در جریان سرکوب تظاهرات صدها هزار کارگر بنگلادشی در دفاع از قانون حداقل دستمزد دو کارگر به قتل رسیدند

پلیس بنگلادش گفته است: حداقل صدها هزار کارگر پوشاک شیفت خود را ترک کردند و در داکا پایتخت سیاسی و قاضی‌پور، بزرگترین شهر صنعتی کشور، دست به اعتراض زدند. به گزارش خبرنگار ایلنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، به گفته پلیس بنگلادش، در تظاهرات روز سه‌شنبه صبح کارگران بخش پوشاک این کشور در اعتراض به ... در جریان سرکوب تظاهرات صدها هزار کارگر بنگلادشی در دفاع از قانون حداقل دستمزد دو کارگر به قتل رسیدند

ادامه

اختلاف طبقاتی, بنگلادش, جنوب آسیا, جهان, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کارگری

هشت گام چین برای شتاب داد به گسترش راه ابریشم جدید و مدرن

رییس جمهور چین در دهمین سالگرد ابتکار یک پهنه – یک راه، هشت گام عملی این کشور برای شتاب دادن به گسترش این طرح را تشریح کرد. این اقدامات شامل افزایش بودجه وام‌ها، توسعه سبز در راستای حفظ محیط زیست، برنامه‌های فرهنگی و علمی و نیز افزایش ارتباط دیجیتال در بخش‌های مختلف پروژه است. به ... هشت گام چین برای شتاب داد به گسترش راه ابریشم جدید و مدرن

ادامه

آسیا, آسیای میانه, آمریکا, اروپا, اقتصادی, اورآسیا, جنوب آسیا, جنوب شرق آسیا, جهان, چین, خاورمیانه, روسیه, شرق, شرق آفریقا, گزارش, محیط زیست

دادگاه عالی پاکستان حکم آزادی عمران‌خان را صادر کرد

دادگاه عالی شهر اسلام‌آباد در جریان بررسی دادخواست «عمران‌خان» نخست وزیر برکنار شده پاکستان که هم اکنون در زندان بسر می‌برد، حکم حبس وی را تعلیق و دستور آزادی خان را صادر کرد. به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا از رسانه‌های پاکستانی، رئیس دادگاه عالی اسلام‌آباد امروز با صدور حکم تعلیق حبس عمران‌خان گفت که محاکمه ... دادگاه عالی پاکستان حکم آزادی عمران‌خان را صادر کرد

ادامه

پاکستان, جنوب آسیا, جهان, حقوق بشر, خبر

شی و مودی توافق کردند تا صلح و آرامش را در مناطق مرزی حفظ کنند

شی جین پینگ رئیس جمهوری چین و نارندرا مودی نخست وزیر هند در حاشیه اجلاس سران بریکس در آفریقای جنوبی دیدار و درباره مناسبات دوجانبه و اختلافات مرزی با یکدیگر گفت‌وگو کردند. به گزارش ایرنا به نقل از شینهوا، وزارت خارجه چین پنجشنبه اعلام کرد که این دیدار به درخواست مودی برگزار شد و سران ... شی و مودی توافق کردند تا صلح و آرامش را در مناطق مرزی حفظ کنند

ادامه

جنوب آسیا, جهان, چین, حقوق بشر, خبر, شرق آسیا, صلح, هندوستان

بازداشت وزیر خارجه سابق پاکستان به اتهام افشای نامه تهدید آمیز آمریکا

وزیر خارجه سابق پاکستان و نایب رئیس حزب تحریک انصاف که نفر دوم حزب «عمران‌ خان» محسوب می‌شود، امروز در پایتخت این کشور توسط پلیس بازداشت شد. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ایندیا تودی، «شاه محمود قریشی» وزیر امور خارجه سابق پاکستان و نایب رئیس حزب تحریک انصاف امروز در اسلام‌ آباد پایتخت ... بازداشت وزیر خارجه سابق پاکستان به اتهام افشای نامه تهدید آمیز آمریکا

ادامه

آمریکا, اوکراین, پاکستان, جنوب آسیا, جهان, حقوق بشر, خبر

توافق غنی و عبدالله برای تقسیم قدرت در افغانستان

عبدالله عبدالله رئیس شورایی به نام “شورای عالی مصالحه‌ ملی” خواهد شد و در تعیین وزرای کابینه نقش خواهد داشت.

 

حدود هشت ماه پس از انتخابات ریاست‌ جمهوری افغانستان، دو رقیب بزرگ سیاسی این کشور در مورد چگونگی تقسیم قدرت به توافق رسیدند.

 

اشرف غنی، رئیس‌جمهور افغانستان و رقیب انتخاباتی او عبدالله عبدالله یکشنبه ۲۸ اردیبهشت (۱۷ مه) توافقنامه‌ای برای تقسیم قدرت امضاء کردند.

 

سخنگوی رئیس‌جمهمور افغانستان، صدیق صدیقی با انتشار پیامی در توییتر نوشت: «دکتر عبدالله عبدالله ریاست شورای عالی مصالحه‌ی ملی را به عهده می‌گیرد و اعضای تیم‌اش در کابینه مشارکت خواهند داشت.»

 

شورای عالی مصالحه قرار است نهادی متشکل از رهبران سیاسی، شخصیت‌های ملی، نماینده‌های از شورای ملی، نمایندگان اقشار مختلف سیاسی، اجتماعی، جامعه مدنی، زنان و جوانان باشد که دو بخش مجمع عمومی و کمیته رهبری دارد. کمیته رهبری شورا متشکل از رهبران سیاسی و شخصیت‌های ملی است.

 

شورای عالی مصالحه تشکیلات اجرایی خواهد داشت بود که شامل هیأت مذاکره کننده، وزارت دولت در امور صلح خواهد بود و در صورت نیاز پس از مشورت با رئیس‌جمهور تشکیلات دیگری به آن افزوده خواهد شد.

 

عبدالله عبدالله در دولت پیشین افغانستان که قرار بود دولت وحدت ملی باشد، رئیس اجرایی دولت و اشرف غنی رئیس‌جمهور بود. دولت وحدت ملی اما موفقیت چشمگیری در پیشرفت افغانستان نداشت.

 

عبدالله عبدالله حال قرار است رهبری روند صلح را بر عهده خواهد گیرد. او در تعیین مقامات و کارمندان دولت هم نقش خواهد داشت.

 

پس از انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان اشرف غنی و عبدالله عبدالله هر دو خود را پیروز انتخابات خواندند. غنی و عبدالله در دو مراسم تحلیف جداگانه سوگند یاد کردند. عدم توافق آنها بر سر نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری، تشکیل دولت را ماه‌ها به تعویق انداخت و به چالشی در مذاکرات صلح دولت آمریکا با طالبان تبدیل شد.

 

میانجیگری آمریکا برای حل و فصل اختلاف سیاسی میان دو رقیب اصلی این انتخابات هم به نتیجه نرسید. آمریکا برای موفقیت مذاکرات صلح با طالبان به همکاری دولت افغانستان نیاز دارد. دولت آمریکا می‌خواهد پس از توافق صلح نیروهای خود را از خاک افغانستان خارج کند.

 

آمریکا و نمایندگان طالبان توافق کردند که دولت أفغانستان ۵ هزار زندانی طالبان را در ازاء آزادی هزار نیروی دولتی افغانستان آزاد کند. دولت افغانستان تاکنون صدها نفر از زندانیان طالبان را آزاد کرده است اما هنوز روشن نیست که توافق برای آزادی زندانیان دو طرف به‌طور کامل اجرا خواهد شد یا نه. دولت افغانستان طالبان را به ادامه حملات خشونت‌بار در این کشور متهم می‌کند.

انتقاد شدید حزب کنگره هند از عملکرد دولت مودی علیه کرونا

سونیا گاندی گفت: بخش قابل توجهی از جامعه هند را کارگران تشکیل می‌دهند ولی از زمان شیوع کرونا و اعمال ناگهانی قرنطینه عمومی این افراد نه تنها بیکار شده‌اند و هیچ پشتیبانی ندارند بلکه به دلیل بسته‌شدن سرویس‌های حمل و نقل خارج شهر حتی نمی‌توانند به خانه های خود بازگردند.

ادامه

جنوب آسیا, جهان, حقوق بشر, خبر, کارگری, هندوستان

دانشمند هندی؛ ۸۰ درصد از مبتلایان به کرونا دارای هیچ علایمی نیستند

یک دانشمند و مقام ارشد هندی گفت: ۸۰ درصد از مبتلایان به ویروس کرونا در این کشور دارای هیچ علایمی نیستند که این امر شناسایی افراد مبتلا را بسیار مشکل می‌کند.

ادامه

جهان, حقوق بشر, خبر, دانش, شرق آسیا, هندوستان

تشدید تلاش‌های آمریکا برای ممانعت از پیشرفت کریدور اقتصادی مشترک چین و پاکستان

طی دو سال اخیر و از زمان جدی‌تر شدن مراحل اجرایی کریدور اقتصادی چین و پاکستان موسوم به سی پیک آمریکا نیز تلاش مرموزی را برای ضربه زدن به این پروژه اقتصادی آغاز کرده است.

ادامه

افغانستان, امریکا, پاکستان, جنوب آسیا, جهان, چین, خبر, شرق آسیا, هندوستان