ولادیمیر پوتین: روسیه تولید موشک‌های مافوق صوت جدید «زیرکن» را آغاز کرده است

رئیس‌جمهوری روسیه امروز جمعه، گفت که روسیه تولید سری موشک‌های مافوق صوت جدید «زیرکن» را آغاز کرده است که به گفته کارشناسان، سرنگونی آنها تقریبا غیرممکن است. به گزارش ایلنا به نقل از سی‌ان‌ان، «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهوری روسیه امروز جمعه، گفت که روسیه تولید سری موشک‌های مافوق صوت جدید «زیرکن» را آغاز کرده است که ... ولادیمیر پوتین: روسیه تولید موشک‌های مافوق صوت جدید «زیرکن» را آغاز کرده است

ادامه

اوکراین, جنگ سرد, جهان, خبر, دانش, روسیه, شرق اروپا

واشنگتن پست: نگرش آمریکا به‌اوکراین و اسرائیل نشانه ریاکاری واستاندارد‌ دوگانه واشنگتن است

به باور ستون نویس واشنگتن پست، نگرش آمریکا نسبت به جنگ در اوکراین و اسرائیل نشان از ریاکاری و استاندارد‌های دوگانه واشنگتن دارد. به گزارش باشگاه خبرنگاران: ایشان تارور، ستون نویس واشنگتن پست می‌نویسد، برای بسیاری از ناظران خارجی غیرغربی، حملات نظامی اسرائیل که پس از عملیات حماس در ۷ اکتبر انجام شد، یادآور استاندارد‌های ... واشنگتن پست: نگرش آمریکا به‌اوکراین و اسرائیل نشانه ریاکاری واستاندارد‌ دوگانه واشنگتن است

ادامه

آمریکا, آمریکای شمالی, اسراییل, اوکراین, جنگ سرد, حقوق بشر, روسیه, سازمان ملل, شرق اروپا, فلسطین, گزارش

روسیه از آزاد سازی شهر «پابدا» در محور دونتسک خبر داد

ارتش روسیه اعلام کرد که شهر پایدا در محور دونتسک را آزاد کرده و در عملیات آزادسازی ۴۱۰ نظامی اوکراین کشته و مقادیر زیادی تجهیزات جنگی آنها نابود شد. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، نیروهای ارتش روسیه شهرک «پابدا» در محور دونتسک را آزاد کردند و وضعیت پیشروی خود را در خط ... روسیه از آزاد سازی شهر «پابدا» در محور دونتسک خبر داد

ادامه

اوکراین, جنگ نیابتی, جهان, خبر, روسیه, شرق اروپا

آسیا تایمز: تغییر رژیم اوکراین در راه است

مقام دولتی ارشد اسبق آمریکایی در مطلبی به متحدان غربی اوکراین هشدار داد برخلاف رویایی که برای رقم زدن «تغییر رژیم» ادعایی خود در روسیه با دامن زدن به جنگ در اوکراین در سر پروراندند، منتظر باشند برخلاف انتظارشان این «تغییر رژیم» در خود اوکراین اتفاق بیفتد. به گزارش ایسنا، «استفن براین» مدیر ارشد اسبق ... آسیا تایمز: تغییر رژیم اوکراین در راه است

ادامه

آمریکا, اروپا, اوکراین, جنگ نیابتی, جهان, روسیه, شرق اروپا

پنتاگون: اوکراین باید تصمیم بگیرد که کدام شهرها را برای خود نگه می‌دارد

پنتاگون اعلام کرد که اوکراین باید میان شهرهایی که امکان کنترل آن‌ها را دارد، دست به انتخاب بزند. به گزارش ایلنا به نقل از تاس، پنتاگون اعلام کرد که اوکراین باید میان شهرهایی که امکان کنترل آن‌ها را دارد، دست به انتخاب بزند. سخنگوی پنتاگون طی نشستی خبری گفت: «اگر کنگره نتواند بر سر بودجه ... پنتاگون: اوکراین باید تصمیم بگیرد که کدام شهرها را برای خود نگه می‌دارد

ادامه

آمریکا, آمریکای شمالی, اوکراین, جنگ نیابتی, جهان, خبر, شرق اروپا

توصیه پوتین به غرب: دست از جنگ افروزی بردارید

رئیس جمهوری روسیه به غرب توصیه کرد: به دنبال بهانه برای به درازا کشادن جنگ در سوریه نباشند، دست از تحریک کره شمالی، به ویرانی کشیدن کشورها و حمایت از مخالفان سیاسی دولت‌های مستقل بردارند.

 

به گزارش خبرگزاری «نووستی»، “ولادیمیر پوتین” رئیس جمهوری روسیه در سخن از تروریسم در سوریه، از کشورهای غربی خواست برای تلاش علیه تهدیدات واقعی متحد شوند، نه اینکه به «جنگ افروزی» بپردازد.

 

پوتین در سخنرانی خود در صحن اجلاس بین المللی اقتصادی سنت پترزبورگ گفت: «برای ما بهتر است که به دنبال بهانه و به درازا کشیده شدن جنگ نباشیم، به نفع همه ماست که تلاشهای خود برای مقابله با تهدیدات واقعی را با هم متحد کنیم. ما به خوبی می دانیم که واقعیت امر چیست.»

 

حمله شیمیایی کار کسانی است که قصد متهم کردن دمشق را داشتند

 

رئیس جمهوری روسیه تاکید کرد که هیچ دلیل و مدرکی وجود ندارد که ثابت کند دولت “بشار اسد” از سلاح شیمیایی استفاده کرده باشد، اگر دمشق چنین کاری کرده بود، این موضوع در نظارتها حتما مشخص میشد.»

 

وی افزود: «همه حرف زیاد می زنند، ولی کسی مایل نیست تحقیقات انجام دهد. ما پیشنهاد کردیم بازرسین بین المللی به سوریه اعزام شود، می گویند، نمی شود، چرا؟ بهانه می آورند که آنجا خطرناک است.»

 

ولادیمیر پوتین گفت: «ما معتقدیم که نیروهای بشار اسد از سلاح شیمیایی در شهر خان شیخون استفاده نکرده اند و این اتهام تنها اطلاعات دروغ و تحریک آمیز است. گاز سارین را هر کسی می توانسته استفاده کند، بخصوص کسانی که با این هدف از آن استفاده کرده باشند تا بشار اسد را در مورد آن متهم کنند.»

 

خطر تروریسم در سوریه برای روسیه جدی است

 

رئیس جمهوری روسیه همچنین یادآور شد که این یک مشکل واقعی است که در سوریه بیش از ۴ هزار تبعه روس و حدود ۵ هزار تن از اتباع کشورهای عضو جامعه مشترک المنافع، بخصوص از جمهوریهای آسیای مرکزی در صف تروریستها در حال جنگیدن هستند.

 

وی افزود: «این مسئله برای ما یک خطر واقعی است. این افراد سعی می کنند به روسیه بازگردند و برخی از آنها برگشته اند. ما عملیات نظامی خود در سوریه را تنها به این دلیل آغاز کردیم که متوجه شدیم مناقشه سوریه در نهایت به کجا ختم خواهد شد.»

 

برنامه هسته‌ای کره شمالی پاسخ به «قوانین باشگاهی» غرب است

 

رئیس جمهوری روسیه یادآور شد، استفاده کشورهای غربی از «قانون باشگاهی» در سیاست بین المللی منجر به آن شد که کشورهای کوچک، از جمله کره شمالی به دنبال دست یابی به سلاح هسته ای باشند تا بتوانند از استقلال خویش دفاع کنند.

 

به گفته وی، مقامات پیونگ یانگ با توسعه برنامه موشکی و هسته ای خود تنها قصد دارند از خود در برابر اعمال فشارهای خارجی دفاع کنند. البته مسکو قصد ندارد با استفاده از حق وتوی خود از تصویب قطعنامه مربوط به تشدید تحریمها علیه کره شمالی در شورای امنیت سازمان ملل جلوگیری کند.

 

پوتین افزود: «سیاست کشورهای غربی تاکنون باعث شده تا عراق و لیبی کاملا به ویرانه تبدیل شوند و سوریه نیز تا حد ویرانی پیش رفته است. اوضاع در کشورهای مصر و تونس بشدت وخیم گردید. حالا من نمی خواهم در اینجا به حوادثی که در سومالی رخ داده، اشاره کنم. ولی اگر بخواهم صادقانه صحبت کنم، آنها بیش از ۵ میلیارد دلار برای حمایت از مخالفان در اوکراین هزینه کردند که این حمایت منجر به کودتای دولتی در این کشور شد. چنین اقدامی یعنی چه؟ حمایت از شورشیانی که قصد تصاحب قدرت در یک کشور مستقل را دارند! اکنون نیز در یمن شاهد هستیم که چه مسائلی رخ می دهد. در آنجا هم غرب به سرکردگی آمریکا از اقدامات کشوری حمایت کند (عربستان سعودی) که عملا در کشور همسایه خود عملیات نظامی انجام داده و مردم آن را قربانی می کند.»

 

اگر هوا در روسیه بد شود، تقصیر ترامپ است

 

رئیس جمهوری روسیه همچنین به تفسیر تصمیم “دونالد ترامپ” برای خارج شدن آمریکا از توافقنامه پاریس در مورد آب و هوا پرداخته و به شوخی گفت: «ما باید از رئیس جمهوری آمریکا برای این تصمیم تشکر کنیم، چون امروز ما در مسکو در اول فصل تابستان، حتی شاهد بارش برف بودیم. اکنون هر تغییر آب و هوایی نامساعدی در روسیه اتفاق بیفتد، ما مقصر آن را دونالد ترامپ و امپریالیسم آمریکا خواهیم دانست.»

 

تحریم‌های غرب باعث شد مغزها در روسیه بکار افتد

 

ولادیمیر پوتین همچنین در نشست «گفت و شنود تجاری روسیه-آمریکا» در سنت پترزبورگ به تشریح روابط روسیه و آمریکا پرداخته و یادآور شد که روابط بین مسکو و واشنگتن در حال حاضر به پایین ترین سطح آن از زمان پایان جنگ سرد رسیده است.

 

وی گفت: «تحریمهای اعمال شده از سوی غرب علیه روسیه به این کشور کمک کرده است تا بجای تجارت نفت و گاز، از مغز نیروهای انسانی خود برای تغیرات ساختاری در اقتصاد کشور بهره ببرد.»

 

رئیس جمهوری روسیه افزود: «طی چندین سال گذشته تقریبا تمامی همکاریهای دوجانبه که طی دهه های گذشته پایه ریزی شده بود، از بین رفته و روابط دوجانبه به پایین ترین سطح و به نقطه دوران جنگ سرد تنزل کرده است.»

 

به عقیده وی، چنین وضعیتی مسلما نمی تواند روی روابط اقتصادی روسیه و آمریکا که شریک تجاری یکدیگر محسوب میشوند، نیز تاثیر نگذارد و این مسئله مورد تمایل نه بازرگانان روسی و نه آمریکایی است.

 

رهبر روسیه در عین حال تاکید کرد: «روابط تجاری آمریکا و روسیه همچنان دارای نقاط مثبت خاصی بوده و مناسبات اقتصادی روسیه با مسکو با ثبات، متنوع و از لحاظ فنی بسیار غنی است. البته بسیار مهم است که گفتگوها بین دو طرف برغم همه مشکلات، حداقل در شکل چندجانبه ادامه دارد. البته روسیه همچنان برای همکاری با ایالات متحده آمادگی داشته و معتقد است که عادی سازی روابط دوجانبه به نفع هر دو کشور است.»

 

اجلاس بین المللی اقتصادی سنت پترزبورگ که دیگر به عرصه جهانی بزرگی برای بررسی مسائل و مشکلات اقتصادی تبدیل شده، در سال جاری از ۱ الی ۳ ژوئن در پایتخت شمالی روسیه ( شهر سنت پترزبورگ) در حال برگزاری است. ضمن اینکه روز جمعه نشست «گفت و شنود تجاری روسیه-آمریکا» نیز در حاشیه این اجلاس برگزار شد.

تسنیم

روسیه کنترل مرزهای آبی را به روبات‌ها سپرد

روسیه با سواحل گسترده در ۱۰ دریا و اقیانوس و مرزهای آبی که می تواند برای فعالیت های تبهکارانه و همچنین در برخی مناطق محل نفوذهای دشمنان باشد، روبات های مرزبان با عمق رصد ۱۰۰ کیلومتر را بکار گرفته است.   اطلاعات مربوط به بکارگیری روبات دریایی و مشخصات و ویژگی های فنی آن که ... روسیه کنترل مرزهای آبی را به روبات‌ها سپرد

ادامه

جهان, خبر, روسیه

اعتراض به تخریب خانه های کمونیستی در مسکو

مخالفان تخریب ساختمان های مسکونی دوره کمونیستی در مسکو به نشانه اعتراض به برنامه شهرداری پایتخت روسیه برای تخریب بیش از ۴۵۰۰ ساختمان تظاهرات برپا کردند.   تظاهرکنندگان که بیش از سه هزار نفر بودند امروز (یکشنبه) در خیابان واویلووا در مرکز مسکو راهپیمایی کرده و شعارهایی علیه تخریب ساختمان های مسکونی کهنه دوره کمونیستی ... اعتراض به تخریب خانه های کمونیستی در مسکو

ادامه

اعتراضات اجتماعی, جهان, خبر, روسیه

هشدار روسیه نسبت به بالا گرفتن رقابت تسلیحاتی با ناتو

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه‌ای گفت: تحرکات ائتلاف نظامی ناتو در نزدیکی مرزهای روسیه به مثابه تلاش‌هایی خطرناک به منظور دور زدن قانون پایه این ائتلاف در مورد روابطش با مسکو بوده و این تحرکات می‌توانند منجر به چرخه خطرناک رقابت تسلیحاتی شوند.   در بیانیه وزارت خارجه روسیه آمده ... هشدار روسیه نسبت به بالا گرفتن رقابت تسلیحاتی با ناتو

ادامه

جهان, خبر, روسیه, ناتو

روسیه به تشکیل «ناتوی عربی- اسلامی» واکنش نشان داد

وزیر خارجه روسیه با تشکیل ائتلافی شبیه ناتو، در خاورمیانه مخالفت کرد و متذکر شد، نباید روابط کشورهای منطقه را با مسائل قومیتی و مذهبی برهم زد. به نقل از المنار، «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه، پنجشنبه در کنفرانس خبری مشترک با «یوانیس کاسولیدس» همتای قبرسی خود، اظهار داشت، تشکیل پیمانی جدید مانند پیمان ناتو ... روسیه به تشکیل «ناتوی عربی- اسلامی» واکنش نشان داد

ادامه

امریکا, جهان, خبر, روسیه