جنگی دور کنند تا به این ترتیب قرارداد مینسک اجرایی شود.

 
بحران اوکراین موضوعی است که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، به آن پرداخته و خواستار حل آن است. رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا نیز از روسیه خواست با رعایت مفاد قرارداد مینسک راه را برای برقراری آرامش در منطقه بوجود آورد.

 
تیلرسون پس از دیدار و گفت‌وگو با وزیر امور خارجه روسیه گفت آمریکا از مسکو انتظار دارد که برای ایجاد آرامش در این منطقه بحرانی اقدام کند. او گفت آمریکا در نظر دارد در زمینه‌های عملی با روسیه همکاری کند. تیلرسون به همکاری‌هایی اشاره کرد که می‌تواند به نفع مردم آمریکا باشد.

 
سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه نیز در همین رابطه گفت: «مشخص است که ما نمی‌توانیم همه مشکلات را برطرف کنیم، اما هم‌نظریم در مقاطعی که به نفع دوطرف است با هم همکاری کنیم.

 
لاوروف به خبرگزاری روسی اینترفاکس گفت پرزیدنت ترامپ آمادگی خود را برای برطرف کردن مشکلات دوجانبه با روسیه اعلام کرده است. او گفت روسای جمهوری آمریکا و روسیه در صورتی که شرایط ایجاب کند می‌توانند با هم دیدار کنند.

 
از جمله موضوع‌های مهم دیگری که قرار است در نشست دوروزه گروه ۲۰ (G-20) مورد بحث قرار گیرند تجارت آزاد، روابط بازارهای مالی و حمایت از محیط زیست است.

رادیو آلمان

نگاه روسیه به انتخابات فرانسه / پوتین: «فیون» شریف، حرفه ای و سرسخت است

رئیس جمهوری روسیه از رویکرد آشتی جویانه نامزد برتر حزب راست میانه در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه تقدیر و وی را سیاستمداری متفاوت توصیف کرد.   به گزارش مهر به نقل از راشاتودی، «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه از رویکرد آشتی جویانه ای که «آلن ژوپه» و «فرانسوا فیون» نامزدهای حزب راست میانه در انتخابات ریاست ... نگاه روسیه به انتخابات فرانسه / پوتین: «فیون» شریف، حرفه ای و سرسخت است

ادامه

تشنج زدایی, جهان, خبر, غرب اروپا, فرانسه

ایزوستیا: ترامپ پس از تحلیف با پوتین دیدار می‌کند

ایرنا نوشت: پس از اولین مذاکره تلفنی رئیس جمهوری روسیه با نامزد پیروز انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که در برگیرنده توافق برای انجام یک دیدار بود، اعلام شد که چنین برنامه ای احتمالا پس از برگزاری مراسم تحلیف دونالد ترامپ انجام می شود. روزنامه ایزوستیا چاپ مسکو امروز (پنجشنبه) به نقل از منبع خبری خود ... ایزوستیا: ترامپ پس از تحلیف با پوتین دیدار می‌کند

ادامه

امریکا, جهان, خبر, روسیه